Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM vs μισογυνισμός

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος skia, στις 30 Ιουλίου 2017.

  1. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Δεν θα μπορούσα παρά να διαφωνήσω. Οι ρίζες ή θεμέλιο του bdsm είναι το sm και το sm αφορά την βία.
    Καταφανές πιστεύω με μία μικρή αναδρομή στην σχετική λογοτεχνία και στην ιστορία του bdsm.
     
  2. MrEntropy

    MrEntropy Regular Member

    Σίγουρα υπάρχουν άτομα τύπου Κ, τα οποία οδηγήθηκαν σε
    αυτή την κατάσταση λόγω μισογυνισμού/μισανδρίας.

    Όσο αφορά την ασφάλεια τώρα, πιο επίφοβος είναι ένας-μια
    "vanila" όπου ανέχεται και συσσωρεύει καταστάσεις και
    τελικά φτάνει σε σημείο να ξεσπάσει!!!

    Αυτό, έχει ένα ενδιαφέρον. Όπως υπάρχουν sites όπου
    μπορείς να εντοπίσεις ένα κακόβουλο τηλέφωνο, είτε
    διαφημιστική και βλέπεις σχόλια κτλ. Να υπήρχε κάτι
    αντίστοιχο για χρήστες διαφόρων social.
     
  3. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Πλήρως αντιληπτό!
    Θεωρώ μέγιστο κέρδος την επί του συγκεκριμένου ποστ μου συντεταγμένη διαφωνία σου.
    Ειλικρινέστατα..!
     
  4. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Δεν θα μπορούσα παρά να μη παραλείψω ότι θαυμάζω τους ειλικρινείς ανθρώπους και να συμπληρώσω ότι επίσης ιδιαίτερα χαίρομαι που διαφωνούμε επί του προκειμένου.
    Σε αντίθετη περίπτωση ίσως βρισκόμουν μπρος στο ανησυχητικό ενδεχόμενο του ότι έχω αρχίσει να ντορίζω.
     
  5. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Ορθώς...
     
  6. Janine

    Janine Regular Member

    Οι λέξεις μπαίνουν σε εισαγωγικά ακριβώς για να τονιστεί ότι είναι λέξεις που χρησιμοποιήσατε εσείς και δεν είναι δικές μου απόψεις.
    Ως προς την άποψή σας ότι ένας ρατσιστής κι ένας σεξιστής βιώνουν την ασυμμετρία του bdsm "πιο ουσιαστικά", γιατί την βασίζουν μέσα στο μυαλό τους σε ασυμμετρία που θεωρούν οι ίδιοι "πραγματική", αναρωτιέμαι πώς μπορείτε να το ξέρετε αυτό. Βάλατε τις ασυμμετρίες στο ζύγι και βρήκατε την "πιο ουσιαστική";

    Παρατηρώ, δε, ότι ενώ σπεύσατε να δηλώσετε ότι δεν θεωρείτε έναν λευκό ανώτερο από οποιαδήποτε άλλη φυλή, δεν κάνατε την ίδια δήλωση σχετικά με το αν θεωρείτε το ένα φύλο ανώτερο από το άλλο. Να υποθέσω ότι αφού δεν κάνατε αυτή τη δήλωση, παραδέχεστε σιωπηρά ότι είστε σεξιστής;

    Ως προς την ένσταση που βλέπετε, εγώ μέχρι στιγμής κάνω απλά διευκρινιστικές ερωτήσεις, προσπαθώντας να καταλάβω την οπτική σας.

    Ως προς την ερώτηση που μου θέσατε, το bdsm είναι ένας τρόπος σχετίζεσθαι. Δεν μπορεί κανείς να εκδιώξει κανέναν άλλο από το bdsm. Τώρα, αν μπορεί να εκδιωχθεί κάποιος από κάποιο event ή από κάποιο χώρο σύναξης ή από κάποιο forum, αυτό έχει να κάνει με τους κανόνες που ακολουθούνται (ή δεν ακολουθούνται). Δεδομένου ότι η ρατσιστική νοοτροπία μπορεί να σπρώξει κάποιον σε πράξεις, που μπορεί να γίνουν από προσβλητικές έως επικίνδυνες για μεγάλη κοινωνική ομάδα, αν η οπτική των bdsmers του παραδείγματός μας, ξέφευγε στους μη μετέχοντες στη σχέση τους, τότε θα ήταν όχι μόνο δικαιολογημένο, αλλά επιβεβλημένο να εκδιωχθούν από ένα χώρο, όχι ως μη bdsmers, αλλά ως επικίνδυνοι για την ασφάλεια των υπολοίπων. Εγώ αν ήμουν Αφροαμερικανίδα σε ένα χώρο όπου κάποιος ρατσιστής ξερνούσε την βρωμιά του (κι αυτό είναι δική μου κρίση για τις ρατσιστικές απόψεις), δεν θα ένιωθα και πολύ ασφαλής. Ποσώς θα με ενδιέφερε πώς θα σχετιστεί αυτός, αν είναι bdsmer ή όχι.
     
  7. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Χα, χα, χα, χα έλεος, έλεος κάπου, λυπήσου μας! Μ αρέσει που τα λες σα να είναι πλανητικές αλήθειες που δεν επιδέχονται ανασκευή  

    sane = σώφρων και logical = λογικός, όπως ο logicien του Ρινόκερου του Ιονέσκο. Ο σώφρων δεν θα είχε καμία σχέση με τον logicien του Ρινόκερου του Ιονέσκο. Με τον logicien εγώ δεν θα έκανα BDSM γιατί γνωρίζω ότι θα αποστέγνωνα τελείως συναισθηματικά για την αμφίβολη και επιδερμική απόλαυση του να είμαι το ειδικό ακροατήριο των λογικών του ακροβασιών. Αντίθετα, πάντα έκανα BDSM με σώφρωνες K. Αλλά και όποιος κάνει BDSM με logical τύπο να ξέρει ότι αυτό το είδος της λογικής που μοιράζονται η φιλοσοφία πρωτίστως και τα μαθηματικά, δεν έχει την παραμικρή σχέση με SSC. Συγκεκριμένα, ο πλέον πιθανός να παραβιάσει το SSC είναι ο logical και αυτό γιατί η έννοια της συναίνεσης είναι η πρώτη που θα κατέπιπτε υπό τον έλεγχο της καθαρής λογικής. Και άμα παραβιάσει την συναίνεση, η ασφάλεια είναι πολύ κοντά, η οποία επίσης μπορεί να μην αντέξει για πολύ τον έλεγχο της καθαρής λογικής.
     
  8. angel42

    angel42 Regular Member

    Όσο μπερδεύουμε τη "θέση" με την "προσωπικότητα" θα διατηρείται συσκότιση... Σκεφτείτε το λίγο... Α.
     
  9. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    It takes two to tango, no..?
    Κατά τα άλλα παραμένω στο νόημα των λέξεων...
     
    Last edited: 31 Ιουλίου 2017
  10. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Δεν δύναται να έχει κάποιο νόημα το ζύγι και δεν ήταν αυτό το σκεπτικό πίσω από αυτό που διατύπωσα. Δεν συγκρίνω κάποια D/s σχέση που θα μπορούσα προσωπικά να έχω ή που γνωρίζω με κάποια σαν αυτή μεταξύ ενός λευκού Αμερικάνου και Αφροαμερικανίδας του παραδείγματος.

    Επιτρέψτε μου να αναλύσω το σκεπτικό μου.

    Υποθέτω ότι και οι δύο μας είμαστε υπερ της κοινωνικής ισονομίας και των ίσων ευκαιριών χωρίς καμία διάκριση, υποθέτω γιατί εγώ είμαι αλλά δεν ξέρω για εσάς έχω ωστόσο κάθε λόγο να πιστεύω ότι έτσι είναι.
    Το ότι μία κοινωνία πρέπει να αντιμετωπίζει όλα τα μέλη της ισόνομα και χωρίς διάκριση δεν σημαίνει ότι όλα της τα μέλη είναι ίδια, έχουν τις ίδιες ικανότητες, τις ίδιες αντιλήψεις, οπτική, ιδεολογίες κτλ. Αυτό έχει ως συνέπεια ο καθένας μας ξεχωριστά να ξεχωρίζει και να ομαδοποιεί τους συνανθρώπους του σε κάποιου είδους κλίμακα. Είμαι σίγουρος ότι όσο για μένα τόσο και για εσάς όσο και για τον οποιονδήποτε υπάρχουν αυτοί οι οποίοι κρίνονται υποκειμενικά ή αντικειμενικά ως βλάκες, ως εξυπνότεροι και ως παρόμοιας νοημοσύνης ασχέτου μεγέθους διαφοράς. Και με παρόμοιους τρόπους και κλίμακες κρίνουμε οποιονδήποτε για το οτιδήποτε.

    Πηγαίνοντας όλο αυτό στο bdsm, θαρρώ ότι για ένα/μία υποτακτικό/η, όσο αφορά την υποταγή του/της ξέχωρα από τον ενδεχόμενο μαζοχισμό του/της, είναι πολύ πιο φυσική και ουσιαστική η ασυμμετρία όταν στο κυριαρχικό μέρος είναι κάποιος που ο υποτατκικός/η θεωρεί ότι είναι ανώτερος του/της ως άνθρωπος. Και το αντίστοιχο πιστεύω ότι ισχύει και από την πλευρά του κυριαρχικού.

    Και πηγαίνοντας όλο αυτό στην θεματική του νήματος, όταν ο μισογυνισμός είναι κάτι αμοιβαία αποδεκτό σε μία bdsmική σχέση, όταν ένας κυριαρχικός θεωρεί τον εαυτό του εν γένει ανώτερο άνθρωπο λόγω φύλου και μία υποτακτική τον εαυτό της κατώτερη εν γένει επίσης λόγω φύλου, έχουμε εκ των πραγμάτων μία δεδομένη ασυμμετρία πολύ πριν το bdsm. Το αν είναι λάθος η ιδεολογία και οι αντιλήψεις τους αφορά τελείως διαφορετική συζήτηση.


    Από την στιγμή που έχω γεννηθεί άντρας είμαι σεξιστής. Αυτό δεν έχει να κάνει σε καμία περίπτωση με τις θεωρήσεις μου σχετικά με την ισότητα των δύο φύλων. Ακόμη και αν θεωρώ τα δύο φύλα απόλυτα ίσα εξακολουθώ να είμαι σεξιστής για την συντριπτική πλειοψηφία των φεμινιστριών απλά και μόνο γιατί αυτή την στιγμή γράφω σε ένα φόρουμ που δέχεται και προωθεί την βία απέναντι στα γυναικείο φύλο άσχετα αν αυτό είναι επιλογή, συναίνεση και κάτι αρεστό για όσο γυναικείο φύλο συμμετέχει στο bdsm. Σεξιστής είμαι γιατί καυλώνω όταν βλέπω μία γυναίκα να γλείφει μία άλλη γυναίκα, επειδή έχω μία κάποια συγκεκριμένη αισθητική να ορίζει τι είναι για μένα εξωτερικά όμορφη γυναίκα και τι όχι.

    Όσο και αν συμφωνήσω μαζί σου σε όλα αυτά που θεωρείς σεξισμό θα βρεθεί κάποια να μας κατηγορήσει και τους δύο, εμένα φυσικά περισσότερο, για σεξισμό.

    Για αυτό αντί να κάθομαι να προσπαθώ να αιτιολογηθώ και να αμυνθώ στην βλακεία που κουβαλάει και εκφράζει το κάθε ξέτρολο φεμινιστάκι μου είναι προτιμότερο να αποδεχθώ τον όρο παρόλα που μου εξομοιώνει ακόμη και με αυτούς που εγώ θεωρώ σεξιστές και κατακρίνω.


    Συμφωνούμε και χαίρομαι.
    Έχω ακόμη μία ερώτηση.
    Αν υποθέσουμε δύο πράγματα, ένα ότι έχετε ένα εμβόλιο κατα του σεξισμού ή ρατσισμού και δεύτερον ένα ζευγάρι που ζει ανάμεσα του και μόνο ανάμεσα του αμοιβαία αποδεκτά τον σεξισμό ή ρατσισμό υπό το πρίσμα μίας D/s σχέσης, θα τους εμβολιάζατε ?
     
    Last edited: 31 Ιουλίου 2017
  11. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Προσωπικά δεν μπερδεύω την θέση με την προσωπικότητα ούτε βλέπω ότι σε τούτο τον πλανήτη η θέση είναι αποτέλεσμα της προσωπικότητας εξ ορισμού, του εναντίου είναι λιγότερες οι φορές που αυτό συμβαίνει. Υπάρχουν κάποια "ή" σε ότι έγραψα.

    Προσωπικά δεν προβάλω καμία αντίδραση απέναντι στην συσκότιση που μπορεί να προκαλεί κάτι τέτοιο στο μυαλό κάποιου που δεν του είναι διακριτή η διαφορά.

    Προσωπικά δεν θεωρώ ότι θα ήταν όμορφος και καλύτερος ένας κόσμος στον οποίο όλοι μας θα είχαμε τις ίδιες ή παρόμοιες αντιλήψεις.
     
  12. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Ελλιπής η υπόθεση εργασίας κατ΄αρχήν.
    Ο κατέχων το εμβόλιο δεν κατέχει απαραίτητα και την εξουσία για να εμβολιάζει τους "νοσούντες" ή τις ομάδες υψηλού κινδύνου ή και τον γενικό πληθυσμό προληπτικά. Αν δεν κατέχει λοιπόν την εξουσία, δεν μπορεί να υποχρεώσει το εν λόγω ζεύγος να προσέλθει για εμβολιασμό, ανεξαρτήτως προσωπικών πεποιθήσεων.
    Αλλά ας υποθέσουμε οτι την κατέχει, θα λειτουργεί προφανώς σε ένα περιβάλλον, μια κοινωνία που ο σεξισμός και ο ρατσιαμός οχι μόνο ηθικά ,αλλά και θεσμικά θα θεωρούνται μη αποδεκτοί, αποβλητέοι ώστε με την βοήθεια της επιστήμης να θωρακίζεται απέναντί τους καθιστώντας υποχρεωτικό τον εμβολιασμό μέσω των κατάλληλων διατάξεων και φορέων που θα τις εφάρμοζαν.
    Σε αυτή την περίπτωση θα είναι θεσμικά υποχρεωμένος να τους εμβολιάσει , πάλι ανεξαρτήτως προσωπικών πεποιθήσεων.