Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Crash Test Προκαταληψεων - The Pregnant Man

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Konstantinos, στις 10 Απριλίου 2008.

  1. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

     ​

    Τhomas Beatie


    Είναι σίγουρα το πρόσωπο της εβδομάδας. Ο Τόμας Μπίτι από το 'Ορεγκον έχει προκαλέσει θυελλώδεις συζητήσεις αλλά και δυσπιστία μετά τη συνέντευξή του στο αμερικάνικο περιοδικό Advocate στην οποία δηλώνει ότι είναι 5 μηνών έγκυος.


    Ο Τόμας γεννήθηκε κορίτσι στη Χαβάη πριν από 34 χρόνια. Το όνομά του ήταν Τρέισι Λανγκοντίνο και συμμετείχε ενεργά στο λεσβιακό κίνημα. 'Οταν ερωτεύτηκε την Νάνσι Ρόμπερτς η Τρέισι αποφάσισε να προχωρήσει σε εγχείριση αλλαγής φύλου για να μπορέσουν να παντρευτούν, μια που η νομοθεσία στη Χαβάη δεν επιτρέπει τους γάμους ατόμων του ίδιου φύλου.


    Μετακόμισαν από τη Χαβάη σε μία πόλη ξυλοκόπων στα δάση του 'Ορεγκον. Μετά από δέκα χρόνια γάμου ήθελαν να κάνουν οικογένεια, αλλά η Νάνσι είχε υποβληθεί σε υστερεκτομή λόγω προβλημάτων υγείας πριν από 20 χρόνια.


    Ο Τόμας, αν και άντρας σύμφωνα με το νόμο πλέον, είχε επιλέξει να διατηρήσει τα εσωτερικά γυναικεία αναπαραγωγικά όργανα. Αποφάσισε να σταματησει τις ορμονοθεραπείες που ακολουθούσε με αποτέλεσμα μετά από οκτώ χρόνια η περίοδός του να επιστρέψει.


    Ισχυρίζεται ότι έλαβε σπέρμα δωρητή και ότι σκοπεύει να παραμείνει εμφανισιακά άντρας καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης του.


    "Θα είμαι ο πατέρας της κόρης μου και η Νάνσι θα είναι η μητέρα της. Παρά το γεγονός ότι μια ζωή μεγαλώνει μέσα μου δεν αισθάνομαι λιγότερο άντρας από πριν."


    Ο Τόμας περιγράφει με κάθε λεπτομέρεια τις προκαταλήψεις που ο ίδιος και η γυναίκα του είχαν να αντιμετωπίσουν: "Χρειάστηκε να αλλάξουμε εννιά γιατρούς μέχρι να μπορέσω να μείνω έγκυος. Ο πρώτος γιατρός μου είπε να ξυρίσω το μούσι. Μετά από αρκετούς μήνες και αφού είχαμε πληρώσει χιλιάδες δολάρια σε επισκέψεις, μας ανακοινώσε ότι τελικά δεν αισθανόταν άνετα να δουλέψει με ανθρώπους σαν κι εμάς. Οι ρεσεψιονίστες στα νοσοκομεία γελούσαν μαζί μας και οι νοσοκόμοι αρνούνταν να με αποκαλούν με το αντρικό μου όνομα. Δεν είχαμε καμία υποστήριξη από φίλους και συγγενείς. Οι γονείς της Νάνσι δεν γνωρίζουν καν ότι είμαι τρανσέξουαλ".


    Η πρώτη εγκυμοσύνη κατέληξε σε εξωμήτριο με αποτέλεσμα οι γιατροί να αφαιρέσουν χειρουργικά τόσο τα δίδυμα έμβρυα όσο και τη δεξιά σάλπιγγα του Τόμας. Αυτή τη φορά όμως όλα δείχνουν να πηγαίνουν καλά και ο Τόμας πρόκειται να γεννήσει ένα υγιές κοριτσάκι τον Ιούλιο.


    Ως γνωστόν όλοι δηλώνουμε ότι δεν γουστάρουμε τις προκαταλήψεις. Η περίπτωση του Τόμας είναι μια πολύ καλή ευκαιρία να σκεφτούμε κατά πόσο εννοούμε αυτό που λέμε. Ευκαιρία να αναλογιστούμε αν πιστεύουμε πραγματικά -και όχι μόνο στα λόγια- ότι ο καθένας είναι ελεύθερος να διαθέτει το σώμα του όπως ο ίδιος αποφασίζει. Και χωρίς να δίνει λογαριασμό σε κανένα.

    Πολλοί θα σπέυσουν να δηλώσουν ότι φυσικά και δεν έχουν προκαταλήψεις, απλά αυτό το θέαμα δεν ταιριάζει με την "αισθητική" τους. Αυτή η "αισθητική" μοιάζει να είναι ο μόνιμος φερετζές που τρέχουμε ξωπίσω του όταν συναντάμε κάτι που μας ξενίζει, κάτι που δεν το έχουμε συνηθίσει, κάτι που ξεβολεύει τον εγκέφαλό μας βγάζοντάς τον από τη συνηθισμένη διαδρομή του και στέλνοντας εκτός τροχιάς τους συνηθισμένους συνειρμούς του. Αυτή η ρημάδα η "αισθητική" είναι μια λέξη που έχει κακοπεράσει πολύ τελευταία. Κανείς δεν έχει πρόβλημα με τους μαύρους, απλά οι μαύροι "μυρίζουν" (εδώ ο συνειρμός είναι μαύρος=βρώμικος). Κανείς δεν έχει πρόβλημα με τους τσιγγάνους, αλλά είναι ανάγκη να κυκλοφορούν άλουστοι και ξυπόλητοι προσβάλλοντας έτσι την "αισθητική" μας;

    Επίσης κανένας δεν έχει πρόβλημα με τους γκέι, όλοι είναι πολύ άνετοι. Φτάνει να μην το λένε, να μην φαίνονται καθόλου και να μην διεκδικούν τίποτα. Φτάνει να μην κουνιούνται, να μην "το δείχνουν" και να κάνουν τις βρωμιές τους με τα φώτα κλειστά και τα παντζούρια σφαλισμένα. Φτάνει να μην προσβάλλουν την "αισθητική" μας.

    Ο Τόμας δηλώνει ότι "η επιθυμία να κάνεις οικογένεια δεν είναι αρσενική ή θηλυκή επιθυμία, είναι απλά ανθρώπινη επιθυμία". Γνωρίζω πολύ καλά ότι την φωτογραφία του θα χρησιμοποιήσουν τις επόμενες ημέρες αμέτρητοι ιερωμένοι, ομοφοβικοί και σκοταδιστές ως σκιάχτρο και φόβητρο. "Ιδού πως θα καταντήσουμε αν παρασυρθούμε στον ολισθηρό δρόμο της αμαρτίας" θα κράζουν από τους άμβωνες και τα τηλε-παράθυρα. "Κοιτάξτε πως οι αδελφές διασαλεύουν τη φυσική τάξη των πραγμάτων. Αν τους δώσουμε έστω και το ελάχιστο από αυτά που ζητάνε η κοινωνία μας θα καταστραφεί και οι άντρες θα αρχίσουν να θηλάζουν!"

    Γνωρίζω επίσης -και αυτό είναι το πιο λυπηρό από όλα - ότι και πολλοί γκέι που αισθάνονται ότι οποιαδήποτε διεκδίκηση ενέχει τον κίνδυνο να τους "εκθέσει" ανεπανόρθωτα θα επαναλάβουν περίπου τα ίδια. Άλλοι πάλι θα βάλουν μπροστά τα δικαιώματα του παιδιού που κινδυνέυει από ανεπανόρθωτα ψυχολογικά προβλήματα άμα μάθει ότι το γέννησε ο πατέρας του. Παραλείπουν βέβαια να αναφέρουν ότι τα ψυχολογικά προβλήματα θα του τα δημιουργήσουν οι ίδιοι με τη στάση τους. Επίσης δεν βλέπω κανέναν να ανησυχεί όταν τοξικομανείς και μαφιόζοι φέρνουν παιδιά στον κόσμο για να τα βγάλουν στο πεζοδρόμιο. Άμα όμως γεννήσει ένας άντρας, αυτό θα είναι η καταστροφή του πολιτισμού μας.

    Μία είναι η απάντηση σε όλους αυτούς: η Τρέισι έκανε αλλαγή φύλου γιατί ο νόμος δεν της έδινε τη δυνατότητα να παντρευτεί τη γυναίκα που αγαπούσε. Οι θεματοφύλακες της ηθικής αντί να προστατεύσουν την "ιδανική" κοινωνία που ονειρεύονται, την κοινωνία που η μαμά φτιάχνει μηλόπιτες και η γιαγιά λέει παραμύθια δίπλα στο τζάκι, τελικά δημιουργούν με τις υστερικές τους αντιδράσεις καταστάσεις που τους είναι ακόμα πιο "δυσάρεστες" και γι' αυτό εξαιρετικά διδιακτικές. Φτάνει να κάνουμε την ακόλουθη σκέψη: ας υποθέσουμε ότι ένας παντρεμένος άντρας ή γυναίκα κάνει αλλαγή φύλου με αποτέλεσμα δύο άτομα πλέον του ίδιου φύλου να είναι παντρεμένα επίσημα και με το νόμο. Τι θα κάνουν τότε οι νομομαθείς και οι κήνσορες της τάξης και της ηθικής; Θα ακυρώσουν το γάμο; Θα αρνηθούν να αναγνωρίσουν την αλλαγή φύλου; 'Η θα τους κάψουν παραδειγματικά στην Πλατεία Συντάγματος;

    Να λοιπόν πως όλοι αυτοί που προσπαθούν δήθεν να "προστατεύσουν" την κοινωνία τελικά στήνουν οι ίδιοι τις παγίδες για να πέσουν μέσα. 'Οχι πως αυτό τους ενοχλεί βέβαια. Είναι μια ευκαιρία να αναφωνήσουν και πάλι "Είδατε τι πάθαμε; Οι αδελφές φταίνε για όλα!"


    Πηγή
     
  2. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    Re: Crash Test Προκαταληψεων

    και τι θα γίνει όταν το παιδάκι μάθει οτι το γέννησε ο μπαμπάς του που πιο παλιά ήταν μαμά,αλλά έγινε μπαμπάς για να μπορέσει να παντρευτεί την μαμά του?και ποιά κοινωνία θα δεχτεί αυτό το παιδάκι,όταν οι ίδιοι οι γονείς του έχουν περιθωριοποιηθεί από όλους,ακόμα και από τους δικούς τους ανθρώπους?και φαντάζεστε τα πειράγματα που έχει να τραβήξει στο σχολείο απο τα άλλα παιδάκια αλλά και απο τους ενήλικες?
    όσες φορές και να γίνει αυτή η συζήτηση,οτι επιχειρήματα(επιστημονικά αποδεδειγμένα και μη)ακούσω, θα συνεχίσω να πιστεύω οτι θα υπάρξει πρόβλημα όταν το παιδί μάθει την αλήθεια.
     
  3. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Re: Crash Test Προκαταληψεων

    Τα προβλήματα δεν είναι ποτέ αυθύπαρκτα, κάποιος τα δημιουργει, το πλεον λύπηρό είναι οταν εκεινοι που τα δημιουργουν είναι οι ίδιοι που κόπτονται για την ελευθερία και την αυτοδιάθεση.
     
  4. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Crash Test Προκαταληψεων

    Με βεβαιότητα ανήκω στην κατηγορία εκείνων που αποδοκιμάζουν το παράδειγμα του νήματος επικαλούμενοι την αισθητική τους. Βρίσκω δε παράλογη την αξίωση να μην γίνεται δεκτό το αισθητικό κριτήριο ως επιχείρημα κάποιου υπέρ ή κατά μίας κατάστασης. Αν κανείς δεν δικαιούται να πει πως κάτι είναι ορθό ή λανθασμένο κατά την κρίση του, αναφερόμενος και σε επιχειρήματα που τεκμηριώνουν την άποψή του -που δεν βλέπω το λόγο γιατί να απαγορεύεται να συμβαίνει κάτι τέτοιο-, τουλάχιστον δικαιούται να πει πως κάτι του αρέσει ή δεν του αρέσει.

    Η συνημμένη φωτογραφία δεν μου αρέσει, καθόλου. Η αισθητική μου δεν τη χωρά. Προφανώς επειδή δεν εξελίχθηκε προς αυτή την κατεύθυνση. Αν έβλεπα καθημερινά άνδρες σε ενδιαφέρουσα, ενδεχομένως το θέαμα θα μου ήταν προσφιλές. Ομοίως η αισθητική μου δεν είναι τόσο αναπτυγμένη ώστε να δύναμαι να συγκρατήσω στη μνήμη μου φυσιογνωμίες νέγρων και ασιατών, μου φαίνονται όλοι όμοιοι. Επίσης δεν μου αρέσουν. Ούτε το κίτρινο χρώμα μου αρέσει. Ούτε το κουνουπίδι. Και για όλες αυτές τις αισθητικές προτιμήσεις, δεν έχω αναπτύξει το αντίστοιχο ηθικο-φιλοσοφικό υπόβαθρο. Απλώς δεν μου αρέσουν.
     
  5. SMiss_angel2307

    SMiss_angel2307 Regular Member

    Re: Crash Test Προκαταληψεων

    Το παιδακι θα το αγαπανε;... πιστευω πως ναι...
    Αν κ ο Τομας ηταν γυναικα που εγινε αντρας κ επειδη η γυναικα του δεν μπορουσε να μεινει εγκυος αφου μπορουσε εχοντας εντως τα καταλληλα θα το γεννησει, τι θα αλλαξει; ο μπαμπας του το γεννησε θα ειναι, εχοντας καθαρα αρσενικο ρολο σε αυτο τον γαμο κ εικονικα τουλαχιστον εχοντας καθαρα αντρικο παρουσιαστικο... συνεπως ολο το αλλο ειναι μια λεπτομερια... κ τα 2 πρωτυπα που χρειαζεται ενα παιδι τα εχει... μπαμπα κ μαμα...
     
  6. chemical23

    chemical23 Regular Member

    Re: Crash Test Προκαταληψεων

    Δεν ξέρω αν είδατε στις ειδήσεις αποσπάσματα από την συνέντευξη αυτού ή αυτής τέλος πάντων. Οι γιατροί έκαναν πολύ καλή δουλειά αλλά μάλλον ξέχασαν να κάνουν κάτι για την φωνή του, μιας και ήταν αμιγώς γυναικεία με ένα καθαρά αντρικό παρουσιαστικό.Απωθητικό θα έλεγα
     
  7. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Re: Crash Test Προκαταληψεων

    Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου Syrah!
     
  8. Archon

    Archon sometimes sickness has fun

    Re: Crash Test Προκαταληψεων

    κουλουβαχατα αλλα στην τελικη
    γερο να ναι κι ο,τι να ναι!!!

     
     
  9. latexduck

    latexduck Contributor

    Τι ακούω πάλι!!!   Ψίτ, ΓΥΝΑΙΚΑ το γέννησε, δηλαδή εγώ αν ντυθώ γυναίκα και πάω και τεκνοποιήσω μια γυναίκα θα είμαι η πρώτη γυναίκα που τεκνοποίησε γυναίκα?     Και όχι μπορεί να έχει το παρουσιαστικό αλλά δεν έχει την χάρη να είναι πατέρας...
     
  10. female

    female Contributor



    Μα τελικά είναι άντρας; Επειδή έχει μούσι και κάποιου είδους φυτευτό πούτσο; Επειδή άλλαξε όνομα; Ή επειδή έτσι νοιώθει; Περιπτώσεις περίεργες υπάρχουν πολλές.




    Η κοινωνική (έστω και με καθυστέρηση ) ταυτότητα φύλου και η σχέση της με τη βιολογική. Οι αντιφάσεις... Ποιο από τα δύο είναι το κυρίαρχο στιγμιότυπο, η κοινωνική ή η βιολογική ταυτότητα; Μπορούν να συνυπάρχουν εν πλήρει αντιφάσει;

    (Ο ρατσισμός και η αντίδραση είναι δεδομένα -- ας το σκεφτούμε όμως λίγο σαν προβληματισμό πριν αντιδράσουμε αρνητικά ή θετικά.)


     
  11. Eri

    Eri

    Μαλλον πρεπει να συνηθισουμε σε νεες εικονες κ καταστασεις.......Ολα εξελισσονται καλως η κακως, δεν μπορουμε να κανουμε τπτ κ ολες αυτες οι συζητησεις περι σωστου κ λαθους.....Με κουραζουν.....
     
  12. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    νομικα πλεον ειναι αντρας