Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM Don'ts

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 25 Νοεμβρίου 2009.

  1. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: BDSM Don'ts


    lara, και εγώ μαζί σου! Ξέρεις όμως, αγαπητή μου, πόσες λογικές και απόψεις περί καλού/ής Master, Mistress, slave κ.λ.π. εμπεριέχει το bdsm; Αν δεν ξέρεις, θα σε πληροφορήσω ότι υπάρχουν χιλιάδες. Γιατί, λοιπόν, θα πρέπει κάποιος/α να αποδεχθεί την δική σου ή την δική μου άποψη και λογική περί καλών ή κακών bdsmers, μήπως για να φανώ εγώ ή εσύ ο/η καλύτερος/η στον χώρο;...

    Kαι για να σου το κάνω πιο λιανά:
    Ας υποθέσουμε, λοιπόν, ότι για την χ σκλάβα καλός αφέντης είναι ο δικός της και για εσένα ο δικός σου. Όμως, αυτοί οι δύο αφέντες διαφέρουν κατά πολύ ως προς τον τρόπο με τον οποίον χειρίζονται τις σκλάβες τους. Ποια νομίζεις ότι έχει κάνει την καλύτερη επιλογή, εσύ ή αυτή;

    Αν θέλεις την δική μου απάντηση, θα σου πω ότι την καλύτερη επιλογή την έχετε κάνει και οι δυο σας, γιατί εσύ επέλεξες αυτόν που εκφράζει εσένα ερωτικά αλλά και γενικότερα, ενώ η χ σκλάβα αυτόν που εμπνέει εκείνη.

    To bdsm δεν είναι διαγωνισμός ούτε καλλιστεία... για να κρίνουμε ποιος/α είναι ο/η καλύτερος/η. Το bdsm είναι μια ιδιαίτερη ερωτική έκφραση που διαφέρει από άτομο σε άτομο, καθώς κάθε άνθρωπος διαχειρίζεται τις σεξουαλικές του προτιμήσεις με τον δικό του τρόπο!
     
    Last edited: 27 Νοεμβρίου 2009
  2. anchor

    anchor Regular Member

    Re: Απάντηση: BDSM Don'ts

    Συμφωνώ.
     
  3. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: BDSM Don'ts

    Η σεξουαλικότητα όπως και κάθε άλλη έκφανση της ζωής μας, πάντοτε είχαν τρόπους καλής συμπεριφοράς.

    Αλλά το συγκεκριμένο νήμα δεν αναφέρεται στην σεξουαλικότητα μέσα στο bdsm αλλά στο τι ΔΕΝ θα έπρεπε να κάνει {όχι γενικά ο Perv, Top ή οποιοσδήποτε άλλος αμιγώς σεξουαλικά Κυριαρχικός}, Εκείνος που διατείνεται πως μπορεί να πάει πέρα από τη σεξουαλική κυριαρχία, στην Κατοχή/βελτίωση/τροποποίηση άλλου ατόμου.

    Σ ένα από τα νήματα που έχω διαβάσει από τότε που ανοίχτηκε πολλές φορές, στο https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/t5323/ Ο Μάστερ Jp γράφει:

    Από τη στιγμή που αρχίζεις να φαντασιώνεσαι, μέχρι τη στιγμή που έχεις συλλέξει τις απαραίτητες πληροφορίες και πρακτικές γνώσεις υπάρχει ένα μεσοδιάστημα στο οποίο πρέπει να γίνει μελέτη σε διάφορες μορφές.
    Μια λοιπόν από τις μορφές, μπορούν να είναι ανάλογα νήματα.
    Δεν επιβάλλει κανείς σε κανένα να τα ακολουθήσει είτε κατά γράμμα είτε καν επί μέρους.
    Είναι εκεί και πιθανόν κάποιος κάτι να πάρει απ αυτά που είτε του διέφευγε μέχρι τώρα, είτε δεν τα βρήκε σε κατανοητή γλώσσα, είτε απλά τώρα αρχίζει την μελέτη.

    Και ως τέτοια πιστεύω θα έπρεπε να γίνουν αποδεχτά και όχι να κριτικάρουμε για χάρη της κριτικής, κάθε προσπάθειας που γίνεται να εμπλουτιστεί με περισσότερο άμεσα σχετικό με το Ds/Ms υλικό, ένα bdsm φόρουμ, μόνο και μόνο επειδή είτε δεν μας αφορά άμεσα επειδή έχουμε επιλέξει διαφορετική κατεύθυνση, είτε επειδή γενικότερα θεωρούμε πως κάθε τι που γράφεται εδώ μας αφορά και πρέπει να αρχίσουμε να του δίνουμε άλλες κοινωνικές/πολιτικές προεκτάσεις, ξεφεύγοντας από το ουσιαστικό του θέμα, είτε επειδή θεωρούμε πως είμαστε οι Grand Αφέντες όλων των εποχών και μας προσβάλλει όταν κάποιος γράφει κάτι λες και δεν μπορούμε να διανοηθούμε πως κάτι μπορεί να μην απευθύνεται ‘άμεσα σε μας- τους ομφαλούς του παγκόσμιου bdsm (δεν θα σχολιάσω καν την χαμηλή αντίληψη τέτοιων ατόμων που άλλα διαβάζουν κι ένας Θεός ξέρει τι καταλαβαίνουν, η γελοιότητα τους είναι εμφανής σε όποιον με πάνω της μέσης αντίληψης έχει την ατυχία να τους διαβάζει).

    Και επειδή μου έθεσες μια ερώτηση και ήδη μακρηγορώ θα απαντήσω λέγοντας πως για μένα το σεξουαλικοποίημένο μέρος του bdsm, ποτέ δεν ήταν ο πυρήνας ή έστω η βασικότερη αιτία που με κάνει να είμαι σκλάβα.
    Δεν προσφωνώ Τον Αφέντη μου Κύριε, επειδή διεγείρομαι με αυτό ερωτικά.
    Δεν έψαχνα για εναλλακτική σεξουαλικότητα, επειδή την θεωρούσα πιο πιπεράτη.
    Εκείνα που με ορίζουν ως σκλάβα, αφορούν την ψυχοσύνθεση μου, αφορούν τις διάφορες εκφάνσεις και εκφράσεις της προσωπικότητας μου.
    Δεν ακυρώνω και την τεράστια σημασία που έχει για μένα το σεξουαλικό κομμάτι.
    Και λέω τεράστια, γιατί ανήκω στην κατηγορία εκείνων που οι βανίλλα πρακτικές, ακόμη κι αν δημιουργούν σωματικές αντιδράσεις, οι υποδοχείς των εγκεφαλικών μου κυττάρων δεν μπορούν να τις επεξεργαστούν δημιουργώντας μου μια γενικότερη ερωτική επιθυμία, όπως συμβαίνει με τις bdsm σεξουαλικές πρακτικές.

    Αλλά άλλη είναι η βάση, άλλος ο πυρήνας, η σεξουαλικότητα είναι απλά το σύμπτωμα και όχι η αιτία, είναι απλά μια έκφραση εκείνου του πυρήνα.

    Τελειώνοντας θα πω, πως όπως λες κι εσύ, δεν λέει τίποτα στο νήμα, που να μην θεωρώ εγώ ή εσύ γενικά αυτονόητα.

    Το πρόβλημα δεν είναι όμως στο ότι μερικά μεμονωμένα άτομα είναι σε θέση να το αντιλαμβάνονται, αλλά στο ότι δυστυχώς οι πλείστοι που δηλώνουν και καλά Αφέντες και ειδήμονες δεν είναι αυτό το οποίο δηλώνουν (δεν είναι καν σε θέση να αντιλαμβάνονται το μέγεθος της ανικανότητας, της ανοησίας του συμπλέγματος ανωτερότητας που κουβαλούν, της άγνοιας του τι πραγματικά εκείνοι πρώτα οφείλουν να γίνουν πριν δηλώσουν ικανοί να αναλάβουν πέραν του σεξουαλικού κάποιο άλλο άτομο, αλλά και το πόσο είναι αυτό επικίνδυνο για τη ψυχοσύνθεση μιας σκλάβας που θα αφεθεί στα χέρια τους), ΔΕΝ τα θεωρούν αυτονόητα.
    Γιατί δεν είναι εκπαίδευση σκλάβας, το να της ανοίξεις την κωλοτρυπίδα και να την μάθεις να δέχεται τόσο ποσοστό πόνου, να μην τσινά όταν μπροστά της πηδάς κι άλλες κ.ο.κ. Αυτό λέγεται εκπαίδευση ερωτικού αντικειμένου. Η εκπαίδευση σκλάβας, αφορά μια εντελώς διαφορετική διαδικασία και μ ευχαρίστηση να το συζητήσω στο ανάλογο νήμα.

    Εκείνο που πραγματεύεται το παρόν νήμα, είναι εκείνα τα αυτονόητα λοιπόν που θα έκανε καλό σε εν δυνάμει Αφέντες-Ιδιοκτήτες να διαβάσουν. Δεν κανονικοποιεί τίποτα, είναι απλά κάποιες συστάσεις/απόψεις για Αφέντες/Ιδιοκτήτες. Κανένας δεν γνωρίζει τα πάντα εκ γενετής και όσοι το πιστεύουν είναι μεγαλύτεροι ανόητοι και ψώνια από όσο μου επιτρέπουν οι εντολές μου να εκφράσω, επειδή δεν μου επιτρέπονται οι βωμολοχίες και χωρίς αυτές δεν μπορώ να χαρακτηρίσω τέτοια άτομα.  

    Οπότε ενώ κατανοώ, γιατί αντέδρασες όπως αντέδρασες στο νήμα, θεωρώ πως η αντίδραση σου είναι θέμα περισσότερο παρεξήγησης παρά οτιδήποτε άλλο, γιατί αναμφισβήτητα κανείς δεν θέλει να κανονικοποιούν το πώς και με ποιους τρόπους θα πηδήξει στην τελική.
    Μόνο που το νήμα δεν αναφέρεται σ αυτό.  
     
    Last edited: 27 Νοεμβρίου 2009
  4. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: BDSM Don'ts


    MsterPerri συγνώμη αλλά, άλλα έλεγες παλαιότερα όταν προσπάθησα να υποστηρίξω αυτά τα οποία αναφέρεις πιο πάνω.


     
  5. whipmarks

    whipmarks Regular Member

    στην τελκη δεν περιμενεις απο τον alonso να σου μαθη να οδηγας,αλλα αμα σου κατσι για παρεα καμια φορα,Λεμε τωρα,θαθελες οι συζητησεις για φρεναρισματα να μην τελειωσουνε ποτε.Αλλα οπως λενε και στο χωριο μου....Οπου λαλουν πολλα κοκορια.....κοκορα θα εχει για φαγητο..
     
  6. Syrah

    Syrah Contributor

    Σας ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή σας.

    Μερικά σχόλια επί σχολίων και απαντήσεις επί ερωτημάτων σας:

    mster, δεν νομίζω ούτε ότι είναι εφικτό, ούτε είναι ευκταίο να οριστεί ο τέλειος αφέντης. Το παρόν νήμα δεν πραγματεύεται τον τέλειο αφέντη, αλλά επιχειρεί να δώσει συμβουλές -αυτονόητες ίσως, όπως σωστά σχολίασαν ήδη κάποιοι συνομιλητές-, αναφορικά με το τί δέον είναι όπως αποφεύγεται από ανθρώπους που θα ήθελαν να διατηρήσουν μια M/s σχέση.

    AETOS30, το ότι κάτι ενδέχεται να άπτεται πολλών θεμάτων πλην του BDSM, δεν συνεπάγεται (ή τουλάχιστον δεν έχω δει τεκμηριωμένη συνεπαγωγή) ότι δεν αφορά και στο BDSM ή ότι δεν είναι σωστό να αναλύεται σε ένα BDSM forum. Μια τελευταία παρατήρηση που θα ήθελα να κάνω είναι πως μια M/s σχέση δεν εξαντλείται σε όρους σεξουαλικότητας, όπως δεν εξαντλείται και μια vanilla ερωτική σχέση. Συνεπώς η διαχείριση των σχέσεων αυτών φρονώ πως καλό είναι να γίνεται συνυπολογίζοντας και άλλες παραμέτρους πλην του τί μας ερεθίζει. Ενδεικτικά θα αναφέρω πως δεν αμφιβάλλω διόλου για το ότι κάποιες κυρίες πέρα από το σκέλος του βιοπορισμού, ερεθίζονται όταν τους αγοράζουν δώρα και τους πληρώνουν έξοδα (αναγνωρίζω και εγώ την προστιθέμενη αξία του χρήματος στην ερωτική αξία ενός άνδρα - δεν ήρθα από άλλο πλανήτη), πλην όμως απαιτείται κατ εμέ η επιβολή ενός φρένου σε αυτού του είδους τις "μικρές απολαύσεις" των κυριών, προς αποφυγή δημιουργίας της λανθασμένης εντύπωσης ότι τα κίνητρά τους είναι αμιγώς οικονομικά. Δεν ξέρω αν επικοινωνώ με σαφήνεια το σκεπτικό μου. ( ; )

    MasterPerris, σε ό,τι αφορά στο σχόλιό σου περί προσπάθειας να περιχαρακωθεί ο σωστός αφέντης, δες αν θέλεις την απάντησή μου προς mster αλλά και την απάντηση της lara του E-p. Σε ο,τι αφορά στο σχόλιο πως ένας κυριαρχικός άνθρωπος δεν θα δέχονταν υποδείξεις από κάποιον άλλο, έχω σχηματίσει την εντύπωση ότι είσαι υπέρ της ανταλλαγής απόψεων και γνώσεων στα πλαίσια της συνεχούς προσπάθειας καθενός μας για αυτοβελτίωση.

    lara [E-p], με έχεις καλύψει, ευχαριστώ.
     
    Last edited by a moderator: 6 Μαϊου 2014
  7. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: BDSM Don'ts

    Με αφορμη καποιες παραπανω τοποθετησεις (,χωρις να επικεντρωνομαι στο θεμα του νηματος),επιτρεψτε μου καποιες παρατηρησεις:

    Η αναγκη υποδουλωσης ,ως επισης και η επιθυμια κυριαρχισης αποσυνδεμενες απο την εκφραση τους σε σεξουαλικο επιπεδο δεν πιστευω πως εχουν την παραμικρη σχεση με βδσμ.Σχεσεις εξουσιας εξ αλλου υφιστανται ατυπα μεν ,κοινη συναινεσει δε ,σε ολα σχεδον τα βανιλλα ζευγαρια ( το σχεδον το βαζω για να μη με πειτε απολυτο...),σε ολες τις εκτος κρεββατοκαμαρας δραστηριοτητες.

    Επι πλεον,δεν θεωρω το βδσμ μεσον η εργαλειο βελτιωσης και πολυ περισσοτερο τροποποιησης κατα το δοκουν του Κυριαρχου του μυαλου ,της προσωπικοτητας η της ψυχοσυνθεσης του σκλαβου ,οσοι δε ακολουθουν τετοιους δρομους πρεπει να γνωριζουν οτι ακολουθουν επικινδυνα μονοπατια.Η αλλοτριωση απο τη μια και η τρελλα του μεγαλειου απο την αλλη παραμονευουν σε καθε στροφη.
    Η apriori αποδοχη της εξουσιας του Κυριαρχου απο τον σκλαβο δεν νοειται κατα την ταπεινη μου γνωμη χωρις τους προσδιορισμους αυτης της εξουσιας ,προσδιορισμους ως προς το ισχυειν αυτης της εξουσιας και ως προς το σκοπειν αυτης της εξουσιας.Αυτοι δε οι προσδιορισμοι τιθενται και απο τα δυο μερη και ειναι ιδιαιτεροι καθε σχεσης,εις πεισμα των πρωτοκολλων.
    Η προσδοκια δε αμφοτερων των μερων μιας βδσμικης σχεσης καθολου δεν ειναι προσδιορισμενες πριν ακομα υπαρξει σχεση,οι επιθυμιες εκαστων ισως,δεν ταυτιζονται αυτα τα δυο ομως.Δεν εποφθαλμιουν ολοι οι κυριαρχοι το μυαλο των σουμπηδων και ειναι πολλοι απο τους τελευταιους που δεν εχουν καμμια προθεση να παραδωσουν τα κλειδια.
     
  8. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: BDSM Don'ts


    Elysium, δεν αρνήθηκα ποτέ ότι στο bdsm υπάρχουν πρωτόκολλα κ.λ.π.
    Αυτό που είπα σ΄ αυτό το νήμα είναι ότι το κάθε κυρίαρχο άτομο έχει το δικό του τρόπο (πρωτόκολλα, πληθυντικός, όρια κ.λ.π.) που εκφράζει την κυριαρχία του.

    Και ότι αν ο χ τρόπος κυριαρχίας δεν εκφράζει εμάς αλλά ο ψ, δεν έπεται ότι ο χ ή ο ψ είναι ο καλύτερος ή ο χειρότερος, Τώρα το να λέμε τις απόψεις μας και να κάνουμε κουβεντούλα... μέσα στο φόρουμ για το πως θα ήθελε ο καθένας μας ένα κυριαρχικό άτομο και ποιούς κανόνες πρέπει να ακολουθεί σύμφωνα πάντα με τις δικές μας απόψεις δεν είναι κακό και εγώ μέσα είμαι..., (το τελευταίο και προς απάντηση, της αγαπητής μου syrah).

    Πιστεύω, φίλτατε, τώρα να έγινα κατανοητός.
     
    Last edited: 28 Νοεμβρίου 2009
  9. Aetos30

    Aetos30 Regular Member

    Εννοείς ότι πρόκειται για δάσκαλο η κάποιου είδους θεραπευτή; Το νήμα πραγματεύεται τι δεν πρέπει να κάνει αυτός ο δάσκαλος η θεραπευτής;
    Master είναι ο δάσκαλος, κατά μια έννοια , αλλά εδώ μιλάμε για τον master ως δάσκαλο η ως bdsm στάτους; Μπερδεύτηκα.


    Ποτέ δεν έγραψα τι είναι σωστό να αναλύεται και τι όχι. Την άποψη μου έγραψα μόνο.

    Σίγουρα αλλά θεωρείς ότι είναι δόκιμος τρόπος διαχείρισης των σχέσεων τα διάφορα “must” , “don’ts” και οι κατάλογοι;

    Το σκεπτικό σου με σαφήνεια το επικοινωνείς αλλά δεν διαφώνησα επί της ουσίας των κανόνων. Διαφώνησα με το πνεύμα και την νοοτροπία που θέλει να χωρέσει πράγματα -τα οποία ούτε καν μπορούμε να ορίσουμε με ακρίβεια- μέσα στα μπακάλικα τεφτέρια. Δεν χωρούν καλή μου syrah. Δεν χωρούν.
     
  10. Syrah

    Syrah Contributor

    Αγαπητέ AETOS30, κατηγορηματικά όχι, δεν θεωρώ δόκιμο τρόπο διαχείρισης των σχέσεων την τυφλή εφαρμογή των "διάφορων" dos & don'ts.* Αν ανατρέξεις σε παλαιότερα posts μου θα διαπιστώσεις τις πεποιθήσεις μου περί BDSMικών ευαγγελίων και tutorials. Αυτές οι πεποιθήσεις είναι και ο λόγος για τον οποίο το νήμα ανοίγει με το σοφό -κατ εμέ- quote του Hitler. Το τί είναι ορθό και τί λανθασμένο αξιολογείται πάντα εκ του αποτελέσματος, και είναι βέβαιο πως μια πρακτική που σε μια σχέση είναι αποτελεσματική, σε άλλη δεν είναι.

    Δεν πιέζω κάποιον να κάνει το τάδε και να μην κάνει το δείνα, γράφω μόνο τί κατά την εκτίμησή μου δέον είναι όπως αποφεύγεται. Ή για να δανειστώ τη δική σου φράση: "Την άποψη μου έγραψα μόνο.". Αν κάποιοι τη θεωρούν ευαγγέλιο, κρίνεται μάλλον ευχάριστη η εμπιστοσύνη που έχουν στην αντίληψη και την εμπειρία μου επί BDSMικών θεμάτων.

    Ανεξάρτητα από όλα αυτά, επειδή δυσκολεύομαι να καταλάβω τη σκοπιμότητά της έκφρασης διαφωνίας σου με την ανάρτηση του παρόντος νήματος, θα ήθελα να ρωτήσω, αν γενικώς ενίστασαι κατά των tutorials (συνεπώς ό,τι αναφέρεις εδώ αφορά όλα τα νήματα του συγκεκριμένου section, απλώς τυχαία το αναφέρεις εδώ), ή αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα συγκεκριμένα με το παρόν νήμα. Δεν θα ήθελα να θεωρηθεί αδιάκριτη ερώτηση, την θέτω κυρίως επειδή δεν αντιλαμβάνομαι το λόγο για τον οποίο εκφράζεται μια ένσταση αναφορικά με την ύπαρξη ενός turorial, στο BDSM Resources and Tutorials Section(!).


    * Ωστόσο δεν αντιλαμβάνομαι το λόγο για τον οποίο θα πρέπει καθείς εξ ημών να εφεύρει τον τροχό από την αρχή.
     
  11. G_E

    G_E Contributor

    Απάντηση: BDSM Don'ts

    Τα donʼts (παρεμπιπτόντως καλή η ανάλυσή σου) είναι πταίσμα εξ αμελείας μπροστά στις συντριπτικές ήττες που έχει ήδη υποστεί το φόρουμ και κατʼ επέκταση η εικόνα του BDSM στο παρελθόν εδώ, αρκετά πριν μας συναντήσεις.

    Οπότε θα μου επιτρέψεις να εστιάζω όπου εγώ νομίζω πως έχει, έστω μικρή πλέον, σημασία να εστιάζω και να σιωπώ ως προς όσα θεωρώ πως δεν έχει νόημα να μιλώ.
     
  12. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: BDSM Don'ts

    ΔΕΝ πρέπει να είναι δουλοπρεπής και κόλακας.