Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Bondage (δέσιμο)

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος Konstantinos, στις 11 Ιουλίου 2005.

  1. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    Κωνσταντίνε το bondage είναι κάτι που κάνω και μου αρέσει.
    Χρησιμοποιώ σχοινί, πλαστικό συνήθως, χειροπέδες και πλαστική ταινία.
    Μου αρέσει να τον έχω δεμένο στο κρεβάτι με τα μάτια κλειστά και να μην ξέρει ούτε να μπορεί να προβλέψει την επόμενη κίνησή μου  
     
  2. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Bondage…
    Θα μιλήσω περισσότερο για το Κinbaku (στα ιαπωνικά σημαίνει δεσμεύω, δένω δυνατά). Πολλές από τις τεχνικές στο BDSM τις χρησιμοποιώ σαν μέσω. Μια από τις λίγες τεχνικές που τις χρησιμοποιώ επειδή απλά τις λατρεύω είναι το Kinbaku (αυτό που λέμε ιαπωνικό bondage).
    Ξεκινώντας το ταξίδι μου σε αυτό το χώρο μου φαινόταν πάρα πολύ δύσκολο να καταφέρω κάτι πολύ απλό από όλα αυτά τα μπερδεμένα δεσίματα. Εντελή τα πράγματα είναι πολύ ποιο απλά.
    Ένα κομμάτι σκοινί. (Στις παρακάτω τεχνικές χρησιμοποιείτε μονό ένα κομμάτι σκοινί). Και πολύ φαντασία.
    Οι βασικές φόρμες είναι 2.
    • Shinju το οποίο έχει να κάνει με δέσιμο στο πάνω μέρος του σώματος
    • Karada το οποίο ένα κομμάτι σκοινί δένει ολόκληρο το σώμα.
    Από εκεί και πέρα ο συνδυασμός τον 2 παραπάνω με μπόλικη φαντασία κάνει θαύματα
    Ένα site που σίγουρα θα σας βοηθήσει στην αναζήτηση σας είναι το Kinbaku: The Art of Erotic Bondage -- Tutorials

    Και να θυμάστε για να φτάσεις στο πολύωρο bondage θέλει μικρά μικρά βήματα. Όπως επίσης σφιχτό δέσιμο δεν σημαίνει πάντα και καλό δέσιμο.  

     
     
     
  3. Πολύ όμορφα τα λέει ο SadalMelik
    λίγοι γνωρίζουνε για την υπέροχη αυτή τεχνική (πού έχει τις ρίζες της στην Ιαπωνία αιώνες πρίν)
     
  4. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Το ακόλουθο άρθρο ασχολείται με το breast bondage, και είναι του DarlingSir. Το πήρα απ'το http://www.castlerealm.com και διάλεξα να το βάλω στο bondage καθώς αποτελεί ένα είδος του και όχι κάποια ξεχωριστή κατηγορία.

    Θα ακολουθήσει μετάφραση όταν υπάρξει ο ανάλογος ελεύθερος χρόνος
     
  5. gaby

    gaby Guest

    Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς κάποιον κόμπο που να λύνεται αν τραβηχτεί έντονα, όχι κακοφτιαγμένο ή ασταθή απλά να είναι έτσι που να λύνεται με το έντονο τράβηγμα.
     
  6. Anatolikos

    Anatolikos Regular Member

    Έτσι είναι ο βασικός ναυτικός κόμπος, η καντηλίτσα, που χρησιμοποιούν για να δένουν τα πλεούμενα, όταν πρέπει να τα λύσουν πάλι.
     
  7. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    Οδηγίες για την καντηλίτσα θα βρείτε εδώ...

    Επίσης, ακόμα 22 χρήσιμοι κόμποι εδώ...

    Σχόλιο: Καλό είναι να μην χρησιμοποιείτε ποτέ πλαστικό σχοινί και οτιδήποτε έχει μέσα την λέξη "πολυ" (πολυεστερικό) σαν μέρος της ονομασίας του υλικού από το οποίο είναι κατασκευασμένο!

    Είναι ένας σίγουρος τρόπος για να τραυματίσετε το πρόσωπο που δένετε από την τριβή του σχοινιού και να του κάνετε σημάδια, αν το δέσετε σφιχτά. Επίσης, τα πλαστικά και πολυεστερικά σχοινιά δεν δένονται καλά, γλυστράνε και είναι πολύ σκληρά. Οπότε το σχοινί της μπουγάδας το ξεχνάμε καλύτερα, όπως επίσης και οποιοδήποτε άλλο συνθετικό σχοινί...

    Να προτιμάτε σχοινιά από βαμβάκι και άλλα φυσικά υλικά. Θα τα καταλάβετε επειδή είναι μαλακά, ευχάριστα στην αφή και εύκαμπτα. Τα σχοινιά αυτά μπορούν να κάνουν καλούς σταθερούς κόμπους. Είναι λίγο πιο ακριβά, αλλά αξίζουν τα λεφτά τους, μια και η υγεία του υποτακτικού Σας αξίζει κάθε επένδυση που θα κάνετε, έτσι δεν είναι;  
     
  8. Panacotta_of_Doom

    Panacotta_of_Doom Regular Member

    Η καντηλίτσα, που προτάθηκε ήδη, είναι καλός κόμπος, αλλά κάθε κόμπος έχει τη χρήση του. Η καντηλίτσα είναι ιδανική για να στερεώσεις ένα σχοινί στο κρεβάτι.

    Αν θες να δέσεις ένα μέλος όμως, θες ένα κόμπο που (α) λύνεται εύκολα, (β) μπορεί να σφίξει ή να χαλαρώσει χωρίς να τον λύσεις. Δες εδώ: http://ms.ha.md.us/~hotpink/knots/bowline/

    Ο συγκεκριμένος κόμπος, French Bowline, (του οποίου το όνομα δεν ξέρω στα ελληνικά, αν και «bowline» είναι η καντηλίτσα) είναι εύκολος και πολύ άνετος σε ό,τι σημείο του σώματος θες. Μπορείς να έχεις όσες κουλούρες θες, που δίνει πολλή άνεση, και οι κουλούρες ούτε σφίγγουν ούτε χαλαρώνουν, εκτός κι αν θέλεις! Και λύνεται εύκολα γιατί η τάση εφαρμόζεται στον εσωτερικό, απλό κόμπο.

    Μια εναλλακτική πρόταση: αν χρειάζεσαι πραγματικά γρήγορο λύσιμο, μπορείς να επενδύσεις σ'ένα quick-release clip. Πρόσφατα πήραμε δύο και είναι πολύ γερά και ανοίγουν πολύ εύκολα. Δένεις το σκοινί σου στη μία άκρη, και μπορείς να κλιπάρεις (sic) την άλλη σε κρίκο ή σε άλλο σκοινί. Με ένα απλό τράβηγμα της ασφάλειας ανοίγει, όσο πολλή τάση και να έχει κατά μήκος. (δεν είναι κατάλληλο για self-bondage όμως)
     
  9. gaby

    gaby Guest

    Ευχαριστώ πολύ Anatolikos και Panacotta_of_Doom   μόλις θα είμαι απολύτως σίγουρη για το πώς νιώθω μ αυτόν σε κάθε περίσταση θα συνεισφέρω κι εγώ έναν κόμπο που έχω υπόψη μου εδώ.
     
  10. no_guru

    no_guru Guest

  11. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    αυτοί είναι προσκοπικοί κόμποι και κόμποι ορειβασίας  
     
  12. domiR@ndo

    domiR@ndo New Member

    Απάντηση: Re: Bondage (δέσιμο)

    Σωστά!


    Μου αρέσει πάρα πολύ το bondage και έχω μεγάλη εμπειρεία με ορειβατικούς κόμπους!

    Γνωρίζω πάρα πολύ καλά τους κινδύνους του συνθετικού σχοινιού ότι αφορά το κάψιμο, αλλά γνωρίζω επίσεις και τις αντοχές του!

    Για μένα, το ολικό κρέμασμα είναι πάρα πολύ απλό να γίνει, και χωρίς κάν να αφήσει σημάδια! Είναι θέμα γνώσης και τεχνικής.


    Σε ενημερώνω υποταχτική μου σκλάβα, ότι όταν θα περάσω το κατώφλι σου θα περάσεις ανεπανάληπτα. Θα λικνίζεσαι εδώ και εκεί και θα ξεχάσεις ότι υπάρχει βαρύτητα...
    Και άν πραγματικά σου αρέσει, θα το κάνεις όχι μόνο κρεμασμένη από το ταβάνι. Ξέρω κάτι μέρη απίθανα να γευτείς την απόλυτη ηδονή με τον κόσμο κυριολεκτικά κάτω από τα ορθάνοιχτα πόδια σου.

    Ίσως να παρακαλάς να μήν σου βγάλω το δέσιμο από τα μάτια