Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM vs μισογυνισμός

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος skia, στις 30 Ιουλίου 2017.

  1. masterlord

    masterlord https://youtu.be/9qbRHY1l0vc

    Δεν τον γουστάρει την καυλαντιζει και τον αφήνει να κερνάει. Τελειώνει η βραδια, η απάντηση ήταν αφού είναι μαλακας και πληρώνει. Έλεος λίγο εγωισμό και αξιοπρέπεια. Υπάρχει το όχι δεν θέλω ευχαριστώ, ψιλά γράμματα... Η απλά μισογύνης...
     
  2. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Τι ακριβώς εννοείς;
     
  3. charlotte

    charlotte «Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω μοι την θύρα»

    Κάθε μέρα ακούω τη φράση: για μένα ποιος νοιάστηκε; Είναι επιλογή το αν θα κάνουμε το ίδιο ή όχι. Δεν μίλησα για πρόσωπα αλλα για συμπεριφορές, δεν είναι τυχαίο οταν δεν κατονομάζουμε πρόσωπα λείπουν το κουτσομπολιό, η αντιδικία, η εκδικιση, λανθασμένες κρίσεις κ.α.
    Την αποψή μου ανέβασα, όχι εγχειρίδιο για το πώς να αναγνωρίσεται εναν μισογύνη! Νόμιζα οτι είμουν αντιληπτη οτι αναφερθηκα στους κρυφομισογύνηδες. Δράττομαι της ευκαιρίας να πω οτι προσωπικα είμαι αντίθετη στη συναισθηματικη αποχή ή αποστασιοποιηση στις σχέσεις, ακόμα και στις bdsmικες. Δεν θα εμπιστευόμουν άνθρωπο με αρνητικα συναισθήματα για μένα ακόμα κι αν δεν βγαίναν κάθε στιγμή. Φυσικά οταν κάποιος το κάνει ξεκάθαρο και κάποιος άλλος το δεχτεί η γνώμη μου περισσεύει   Κανείς δεν είπε ή τουλάχιστον όχι εγώ οτι αυτές η συμπεριφορές απαντώνται μόνο στο βδσμ! Αναφέρθηκα μόνο σ αυτό γιατι μόνο σ αυτο πραγματευεται το μισογυνισμό το νήμα. Σαν κοινωνικό θέμα σαφώς θα είχα πολλά ακόμα να πώ.
     
    Last edited: 3 Αυγούστου 2017
  4. lexy

    lexy .ti.va.

    Προσωπικα - επειδή είμαι και κορίτσι με αστέρι τυχερό - δεν έχει βρεθεί στο δρόμο μου αυθεντικός μισογύνης, με αγνή κι αμόλυντη αποστροφή για το γυναικείο φύλο.

    Ωστόσο εχω συναντήσει δύο γυναίκες που ένοιωθαν πραγματική αποστροφή για τις εκπροσώπους του φύλου τους. Μα αυτές έπεσαν στα χέρια μου  
     
  5. masterlord

    masterlord https://youtu.be/9qbRHY1l0vc

    Όταν λες τα γεγονότα έρχεσαι σε αντιπαράθεση η απλά μένεις αμέτοχος και αναμένεις την συμπάθεια τους...
     
  6. Με τετοιες ματαρες που εχεις, αντι να υποταχθεις εσυ, θα υποταχθηκαν εκεινες σε σενα...
     
  7. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Η λανθασμένη κρίση έχει να κάνει με γεγονότα και όχι με πρόσωπα και είναι πάντα πιθανή. Το ίδιο και το ενδεχόμενο να μη γίνουν κατανοητές οι καλές προθέσεις κάποιου έξω από την σχέση.

    Απλά δεν βλέπω να έχει σχέση αν κάποιες φορές δεν έχει γίνει aftercare, που δεν είναι καν δεδομένο ότι πάντα είναι επιθυμητό ή χρειαζούμενο από το bottom σκέλος, με τον μισογυνισμό, αλλά και η αίσθηση ευθύνης για το πρόσωπο που ανήκει. Κατά τα λοιπά ουδέν σχόλιο  
     
  8. charlotte

    charlotte «Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω μοι την θύρα»

    Διαφωνώ το έχω δει να συμβαίνει με πρόσωπα,συμπάθειες, αντιπάθειες, ακόμα και με αποδεκτή ή μη εμφάνιση.

     
  9. brenda

    brenda FU very much

    Ούτε το aftercare γλίτωσε τελικά από την λαίλαπα τού μισογυνισμού!  
     
  10. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Δεν είμαι σίγουρη ότι σας έχω καταλάβει ακριβώς σε αυτό το σημείο και γι αυτό είχα αποφύγει να ασχοληθώ αλλά μια και μου το δίνετε ως απάντηση θα ήθελα μια διευκρίνιση. Αναφέρεστε σε μια σχέση όπου ο Κ έχει δείξει - κατά την άποψή σας και με τα κριτήριά σας - συναισθηματική σκληρότητα, το υ το έχει δεχτεί και τότε περισσεύει η γνώμη σας; Ή αναφέρεστε γενικά στο είδος του BDSM όπου είναι αποδεκτή η συναισθηματική αποστασιοποίηση και λέτε ότι όσον αφορά αυτό το BDSM περισσεύει η γνώμη σας;

    Όσο για το άλλο, ας κάνω μια διόρθωση, η λανθασμένη κρίση μπορεί να συμβεί σε οτιδήποτε είναι αντικείμενο κρίσης: γεγονότα, πρόσωπα, θεωρίες, απόψεις και πάει λέγοντας. Μην υποτιμάτε το ενδεχόμενο να μην καταλάβουν τρίτοι πολλά πράγματα από την σχέση δύο άλλων.
     
    Last edited: 3 Αυγούστου 2017
  11. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Πραγματικά δεν καταλαβαίνω.
     
  12. brenda

    brenda FU very much

    Έχεις κι εσύ κάτι απαιτήσεις βρε παιδάκι μου ώρες-ώρες...