Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Bondage. Πώς να ξεκινήσει κανείς;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος SAP, στις 11 Αυγούστου 2018.

  1. Master_Apprentice

    Master_Apprentice Regular Member

    Δεν έχω εμπειρία αλλά αυτό το κρίμα στο λαιμό σας με άγγιξε  

    Υποθέτω ακολουθώντας την ασφαλή οδό (μακριά από σχοινιά στο λαιμό, μακριά από κρεμάσματα) και πολλές δοκιμές.
    Υπάρχουν e-books που περιγράφουν διάφορα δεσίματα, είχα βρει παλαιότερα.
     
  2. eyes_closed

    eyes_closed polished our dreams

    η εμπειρια δεν ειναι κατι που μεταδιδεται και ειδικα προφορικα ,απλα την αποκτουμε με τον καιρο .εσενα σου εχει κατσει να δεσεις η δεθεις χωρις να ξερεις τι θες να κανεις η που να καταληξεις.βασικα μελετηστε λιγο με τον δικο σου τα ζωτικα σημεια που μπορει να γινει η πατατα να εχετε κατι σαν γνωμονα και δεθειτε λυθειτε οσο αντεχετε,μυαλο πιστευω εχετε (το κριμα στο λαιμο σας μου το χαλασε λιγο)εχετε και κατι διπλα για να κοβει γιατι καποιος κομπος θα σφιξει στον πανικο σας και απολαυστε το
     
  3. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Μια τεχνικη πληροφορια.

    Ουπατ 80 κιλων ειναι ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΑ για να κρεμασετε ανθρωπο, χεροποδαρα δεμενο, απο ταβανια, τελεια και παυλα.

    Σε περιπτωση αστοχιας, λογω δυναμικης φορτισης, δηλ αποτομη κινηση του "θυματος ή ακομα και μερικη αστοχια του συστηματος,
    δηλ. τσιμεντο, ουπατ (ελπιζω οχι 80 κιλων, τα ορειβατικα / αναριχητικα ειναι γυρω στον τοννο, αλλα τι ξερουν αυτοι οι μαλακες...)
    βιδα, σχοινι, κομπος, το "θυμα" εχει φυγει κι εχει σκασει σαν καρπουζι κατω....

    Αν ειστε τυχεροι, εχει μεινει μονο παραλυτο το θυμα και γλιτωνετε τα ισοβια, αλλα οχι τους κουμπουροφορους μαυροπουκαμισαδες συγγενεις...

    Μελετατε το ιντερνετ, τον καθε ανιδεο και ημιμαθη. Αυτοι ξερουν. Τα παντα και καλυτερα.
     
  4. eyes_closed

    eyes_closed polished our dreams

    κοφτο χαλας το θεμα ,απλα ξεκολλα, ακου μαξε καντο πραξη και μετα σχολιασε
     
  5. espimain

    espimain Contributor

    Αγαπητή @SAP
    Γράφεις ότι θέλεις εσύ κι ο σύντροφος σου (ο οποίος δεν έχει ιδέα όπως λες) να αρχίσετε να ασχολείστε με το δέσιμο. (ουσιαστικά φαίνεται ότι του έχεις ζητήσει να κάνετε κάτι κι εκείνος σε ρωτάει τι να κάνει; .)
    Ζητάς πληροφορίες από έμπειρα άτομα, για το ποια είναι τα βήματα που πρέπει να κάνετε και παίρνεις κάποιες πληροφορίες, μετά θέτεις έναν περιορισμό, ότι θέλεις να κάνεις ότι κάνεις με πράγματα που ήδη υπάρχουν στο σπίτι, παίρνεις κι εκεί πληροφορίες, μετά δηλώνεις ότι δεν ξέρεις τι ακριβώς θέλεις να κάνεις και καταλήγεις να κατηγορείς όσους ανταποκρίθηκαν στο να σε βοηθήσουν ότι δεν σου είπαν τι να κάνεις γι αυτό που δεν ξέρεις τι είναι και τι θέλεις, γράφοντας την φράση "το κρίμα στο λαιμό σας" αν πάθω κάτι.
    Απαιτείς, κάποιοι να υποθέσουν και να βρουν, τι θα ήθελες να κάνεις, αλλά δεν ξέρεις ακριβώς τι θέλεις και να σου πουν πώς να το κάνεις και μάλιστα με πράγματα που θα βρεις στο σπίτι.
    Τα μόνο κατανοητά στις ερωτήσεις και απαντήσεις σου είναι η λέξη bondage, πράγματα που υπάρχουν στο σπίτι, και το δεν έχω στο νου μου κάτι συγκεκριμένο.
    Μοιάζει να κάνεις πλάκα, ίσως αν μετακινούσες το νήμα στο "Fun & Game" θα το διασκεδάζαμε κιόλας.
     
  6. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Σε διαβεβαιώ ότι αν σας συμβεί κάτι κακό θα το ξεπεράσουμε πολύ γρήγορα.

    Εσείς πάλι, πολύ πιθανώς, όχι.

    Άρα ακούστε όσα σας έχουν πει και βήματα μικρά και προσεκτικά. Δεν ξεκινάς με παρκούρ, ξεκινάς με το να μάθεις να μπουσουλάς.
     
  7. Master_Apprentice

    Master_Apprentice Regular Member

    Δε μπορώ να καταλάβω γιατί της την λέτε έτσι, δεν είπε τίποτα κακό η κοπέλα. Το μόνο που είπε είναι ότι άνοιξε ένα νήμα στο οποίο ζητάει οδηγίες και όχι γενική συζήτηση περί δεσίματος.
    Την ενδιαφέρει το θέμα και οι πιο "ειδικοί" που μπορεί να βρει άμεσα βρίσκονται εδώ μέσα.

    Πως να έχει εικόνα για το τι θέλει? Περιμένει να ακούσει ποιο πρέπει να είναι το πρώτο βήμα.

    Όσο για το "θα αυτοσχεδιάσω" κλπ, εγώ το πήρα ως χαριτωμενιά.
     
  8. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    οι επικρατέστερες εκδοχές:
    1. δεν έχουν χιούμορ
    2. έχουν φάει χυλόπιτα
    3. και τα δυο μαζί
     
  9. mad_hatter

    mad_hatter You can always take more than nothing

    Το πα μια θα το ξαναπώ οταν παίζουμε με σκοινιά ειναι το πιο σωδτο να συμμετάσχουμε σε εργαστήρια. Μετα καντε οση πρακτικη θελετε μονοι σας. Τα σημαντικά μαθαίνονται απο κοντά
     
  10. A) Το κρίμα είναι πάντα στον δικό μας λαιμό καθώς ότι και να μας πει ο οποιοσδήποτε, πρέπει να έχουμε και μια κοινή λογική και να κρίνουμε κατά πόσο είναι ασφαλές αυτό που πάμε να επιχειρήσουμε.
    Η πιο απλή λύση είναι το να πάρεις συμβουλές λοιπόν κατευθείαν από άτομα που ασχολούνται χρόνια και ας μην είναι στο φόρουμ. Υπάρχουν και workshops αλλά και γνωστά ονόματα ατόμων που ασχολούνται χρόνια. Όποιος θέλει βρίσκει, ονόματα δεν θα αναφέρω καθώς δεν έχει τύχει να συνεργαστώ με κάποιον για να είμαι σίγουρη για την δουλειά του.

    Β) Γιαbondage με σσχοινί, προσωπικά έκανα τα πρώτα μου βήματα με De Giotto Rope, Twisted Monk, και κάνα δυο άλλα κανάλια που θα βρεις εύκολα στο YouTube αλλά δεν μου έρχονται στο μυαλό αυτή τη στιγμή.
    Όσον αφορά αυτό καθεαυτό το σχοινί, έχω βολευτεί τα βαμβακερά μου καθώς είναι εύκολα στην συντήρηση, τα βρίσκεις σχετικά εύκολα στην αγορά και δεν κάνω αιωρησεις (δεν έχω δηλαδή τόσο τον φόβο του να σφίξει υπερβολικά ο κόμπος σε σημείο που να μην λύνεται το σχοινί).

    Γ) Πρακτικά, επειδη δεν έχεις ξαναπειραματιστει με τέτοιου είδους παιχνίδια θα πρότεινα να ξεκινήσεις με περιορισμό ενός εκ των άκρων για αρχή, να δοκιμάσετε την αίσθηση κλπ ορισμένα άτομα πανικοβαλλονται με την αίσθηση της πλήρους ακινητοποιησης και ορισμένα εξ αυτών μπορεί να μπουν σε κατάσταση σοκ. Ψαλίδι με κυρτες άκρες για αποφυγή τραυματισμού, κόψιμο σχοινιουκαι χαλάρωση.

    Αυτά προς το παρόν για αρχάριους. Η αιώρηση είναι επικίνδυνη ακόμα και για τους επαγγελματίες. Πρόσφατα είχα διαβάσει άρθρο από γνωστό rigger του εξωτερικού που κινδύνευσε η παρτενέρ του όταν έσπασε μια δοκός από μπαμπού. Χρειάζονται κρίκοι, καλά υλικά και κυρίως πολύ καλά σχοινιά.
     
  11. GreenGorilla

    GreenGorilla Rope-swinging picture-taking man of science.

    Μερικές πηγές από το ίντερνετ (κάποιες δεν είναι δωρεάν):
    https://crash-restraint.com/
    http://www.twistedmonk.com/
    https://www.shibariclasses.com/
    https://www.shibari-study.com/
    http://knottyboys.com/
    Αυτά τα σάιτ μιλούν για ιαπωνικής "καταγωγής" σχοινί ή για fusion, εκτός από το τελευταίο που είναι δυτικής τεχνοτροπίας.

    Για χρήση άλλων μέσων, όπως μαντήλια κτλ μπορείς να κοιτάξεις στο Google ή το YouTube αναζητώντας "bondage tutorial [αντικείμενο που θέλεις να χρησιμοποιήσεις]" ή παρόμοιους όρους αναζήτησης. Σε γενικές γραμμές πάντως η γνώση από το σχοινί μεταφέρεται και στην χρήση άλλων παρομοίων μέσων με κάποιες στοιχειώδεις προσαρμογές, όταν μιλάμε για απλά δεσίματα.

    Η αλήθεια πάντως είναι ότι αυτές οι πηγές επαρκούν μόνο για να μάθεις τα απολύτως στοιχειωδέστερα. Αν σου φτάνει αυτό το επίπεδο (και δεν υπάρχει τίποτα κακό σε αυτό, δεν χρειάζεται να γίνουν όλοι καθηγητές στα πάντα) τότε μπορεί να σε καλύψουν, αν θέλεις να προχωρήσεις παραπέρα θα είναι δύσκολο χωρίς μαθήματα. Είναι πολλά πράγματα που απλά δεν γίνεται να δεις ή να καταλάβεις από ένα βίντεο.
     
  12. dark-light

    dark-light Regular Member

    Ξεκινάς από τα απλά στο σπίτι