Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

breath control training

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος little_slut[PieR], στις 5 Ιουλίου 2005.

  1. ipakouos

    ipakouos Regular Member

    Όπως είπε και Η Κυρία Phaedra, υπάρχουνε μορφές breath control που επιτρέπουνε play τόσο ασφαλές όσο είναι και ένα απλό bondage
    Υπάρχει λοιπόν μια τεχνική που η εφαρμογή της δίνει απίστευτα όμορφα συναισθήματα στον slave kai είναι πάρα πολύ ασφαλές. Θα ήθελα να σημειώσω εδώ πως έχω ιδίαν εμπειρία και δεν είναι κάτι που έχω ακούσει η έχω διαβάσει.
    Κατά την διάρκεια του play είχα την εντολή να μην αναπνέω από μόνος μου παρά μόνο αν έπαιρνα εντολή, είτε για να εισπνεύσω, είτε για να εκπνεύσω. Ο τρόπος που γινόταν ήταν ο εξής:
    Εισέπνεα από την εκπνοή Της Κυρίας Phaedra’s και κρατούσα την εισπνοή μέχρι να πάρω εντολή να εκπνεύσω. Η αμέσως επόμενη εισπνοή μου γινόταν με τον ίδιο τρόπο, όπως και οι υπόλοιπες. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να έρθω κάποια στιγμή σε μια πάρα πολύ όμορφη μέθη, μια κατάσταση που θυμίζει sub space.
    Σίγουρα όμως κάθε μορφή breath play χρειάζεται να έχει συζητηθεί πρώτα. Νομίζω αυτό θα δώσει πρώτα-πρώτα την σιγουριά Στην Mistress ότι ξέρει τι κάνει και έτσι κάπου θα περάσει αυτό το μήνυμα στον sub
     
  2. pilote

    pilote Lost in thoughts...

    Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία πιστεύω ότι είναι αρκετά επικίνδυνο και υπάρχει και μία παράμετρος ( σπάνια μεν αλλά μια και στην συγκεκριμένη τεχνική υπάρχει κίνδυνος για την ζωή του sub όσο μικρός ή μεγάλος είναι αυτός ) που πρέπει να ληφθεί υπόψη και αυτή είναι να υπάρχει κάποιο πρόβλημα υγείας στον sub to οποίο να μην είναι εις γνώση του και το οποίο να εκδηλωθεί εξαιτίας αυτού του γεγονό τους. Ακραίο βέβαια αλλά….. Πιστεύω ότι χρειάζεται μεγάλη μεγάλη προσοχή
     
  3. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Υπεροξειγόνωση, ενδιαφέρουσα ιδέα ipakouos  
     
  4. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Μόλις χθές είχα μια συζήτηση σχετικά με το breath control με έναν φίλο Dom ο οποίος μου ανέφερε παρόμοια τεχνική με αυτή που περιγράφει ο ipakouos με την σταδιακή στέρηση οξυγόνου από την sub.
    Τόνισε πως η μέθοδος είναι αρκετά ασφαλής μια και ο Dom εξ επαφής ελέγχει την sub πχ. Θερμοκρασία χειλιών κλπ.
    Το εντυπωσιακό για μένα είναι πως την ανέφερε ως μια μέθοδο για να επιτευχθεί ταυτόχρονα Dom space και sub space.
     
  5. ipakouos

    ipakouos Regular Member

    RE: RE: breath control training

    Για την ακρίβεια γίνεται το αντίθετο. Ο sub εισπνέει αυτό που εκπνέει Η Mistress, το οποίο έχει μικρότερη περιεκτικότητα σε οξυγόνο
     
  6. ipakouos

    ipakouos Regular Member

    RE: RE: breath control training

    Απο αυτό που διαβάζω εδώ καταλαβαίνω πώς και Ο Dom εισπνέει με την σειρά του απο την εκπνοή της sub, εκτός και αν Τον εξιτάρει τόσο πολύ που μπείνει σε Dom space από το play χωρίς να εισπνέει.
    Αν συμβαίνει το πρώτο, ίσως να αρχίζει να γίνεται κάπως επικίνδυνο διότι αυτό που εκπνέει πλέον η sub έχει ακόμα μικρότερη περιεκτικότητα σε οξυγόνο μιας και εισέπνευσε ποσότητα που είχε ήδη μειωμένη περιεκτικότητα
     
  7. AnDrAmElEx

    AnDrAmElEx Regular Member

    masterJp ειναι το αντιθετο δλδ υποξαιμια.Στην ουσια ανεβαινουν οι συγκεντρωσεις διοξειδιου του ανθρακα και πεφτουν οι συγκεντρωσεις του οξυγονου.Πρακτικα αυτο που εκλαμβανονται εκεινη τη στιγμη σαν subspace ειναι μια κατασταση ελλειψης οξυγονου στον εγκεφαλο κυριως.αλλα και σε ολο το υπολοιπο σωμα φυσικα!
     
  8. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Ευχαριστώ ipakouos, AnDrEiEx  
     
  9. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    αυτό που μου είπε ipakouos είναι πως Ο Dom εισπνέει από την μύτη οπότε υπάρχει φρέσκος αέρας πάντα. Θα ζητήσω περισσότερες πληροφορίες όμως για την όλη διαδικασία.
     
  10. AnDrAmElEx

    AnDrAmElEx Regular Member

    τι εννοεις ακριβως carissa? απ την στιγμη που τον εκπνεει μεσω του στοματος σημαινει πως ενα μεγαλο μερος του περιεχει διοξειδιο του ανθρακα!σαφως και θα υπαρχει και ενα μερος οξυγονομενου αερα,αλλα το θεμα ειναι κατα το ποσο επαρκει αυτο για να καλυψει τις βιολογικες αναγκες του ατομου που τον δεχεται!
     
  11. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Πρέπει να ομολογήσω πως είναι μια πρακτική που εμένα προσωπικά με εκστασιάζει.

    Από την πρώτη φορά που Ο Κύριος μου άρχισε να σφίγγει τραβώντας προς τα πίσω το φαρδύ κολάρο, αφέθηκα χωρίς ιδιαίτερο φόβο.

    Δεν ξέρω που να οφείλεται αυτό, μάλλον θα έπρεπε να το τρέμω μια και παλιά πάθαινα κρίσεις πανικού και ένιωθα στα πρόθυρα λιποθυμίας από λανθασμένη οξυγόνωση, και έτυχε και στις καταδύσεις να μην υπολογίσω την αναπνοή και να βουτήξω βαθύτερα απ΄ ότι θα έπρεπε με αποτέλεσμα να νιώθω πως δεν θα αντέξω, αλλά Τον εμπιστεύομαι και αυτό με βοήθησε να αφεθώ, χωρίς να παλεύω ενστικτωδώς.

    Ήθελα να μοιραστώ κάποιες δικές μου εμπειρίες επί του θέματος, και προς Θεού, δεν προπαγανδίζω ούτε συστήνω σε κανένα να τις ακολουθήσει. Απλά τις μοιράζομαι κι ελπίζω να μην ενοχληθεί κανείς.

    Μια πρακτική, την οποία δεν συνιστώ με κανένα τρόπο σε κανένα που δεν έχει εκπαιδευτεί γι΄ αυτό, ήταν να είμαι δεμένη, μ' ένα σχοινί γύρω από τον λαιμό σε θηλιά το οποίο περνούσε μέσα από μια τροχαλία, και το άκρο το Κρατούσε Ο Κύριος μου, ο Οποίος το τραβούσε πολύ πολύ αργά. Στην αρχή χρειάστηκε να σταθώ στις μύτες των ποδιών μου, μέχρι που δεν μπορούσα να τεντωθώ άλλο και μετά άρχισα να νιώθω τον φόβο να αυξάνεται, όταν άρχισα να δυσκολεύομαι να αναπνεύσω, μέχρι που ένιωσα τα πάντα να μαυρίζουν γύρω μου για μερικά δευτερόλεπτα...το επόμενο που θυμάμαι είναι να είμαι ξαπλωμένη στο πάτωμα με Τον Κύριο μου να με χαϊδεύει ενώ κύματα οργασμού συγκλόνιζαν το σώμα μου.

    Αυτό έγινε μόνο μια φορά, αλλά η ανάμνηση του είναι η εντονότερη.

    Άλλες φορές, σε play πάντα, τρελαίνομαι να νιώθω τα Χέρια του να σφίγγουν το λαιμό μου και αφήνομαι μέχρι να νιώσω εκείνο το υπέροχο συναίσθημα ελαφρότητας που με κατακλύζει.

    Το ίδιο υπέροχο βρίσκω το να είμαι στα 4 μπροστά από τον καθρέφτη, και Εκείνος από πίσω μου να έχει την δερμάτινη ζώνη Του γύρω από το λαιμό μου και να σφίγγει ενώ κάνουμε έρωτα. Μου χαρίζει απίστευτη ευφορία και ηδονή.

    Δεν θα κρύψω πως είναι από τα λίγα πράγματα που νιώθω ότι θέλω συνεχώς κι άλλο…αλλά Εκείνος Γνωρίζει καλύτερα πως και πόσο είναι ασφαλές να μου Δώσει και Τον ευχαριστώ γι’ αυτό..  

    η λάρα Του
     
  12. AnDrAmElEx

    AnDrAmElEx Regular Member

    "
    Δεν ξέρω που να οφείλεται αυτό, μάλλον θα έπρεπε να το τρέμω μια και παλιά πάθαινα κρίσεις πανικού και ένιωθα στα πρόθυρα λιποθυμίας από λανθασμένη οξυγόνωση, και έτυχε και στις καταδύσεις να μην υπολογίσω την αναπνοή και να βουτήξω βαθύτερα απ΄ ότι θα έπρεπε με αποτέλεσμα να νιώθω πως δεν θα αντέξω, αλλά Τον εμπιστεύομαι και αυτό με βοήθησε να αφεθώ, χωρίς να παλεύω ενστικτωδώς. "

    Κατα την γνωμη μου συμβαινει αυτο επειδη γνωριζεις πως δεν βρισκεσαι μεσα στο νερο και επειδη ειναι ενα παιχνιδι,γνωριζεις πως ανα πασα στιγμη μπορεις να ελευθερωθεις και να παρεις αερα...δεν χρειαζεται να μεσολαβησει αυτος ο λιγος χρονος που χρειαζεται στις καταδυσεις για να αναδυθεις,που μπορει μεν να ειναι λιγος...ειναι ομως πολυ σημαντικος τις πιο πολλες φορες!Ενω στο παιχνιδι πανω,ανα πασα στιγμη ο Κυριος σου,γνωριζοντας τα ορια σου σε αφηνει ελευθερη να αναπνευσεις..