Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Brat στο BDSM

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Janine, στις 27 Φεβρουαρίου 2015.

  1. Janine

    Janine Regular Member

    Τελευταία μου κίνησε την περιέργεια ο όρος “brat”, τον οποίο δεν είχα ποτέ αναλύσει ούτε ερευνήσει ιδιαίτερα. Θέλω να ρωτήσω αν αυτό είναι κάτι επιθυμητό από τους Κυριάρχους, μέχρι ποιο σημείο και γιατί, αλλά και πώς αντιμετωπίζουν αυτό το φαινόμενο άλλοι υποτακτικοί, switch, vanilla, κ.λπ.

    Ομολογώ ότι με μπερδεύει λίγο αυτός ο χαρακτηρισμός, ειδικά από τη στιγμή που στην καθημερινότητά μου τους κακομαθημένους ανθρώπους τείνω σε πολλές περιπτώσεις να τους βρίσκω εκνευριστικούς, κουραστικούς και αντιπαθητικούς.

    Φαντάζομαι ότι δεν είναι ακριβώς έτσι στο bdsm, αλλά έχει διαφορετική σημασία. Τι σημαίνει, λοιπόν, ακριβώς στο χώρο; Κάποιον που παριστάνει απλώς το ανώριμο, ανυπάκουο παιδί χάριν του παιχνιδιού;
     
  2. Baron Shamedi

    Baron Shamedi BDSM = Brain Dead Sorry Mate ?

    Για μενα ειναι το κακομαθημενο ανωριμο πλασμα που για τους λογους του θελησε -καυλα του και μαγκια του- να δοκιμασει η να συνεχισει να ζει το BDSM. Κουραστικο, ανυποφορα δυστροπο και τελικα για κλωτσιες -η καλυτερα για αδιαφορια και περιφρονηση- και στο σπιτακι του σαν ατομο, τα ιδια και σαν BDSMερ. Απλα κουβαλαει την ραδιενεργεια του και στην ασυμμετρια του και καταληγει με μαθηματικη ακριβεια στην αποτυχια. Δεν ξερω αν ενα τετοιο κουκλακι αρεσει σε καποιους -η ενα ατομακι που να υποδυεται το ρολο-, εγω οποτε το πετυχα στο διαβα μου, εφυγα συντομα τρεχοντας αφου καποιες φορες περασα και απο το φαρμακειο για ηρεμιστικα
     
    Last edited: 27 Φεβρουαρίου 2015
  3. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Οχι ειναι πολύ έξω από παιχνίδι. Αφορά πολύ και τον βανίλα κόσμο, πάρα πολύ. Πολύ κουραστικό πλάσμα το Brat. Συνήθως οι πολύ όμορφες ή πολύ έξυπνες είναι έτσι, οι αυτές που παίζουν τους βανίλλα στα δάκτυλα. Είναι πρόκληση για οποιονδήποτε Κυριάρχο που του αρέσουν γενικώς τα ρίσκα. Αν ο διάλογος δεν λειτουργεί, θα χρειαστεί να κάνει την καρδιά του πέτρα αρκετές φορές και να αφαιρέσει αυτονόητες ελευθερίες. Για να υποχρεωθεί στο λογικό στο μπρατίδι, θα πρέπει να εξαναγκαστεί στο παράλογο. Μετά θα λειτουργήσει ο φόβος και κάπου κάπου το καλοπιάσιμο. Πλεονέκτημα αν το έχεις σπίτι σου, όπου μπορείς να το ελέγχεις πολύ καλύτερα. Τωρα γιατί να μπλέξει ο Κυρίαρχος με ένα τέτοιο άτομο; Ας απαντήσει ο καθένας Κυριαρχος για τον εαυτό του. Πρόκληση το μπρατίδι               Και πιο δυναμικό απο το συνασταλμένο υ, κατά την γνώμη μου        
     
  4. whisperer

    whisperer Regular Member

    Brats are, in essence, naughty submissives. They find disobedience a form of playfulness rather than a form of rudeness, and require a compatible dominant who will not only teach them a lesson, but also accept that any number of lessons might still not necessarily change this behavior.

    Eδω ειναι το νοημα,η το δεχεσαι οτι εχεις ενα τετοιο παιχνιδι να παιζεις η οχι
     
  5. Αααα τι μου λες δεν ειχα ιδεα.λαικ στο μπρατ χαχαχχαχα
     
  6. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Κάτι που είχα γράψει σε έτερο φόρουμ αναφορικά με το εν λόγω θέμα:

    Όχι μόνο δεν πιστεύω ότι μία απόσυρση ενός "κακομαθημένου" γίνεται εν βρασμώ ψυχής αλλά το αναγνωρίζω ως γρήγορο αντανακλαστικό.
    Βασική μου αρχή:
    Αν κάποιος δεν επιθυμεί ή δεν είναι σε θέση(τουλάχιστον στην τρέχουσα χρονική περίοδο) να τροποποιηθεί, δε φέρει αποτελέσματα κανένα έξωθεν "σπρώξιμο".

    Είναι σύνηθες ένα υ να παίζει το τελευταίο του χαρτί μέσω της πρόκλησης δημιουργώντας ένα ανταγωνιστικό πεδίο περιμένοντας το Κ άτομο να τσιμπήσει. Εκτιμώ ότι ένα ανασφαλές Κ θα δεχτεί να ριχτεί σε μία τέτοιου είδους αρένα.
    Αναγνωρίζω βεβαίως ότι είναι διεγερτικό το "κακομαθημένο" στυλάκι σ'ένα παιχνίδι προαποφασισμένων ρόλων όπως αυτό του "γονέα/παιδιού".

    Επιθυμώ τη μέση κατάσταση. Ούτε απελπισία ανεύρεσης Κ, ούτε παιχνιδάκια πρόκλησης/απόδειξης/ανταγωνισμού σ'ένα ατέρμονο ρινγκ.
    Στη διαδικασία προσέγγισης, θεωρώ ότι το υ είναι αυτό που δείχνει τη διαθεσιμότητά του και ύστερα το Κ άτομο κατακτά σταδιακά την εμπιστοσύνη του με σταθερά βήματα λειτουργώντας ως αντίστροφη αναλογία των (λογικότατων) αντιστάσεων του υ.

    Τέλος να πω ότι υπάρχουν εξαιρετικά brat bottom pure masochists άτομα με τα οποία μ'ένα ξεκάθαρο deal, έχω απολαύσει εξαιρετικά sessions. Κάποια έχουν εξαιρετικές σωματικές αντοχές για όποιον επιθυμεί να εκτονώσει τον ερωτικό σαδισμό του αρκεί να υπάρχει συμφωνία. Είναι όμως αντιληπτό ότι D/s σχέση δε θα κυλούσε, τουλάχιστον σε βάθος χρόνου...
     
  7. Baron Shamedi

    Baron Shamedi BDSM = Brain Dead Sorry Mate ?

    Κανεις δε γεννιεται μαθημενος, ενα ζητημα το υ η ο Κ που ακομα ψαχνουν τα πατηματα τους και κανουν περισσοτερα λαθη, εχουν μεγαλυτερα σκαλωματα,τις ανθρωπινες αδυναμιες και δυσκολες στιγμες, αλλο θεμα το μαλακιστηρι εκ πεποιθησεως και διχως να σταματαει ποτε. Ομορφες, ασχημες, ομορφοι, πατσαβουρηδες, εξυπνες και ηλιθιες, εξυπνοι και πανιβλακες, ειναι πως ανατραφηκες, τι κομπλεξ κουβαλας, ποσο σε νοιαζει τι θα πει ο κοσμος κλπ στερεοτυπα και μαθηματα. Το μπρατιδι που λες, δεν καταλαβαινει ουτε απο λογια, ουτε απο τιμωριες, το μονο που το ενδιαφερει ειναι η προσοχη σου. Να το τιμωρησεις ειναι σαν να το επιβραβευεις vanilla, switch, Dom, Domme κτλ. Ακομα και ενας Κ μπορει να ειναι μπρατιδι, εκεινος ο μαλακας η εκεινη η μαλακισμενη που θεωρει οτι εβαλε στην κασιδα του μια κορωνα και κανει οτι πιο ηλιθιο του ερθει στην καρκαλα επειδη εχει την και καλα εξουσια απο τον ουρανο. Η λυση ειμαι μια, γραψιμο, και οπως ειπαμε, ο καθενας με τις καυλες και τα γουστα του. Για μενα προκληση ειναι κατι που με βελτιωνει, που μου επιστρεφει κατι. Να ισιωσω ενα μαλακιστηρι αφου εχω αφησει τα νευρα και την ψυχικη μου υγεια στο φορτ μπαγκαζ, δεν με ενδιαφερει καθολου. Προτιμω να σαπισω να τον παιζω και σαν προκληση μαθαινω τα σουμεριακα με μεθοδο linguaphone που αγορασα απο site στη μαδαγασκαρη
     
  8. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Σαφώς και θα πάρει μια δίκαιη ευκαιρία να βρεί ιδιοκτήτη το μπρατίδι και από μενα. Ιδίως και αν είναι πολύ έξυπνη. Από κει και πέρα όμως ο στόχος είναι να με υπηρετεί και μέσα από αυτό να είναι και αυτή καλά, συστημα gaby δηλαδή. Και όταν λέω εγώ να με υπηρετεί εννοώ με χειροπιαστές πράξεις, όχι χριστουγγενιάτικες ευχές, σε αυτά τα πράγματα που χρειάζομαι.
    Δίκαιη ευκαιρία και έξτα καψόνι απο μένα θα το πάρει, να μετρηθώ και εγώ λίγο έτσι για να ξεσκουριάσω          
    Τωρα αν δεν βγει πουθενα, στα αρχίδια μας κιολας, πάμε για άλλα     Χαθηκαν τα κορτσόπουλα ; Γεμάτο είναι το Γκάζι      :     Ολες φρι.
     
  9. Janine

    Janine Regular Member

    Αφού μιλάς για βανίλα, θα ήθελα να σημειώσω ότι ο δυναμισμός δεν αποδεικνύεται από τον παραλογισμό κατά τη δική μου γνώμη. Ούτε θεωρώ ότι οι όμορφοι ή οι έξυπνοι άνθρωποι είναι κακομαθημένοι, αντιθέτως επειδή είναι "χορτασμένοι", δεν έχουν ανάγκη να αποδείξουν τίποτα με παράλογες απαιτήσεις και άσχημες συμπεριφορές. Η συμπεριφορά των κακομαθημένων στην καθημερινότητα εμένα μου δείχνει ανασφάλεια και εγωκεντρισμό και μόνο δυναμικοί δεν αποδεικνύονται να είναι όταν μετράει. Γιατί όταν έρθουν τα δύσκολα ο κακομαθημένος θα ψάξει κάποιον να του κάνει τα χατίρια, θα αποφύγει τις ευθύνες και δεν θα δείξει καμία κατανόηση, αλλά θα κλαίγεται μονίμως. Αυτά ως προς την καθημερινότητα και το βανίλα κόσμο. Εγώ ρωτάω για το βδσμ, στην καθημερινότητά μου έχω καταλήξει εδώ και χρόνια  
    @Baron Shamedi κι η βαλεριάνα κάνει καλούτσικη δουλειά   
     
  10. Noardos

    Noardos Regular Member

    Ουδόλως επιθυμητό. Βέβαια δεν λείπουν οι περιπτώσεις που αυτοπροσδιορίζονται ως έτεροι "ταυρομάχοι".
    Τω όντι, το ξεχειλώσαμε για να χωρέσουν όλοι....
    Πολύ αμφιβάλω, κυρίως για το δεύτερο. Η ανάλωση σε κοκορομαχίες δεν είναι χαρακτηριστικό των έξυπνων....
    Συνήθως οι "brat" βρίσκονται σε αμφιθυμία.
    Πολύ αμφιβάλω...
    Άλλο η πρόκληση, το risk management κι άλλο η εγνωσμένη σπατάλη χρόνου - βουτιά στο κενό για να δοκιμάσουμε αν υπάρχει ζωή μετά, ξέρουμε ήδη πως δεν υφίσταται.
     
  11. Baron Shamedi

    Baron Shamedi BDSM = Brain Dead Sorry Mate ?

    Δεν χρειαζεται καποιος να ειναι ομορφος η εξυπνος για να ειναι "χορτασμενος", υπαρχουν απειροι απο δαυτους που "πεινουν" παντα. Αν επιτρεπεις, οπως ειναι εκτος βδσμ, ειναι και εντος. Οσα χαλιναρια και να τους βαλεις, οσο και να τους εκπαιδευσεις, οσο κα να τους συζητησεις και να κανεις υπομονη, να τους δειξεις, να τους μιλησεις, δεν αλλαζουν. Κακομαθημενοι μενουν και τα ιδια λαθη κανουν. Βαλεριανα; Μαλλον αποχωρηση με γρηγορο ρθμο γιατι και να τους κουτουλησεις, ειναι πιο πιθανο να φτιαχτουν και μετα να σου ξανασπασουν τα νευρα με την ηλιθιοτητα τους, παρα να συνετιστουν
     
  12. Baron Shamedi

    Baron Shamedi BDSM = Brain Dead Sorry Mate ?

    Αν καταφερεις να σε υπηρετησει ενα μπρατιδι χωρις να ψυχασθενιασεις. Παιρνω δανειο, πουλάω νεφρο και σου φτιαχνω dungeon εγω. Φαινεται οτι αρχιδια ακομη εχεις σε καλη κατασταση και δεν καιγεσαι και να στα σπασουν. Εμενα ειναι αρκετα σπασμενα και προτιμω το γκαζι και τις φρι, απο το οποιοδηποτε μπρατιδι. Αλλο δυσκολη, ατιθαση, διαφορετικη, αλλα που να υπαρχει πιθανοτητα διαλογου, εκπαιδευσης και κατανοησης και απο τα δυο μερη, αλλο υστερικη, κακομαθημενη, ξινομουνα και στο τελος πανηλιθια. Αν ειναι τοσο Θεα που να την παιρνει να ειναι μπρατιδι, να παει να γαμηθει με τον Απολλωνα η τον Αρη, εγω ειμαι ενας κακομοιρος θνητος, γουσταρω ρεγγα, οχι "αμβροσια" . Υπαρχουν και αληθινα Θεες που μπρατιδια δεν ειναι και γι' αυτο Θεες ειναι στο τελος