Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM = sex?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος ipakouos, στις 21 Ιανουαρίου 2006.

  1. ipakouos

    ipakouos Regular Member

    Σε παρα πολλα posts βλεπω οτι το BDSM αναφερετε ως μεσον για καλο sex.

    Συμφωνα με αυτο, σημαινει πως το sex ειναι η βασικη δραστηριοτητα και πως το BDSM ειναι μια υποκατηγορια, οπου ερχετε να δωσει κατι παραπανω για καλυτερη απολαυση στο sex.
    Για εμενα, οι BDSM σχεσεις ειναι η βαση και, μεσα σε αυτην ανηκουν ολες οι δραστηριοτητες, οπως ειναι και το sex. Ερχονται δηλαδη οι δραστηριοτητες να υπηρετησουν τις σχεσεις και οχι το αντιθετο.

    Θα ηθελα να ακουσω την γνωμη Σ/σας
     
  2. arsenikikota

    arsenikikota New Member

    Κατα την γνωμη μου η εξισωση BDSM= sex δεν ισχυει.

    Πολλες δε φορες η στερηση του σεξ αποτελει ισχυρο εργαλειο για τον ελεγχο του sub/slave.
     
  3. inlx

    inlx Regular Member

    Σε αντίθεση με το φίλο rolfo εγώ κατάλαβα το ερώτημα που έκανε ο ipakouos, φοβάμαι όμως ότι ίσως να είναι και λίγο ερώτημα τύπου "η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα;". Σίγουρα το σεξ, το γενετήσιο ένστικτο αν μπορούμε να το πούμε έτσι, βρίσκεται σε πολύ μεγάλο βαθμό πίσω από την επιθυμία κάποιου/κάποιας για bdsm. Το ποθούμε γιατί μας "ανάβει" σεξουαλικά. Βέβαια αν πιστέψουμε τον Freud το ίδιο ένστικτο βρίσκεται πίσω και από πάρα πολλά άλλα πράγματα, αλλά ας το αφήσουμε αυτό τώρα κατά μέρος.

    Από εκεί και πέρα όμως το γεγονός ότι θέλουμε το bdsm λόγω του ερεθισμού που μας προκαλεί, δεν σημαίνει ότι το bdsm θα εκδηλωθεί ως σεξ ή μόνον ως σεξ. Κάλιστα μπορεί να υπάρξει μία bdsm αλληλεπίδραση χωρίς καθόλου σεξ. Και τα πιάτα να πλύνεις, που λέει ο λόγος, γιατί σε διέταξε ή αφέντρα/ο αφέντης, BDSM είναι αλλά φυσικά δεν υπάρχει πουθένά σεξ.

    Συμπέρασμα, και οι δύο εκδοχές ισχύουν:
    BDSM, μέρος του sex αφού λόγω σεξουαλικού ερεθισμού "μπλέκουμε" σ΄ αυτό
    sex μέρος του BDSM γιατί μπορεί να υπάρξει και BDSM χωρίς σεξ ή να συνεχίζεται το BDSM και "εκτός κρεβατοκάμαρας".
    Άρα, η κότα έκανε το αυγό ή...
     
  4. k-nos

    k-nos Regular Member

    RE: RE: BDSM = sex?

    rolfo, θα εμπαινες σε μια BDSM σχεση με μια Domme η οποια θα σου ξεκαθαριζε απο την αρχη οτι δε προκειται να υπαρξει καποια σεξουαλικη σχεση αναμεσα σας ? Μπορει να τα βρισκατε σε πολους, τομεις, αλλα σου ξεκαθαριζει οτι η σχεση σας δε θα εχει σεξ. Τι θα ελεγες ? Μπορει να μη θελήσει καν να δει τι εχεις κατω απ'το εσωρουχο σου, η μπορει να θελει να σου φορεσει καποια chastity device απο τη πρωτη φορα και να σε αφησει ετσι ωστε και οταν δεν ειστε μαζι να μη μπορεις να ευχαριστηθεις τη στυση σου.

    ipakouos, ελπιζω να καταλαβα καλα και να εκανα σωστη επεξηγηση.
     
  5. Amazona

    Amazona Nothing More, Nothing Less - Amazona is the best!

    Η άσκηση του BDSM ούτως ή άλλως προκαλεί σεξουαλικό ερεθισμό και στα δύο μέρη. Ίσως να καταλήξει και σε σεξουαλική ολοκλήρωση. Όσον αφορά αυτό που πιστεύω εγώ είνα ακριβώς το ανάποδο sex=BDSM. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα!!!!
     
  6. τασος0

    τασος0 Regular Member

    η ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι τα πραγματα ειναι πολυ απλα
    αλλο το σεξ κ αλλο η υποταγη μπορει κ να συνυπαρχουν μπορει κ οχι
    αλλοι βλεπουν τη σχεση αφεντρας -σκλαβου ως τροπο ζωης οπου μπορει να περιεχει κ σεξ αλλα μπορει κ οχι ...και αλλοι ως ενα παιχνιδι για να περασουν ενα καλο βραδυ και μετα το ξεχνουν μεχρι να τους ελθει παλι η ορεξη
     
  7. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    RE: RE: BDSM = sex?

    Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με τα λεγόμενα του αγαπητού slave0, θα ήθελα να προσθέσω εδώ οτι γι'αυτούς τους παραπάνω λόγους υπάρχουν οι διάφορες κατηγορίες (Master/Dom/Top/switch/Bottom/sub/slave/) για να ξεχωρίσουμε τι θέλουμε και τι αναζητάμε απ'το σύντροφο που θα επιλέξουμε  
     
  8. oscarwil

    oscarwil Guest

    Ίσως απηχώ αντιλήψεις αθλίων και παρωχημένων εποχών. Αλλά, πέρα από τις τυπικές σχέσεις με τον συμβολαιογράφο, το φαναρτζή και τον περιπτερά (η κατηγοριοποίηση είναι ενδεικτική, ίσως και παραπλανητική), ακόμα και όταν κανείς (επιτρεπούσης, φυσικά, της ηλικίας του) μπαίνει στο λεωφορείο ή πάει περίπατο το σκύλο του, τον διακατέχει , νομίζω, η έγνοια μήπως προκύψει κάποια επαφή με σεξουαλική - ερωτική απόληξη, κι ας μην το συνειδητοποιεί. Ποτέ δεν μου φάνηκε ειλικρινής η δήλωση, λόγου χάρη, ότι περιδιαβαίνει οποιοσδήποτε τα μπαράκια ή τα σκυλάδικα για να ακούσει, τάχα, μουσική - δίχως να ευοδωθεί τυχάρπαστη ή κεκανονισμένη γάμευση. Το να δείρεις ή να ταπεινώσεις κάποιον/α (γιατί η υποτακτικότητα δεν είναι το φόρτε όλων), χωρίς να προσδοκάς ότι αυτό θα είναι αμοιβαία ερεθιστικό, από πεοστυτική ή αιδοιογλυκαστική άποψη, μου φαίνεται δυσνόητο.
     
  9. inlx

    inlx Regular Member

    Καταρχήν έχεις απόλυτο δίκιο ότι όταν πάει κανείς περίπατο το σκύλο του, τον διακατέχει η έγνοια μήπως προκύπψει κάποια επαφή με σεξουαλική - ερωτική απόληξη. Έχοντας υπάρξει ιδιοκτήτης εργένη σκύλου που έψαχνε απεγνωσμένα για σύζυγο, κάθε φορά που τον έβγαζα βόλτα όντως αυτή η έγνοια με διακατείχε!  

    Αφήνοντας την πλάκα καθώς και τις ProDomme που δέρνουν τους πελάτες αλλά δεν υπάρχει σεξ (και το κάνουν, φυσικά, μόνον για τα χρήματα) το γεγονός ότι δύο άνθρωποι έχουν μία BDSM αλληλεπίδραση επειδή και τους δύο τους ερεθίζει σεξουαλικά αυτό το γεγονός, δεν σημαίνει ότι αμέσως μετά θα κάνουν σεξ, ή ότι θα κάνουν σεξ, έστω και αργότερα, μεταξύ τους. Δεν είναι απίθανη η περίπτωση λ.χ. που μία αφέντρα την βρίσκει να ταπεινώνει σκλάβους με τους οποίους δεν έχει σεξουαλικές σχέσεις. Την σεξουαλική φόρτιση που της προκαλεί αυτό θα την εκτονώσει με τον - τους ερωτικούς της συντρόφους, όχι με τα "θύματα". Αντίστοιχα, και τα θύματα μπορεί να εκτονώσουν την δική τους σεξουαλική φόρτιση με άλλους τρόπους, προεξάρχοντως του γνωστού "χειροκίνητου". Δεν σημαίνει ότι μια τέτοια αλληλεπίδραση αρέσει σε μένα ή σε σένα, αλλά υπάρχει εκεί έξω και, τολμώ να πω, σε αρκετά μεγάλο βαθμό.
     
  10. undead

    undead Regular Member

    Ο πονος ειναι ηδονη ή η ηδονη ειναι πονος;

    Το σεξ πιστευω ειναι δευτερευον σε τοσο σε μια M/s σχεση (κυριως εκει) οσο και σε μια D/s σχεση (ισως λιγο λιγοτερο εκει)
     
  11. MsAliki

    MsAliki Regular Member

    Δεν ξέρω αν BDSM =sex,ξέρω όμως πως στο D/s και τις FemDom σχέσεις sex is for Women's pleasure.
     
  12. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Αυτή η άποψη με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη. Το σεξ για μένα, όπως πολλές φορές αναφέρθηκε είναι απλά το κερασάκι στην τούρτα.