Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

collaring

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος carissa[L_T], στις 22 Ιανουαρίου 2006.

Tags:
  1. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Μιλήσαμε λίγο ως πολύ για branding και για slave contracts αλλά δεν θυμάμαι να μιλήσαμε για τα slave collars και την σημασία τους.

    Για κάποιους σημαίνει humiliation για άλλους σημαίνει ιδιοκτησία, το βάζουν στο παιχνίδι, οι lifestyle slaves έχουν συνήθως πάνω από ένα για διάφορες περιπτώσεις, με διαφορετικές σημασίες, για την λεγόμενη περίοδο του considetation, για την εκπαίδευση, ως επίσημη πλέον ιδιοκτησία, τα καθημερινά, τα βραδυνά κ.ο.κ.

    Υπάρχουν τα διαδυκτιακά collars, τα πραγματικά, εκείνα που μοιάζουν με σκύλου/ γάτας, υπάρχουν μεταλλικά, δερμάτινα με καρφιά, κρίκοι, αλυσίδες, βελούδινα, με στράς κ.ο.κ.

    Ας μιλήσουμε λοιπόν για τα collars και το τι σημαίνουν για τον καθένα Μ/μας.


    Υ.Γ. 1. Αυτό πάντως μου φόρεσε Ο Κύριος μου στην πρώτη Μ/μας επέτειο πριν από 10 μέρες και το φοράω συνεχώς και αδιαλείπτως. Να διευκρινίσω πως η ταυτότητα που κρέμεται είναι πιο παλιά.
    1386]

    Υ.Γ.2. Ναι, δεν μπορω να το κρύψω, καμαρώνω σαν γύφτικο σκερπάνι λολ
     
  2. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Προσωπικά είμαι υπέρ της lifestyle εκδοχής των κολάρων, καθώς πιστεύω οτι σημαίνουν οτι κάποιος είναι ιδιοκτησία κάποιου άλλου μέσα στο χώρο που κινούμαστε όλοι εμείς... από κει και πέρα, ένα κολλάρο μπορεί να είναι κάτι πολύ απλό, ένα μεταγιόν για καθημερινά, ένα πολύ ωραίο βελούδινο κολλάρο που θα φοριέται για βράδινές εξόδους, ή ακόμα και δερμάτινο με καρφιά αν είναι κάποιος φαν της μέταλ/γκόθικ σκηνής και διασκεδάζει σε τέτοια μαγαζιά... όλα εξαρτώνται από τον αφέντη και όχι απ'τον σκλάβο, καθώς ο δεύτερος ως γνωστόν σε τέτοια θέματα δεν έχει και ιδιαίτερη προτίμηση (αν και καλό είναι να ρωτάται πρωτού του δωθεί για αποφηγή παρεξηγήσεων (π.χ. ροκάς αφέντης/οπαδός της όπερας σκλάβος)).

    Το κολλάρο όπως πολύ σωστά τόνισε η αγαπητή carissa σημαίνει οτι ο άλλος είναι ιδιοκτησία του αφέντη του, για τον σκλάβο όμως τι πραγματικά σημαίνει;;; Μήπως νιώθει τον αφέντη του πιο κοντά; Μήπως νιώθει οτι έτσι τον ελέγχει καλύτερα ο αφέντης του; Πολλά τα ερωτήματα και με διαφορετικές απαντήσεις, ανάλογα με το ποιόν του σκλάβου.
     
  3. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    ευχαριστώ rolfo  
     
  4. Angel

    Angel New Member

    Να τα εκατοστισεις carissa  
     
  5. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    ευχαριστώ Κύριε Angel

    Να σημειώσω πως δεν είναι επετειακό το thread.... λολ
    ...ας πούμε και για τα collars  
     
  6. MsAliki

    MsAliki Regular Member

    Θεωρώ απαραίτητη την ύπαρξη κολλάρου στον slave.
    1.Τον κάνει να νοιώθει περιορισμένος και λίγο άβολα.
    2.Του επισημαίνει συνεχώς τη θέση του στη σχέση.
    Έχω πει πολλές φορές πως μακάρι να μπορούσαν όλοι οι slaves να κυκλοφορούν όλη την ημέρα ακόμη και στη δουλειά τους με το κολλάρο τους και όταν συνοδεύονται από τη Mistress τους να έχουν και αλυσίδα για να τους κρατάνε από αυτή.Δυστυχώς θα μείνει μόνο στη φαντασία μου αυτό  
    Επειδή το κολλάρο του slave μου είναι δερμάτινο με τρία Ο rings,δε μπορεί να το φοράει έξω.Το φοράει όμως συνεχώς στο σπίτι και στον ύπνο του.
     
  7. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    γλυκειά carissa...μμμ τι ωραίο θέμα! χαίρομαι που το έβαλες

    Εχω ξαναπεί σε κάποιο thread την αποψή μου που λέει οτι οι περισσότερες 'πράξεις' του life style έχουν -κυρίως- συμβολικό χαρακτήρα. Πόσο μάλλον το collaring!! ή και το branding!!

    Θα θελα να βάλω εδώ μια σημαντική παράμετρο. Ναι τα collars χρησιμοποιούνται για trainning κλπ Όμως το ενα 24/7 collar δηλώνει καταρχήν την υπαρξη σχέσης D/s ουσιαστικής και βαθιάς. Στο δικό μου το μυαλό αποτελεί δεσμευση ζωής και για τους δυο εμπλεκόμενους.
    Με αυτή τη λογική λοιπόν πιστεύω πως ...to be collared ..είναι μια τόσο σημαντική αλλα και μοναδική πράξη που αφορά και τους δυο και έχει ακριβώς εκεινη τη συμβολικότητα που κάποτε (διοτι τωρα εχουν ξεφτισει) έδινε η θρησκεία με τις βέρες και το μυστήριο του γάμου!!!

    Μπορεί κατα την απλοϊκή ισως ερμηνεία του BDSM να γεμίζει με μια λίστα υποχρεώσεις την σκλάβα και δικαιώματα τον Κυρίαρχο μα στ'ην πραγματικότητα είναι ένα σύμβολο αλληλεξαρτησης και αλληλοδέσμευσης όπου ο καθένας "υπηρετεί" τις ανάγκες του 'ρόλου' Τ/του.

    Όμως να σας πω και μια πιο βαθιά μου σκέψη...κατι ισως πολύ ρομαντικό και ίσως ... ανεδαφικό ? Η ιδέα ότι το collaring δεν εμπεριέχει ξε-collaring... (lol) μην σκεφτειτε πρόστυχα!!!! Εννοώ ότι δίνει αυτή την αίσθηση του solid!! του σταθερού του...ρε παιδί μου η λέξη διαζύγιο ...δεν παίζει...αυτό με τρελλαίνει με κάνει να αισθανομαι οτι με ένα μαγικό τρόπο ανήκεις σε Εκεινον...παει και τελείωσε! και είναι τόσο υπέροχο το συναίσθημα αύτό!!...

    Ξέρω βέβαια οτι θα με προσγειώσετε ιδιως οι 'σοφοί' και παντα ορθολογιστές Κυρίαρχοι...μα αφήστε με στην πλάνη και στα όνειρα μου....Σας παρακαλώ...!!!! (λολ)
     
  8. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Εμένα πάντως σοφοί ορθολογιστές Μάστερς μου πέρασαν την ίδια "ρομαντική" άποψη που εξέφρασες παραπάνω MP'slave lol
     
  9. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    lol... ποιος ειπε γλυκιά μου carissa οτι δεν υπάρχουν ρομαντικοι και συνάμα ορθολογιστές σοφοι Μasters??
    Πάντως... χαίρομαι για σένα ...και για Εκείνους!!!
     
  10. latexduck

    latexduck Contributor

    Πιστεύω οτι το κολάρο δεν φοριέτε μόνο στο λαιμό αλλα και σε άλλα μέρη του σώματος... Θα ήταν ωραίο να κυκλοφορούσα με το κολάρο της Κυρίας μου όλη την ημέρα αλλα αυτό ανήκει μόνο στην φαντασία Μ/μας,
    θα ήθελα να προσθέσω ότι το κολάρο είναι συμβολικό και ότι δεν σημαίνει κάτι χωρις να το αισθάνεσαι.
     
  11. latexduck

    latexduck Contributor

    Υ.Σ carissa[L_T] ωραίο κολάρο   όχι σαν το δικό μου στην φώτο ομως  
     
  12. gaby

    gaby Guest

    Ευχαριστούμε που άνοιξες αυτό το θέμα carissa[L_T]  

    Με γειά και με χαρές και με ηδονές, το καινούργιο κολλάρο  

    Αισθάνομαι ότι το κολλάρο είναι το απόλυτο (ultimate) σύμβολο ότι ανήκω. Ανάλογο σύμβολο, τώρα πιά το καταλαβαίνω, θα μπορούσαν να είναι οι κρίκοι στα μικρά χείλη, αλλά έχουν το μειονέκτημα ότι δε θα τους έβλεπαν οι Τ/τρίτοι...

    Στο λαιμό, το καταλαβαίνω καλά. Ό/οποιος έχει τύχει να πιαστεί στο λαιμό, Γ/γνωρίζει καλά ότι οι αισθήσεις που προκαλούνται στο λαιμό, έχουν επίπτωση σε όλο το σώμα αλλά και στην ψυχική διάθεση. Κάθε στιγμή, με κάθε κίνηση ή ακινησία...

    Καταλαβαίνω ότι ένα τόσο ισχυρό σύμβολο ότι ανήκει κάποιος σε Κάποιον άλλο, μπορεί να δημιουργεί και την αίσθηση ότι ο χρόνος σταμάτησε στο forever and ever ή την πιό δυναμική αλλά εξίσου σταθερή του from here to eternity. Ανάλογα... Επιθυμεί ο Κυρίαρχος να Κρατήσει σταθερά την υποτακτική Του ή να την Σπρώξει μπροστά για το δικό της καλό;

    Αν γνωρίζω καλά, το κολλάρο που φέρει, περήφανα στην ταπεινότητά του πιστεύω, το υποτακτικό ή το σκλαβωμένο στοιχείο, είναι πάντοτε Του ή Της Κυρίαρχου;