Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Bondage - Rope and more...

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος Lady Nawashi, στις 31 Ιουλίου 2016.

  1. Lady Nawashi

    Lady Nawashi ...I'll whip your body and kiss your soul...

    Εχμ, δεν ξέρω αν είναι και το κατάλληλο μέρος (είναι και το πρώτο θέμα που ανοίγω   )

    Εδώ και λίγο καιρό ασχολούμαι με το δέσιμο. Όπως πιστεύω οι περισσότεροι, ξεκίνησα με την λύση του Newbie που δοκιμάζει (σχοινί δηλαδή απλό, που δεν κάνει για Bondage, αλλά δένει άψογα μαξιλάρια κλπ   , έτσι για να δω αν μου αρέσει).

    Επειδή όμως, θέλω σιγά σιγά να ασχοληθώ περισσότερο, θα ήθελα λίγη βοήθεια όσον αφορά το πού μπορώ να προμηθευτώ σχοινί (στην αρχή βαμβακερό θα προτιμούσα, και ύστερα οτιδήποτε άλλο).

    Επειδή είμαι όμως τελείως άσχετη με Online shopping, θα προτιμούσα μαγαζιά τα οποία να μπορώ να επισκεφτώ  

    Επίσης αν έχει κανείς να προτείνει βιβλία ή videos, ευπρόσδεκτα  

    Προσωπικά, έχω παρακολουθήσει αρκετά και έχω ξεχωρίσει ορισμένα όπως το
    - De Giotto Rope https://www.youtube.com/user/deGiottoRope
    - Twisted Monk https://www.youtube.com/user/twistedmonkstudios
    (στο Γιουτούμπι  ).

    All input is welcome  
     
  2. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Βαμβακερό μπορείς να βρεις και σε σιδεράδικα που το πουλάνε με το μέτρο. Σου προτείνω να το κόψεις σε οχτάμετρα γιατί είναι πιο διαχειρίσιμο και κάνεις ενώσεις όπου χρειάζεται.
    Αν αργότερα θελήσεις jute, θα χρειαστεί να καταφύγεις σε online αγορά καθώς δεν πουλάνε στην Ελλάδα.
     
  3. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Αν είσαι Αθήνα, η ευκολότερη λύση είναι να πάς στα σχοινάδικα στην Αθηνάς.
    Όπως λέει η @Dark_Explorer, κόψε τα σε οκτάμετρα, θα έλεγα και 2-3 σε τετράμετρα. Με λίγους πόντους παραπάνω από κάθε πλευρά, για να τα φινίρεις με κόμπο - το thistle knot είναι από τα καλύτερα γιατί δεν σκαλώνει όταν τραβάς το σχοινί. Σχετικά βίντεο θα βρεις στο youtube.
     
  4. Lady Nawashi

    Lady Nawashi ...I'll whip your body and kiss your soul...

    Σας ευχαριστώ και τις δύο. Η αλήθεια είναι ότι κάποια στιγμή πήγα σε ένα μαγαζί, συμπαθητικό θα έλεγα στον Πειραιά με είδη αλιείας, που είχε όμως και βαμβακερά σχοινιά. Πήρα έτσι 10 μέτρα, να δω τι και πώς, 6mm. Ωστόσο και άκαμπτο το βρήκα και δεν με βολεύει τελικά. Γενικά δεν το έχω με τα μαγαζιά, προτιμώ να με στείλεις κάπου "συστημένη" που λέει ο λόγος γιατί αλλιώς...   εχεμ, δεν ξέρω την τύφλα μου την μαύρη  
     
  5. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    @Whip and Roses κρατα τα παντως αυτα τα σχοινια αν σκεφτεσαι να παρεις κανα φουσκωτο στο μελλον...
     
  6. Lady Nawashi

    Lady Nawashi ...I'll whip your body and kiss your soul...

    Φουσκωτό; τι φουσκωτό καλέ, τέτοιο;

     

    ή τέτοιο;    
     
  7. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

       
     
  8. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    Πάντως αν πας σε μαγαζί με μεγάλη ποικιλία, να περιμένεις ότι θα σε πρήξουνε στις ερωτήσεις:
    Αν είσαι σε ομάδα διάσωσης, αν το θες για σκάφος, για τέντες, κλπ, κλπ ..   .. γιατί θα προσπαθούν μαζί με αυτό να πουλήσουνε και κρίκους ή ό,τι άλλο έχουν ..
     
  9. Lady Nawashi

    Lady Nawashi ...I'll whip your body and kiss your soul...

    Εμένα μου λες.... Εδώ κοίταγα κάτι άλλα σχοινια και μου λένε "αυτά δε κάνουν για διακόσμηση που τα θέλετε"... Κούνια που σε κούναγε πήγα να του πω   χαχαχ
     
  10. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    και γιατι δεν λες οχι κανω Shibari για αυτο τα χρειαζομαι ?
     
  11. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    (ακολουθεί καλοπροαίρετη κακία):

    .. θα ήθελα να ήμουνα από μια μεριά .. και να έβλεπα τη φάτσα κάποιου μεσήλικα μαστρο-Μήτσου που δεν θα είχε ξανακούσει την λέξη, να κάθεται προσεκτικά και να του εξηγεί η @Whip and Roses ..
    τι είναι και γιατί κάνει το shibari ... χαχαχαχα
     
  12. Lady Nawashi

    Lady Nawashi ...I'll whip your body and kiss your soul...

    Πλάκα πλάκα ο ένας παίζει να ήταν και... Δικός μας... Αλλά δεν ήθελα να ρωτήσω χαχαχ