Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM glossary

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος little_slut[PieR], στις 28 Μαϊου 2005.

  1. Photographer

    Photographer Regular Member

    Φυσικά ακόμα και άν γνωρίζουμε την Αγγλική ορολογία δεν σημαίνει ότι πρέπει να την χρησιμοποιούμε κιόλας, τη στιγμή που μπορούμε να βάλουμε αντίστοιχα Ελληνικά.  
    Παράκληση λοιπόν να χρησιμοποιούμε Ελληνικούς ορισμούς.
     
  2. ShyMistress

    ShyMistress Regular Member

    συζητουσα προσφατα με τον πατερα μου για τους cross dressers και μου ανεφερε εναν ορο τον οποιο χρησιμοποιουν στις ΗΠΑ , closet queens, γνωριζει κανεις κατι περι αυτου?
     
  3. Mavrobasilis

    Mavrobasilis Regular Member

    RE: RE: BDSM glossary

    Αγαπητή μου ShyMistress, εξ όσων γνωρίζω πρόκειται περί απαξιωτικού όρου- αναφέρεται σε ομοφυλόφιλους που αποσιωπούν την ερωτική ντως ταυτότητα. Επίσης έχω την εντύπωση πως δεν χρησιμοποιείται αποκλειστικά για να περιγράψει cross dressers, οι οποίοι άλλωστε δεν είναι κατ' ανάγκην και ομοφυλόφιλοι.

    Θα μου επιτρέψεις μια παρατήρηση- να εκφράσω την επιδοκιμασία μου για την οικιότητα και άνεση που έχεις με τον πατέρα σου.
     
  4. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    RE: RE: RE: BDSM glossary

    Είμαι μητέρα 3 παιδιών σημερινοί 20αριδες. (έγινα μητέρα μικρή...ήμουν σε σχολική ακόμα ηλικία)
    Τα τρία μου παιδία είναι ενημερωμένα και καταρτισμένα όσων αφορά τις σεξουαλικές παρεκκλίσεις και συμπεριφορές.
    Τα δίδαξα εγώ η ίδια και μάλιστα έχουμε επισκεφθεί και μαζί S/M clubs σε ένα από τα ταξίδια μας στην Ολλανδία, (Εντυπωσιάστηκαν αλλά δεν υιοθέτησαν να το διευκρινίσω και αυτό). Ακόμα συμμετέχουν σε φιλικές συγκεντρώσεις η και σε πάρτι που διοργανώνουμε εμείς εδώ κατά καιρούς.
    Και αρκετοί φίλοι μου subs και φίλες μου Mistress –Masters είναι και φίλοι τους. (όσο η ηλικία το επιτρέπει)

    Αν είναι δυνατόν να μην είμαι εγώ αυτή που θα διδάξει στα παιδιά μου σεβασμό στην προσωπικότητα του κάθε ανθρώπου είτε είναι straight gay, transsexual, η ανήκει στο BDSM lifestyle.
    Αν είναι δυνατόν να τα άφηνα να μου τα διδάξει η πουριτανική και υποκριτική κοινωνία που ζούμε.
    Αν είναι δυνατόν να άφηνα τα παιδιά μου να εξελιχθούν σε άτομα με κόμπλεξ και γεμάτα ανασφάλειες και απωθημένα με ευνουχισμένα μυαλά.
    Κανένας δεν βλάφτηκε από την γνώση και την συζήτηση ...Αντίθετα η άγνοια και η ημιμάθεια έβλαψε πολλούς.
    Είμαι περήφανη που έχω παιδιά ενημερωμένα με ανοιχτά μυαλά και μάτια.
    Μέσα από αυτή την γνώση γνωρίζουν τα ίδια το που «βρίσκονται»...και πώς να κινούνται με σεβασμό στη κάθε ανθρώπινη ύπαρξη.
    Τα παιδιά μου έχουν με συμπεριφορά vanilla. (ακόμα....ίσως και για πάντα)
    Όλοι οι σεξουαλικοί τους προβληματισμοί «πέφτουν» στο τραπέζι προς συζήτηση, και είναι ένα από αυτά που με κάνουν να καμαρώνω που είμαι μητέρα.
    Να επιδοκιμάζουμε λοιπόν άτομα με προχωρημένες αντιλήψεις αλλά με σταθερές άξιες.
    Αντίθετα να αποδοκιμάζετε η κρυφή ζωή των αστών που μόνο σάπια μυαλά γεννά!
     
  5. zinnia

    zinnia Contributor

    Μα ο ανθρωπος καλα λογια ειπε... Δεν ειπε κατι το διαφορετικο...

    Μαλλον θα παρανοησατε την επιδοκιμασια με την αποδοκιμασια...
     
  6. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    RE: RE: BDSM glossary

    zinnia όντως παρανόησα την επιδοκιμασία με την αποδοκιμασία...
    Το διόρθωσα ...ευχαριστώ
     
  7. ShyMistress

    ShyMistress Regular Member

    SM Art Lady τα παιδια σας ηταν σιγουρα τυχερα που μεγαλωσαν με μια μητερα σαν εσας και δεν θα κρυψω οτι ζηλευω επειδη το περιβαλλον στο οποιο εγω μεγαλωσα ηταν ιδιαιτερα συντηρητικο, εκτος απο τον πατερα μου ο οποιος απειχε αρκετα απο τετοιες αντιληψεις.
    Ωστοσο, απο τη στιγμη που ο ιδιος δεν γνωριζει απο BDSM ορολογια, απλα μου ανεφερε εναν ορο τον οποιο ο ιδιος ειχε ακουσει περι των cross dressers και που φυσικα δεν γνωριζε την σημασια του. Γι αυτο αλλωστε και απευθυνθηκα στο forum ωστε να με ενημερωσετε εσεις περι αυτου..
    Οι παρωχημενες αντιληψεις οντως ειναι κατακριτεες. Η αγνοια ομως, οταν δεν υπαρχει προθεση επιδοκιμασιας του θεματος, καλο θα ηταν να αντιμετωπιζεται με σωστη πληροφορηση,δεν συμφωνειτε?
    Μavrovasili εχετε δικιο, πολλες φορες αναγνωριζω οτι το παρατραβαω  
     
  8. ShyMistress

    ShyMistress Regular Member

    Η αγνοια ομως, οταν δεν υπαρχει προθεση επιδοκιμασιας του θεματος>>
    "αποδοκιμασιας του θεματος " εννοουσα
    (αληθεια πως μπορω να εισαγω σε post μου post αλλου μελους?)
     
  9. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    RE: RE: BDSM glossary

    Ολόκληρο το κείμενο πατώντας το quote κάτω δεξιά από το post που Σας ενδιαφέρει...

    Για απόσπασμα κάποιου post γράφετε μπροστά quote=nick μέσα σε κάγκελα [] και στο τέλος του αποσπάσματος το /quote μέσα σε κάγκελα []
     
  10. Mavrobasilis

    Mavrobasilis Regular Member

    RE: RE: BDSM glossary

     

    Αναρωτιέμαι με ποιόν τρόπο μπορεί να συμπέρανες πως εννούσα κάτι τέθοιο.
    Μάλλον κατχράστηκα το νήμα και εκτός της (αμφιβόλου εγκυρότητας) απόκρισής μου, προέβην και σε κρίση (έστω θετική).

    ShyMistress, δεν νομίζω ότι υπερβαίνεις κανένα όριο ούτε έχω παρατηρήσει να το 'παρατραβάς'.
    Μονάχα που δοκιμάζεις την υπομονή μου παραφράζοντας το nick μου.
    Να μην επαναληφθεί!   (δεκτή μονάχα η απόδοση στην ελληνική)
     
  11. ShyMistress

    ShyMistress Regular Member

    RE: RE: RE: BDSM glossary

    Carissa ευχαριστω πολυ ¨)
     
    Το παρατραβαω το εννοω κι εγω θετικα γι αυτο κ εβαλα το χαμογελακι,εννοωντας οτι επεκτεινω τα ορια που εχουν θεσπιστει στη συγκεκριμενη σχεση γονεα-παιδιου.Οσο για την παραφραση του nick σας,σας υποσχομαι οτι ειναι η τελευταια φορα που συμβαινει  
    Oscarwil ενδιαφερον το ποστ σου. Οσο για τον ορο closet queen τον ακουσα κ χθες στο Sex and the city και καταλαβα τη σημασια του.
     
  12. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Χωρίς να διαφωνώ στην ουσία (δηλ. στο οτι μονογαμικότητα και perv είναι ευθείες ασύμβατες), το κεράτωμα κάνει την διαφορά;

    Μια M/s σχέση είναι εν δυνάμει polyamorous για όλα τα μέλη, απλά όλες οι επιλογές βρίσκονται στα χέρια ενός.