Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

breath control training

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος little_slut[PieR], στις 5 Ιουλίου 2005.

  1. little_slut[PieR]

    little_slut[PieR] Regular Member

    Πόσοι χρησιμοποείται την ασφυξιφιλία ή τον έλεγχο της αναπνοής ως training; Με ποιόν ακριβώς τρόπο; Πόσο πιστεύεται ότι μπορεί να διαρκέσει χωρίς να δημιουργήσει προβλήματα;
     
  2. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Επικίνδυνος τομέας. Για να είμαι ακριβής περισσότερο επικίνδυνος από τους "κλασικούς" τομείς του BDSM. Απαιτεί προσοχή και αυτοσυγκέντρωση.

    Προσωπικά το έχω εξασκήσει ελάχιστες φορές στα πλαίσια του play και όχι του training.
    Σημεία που πρέπει να προσεχθούν είναι φυσικά ο χρόνος (ο εγκέφαλος αρχίζει να νοιώθει πολύ άσχημα μετά τα 2-3 πρώτα λεπτά χωρίς οξυγόνο και νομίζω πως οι βλάβες γίνονται μη αναστρέψιμες μετά τα 5 ή 6).

    Τις φορές που το δοκίμασα απέφυγα να υπερβώ τα 30-45δλ, που είναι αρκετά για να προκαλέσουν το συναίσθημα του helplless, όταν δεν υπάρχει προγενέστερη εμπειρία σε συνθήκες ασφυξίας (πχ καταδύσεις).

    Ο τρόπος, που προτιμώ είναι με σχετικά χοντρό (1.5cm) και μαλακό σχοινί, σίγουρα όχι κάτι που μπορεί να κόψει τον λαιμό της sub, ή γραβάτα (βολικό, μαλακό και handy), και την sub σε στάση που να μπορώ να ελέγχω τις κινήσεις της. Η μέθοδος ,διαδοχικό σφύξιμο και χαλάρωμα ώστε να αυξάνεται ο χρόνος σιγά σιγά (και ο φόβος <eg>) αλλά και να μπορεί η sub να συνηθίσει στην αίσθηση χώρις να κάνει ενστικτώδεις κινήσεις διαφυγής.

    Όσο για την μέτρηση του χρόνου, όχι δεν κοιτάζω το ρολόι αλλά επαναλαμβάνω στο μυαλό μου μια απλή φράση, που γνωρίζω τον χρόνο που χρειάζομαι να την πώ και να το κάνω χωρίς να σκέφτομαι και παρακολουθώ την ένταση στο σώμα της.
     
  3. AnDrAmElEx

    AnDrAmElEx Regular Member

    Aρκετα επικινδυνο training θα ελεγα...Ισως το μοναδικο στο το οποιοη ζωη της/του sub κρεμεται κυριολεκτικα στα χερια του/της Dom.Mεγαλη προσοχη στους χρονους,οπως πολυ σωστα ανεφερε και ο MasterJp,ειδικα σε απειρα ατομα στον τροπο αυτο.Μετα τα 3 λεπτα διχως αερα,σε ατομα που δεν ειναι συνιθισμενα να κρατανε την αναπνοη τους, ειναι παρα πολυ επικινδυνο,μιας και η πιθανοτητα να προκληθει και θανατος ειναι μεγαλη.Επισης θελει προσοχη εαν το ατομο αυτο κανει απεγνωσμενες προσπαθειες να ελευθερωθει ,γιατι ετσι καταναλωνει το οξυγονο που εχει στο αιμα του και οπως ειναι αυτονοητο ..ο χρονος που απαιτηται για να ξαναπαρει αναπνοη ειναι πολυ πιο μικρος απο ενα ατομο που μενει ακινητο!
     
  4. Phaedra

    Phaedra Regular Member

    To breath control den sinistatai mono sto asphyxiation. Iparhoune morfes breath control pou epitrepoune play toso asfales oso einai ke ena aplo bondage. Iparhoune episis ke pio extreme morfes pou enehoun sovarous kindinous, akoma ke thanatou oi opoies prepei na efarmozontai mono meta apo ekpaidefsi ke epopteia enos top apo allon empeiro top. Oi kindinoi sto asphyxiation tipou breath play opou tithetai piesi stin traheia tou slave perilamvanoune pera apo to thema anapnohs ke oksigonosis tou egkefalou, ke tin pithanotita spasimatos tou cartillage (me sighoreite alla den gnorizo ton oro sta ellinika) ston laimo.
    Prosopika den eho hrisimopoiisei breath play gia training. Tha sinistousa omos megali prosohi ke ekpaidefsi se opoion skopevei na to hrisimopoiisei gia play i gia training. O akrivis hronos diaferei apo atomo se atomo me vasi ton organismo tou alla ke fisika iatrikes pathiseis (px ohi breath play me kapoion bottom pou ehei asthma, klp).
     
  5. Dominion

    Dominion New Member

    Παλιό κι αγαπημένο παιχνίδι αδρεναλίνης!!!
    Πρέπει σαφέστατα να υπάρχει μεγάλη ικοιότητα μεταξύ των δυο για να γίνει!
    Ωστόσο οι παραπάνω συνομιλητές ανέφεραν μια μορφή chocking (λαιμός)! Εγώ προτιμώ το hand smothering (τα χέρια φράζουν το στόμα και την μύτη). Αφήνεις τον/την συντροφό σου να πάρει ανάσα όταν θές εσύ (υπολογίζεις σωστά βεβαια). Παραλαγές βέβαια μπορούν να γίνουν άπειρες, ανάλογα με την όρεξη και την δημιουργικότητα του καθενός και της καθεμιάς. Για παράδειγμα όχι με χέρια αλλά με τα πόδια (πέλματα-γάμπες-μηροί).Δεν υπάρχουν στάνταρ κανόνες απλά ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Τρελένομαι όταν την ακούω να κάνει ΜΜΜΜΜΦΦΦ (γέλια).

    Εnjoy
     
  6. AnDrAmElEx

    AnDrAmElEx Regular Member

    cartillage= χονδρος!  
     
  7. Phaedra

    Phaedra Regular Member

    Efharisto AnDraAmElEx  
     
  8. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Συμφωνώ απόλυτα ώς προς το smothering Dominision, έλα όμως, που μου αρέσει πολύ να βλέπω τις εκφράσεις ολόκληρου του προσώπου;  
     
  9. AnDrAmElEx

    AnDrAmElEx Regular Member

      τοτε πολυ απλα αντι για να χρησιμοποιεις χερι η οποιοδηποτε αλλο αντικειμενο για να την φιμωσεις...υπαρχει και το νερο..δλδ αν ειναι εκεινη μεσα σε μια μπανιερα με νερο. το ιδιο αποτελεσμα δεν θα εχει???
     
  10. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Ακόμη πιο επικίνδυνο AnDrAmElZEx, και δεν έχει ήχο <s>
     
  11. AnDrAmElEx

    AnDrAmElEx Regular Member

    οτι ειναι πολυ πιο επικινδυνο ναι ειναι...μια σκεψη ηταν ομως!
     
  12. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    την έχω δεί να εφαρμόζεται μόνον σε γιαπωνέζικες ταινίες γύρω από το θέμα, δεν θα το επιχειρούσα μόνος μου και σίγουρα όχι με άπειρη sub, ο κίνδυνος να πεί νερό και να πνιγεί, πολύ μεγάλος, ο έλεγχος που έχει ο Dom, ελάχιστος.
    Ίσως σε συνδιασμό με smothering για να ελέγχω (κάπως) το στόμα της, αλλά τότε επιστρέφουμε στο αρχικό μου post