Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM dreams...

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος DreamMaster, στις 20 Οκτωβρίου 2005.

  1. doulos

    doulos Regular Member

    RE: RE: RE: BDSM dreams...

    σε ευχαριστώ  
     
  2. Punisher

    Punisher Guest

    Για τα ονειρα (γενικως) να πω το εξης κλασικο : "Ο πεινασμενος καρβελια ονειρευεται" !
     
  3. DreamMaster

    DreamMaster Regular Member

    Ευχαριστώ όλους ήδη για τις απαντήσεις - και για αυτές που δέχτηκα prv!

    Επειδή ασχολούμαι πολύ με τα όνειρα από προσωπικό ενδιαφέρον και επειδή μπήκε εμβόλιμα και το θέμα της ερμηνείας των ονείρων ως επιθυμίες και "καρβέλια", να υπενθυμίσω ότι δεν υπάρχει για τα όνειρα ενιαία επιστημονική θέση, αλλά δύο αντικρουόμενες στην ακραία τους αποτίμηση απόψεις:

    { Ψυχανάλυση } Τα όνειρα είναι διαδικασίες επικοινωνίας του ασυνείδητου με το συνειδητό και παρουσιάζουν απωθημένες επιθυμίες μασκαρεμένες με πολύ έντονο τρόπο, τόσο που είναι δύσκολο να είναι αναγνωρίσιμες.

    { Νευροβιολογία } Τα όνειρα είναι "θόρυβος" του εγκεφάλου, δεν έχουν απολύτως κανένα νόημα και είναι μάλλον το αποτέλεσμα της ταξινόμησης των βιωμάτων στον εγκέφαλο, δηλ. υποδιαδικασία της απομνημόνευσης που λαμβάνει χώρα εν ύπνω.

    Βρισκόμαστε ακόμη πολύ μακριά από το να έχουμε μια οριστική απάντηση. Το σίγουρο είναι πως ο ύπνος γενικά αποτελεί μέγα μυστήριο για την επιστήμη: η βιολογία και η φυσιλογία της δραστηριότητάς μας δεν απαιτούν τον ύπνο, θα μπορούσαμε να μην κοιμόμαστε καθόλου και να σφίζουμε ακόμη από ενέργεια. Πράγμα που είναι ολοκάθαρο από τα patterns ύπνου των ανθρώπων: τα μωρά που είναι ξεκούραστα κοιμούνται πολύ, οι γέροι λίγο ως καθόλου (έστω και με δεδομένο τον φόβο του .. αξύπνητου!). Είναι σαφές ότι κοιμώμενοι, αποκοβόμαστε από την ροή πληροφοριών προς τον εγκέφαλο μέσω των αισθήσεων και αναδιπλωνόμαστε. Το γιατί, μας διαφεύγει...

    Η παραπάνω διαπίστωση, της αποκοπής από τις αισθήσεις, είναι που με κάνει να θεωρώ τον ύπνο / τα όνειρα πολύ σχετιζόμενα με το BDSM (βλ. subspace) και γι αυτό δεν το ανέβασα το θέμα off topic.

    Αν υπάρχουν περαιτέρω συμβολές σε BDSM όνειρα θα χαρώ να τις διαβάσω, δημόσια ή prv.
     
  4. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Πολύ ενδιαφέρουσα άποψη Κύριε, τώρα θα χάσω τον ύπνο μου και για αυτό μέχρι να το αναλύσω. λολ
     
  5. Punisher

    Punisher Guest

    Αυτο το subspace ως ορολογια το βλεπω και το ξαναβλεπω σε τοσα ποστς και πρεπει να πω πως σαν εννοια την θεωρω υπερβολικη ! Δηλαδη ο/η sub "διακτινιζεται" σε αλλη διασταση (διαστημα) απο την ηδονη και ευχαριστηση ??? Οι λεξεις ηδονη, ευχαριστηση, οργασμος, κτλ ειναι υπερ πληρεις εννοιες που περιγραφουν απολυτα τις καταστασεις μεσα σε ενα BDSM session, για αυτο και επιμενω οτι ο ορος subspace ειναι υπερβολικος ! Μου θυμιζει ορολογια απο τις σειρες επιστημονικης φαντασιας Star-Trek και Babylon 5 για οποιον ξερει ...
     
  6. gaby

    gaby Guest

    RE: RE: BDSM dreams...

    Προς ευρύτερη ενημέρωσή σου Punisher  
    https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/showthread.php?tid=417

    Υστερόγραφο: επειδή το θέμα subspace που θίγεις έχει, νομίζω, μικρή σχέση με τα BDSM όνειρα μπορείς να μεταφέρεις το ποστ σου αυτό στο ανάλογο thread;
     
  7. alnair

    alnair Regular Member

    RE: RE: BDSM dreams...

    Μου έδωσε πολλή τροφή για σκέψη αυτή η φράση. Στο μυαλό μου ήρθε η περίπτωση μιας φιλενάδας μου, η οποία κοιμόταν 5 ώρες την ημέρα και ξυπνούσε γεμάτη ενέργεια, σε αντίθεση με μένα, που σερνόμουν αν δεν είχα κλείσει 10ωρο...
    Οι περίοδοι που αισθάνομαι την ανάγκη να κοιμάμαι πολύ, είναι συνήθως αυτές όπου η πραγματικότητα όπως τη βιώνω με δυσαρεστεί. Στον ύπνο είτε αναζητώ λύσεις, είτε απλώς το σκάω από τα δεδομένα της "πραγματικής" ζωής μου.
    Σε σχέση όμως με την παραπάνω φράση του DreamMaster, και χωρίς να έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με τα όνειρα, το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό ήταν πως οι αισθήσεις ίσως να μην είναι απόλυτα ολοκληρωμένοι διαβιβαστές πληροφοριών. Δηλαδή ίσως να μη μεταφέρουν το 100% των πληροφοριών. Οπότε ο ύπνος είναι ένα είδος reboot ούτως ώστε να τακτοποιηθούν τα δεδομένα. Ελπίζω να μην ακούγομαι υπερβολικά ερασιτέχνης και αυθαίρετη, απλώς καταθέτω κάποιες σκέψεις.
     
  8. gaby

    gaby Guest

    RE: RE: RE: BDSM dreams...

    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου al_nair   Και από την πείρα μου αλλά και από ψυχολόγους με τους οποίους έχω συζητήσει το θέμα γνωρίζω ότι την ώρα που κοιμόμαστε και το μυαλό μας λειτουργεί αλλά και τα ένστικτά μας - αυτά που έχουμε απωθήσει όλη την ημέρα - βγαίνουν στην επιφάνεια. Και υπάρχουν και όλες οι άλλες διαστάσεις που μπορεί να μην αποδέχεται η λογική μας όταν είμαστε ξύπνιοι και που βγαίνουν όταν το βιολογικό μας ρολόι χτυπάει σε πιό ήρεμους ρυθμούς... ενόραση, π.χ.

    Όσον αφορά στο BDSM, το καλό ή το κακό   νέο είναι ότι ποτέ δεν έχω δει στον ύπνο μου κάτι που να ερμηνεύεται ως "μηηηηη!!!! Τί πας να κάνεις εκεί πέρα;;;;; Τρελάθηκες;;;;;;;;Μαζέψου αμέσως!!!!!!!"

    BDSM όνειρο, σχετικά kinky, διότι D/s όνειρα χωρίς kinks ανέκαθεν έβλεπα, ήταν ένα που είδα λίγες μέρες μετά που είχε λήξει μία περίοδος πειθαρχίας. Με έβλεπα, σε μία απολύτως ήρεμη ατμόσφαιρα, χωρίς την παραμικρή εσωτερική σύγκρουση, να περπατάω στα τέσσερα, με κολλάρο και να με καθοδηγεί ο Κυρίαρχος με ένα λουρί και όλα να είναι μιά χαρά. Ήταν λίγο περίεργο, επειδή μάλλον αντιστέκομαι στην ιδέα να περπατώ στα τέσσερα και ουδέποτε είχα ασχοληθεί με λουριά, ή είχα φαντασιωθεί την συγκεκριμένη εικόνα, αλλά... άβυσος η ψυχή της femsub, τί άλλο να πώ  

    Ένα άλλο όνειρο που έβλεπα τακτικά όταν είχα μπροστά μου κρίσιμα θέματα στη δουλειά μου, ήταν ότι περπατούσα και είχα χάσει μεν την τσάντα μου, αλλά ήμουν απολύτως βέβαιη ότι μόλις την χρειαζόμουν η τσάντα θα ξαναβρισκόταν στα χέρια μου. Ε, λοιπόν, στη φάση D/s αφύπνισης που περνάω βλέπω συχνά ότι έχω χάσει την τσάντα μου και ελπίζω να μην την ξαναβρώ ποτέ μου !
     
  9. fata_morgana

    fata_morgana Regular Member

    εγω πριν λιγες μερες παντως ειδα οτι ημουνα δεμενη σε ενα χρυσο κρεβατι και καποιος του οποιοθ το προσωπο δεν εβλεπα με χτυπουσε μεχρι που το σωμα μου γεμισε πληγες .τελικα ξυπνησα κλαιγωντας στην αγκαλια Του Αφεντη μου. 
     
  10. zinnia

    zinnia Contributor

    RE: RE: RE: RE: BDSM dreams...

    ας τολμησω μια αναλυση..δεν ξερω αν θα μπορεσω να σας δωσω να καταλαβετε τι εννοω, αλλα θα προσπαθησω..

    Ολες ξερουμε πως μεσα στη τσαντα μας μπορουν να βρεθουν τα πιο αλλοπροσαλα πραγματα.. απο τα τυπικα, κλειδια ,λεφτα , κινητο, τσιγαρα, μεχρι κραγιον , σερβιετες, κολωνιες , τσιχλες.. Μερικες φορες η τσαντα μας δεν απεχει και πολυ απο την τσαντα της Μαιρη Ποπινς.

    Η τσαντα θεωρειται απο τους ψυχολογους σαν το κεντρο ελεγχου μιας γυναικας..συμβολιζει εκτος των αλλων την σεξουαλικοτητα της, φανταστειτε την τσαντα σαν ενα αιδοιο οπου μεσα του μπαινουν αυτα που θεωρει καθε μια μας αναγκαια..

    Τι λεω πρωι-πρωι κι ακομα δεν εχω πιει και καφε....

    Καλημερα σας 
     
  11. DreamMaster

    DreamMaster Regular Member

    Οι νευροβιολόγοι που ως επαγγελματίες μπορούν να είναι αυθαίρετοι συμφωνούν απόλυτα μαζί σου al nair. Βέβαια, στην επιστήμη, για τα πράγματα που δεν έχουμε απαντήσεις υιοθετούμε μεταφορές ανάλογα με τις κυρίαρχες τάσεις της εποχής (π.χ. τον 17ο αιώνα πίστευαν στα σοβαρά ότι ο άνθρωπος λειτουργεί όπως τα υδραυλικά συστήματα με σωληνώσεις και "ροές" ενέργειας - κάποιοι ψευτοβουδιστές βγάζουν γκόμενα ακόμα, με κάτι τέτοια - άβυσσος...). Στην σημερινή εποχή, το κυρίαρχο Παράδειγμα στην επιστήμη είναι η ψηφιακή τεχνολογία κι έτσι η θεωρία του "reboot" είναι η επικρατούσα.


    Τρομάζω στο τί μπορεί να πείτε μετά τον καφέ...  

    Ναι, αυτή η κλασσική φροϋδική ανάλυση ότι όλα τα "δοχεία" στα όνειρα (άρα και η τσάντα) είναι μεταμφιέσεις τους γυναικείου κόλπου αντέχει στο χρόνο. Το παράκανε ίσως λίγο ο Φρόυντ θεωρώντας "δοχεία" ακόμη και τα τραπέζια, αλλά του έχει συγχωρεθεί. Ο μέσος σημερινός ψυχαναλυτής (και όχι ψυχολόγος, δεν δέχεται η ψυχολογία την ερμηνεία των ονείρων με συνέπεια) πιστεύω πως θα έλεγε ότι η "τσάντα" στο όνειρο της tender lilly συμβολίζει την ταυτότητα - όχι απαραίτητα την σεξουαλική. Σε ένα άλλο thread η ioanna αναφέρει μια σκηνή από ταινία του Κισλόφσκι με το ίδιο υπονοούμενο. Ρωτούν μια γυναίκα "ποιά είσαι τελικά;" και αυτή αδειάζει την τσάντα της εις απάντηση.

    Αν είχε soundtrack το όνειρο της tender lilly δεν θα με εξέπληττε να ήταν το "Kein Zuruck" των Wolfscheim ("Δεν υπάρχει γυρισμός"  

    (Ισχύουν βέβαια τα όσα είπα σε προηγούμενο ποστ για το ότι η ερμηνεία των ονείρων είναι αυθαίρετη και δεν έχουμε κανένα λόγο να πιστεύουμε στην ψυχανάλυση με τον τρόπο που πιστεύουμε στην βαρύτητα)

    Για να ξανάρθουμε όμως στο BDSM, ένα από τα πρώτα πράγματα που έκανα στις πρώτες συνάντησεις, όταν ο χώρος ήταν στον έλεγχο μου, ήταν να πάρω και να εξαφανίσω την τσάντα, σε σημείο που να μην το γνωρίζει και να μην μπορεί να την βρει τυχαία. Ακόμη και σε sessions. Για προφανείς λόγους, είναι πιο μαλακό, αλλά όχι λιγότερο ουσιαστικό, σε σχέση με το να ξεκινάς με στέρηση αισθήσεων.

    Dream

    ΥΓ. Παράδειγμα μεταφράζω (!) το paradigm, όπως το επανόρισε ο T.S. Kuhn (1962), εν ολίγοις την εκάστοτε επικρατούσα άποψη σε έναν επιστημονικό χώρο, με την οποία συντάσσονται οι περισσότεροι κι ας έχει ψεγάδια, για να βγάλουν το παντεσπάνι τους. http://en.wikipedia.org/wiki/Paradigm
     
  12. gaby

    gaby Guest

    Θα είχες την καλωσύνη να καταλήξεις zinnia; Ποιό είναι το συμπέρασμα;

    Ο πρώτος διδάξας της επιστημονικής ανάλυσης των ονείρων, ο γέρο - Σίγκμουντ, συνήθιζε να λέει "μερικές φορές μία ομπρέλα είναι απλά μία ομπρέλα"