Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Consensual Trading of Slaves (Εθελούσιο "παζάρι" σκλάβων..)

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Τhe Enchanter, στις 8 Ιανουαρίου 2006.

  1. Τhe Enchanter

    Τhe Enchanter Regular Member

    Οσοι έχουν διαβάσει το βιβλίο Marketplace της Laura Antoniou από τη σειρά των σχετικών BDSM fiction βιβλίων της, σίγουρα έχουν μια εικόνα και μάλιστα αρκετά εμπεριστατωμένη για το θέμα.
    Εδώ βεβαίως το ζήτημα δεν τίθεται ως fiction αλλά ως ένα πραγματικό ενδεχόμενο που έχει συμβεί στο παρελθόν και συμβαίνει και σήμερα. Μάλιστα υπάρχουν και ιντερνετικές ή και in situ δημοπρασίες που φιλοδοξούν (μάλλον ανεπιτυχώς για την ώρα) να πραγματοποιήσουν τις φιλοδοξίες των επίδοξων «σκλάβων» ή «ιδιοκτητών», είτε να «εκθέσουν» τον εαυτό τους για πούλημα είτε να πλειοδοτήσουν αντίστοιχα. Για παράδειγμα:
    http://www.esclavex.com/ και
    http://www.mastwashington.org/slave_auction.htm

    Όμως τίθενται πολλά ερωτήματα και ερωτηματικά:

    1)υπάρχουν πλεονεκτήματα από μια τέτοια έκθεση, δηλ. όταν κάποιος/α αποφασίζει να «πουληθεί» στο παζάρι? Ισως ναι. Για παράδειγμα, ορισμένοι πιστεύουν ότι το «ποσό» των χρημάτων που αναλαμβάνεται, συνήθως (και πρέπει να είναι) σημαντικό, όχι μόνο δεν αποθαρρύνει αλλά συμβάλλει προσδίδοντας οντότητα και σοβαρότητα στη διαδικασία της ανταλλαγής αλλά και στο κατόπιν δέσιμο και αλληλεξάρτηση των δύο μερών (true commitment). Αντίθετα, η έκθεση χωρίς χρήματα, θεωρούν ότι στην πράξη αποδεικνύεται ότι τελικά έχει περισσότερο ρίσκο για τον εκτιθέμενο και στατιστικά είναι λιγότερο ευδόκιμη!

    2) τί θα συμβεί αν τελικά ο «ιδιοκτήτης/τρια» αποφασίσει να μεταπωλήσει τον/την «σκλάβο/α»? Πόσο εθελούσιο και «μη ποινικώς κολάσιμο» είναι αυτό?

    3)πόσο επικίνδυνο, παράτυπο ή και παράνομο είναι είτε το πρώτο είτε το δεύτερο, όταν εμπλέκονται νομικά και οικονομικά aspects? Ας μην ξεχνάμε ότι τα «αγαθά» που διατίθενται στην αγορά, διέπονται από νόμους και το ίδιο βέβαια προστατεύεται από νόμους και το δικαίωμα της «αυτοδιάθεσης» του σώματος κάθε ατόμου…Μήπως εδώ το Safe, sane and consensual (SSC) δεν μας καλύπτει νομικά, τουλάχιστον ως προς την δεύτερη περίπτωση?

    4)Σε ποια περίπτωση και με ποιο documentation μπορεί να γίνει νομικά αλλά και ουσιαστικά αποδεκτή μια τέτοια διαδικασία πώλησης/αγοράς? Αρκεί ένα “performance contract” όπου θα αναγράφονται οι όροι της αγοραπωλησίας ή απαιτούνται και άλλα νομικά χαρτιά, πληρεξούσια κλπ. που θα εξουσιοδοτούν τον ιδιοκτήτη να ενεργεί κατά βούληση αντί του «πωληθέντος αγαθού»?

    5)Πριν προλάβουμε να απαντήσουμε άμεσα και απορριπτικά, ότι εδώ πρόκειται για δημοκρατική κοινωνία αυτοδιάθεσης, ας σκεφτούμε δύο φορές. Το «δουλεμπόριο» (και μάλιστα όχι consensual) ήταν πάντοτε ιστορικά ενεργό η Ελλάδα κάποτε είχε σημαντικό μερίδιο. Σήμερα , παρότι παράνομο, ανθεί. Εμείς βεβαίως μιλάμε για το συναινετικό "παζάρι", ή οριακά συναινετικό βλ. περ.2, που κι αυτό στατιστικά, υπάρχει και συσχετίζεται με το BDSM.

    Τελικά τι λετε, θα βγει κανείς στο παλκο της δημοπρασίας?

    Μάλλον σας ζάλισα. ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!
     
  2. Τhe Enchanter

    Τhe Enchanter Regular Member

    Για να μη σπάσουμε ολα τα ρεκόρ, μη απάντησης από κανέναν...ας το βάλουμε όσο το δυνατόν πιό απλά:

    1) Σε μια αγγελία ηθελημένης έκθεσης του εαυτού σας προς αναζήτηση του alter ego, θα σας πείραζε αν κάποιος κατέβαλε αμοιβή για να σας αποκτήσει? Και μάλιστα, αν σας "έπαιρνε" αυτός με το μεγαλύτερο "οικονομικό ενδιαφέρον"?
    2) Θα βάζατε ποτέ αγγελία ψάχνοντας τον κυρίαρχο ή τον υποτακτικό που σας ταιριάζει διατιθέμενος να καταβάλετε συγκεκριμένη αμοιβή? Φυσικά μιλάμε για μια ειλικρινή και ενδεχομένως διαβίου "αγοραπωλησία" που δεν σχετίζεται με την πορνεία ή αλλη παράνομη και μη εθελούσια πράξη.
    3) Θα συμμετείχατε ποτέ σε μια τέτοια δημοπρασία είτε ως "αγοραστής" είτε ως "πωλητής"?
    4) Θα βάζατε ποτέ αγγελία να πουλήσετε έναν ανεπιθύμητο σκλάβο/α?
     
  3. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    RE: Consensual Trading of Slaves (Εθελούσιο

    Ας κανω την πρώτη προσπάθεια να προσεγγίσω το θέμα Σας,

    δύσκολο βέβαια και λίγο extreem φαντάζομαι όχι μόνο για τα ελληνικά δεδομένα.

    Οφείλω να παρατηρήσω αρχικά οτι η ερωτηση αφορά κυρίως δύο κατηγορίες εμπλεκομένων με το BDSM , τους slaves και τους Κυρίαρχους. Πιστευω λοιπον οτι σε οτι αφορά τους/τις sub μπορούν απλά υποθετικά να απαντήσουν και κρινοντας εξ ιδίων. Ενδιαφέρον θα παρουσιαζε για μένα να ακουσω απόψεις Κυρίων σ'αυτή την ερωτηση, μεταξύ των οποιων και τη δική Σας Κύριέ μου.

    Ας κανω ομως μια προσπάθεια :

    ΕΡΩΤΗΜΑ 1 : προσωπικά δεν θα εξέθετα ποτέ τον εαυτο μου σε πλειοδοσία για λόγους που αν μου ζητηθούν μπορώ να δειευκρινήσω (αλλα ειπαμε ειμαι μια απλή sub) . Προσπαθόντας να μπώ λίγο στην ψυχολογία ενος 100% slave, φανταζομαι πως ΙΣΩΣ ναι. Ισως να το έκανα και μάλιστα ίσως αν "η τιμή μου" ήταν υψηλή να το χαιρόμουν κιόλας. Θεωρητικά πάντα, εναν σκλάβο - και όχι εναν υποτακτικό- , το μόνο που τον αφορά είναι να ΑΝΗΚΕΙ ολοκληρωτικά σε εναν Κυρίαρχο και να μπορεί να Τον υπηρετεί όσο το δυνατόν καλύτερα. Επομένως απο συναισθηματικής αποψεως -προς το παρόν - δεν βλέπω τι θα εμπόδιζε ενα σκλάβο να το δεχτείι. Αλλωστε αν θεωρήσουμε οτι ενας σκλάβος ειναι στην κατοχή ενός Αφέντη ο οποιος θα αποφασίσει να τον πουλήσει... δεν βλέπω να εχει επιλογή.
    (η αληθεια ειναι οτι μου ακουγονται ως σενάρια επιστημονικής φαντασίας ολα αυτα...αλλα ΠΟΤΕ ΜΗ ΛΕΣ ΠΟΤΕ...)

    * εδω θα μου επιτρέψετε να πω οτι αυτού του είδους και του ύφους τους slave που ειναι μάλλον ελάχιστοι σε αριθμό παγκοσμίως εγώ προσωπικά τους θεωρώ ανθρώπους ή χαμηλής νοημοσύνης και αυτοεκτιμησης΄Ή ψυχολογικά ασθενής. (δεν σημαίνει πως δεν σεβομαι τις οποιες επιλογές απλά νομίζω οτι μπορώ να έχω την αποψή μου)

    Βεβαίως εδώ τιθεται σαφώς το ερώτημα :ποιος θα ήταν αυτος ο Αγοραστής / Αφέντης και πόσο θα "σεβόταν" -έστω - τα χρήματα που εδωσε για την απόκτηση αυτου του σκλάβου. Και εδω χωράει πολύ συζήτηση.....

    ΕΡΩΤΗΜΑ 2: ΟΧΙ κατηγορηματικά όχι !! Δεν θα πλήρωνα , αλλά ουτε θα συνενούσα να πληρωσει καποιος για μένα. Θεωρώ γενικότερα οτι η σχεση D/s εχει πολύ περισσότερες , σημαντικότερες και ουσιαστικότερες διαστάσεις απο αυτές της οικονομικής συνναλλαγής και του trade!

    Αλλωστε trade τι? αυτο που ειναι για μένα πολυτιμο για καποιον αλλο μπορεί να ειναι άχρηστο και ποιος και πως μπορεί να το αξιολογήσει και συμφωνα με ποια κριτήρια!
    Γενικώς η άποψη μου ειναι οτι δεν χωρά οποιουδήποτε είδους συναλλαγή στην αληθινή έννοια του life style . Διοτι όπως και να έχει και όποια θέση να έχει κανεις , δεν παύει να αφορά ανθρώπους , "χημεία" και συναισθήματα. Κατά την ταπεινή άποψή μου τα "δεσμά" που εννώνουν ενα sub με τον Μαστερ του είναι πολύ ισχυρότερα από όποια οικονομική συναλλαγή και δέσμευση και η ανταλλαγή των δυναμικών που αναπτύσσονται μεταξύ Τ/τους είναι πολύ σημαντικότερη και πιο δυνατή.... για να βγεί στο παζάρι!!
    Καπως έτσι απάντησα σχεδόν ταυτόχρονα και στο Ερωτημα 3

    Το τελευταίο δεν με αφορά απευθύνεται σε "Owners" υποθέτω.

    Βέβαια το όλο θέμα εχει παααρα πολλές προετάσεις για συζήτηση τις οποίες αντιλαμβάνομαι (ίσως όχι και όλες) και βεβαίως επιφυλάσσομαι για διευκρινήσεις ή προσθήκες

    Τα σεβη μου
    ταπεινά δική Σας

    ΥΓ. (βεβαια μια σοβαρή παράμετρος που θα μπορούσε να εξετασθει περαιτέρω ειναι ...ποιοι και γιατι είναι Ε/εκείνοι που προβαίνουν σε τέτοιου είδους αγοραπωλησίες με τι σκοπο και τι ψυχολογία και πως επιρρεάζουν -θετικά ή αρνητικά το χωρο του BDSM)
     
  4. Guest05

    Guest05 Guest

    RE: Consensual Trading of Slaves (Εθελούσιο

    Η αλήθεια είναι πως δεν είχα προσέξει τούτο εδώ το πόστ . Νομίζω είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον.
    Αν πρέπει να «εκτεθώ» για το κοινό καλό, άλλη επιλογή δεν έχω, παρά να δεχτώ.
    Χωρίς λοιπόν περισσότερα λόγια σας ανακοινώνω ότι «διαθέτω» προς δημοπρασία τον εαυτό μου .
    Μια δημοπρασία αντάξια του επιπέδου και της κουλτούρας των μελών αυτής εδώ της κοινότητας .
    Η δημοπρασία θα λάβει τέλος σε 48 ώρες ακριβώς .
     
  5. anasia

    anasia Contributor

    RE: RE: Consensual Trading of Slaves (Εθελούσιο

    το ποσο που θα κατατεθει Κυριε Χάινριχ_φον_Κλάιστ ?
     
  6. Guest05

    Guest05 Guest

    RE: RE: RE: Consensual Trading of Slaves (Εθελούσιο

    Δεν είναι απαραίτητο να είναι χρήματα.
    Αν θυμάσαι ο Κώστας Δούκας έλεγε τι σημασία έχουν τα χρήματα μπροστά στα προσώπατα
     
  7. anasia

    anasia Contributor

    RE: RE: RE: RE: Consensual Trading of Slaves (Εθελούσιο

    με καποιο τροπο τοτε θα επιλεγει αυτη/αυτος ομως που θα '' Σας κερδισει'' , αν δεν γινει με χρηματα , ποιος θα ειναι ο τροπος ?
     
  8. Guest05

    Guest05 Guest

    RE: RE: RE: RE: RE: Consensual Trading of Slaves (Εθελούσιο

    Που να ξέρω !!! Surprise me
     
  9. anasia

    anasia Contributor

    RE: RE: RE: RE: RE: RE: Consensual Trading of Slaves (Εθελούσιο

    το θεμα περα απο την΄''εκπληξη'' που θα μπορουσα να Σας κανω εγω ή καποιος/α ειναι αν εχω καταλαβει σωστα απο το βασικο κειμενο του Κυριου Peters35
    η μεταπώληση η πώληση ,
    μια και χρησιμοποιεί αυτές τις λέξεις , αυτόματα σημαίνει ‘’χρήματα’’ .
     
  10. gaby

    gaby Guest

    RE: Consensual Trading of Slaves (Εθελούσιο

    Υπάρχει και εμπόριο χωρίς χρήματα, clearing το λένε, αντιπραγματισμό στα ελληνικά

    Κύριε von Kleist, για τί ακριβώς θέση Ενδιαφέρεστε; Πολλά θα μπορούσε να σκεφτεί μία femsub με φαντασία για Σας  
     
  11. Guest05

    Guest05 Guest

    Τα πράγματα κορίτσια είναι απλά .
    Αντιμετωπίστε με σαν εμπόρευμα που θέλετε να αποκτήσετε και κάντε τις προσφορές σας σύμφωνα με την κουλτούρα σας , την φαντασία σας , και τον αυτοσχεδιασμό σας .
    Έχετε 46 περίπου ώρες .
     
  12. Phaedra

    Phaedra Regular Member

    Peters35 καλως ηρθες στο forum.
    Ισως θελεις να κοιταξεις το thread περι whoring μια που εκει συζητουνται τα slave auctions σε μεγαλυτερη λεπτομερεια. Oι δημοπρασιες στις οποιες αναφερεσαι δεν υφιστανται νομικα, ειναι περιορισμενου χρονου play sessions και δεν αφορουν σε αγοραπωλησιες με την συνηθη εννοια του ορου.