Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSMer ή δικαιολογία του Vanilla

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Dapom, στις 18 Απριλίου 2015.

  1. Dapom

    Dapom Contributor

    Για να προλάβω οτιδήποτε θα ήθελα να διευκρινίσω από την αρχή ότι το παρακάτω είναι ένας προβληματισμός. Δεν στοχεύει σε κανέναν και σε καμία. Δεν είναι κριτική. Δεν είναι θέση. Δεν είναι ορισμός των ρόλων Κ και υ.

    ____________________________________________________________________

    Εδώ και πολύ καιρό με έχουν προβληματίσει οι ρόλοι του Κ και υ στα πλαίσια του BDSM.

    Η άποψη μου είναι ότι κάποιες γενικές αρχές υπάρχουν σχετικά με αυτούς τους ρόλους αλλά από εκεί και πέρα ο κάθε ρόλος διανθίζεται με τις υποκειμενικές απόψεις και διαθέσεις του καθενός που αναλαμβάνει έναν ρόλο είτε αυτός είναι Κ είτε υ.

    Κι εδώ μπαίνει το ερώτημα…μήπως τελικά αυτή η έλλειψη συγκεκριμένων κανόνων δίνει τη δυνατότητα σε κάποιους/ες να δηλώσουν Κ ή υ προκειμένου να καλύψουν ανάγκες τους όπως την αποκλειστικότητα ή τον έλεγχο ή την κτίση βρίσκοντας ως δικαιολογία το BDSMαφού σε μια εκτός BDSMσχέση δεν θα μπορούσαν να το κάνουν αυτό διότι πολύ πιθανόν να χαρακτηρίζονταν κτητικοί, controlfreaks και διάφορα άλλα υποτιμητικά.

    Για παράδειγμα μπορεί κάποιος/α στον μη BDSM κόσμο, λόγω ανασφαλειών που μπορεί να έχει, στις σχέσεις του/της να είναι πολύ κτητικός/η, όμως δηλώνοντας BDSMερ και αυτοχριζόμενος/η Κ ή Μαστερ οι ανασφάλειες του/της «εξαλείφονται» καθώς εξ ορισμού ένας/μια Κ ή Μαστερ είναι κτητικός/η.

    Αντίστοιχα ενας/μια υ λόγω ανάλογων ανασφαλειών σε ένα μη BDSMκόσμο στη σχέση του/της μπορεί να θεωρηθεί ότι «πνίγει» τον/την σύντροφο του/της με την πλήρη παράδοσή του/της στον/στην σύντροφό του/της και να χαρακτηρισθεί με έλλειψη προσωπικότητας ενώ δηλώνοντας BDSMερ και αυτοχρηζόμενος υ/σκλαβος-α να ισχύει ότι και στο πριν παράδειγμα.

    Ή Μήπως υπάρχουν άντρες ή γυναίκες που δηλώνουν BDSMερς απλά γιατί κάτω από αυτή την ταμπέλα θα μπορέσουν να βρουν έναν «πρίγκιπα» ή μια «χιονάτη» και ας πέφτει και καμιά σφαλιάρα αρκεί να τον/την βρω;

    Μήπως τα παραπάνω παραδείγματα και η υπόθεση δικαιολογούν τα κατά καιρούς ξεμαλλιάσματα ή τις κατά καιρούς υποτιμητικές δηλώσεις περί ανάξιων/ντροπή του BDSM/λίγοι Κ και υ;

    Αν ισχύει η υπόθεση πως μπορείς να εντοπισθούν τέτοιες περιπτώσεις ατόμων;

    Αν δεν ισχύει η υπόθεση τότε τι ξεχωρίζει ένα Κ και υ από έναν/μια vanillakinkster με τις αντίστοιχες κυριαρχικές ή υποτακτικές απόψεις που δεν χρησιμοποιεί όμως τους τίτλους των ρόλων;
     
  2. Paladin

    Paladin brattiness loading....

    Περιμένω να δω απαντήσεις από @gaby & @MasterJp νομίζω θα είναι κατατοπιστικότατοι....
     
  3. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    H τοποθέτηση της Syrah, είναι άψογη, τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο. :- )

     
  4. Dapom

    Dapom Contributor

    Καλημερα

    Καταρχήν με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο η άποψη της Syrah.
    Αλλά...
    Πιθανόν να μην εκφράστηκε σωστά το ερώτημα μου ή δεν διαβάστηκε σωςτά αλλά ο προβληματισμός δεν ηταν για το αν πρεπει να δηλώνουν τέτοια άτομα bdsmερς ή οχι.

    Τα τρία ερωτήματα/προβληματισμοί ειναι ξεκάθαρα στο τέλος του θέματος και η απάντηση της syrah δεν τα απαντάει.

    Τέλος να ξεκαθαρίσω για ακομα μια φορα οτι δεν εχω την άποψη οτι το bdsm πρεπει να ειναι εναν πριβέ κλαμπ για συγκεκριμένους πιστοποιημένους και αλλα τέτοια ωραια, ο συγκεκριμένος προβληματισμός ηταν απλα για να μπορέσω να εξηγήσω ορισμένες επαναλαμβανόμενες συμπεριφορές
     
  5. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Bad bitch alert

    a) Aν κατάλαβα καλά το ερώτημά σας, θα προτιμούσα το εξής '' Λίγοι και καλοί''.

    b) Mήπως δεν χωράμε όλοι;

    c) O καθείς κάνει το ''δικό'' του βδσμ και από τότε ξεκίνησαν όλα τα ''κακά'' .

    P.s: Θα προτιμούσα να είναι prive , παρά η σάρα η μάρα και το κακό συναπάντημα.  
     
  6. Paladin

    Paladin brattiness loading....

    Ξεκινώ δηλώνοντας άπειρη στο χώρο. Θα το θέσω διαφορετικά βάση της λογικής μου.
    Όταν το διαδίκτυο ''επιτρέπει'' σε τόσο κόσμο να έρχεται κοντά σε πληροφορίες, κοινότητες, άτομα είναι αδύνατον κατ εμε να μένουν λίγοι και καλοί σ΄ενα χώρο.
    Τι μπορεί να κάνει ο καθένας?
    Να κρατήσει το κύκλο του σταθερό ή να τον ανοίξει και να δεχθεί άτομα που κρίνει ότι ταιριάζουν με την ιδιοσυγκρασία του και αυτό δεν έχει να κάνει με το βδσμ αλλά με όλες τις ομάδες.
    Ότι μας χαλάει και το απορρίπτουμε δε χρειάζεται να το βάζουμε στη ζωή μας με τον έναν ή τον άλλο τρόπο (ανάλογα πόσο μαζοχιστές είμαστε χιχιχιχι)
    Αυτά πάντα στο επίπεδο της λογικής
    Απο κει και έπειτα υπάρχει άτομο στο βδσμ που να πηγαίνει by the book???
    Και ποιος το κρίνει αυτό ? Αν 2 ή και παραπάνω άτομα περνάνε καλά σε αυτό που κάνουν ποιος τους λέει το αντίθετο... Τα όρια σε κάθε είδους σχέσης μπαίνουν απο τους συμμετέχοντες (έτσι θέλω να πιστεύω) ανάλογα με τα θέλω τους.

    Το μόνο άσχημο είναι να βγαίνει ο καθένας και να διατυμπανίζει κάτι που μπορεί να βλάψει άλλα άτομα.... Αυτό για μένα είναι κατακριτέο


    Για τις ερωτήσεις που θέτει ο @Dapom εγώ είμαι άσχετη και δε μπορώ να απαντήσω, αλλά πολύ θα ήθελα να δω μια υπεύθυνη απάντηση καθώς παρακολουθώ το θέμα και το βρίσκω ενδιαφέρον αν και πιστεύω ότι είναι λεπτές οι διαχωριστικές γραμμές...
     
  7. seduced mind

    seduced mind Guest

    Στη 1η ερώτηση σίγουρα υπάρχουν. Στη 2η ερώτηση δεν νομίζω πως είναι εφικτό, είναι σαν να έχει άποψη κάποιος για ένα φαγητό χωρίς να το έχει δοκιμάσει καν ή να γνωρίζει ένα ζευγάρι βανίλλα εκ των προτέρων αν ταιριάζουν. Στο BDSM δηλαδή γιατί θα πρέπει να είναι διαφορετικά και οι BDSMers να έχουν την δυνατότητα να το πετύχουν; Στη 3η ερώτηση τίποτα δεν ξεχωρίζει κανέναν από κανένα. Και γιατί να πρέπει να ξεχωρίσει δηλαδή; Κρίνεται αναγκαίο;
     
  8. Dapom

    Dapom Contributor

    Με την απάντησή σου μου δημιούργησες επιπλέον ερωτηματικα.

    α) γιατί προτιμάς λίγους και καλούς και πως μπορούν να ορισθούν οι καλοί;

    β) μπορεί να μην χωράμε όλοι...αλλά ποια θα ηταν η θέση σου τότε αν σε αυτούς που δεν χωράνε ήσουν κι εσυ; Πως και ποιος θα ορίσει πόσοι χωράνε και ποιοι; (το δεύτερο ερώτημα απαντιέται και απο το α)

    γ) Ποια είναι τα "κακά" που έχουν ξεκινήσει; Είναι συγκεκριμένα; Τι ορίζει το "κακά";
     
  9. lexy

    lexy .ti.va.

    A. Ναι.
    B. Εν μέρει, ναι. Αλλά συνεισφέρει πολύτιμα στο πανηγύρι και η προβολή μέσω εξυπνάδων.
    C. Με οδηγό το ένστικτο. Μόνο.
    D. Ισχύει, λέμε!  
     
  10. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor


    a) Από το λίγοι και καλοί προτιμώ το ελάχιστοι και καλύτεροι, ναι;

    b) Eίσαι ό,τι δηλώσεις, μέχρι έμπρακτης αποδείξεως του αντιθέτου. To έχω ξαναπεί το βδσμ, δεν είναι για όλους, "get over it".

    c) π.χ: μιλάμε για ''κακοποίηση'' ενώ δεν υφίσταται τέτοιο ζήτημα, μιλάμε για Bullying, που -εδώ- που ''παίζουν'' ενήλικοι'' , On well, δεν προχωράς μπροστά με τέτοιο σκεπτικό, δεν υπάρχει εξέλιξη/βελτίωση, πουθενά , στο λέω εγώ. Το αν εγώ χωράω ή εσύ θα το δείξει η πορεία και ο προορισμός που έχει βάλει στόχο, o καθένας από εμάς. Στο μυαλό είν` ο στόχος, το νου σου, ε;

    P.s: Aν δεν σε καλύπτει η απάντησή μου , φάε μια ζαμπονοτυρόπιτα.  
     
    Last edited by a moderator: 20 Απριλίου 2015
  11. lexy

    lexy .ti.va.

    @Madeleine Rk
    μην τρως ζαμπονοτυρόπιτες για πρωινό. Σου διαλύει τον ειρμό  
     
  12. dimfetishman

    dimfetishman Ζεις μονάχα μια φορά. Ενίοτε και καμία. Contributor

    Προσπαθώντας από την πλευρά και τη σκοπιά μου να απαντήσω ευθέως στο ερώτημα, θα πω ότι το bdsm είναι όντως μία καλή δικαιολογία και "βιτρίνα" άλλου είδους προθέσεων ορισμένων, λίγων ευτυχώς, vanilla (ανδρών).

    Και εξηγώ δίχως περιστροφές αλλά και χωρίς καμία διάθεση να θίξω το ανδρικό φύλο. Κάποιοι εξ'ημών, και αποκλείω τις γυναίκες σε πολύ μεγάλο βαθμό στο θέμα αυτό, επιδιώκουμε μέσα από την "επίδειξη δύναμης" να πηδήξουμε απλά. Μέσα από μία διαδικασία κυριαρχίας και καλά να αποκτήσουμε τον έλεγχο, γιατί απλά έτσι μας βολεύει. Και όχι, γιατί αγαπάμε το bdsm και την κυριαρχία στην πραγματική της διάσταση.

    Αυτό πρωτίστως προσβάλλει εμάς. Και μετά βεβαίως μειώνει το άτομο, το οποίο εκ του πονηρού στοχοποιούμε. Και δε νομίζω ότι πρέπει να πω εγώ πως τέτοιες συμπεριφορές ουδεμία σχέση έχουν με το bdsm. Το αμαυρώνουν και τουλάχιστον τα υγιή μυαλά οφείλουν να περιφρουρούν με τον τρόπο τους τέτοιους τυχοδιωκτισμούς και τέτοιες απαράδεκτες ενέργειες. Οι δε γυναίκες να είναι λίγο υποψιασμένες και κριτικές. Αν και νομίζω ότι είναι πολύ και όχι λίγο υποψιασμένες. Ευτυχώς