Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM vs μισογυνισμός

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος skia, στις 30 Ιουλίου 2017.

  1. Seras Victoria

    Seras Victoria Danger! Danger! High Voltage! Contributor

    Κάποιοι επιλέγουμε ακριβώς γι αυτό το λόγο να μην συμμετέχουμε σε αυτό το νήμα  

    Το χιούμορ έχει χρησιμοποιηθεί πολλάκις για την προώθηση στερεοτύπων γιατί υποτίθεται εξαγνίζεται απο το μέσο. Όσο καλό και αν είναι προτιμώ να απέχω από αυτή την διαδικασία.
     
  2. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Το νήμα μου φταίει γ όλα τα κακά, συμφωνώ.   
     
  3. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Όταν απλές "βανίλλα" σχέσεις πάνε κατά διαόλου όταν ο ένας δεν σέβεται τον άλλον, εγώ τουλάχιστον, δεν μπορώ να φανταστώ με πιο τρόπο θα διαφυλαχτεί η σύνεση και η συναίνεση όταν ο/η Κ δεν σέβεται το υ του σε μια σχέση που από τη φύση της κουβαλάει πολλές περισσότερες ιδιαιτερότητες.
     
  4. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

  5. Janine

    Janine Regular Member




    Βλέπω απαντάτε αποσπασματικά. Ας είναι. Έκανα πολλές ερωτήσεις προσπαθώντας να διευκρινίσω ποια είναι η θέση σας και απαντήσατε με σαφείς εκφράσεις, ήταν όλες εκείνες οι λέξεις και οι φράσεις που υπογράμμιζα και έβαζα σε εισαγωγικά. Θα έλεγα, λοιπόν, ότι κάνατε τις δικές σας απόψεις σαφείς, αλλά αν έχετε κάτι άλλο να προσθέσετε, αναμένω.

    Κατά τα λοιπά, θα έλεγα ότι το ζήτημα που θίγετε δεν είναι η μισανδρία, όχι στην πραγματικότητα. Είναι η πατριαρχία. Η πατριαρχική αντίληψη παγιδεύει τα φύλα σε συγκεκριμένα στερεότυπα και βλάπτει γυναίκες και άντρες, αλλά και όποιον άλλο στο ενδιάμεσο, ανεξάρτητα από τον ερωτικό προσανατολισμό.
    Αυτές που στηλιτεύουν κατ' εξοχήν την πατριαρχία και τα προβλήματα που δημιουργεί σε όλους, και στους άντρες, είναι οι φεμινίστριες. Και οι φεμινιστές. Γιατί υπάρχουν και άντρες φεμινιστές. Επίσης, οι φεμινίστριες και οι φεμινιστές τάσσονται κατ' εξοχήν κατά της ομοφοβίας και της τρανσφοβίας, κατά του ρατσισμού, της ξενοφοβίας, του κοινωνικού στιγματισμού και γενικώς κατά των διακρίσεων. Όταν ανήκεις σε μία ομάδα που γνωρίζει τι θα πει καταπίεση, συνήθως καταλαβαίνεις και αποστρέφεσαι την καταπίεση που νιώθουν κι άλλες κοινωνικές ομάδες. Οπότε, ναι, έχω ακούσει φεμινίστριες να τάσσονται με θέρμη κατά των φαινομένων που αναφέρετε.
    Εσείς τάσσεστε με την ίδια θέρμη κατά της καταπίεσης που υφίστανται οι γυναίκες και κατά του μισογυνισμού; Γιατί δεν δίνετε αυτή την εντύπωση.


    Η καταπίεση που υφίσταται κάποια γυναίκα και την αποδέχεται λόγω εσωτερικευμένου μισογυνισμού, και λόγω ανάγκης πολλές φορές, δεν πρέπει ποτέ να θεωρείται "εκούσια και συνειδητά αποδεκτή κατάσταση".
    Τα υπόλοιπα έχουν συζητηθεί σε νήματα για την κακοποίηση.
     
  6. brenda

    brenda FU very much

    Υπάρχει πάντως και το είδος του "αλληλέγγυου μισογύνη" του πανίβλακα, δευτερότριτης bdsmικής --και όχι μόνο-, διαλογής, ύψιστης διαπλοκής.
    Προστατευόμενο είδος...
     
  7. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    Πιστεύω πως ορθά μπήκε το "Vs" στον τίτλο του νήματος, διότι αυτά τα δύο βρίσκονται απέναντι και όχι μαζί.
    Μπορεί να διαβαστεί ως γραφικό αυτό, αλλά πάντα πίστευα ότι οι Κ/υ σχέσεις εδράζονται στην ειλικρίνεια, την εμπιστοσύνη και τον αλληλοσεβασμό (και ένας μισογύνης απλά δεν μπορεί να συνυπάρξει με αυτές τις έννοιες).

    Από κει και πέρα βέβαια, δεν μπορεί να αποκλειστεί ότι ένας μισογύνης δεν μπορεί να το ζήσει.
    Αρκεί να βρει κάποια που να δέχεται και να έχει συνείδηση ότι ο "Κ" την θεωρεί "κατώτερη" εξαιτίας του φύλου της.
     
  8. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    Αγαπητε @MindFeeder εγω θελω να σταθω εδω εσεις το ειπατε αλλα αλλοι νομιζω απλα το αφηνουν και αιωρειται ....

    και η ερωτηση μου ειναι ... μισογυνης υ δεν γινετε δλδ να υπαρχει ?

    Ευχαριστω
     
    Last edited: 1 Αυγούστου 2017
  9. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    Σαφέστατα .. φαντάζομαι όμως ότι θα είναι με άντρα Κ.
    Γιατί το να θεωρεί κάποιος ως "κατώτερη" μία γυναίκα και το να την έχει Κ του, είναι αρκετά αντιφατικά.
     
  10. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    Ευχαριστω πολυ για την απαντηση Σας @MindFeeder
     
  11. brenda

    brenda FU very much

    Φυσικά και υπάρχει και μισογύνης υ. Συχνά τον μπερδεύουμε με έναν απλό μουνόδουλο.
    Την Κ του δεν την εκτιμά πραγμστικά, την έχει ανάγκη βέβαια, οπότε είναι σούζα μπροστά της.
    Δεν έχει μπέσα, ούτε και φίλες πραγματικές, μιάς και δεν τους αναγνωρίζει καμία αρετή. Θεωρεί τον εαυτό του "θύμα" των περιστάσεων, αρκεί να τον πιάσει μια Κ από τ´αρχίδια, ξεχνάει και τ´όνομά του.

    Δεν εκτιμά το γυναικείο φύλο στο σύνολό του, θεωρεί την γυναίκα/Αφέντρα κάποιο ξεχωριστό είδος γυναίκας, το μόνο που αξίζει την αποδοχή του, εξ´ανάγκης, χωρίς βαθύτερο συνειδησιακά υπόβαθρο.

    Συχνά μιλάει άσχημα σε γυναίκες, ή τους επιτίθεται απρόκλητα, όπως ο Κ ομόλογός τους. Παρ´τον ένα, βάρα τον άλλον δηλαδή!
     
  12. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    Εγω αυτο που εχω να πω ειναι οτι θεωρω πως το φορουμ οπως καθε φορουμ ειναι ενας μικροκοσμος της κοινωνιας μας και δυστχυχος
    υπαρχει και μισανδρισμος και μισογυνησμος πιστευω οτι στο παρων φορουμ το φαινομενο αυτο ειναι ελαχιστο
    το θεμα ειναι να απομονονουμε αυτους τους ανθρωπους που φυσικα δεν εχουν θεση στον χωρο

    καλημερα και καλο μηνα