Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM Then what....

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος illusion, στις 11 Οκτωβρίου 2005.

  1. illusion

    illusion Regular Member

    Άνοιξα αυτό το thread θέλοντας τη γνώμη των έμπειρων και μυημένων στο BDSM. Σε διάφορα post που έχω διαβάσει έχω καταλάβει (μπορεί και να κάνω λάθος) οτι αρκετοι απο μας (όχι όλοι μη παρεξηγηθώ!!) έχουν ελάχιστες έως καθόλου BDSM εμπειρίες ή και έχουν βιώσει την κακή πλευρά του BDSM.
    Γιατί γίνεται όλο αυτό; Γιατί ειναι τόσο δύσκολο να γνωρίσεις άλλα άτομα του χώρου αυτού; Μόνη διέξοδος και τρόπος επαφής και γνωριμίας με άλλα άτομα κοινού ενδιαφέροντος είναι το Internet (με τους όποιους κινδύνους);
     
  2. illusion

    illusion Regular Member

    Ενδιαφέρον...Μόνο εγώ έχω αυτή την απορία και εντύπωση....
     
  3. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Δεν νομίζω πως μόνον εσύ έχεις αυτή την εντύπωση Illusion, νομίζω όμως πως βιάζεσαι, δώσε χρόνο στα μέλη του forum και πιστεύω πως θα πάρεις τις απαντήσεις σου.

    Όσον αφορά στις ερωτήσεις που θέτεις, βρίσκομαι στον χώρο αυτό περισσότερα από 20 χρόνια και είναι γεγονός πως, τουλάχιστον στην Ελλάδα, τα πράγματα άρχισαν να γίνονται πιο προσβάσιμα από τότε που υπάρχει Internet (κάπου γύρω στα 1996) και ειλικρινά δεν ξέρω αν προτιμώ το πριν ή το μετά.

    Το lifestyle ήταν πάντα σχετικά κλειστό, ας μην ξεχναμε πως το "σπορ" που Μ/μας συγκινεί ήταν ποινικά κολασιμό σε πολλές χώρες και συνεχίζει να είναι κοινωνικά κολλάσιμο σε αρκετές.

    Στην Ελλάδα, όπως γνωρίζεις, δεν υπάρχει οργανωμένη κοινότητα, clubs, meetings ή ότι άλλο. Θα μπορούσα να πω, πως αυτή είναι η πρώτη σχετικά οργανωμένη προσπάθεια που βλέπω στα χρόνια που παρακολουθώ και κινούμαι στον χώρο.

    Το Internet ..., το διαδίκτυο προσφέρει πριν από όλα την δυνατότητα της ανωνυμίας με όλα τα καλά και τα κακά, που αυτό συνεπάγεται. Οι περισσότεροι εδω μέσα γνωριστήκαμε μέσα από αυτό (όσοι γνωριζόμαστε μεταξύ Μ/μας), αν μη τι άλλο εκμηδενίζει τις αποστάσεις και δεν είμαστε και τόσοι πολλοί αυτοί που το βιώνουν συνειδητά στην Ελλάδα.

    Η δυσκολία της r/l γνωριμίας έγκειται επι το πλείστον στην αναγκαστική άρση της ανωνυμίας που προανέφερα, κάτι που έχει να κάνει με την αντιμετώπιση των σεξουαλικών "ιδιαιτεροτήτων" στην Ελλάδα και των ιδιαιτεροτήτων γενικότερα.

    Παραμένοντας για αρκετό καιρό στον χώρο, οι ενδιαφερόμενοι έρχονται αργά η γρήγορα σε επαφή μεταξύ τους, η μοναξιά είναι δυσβάστακτη και η δίψα μεγάλη <s>.
     
  4. minDSgame

    minDSgame Guest

    Αν και δεν ειμαι μυημενος και εμπειρος στο BDSM,θα προσπαθησω να σου δωσω μια απαντηση Illusion.Μια απαντηση που πολυ απλα εχει να κανει με την καθημερινοτητα μας,μιας και η γνωριμια ατομων του χωρου μας,εαν δεν γινει μεσα απο το ιντερνετ,θα πρεπει να γινει μεσα απο αυτη.

    Και σε ρωταω.Ποσο ευκολο ειναι να πλησιασει καποιος μια κοπελα,να φλερταρει ομορφα,και να συναψει κατι ωραιο μαζι της?Vanilla σχεση εννοω?Πιστευω πλεον ιδιαιτερα δυσκολο.Επειδη οι σχεσεις εχουν αλλοτριωθει,τουλαχιστον αυτο εισπραττω εγω.Ισως επειδη οι περισσοτεροι απο εμας δεν μπορουν πια να φλερταρουν ομορφα,ισως επειδη και οι γυναικες εχουν παντα μια απομακρη σταση.Σκεψου τωρα για τον χωρο μας.Οταν ειναι δυσκολο να συναψεις μια vanilla σχεση,ποσο ευκολα να μπορεσεις να καταφερεις μια BDSM σχεση?Οταν,απο οτι συμπεραινω,οι περισσοτεροι δηλωνουμε m/subs,ενω οι Dommes ειναι ελαχιστες.Εδω 1/3 ειμαστε για 'κανονικες' υποτειθεται σχεσεις και παλι υπαρχει προβλημα! Και δεν κατηγορω τις Dommes.Φανταζομαι τον βομβαρδισμο που θα δεχεστε,και το τι θα ακουτε.Αρα αναγκαστικα η αμυντικη σταση που επικραττει και που εχουν στην πλειοψηφεια τους οι γ/Γυναικες,σιγουρα ενισχυεται.

    Εξαλλου ειναι πολυ δυσκολο να μιλησεις γι'αυτο,ετσι απλα,σε μια γνωριμια σου face to face.Προσωπικα,δεν μπορω να το κανω.Αρα μας μενει το ιντερνετ,οπου εγω μπορω ανετα να μιλησω,να απαντησω και να ανταλλαξω αποψεις με εσενα και με οποιονδηποτε αλλον.Τωρα οι κινδυνοι που ελλοχευουν,δεν παυουν να υπαρχουν και σε real γνωριμιες.Απλως με το ιντερνετ,δυστυχως ή ευτυχως,η φαντασια παντα οργιαζει,και εκει ειναι που πρεπει να προσεχουμε και να βαλουμε τα χαλιναρια μας...

    ....Να δουμε απλα ποτε θα μας τα περασει και καποια Κυρια!!!lol! 
     
  5. little_slut[PieR]

    little_slut[PieR] Regular Member

    Illusion πολλοί ίσως έχουν αυτή την απορία. Όχι δεν είναι ο μόνος τρόπος το ίντερνετ. Έγώ πχ δεν γνώρισα Τον Αφέντη μου από το ίντερνετ. Απλά είναι πιο εύκολος αυτός ο τρόπος προσέγγισης. Είναι πιο δύσκολο να πεις σε κάποιων που γνωρίζεις σε βανίλα συνθήκες τα θέλω σου από ότι σε κάποιον που γνωρίζεσαι σε bdsm περιβάλλον.
     
  6. G_E

    G_E Contributor

    illusion
    Αν εκφράζεις απορία …δεν είναι αυτονόητο? Η «κοινωνία» θεωρεί το χώρο καταραμένο κι εμάς άρρωστους. Το κυνήγι μαγισσών εντείνεται. Εδώ κυνηγούν τους καπνιστές…. Αν και περήφανος γι’ αυτό που είμαι, σίγουρος για την αυθεντικότητά του, θα το θεωρούσα ηλίθιο να δηλώσω Master δημοσίως, αλλά μπορώ να είμαι και είμαι, Master δημοσίως χωρίς κανένα πρόβλημα. Πάντα υπάρχουν οι τρόποι να ζεις αυτό που είσαι χωρίς να χρειάζεται να δίνεις ταμπέλες. Εκτός κι αν χρειάζεσαι τις ταμπέλες για να πειστείς ότι είσαι αυτό.

    Αν εκφράζεις παράπονο κι επιθυμία … σε καταλαβαίνω. Αν το internet είναι η διέξοδος, αυτή χρησιμοποιούμε. Αν διαβάζεις τη διάθεση πίσω απ’ τα λόγια των μηνυμάτων θα βρεις καλούς φίλους (και ότι άλλο επιθυμείς).

    Μια παρατήρηση. Άλλαξε το Illusion σε illusion. Ο Konstatntinos μπορεί να σε βοηθήσει.
     
  7. potty65

    potty65 Regular Member

    Ιllusion είδες ότι δεν πρέπει να είσαι ανυπόμονη? Και τις απαντήσεις σου παίρνεις, και κουβέντα γίνεται. Εν συντομία λόγω εξόδου θα σου πω κι εγώ την γνώμη μου γιατί το θέμα είναι ενδιαφέρον. Οπως είπε και ο KyriosG, κι εγώ πιστεύω ότι αυτό που πραγματικά είσαι το δείχνεις σε όλους τους τομείς της ζωής σου, σε όλες τις περιστάσεις, έτσι απλά. Ανα πάσα στιγμή αναπαράγουμε αυτό που είμαστε, είτε το θέλουμε, είτε όχι.

    Το πρόβλημα που θέτεις αγγίζει πιστεύω όλους όσους είμαστε εδώ. Ξέρω ότι οι πιθανότητες που έχω να γνωρίσω μία γυναίκα με τις ίδιες 'ανησυχίες' εκεί έξω είναι το πολύ 1% και εδώ δημιουργείται ένα μικρό ή μεγάλο αδιέξοδο. Γνωρίζεις ή είσαι με μία γυναίκα που σ' ενδιαφέρει και την γουστάρεις. Αυτή φαίνεται και κάτα πάσα πιθανότητα είναι 'βανίλα', αλλά επίσης ενδιαφέρεται για σένα και γουστάρει. Τι κάνεις λοιπόν? Προσπαθείς να την μυήσεις? Ισως υπάρχει κάποια πιθανότητα, αλλά δεν μπορούμε και να επενδύσουμε σ' αυτό.

    Η άλλη οδός είναι αυτή του internet. Λίαν χλωμό και λίγο αντιηρωικό τολμώ να πω. Λίγο από εγωισμό, λίγο επειδή έχω μεγάλη ιδέα για τον εαυτό μου, ποτέ δεν καταδέχτηκα να αναζητήσω αυτό που μου έλλειπε με αυτό τον τρόπο. Θεωρούσα ότι έπρεπε από μόνος μου στον έξω κόσμο και όχι εκ τους ασφαλούς να πετυχαίνω τους σκοπούς μου. Τα αποτελέσματα βέβαια δεν σου κρύβω ότι είναι πενιχρότατα. Σε μία μόνο περίπτωση τα κατάφερα και είχα μία ωραία εμπειρία με απόλυτη ταύτιση, αλλά και αυτό μάλλον έγινε από τύχη.

    Προσπαθώ σε κάθε σχέση να βλέπω μία 'εν δυνάμει' σύντροφο σε αυτά τα μονοπάτια, αλλά μην ξεχνάμε ότι it takes two to tago, όλα αυτά προϋποθέτουν συναίνεση, πρέπει και οι δύο να τα γουστάρουν και να τα επιδιώκουν. Οταν λοιπόν βλέπω αρνητισμό, συμβιβάζομαι και με μία σχέση που δεσπόζει το 'βανίλα' στοιχείο με bdsm πινελιές γιατί για μένα αυτό δεν είναι το α και το ω όπως έχω κατ' επανάληψιν δηλώσει. Δεν ξέρω τι θα έκανα αν ήμουν εθισμένος και απελπισμένος, αν δεν μπορούσα να λειτουργήσω πάρα μόνον έτσι. Υποθέτω ότι θα βρισκόμουν προ πραγματικού αδιεξόδου.
     
  8. illusion

    illusion Regular Member

    Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που διαθέσατε και τις ενδιαφέρον απαντήσεις και απόψεις σας…

    Πράγματι υπάρχουν φορές που γίνομαι ανυπόμονη και είναι ένα από τα χαρακτηριστικά μου που θέλει δουλειά!!

    Θα έλεγα μάλλον ότι εκφράζω και παράπονο και επιθυμία και απορία (αν και μερικά είναι πράγματι αυτονόητα). Δε ξέρω πόσο εύκολο είναι τελικά να βρει κανείς αυτό που επιθυμεί. Και τι πραγματικά επιθυμεί ο καθένας. Είναι τόσο απλά αυτά; Μπορεί κανείς να συνοψίσει αυτά που επιθυμεί και να πει θέλω αυτό, αυτό και αυτό; Και αυτά δεν είναι ποτέ σταθερά, είναι; Δεν αλλάζουν; αλλάζουν…καμιά φορά αλλάζουν αρκετά…


    Ευχαριστώ πολύ για την παρατήρηση KyriosG σχετικά με το όνομα, θα το φροντίσω.

    illusion