Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Cross...Γιατί μόνο τις Απόκριες ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος alexxxx, στις 6 Μαρτίου 2014.

  1. alexxxx

    alexxxx New Member

    Καλημέρα σε όλους. Θα θέλα με αφορμή τις απόκριες που περάσανε να θέιξω αυτό το θέμα. Ολο αυτό το διάστημα που πέρασε μέχρι και τήν κα8αρά Δευτέρα , σε δίαφορα Παρτύ ή και στόν δρόμο,έβλεπα πολλούς ( Αντρές )....και έχει την σημασία του που μπήκε σε παρένθεση, να είναι ντυμένοι και να προσπαθούν να γίνουν μια ωραία Γυναίκα. Ακόμη παρατηρούσα πως όλο αύτο το παιχνίδι τους άρεσε πραγμάτικα. Πιστεύω για όλους αυτούς ότι είναι η ευκαιρία που τους δίνεται, και φυσικά δεν θέλουν να την χάσουν.Ακόμη πιστεύω οτι πολλοί απο αυτούς το κάνουν και άλλες φορές ( Φυσικά στα κρύφα ). Ολοι αυτοι λοίπον είναι ακριβώς οι ανθρώποι που σήμερα που δέν υπάρχει άλλοθι μια τέτοια πράξη θα την κοροιδέψουν θα τήν χλεβάσουν και θα την απορίψουν. Και ερωτώ....γίατι υπάρχουν ακόμη αυτά τα στερεότυπα στήν κοινωνία μας ?...γιατί πρέπει να απολογείσαι για τα θέλω σου....γίατι δεν μπορούν να γίνουν αποδέκτα..?...Την απάντηση θέλω να πισεύω πως την ξέρω...αλλά θα θέλα και τα δικά σας σχόλεια και τις απόψεις σας στο θέμα. Σας ευχαριστώ.
     
  2. lexy

    lexy .ti.va.

    Απάντηση: Cross...Γιατί μόνο τις Απόκριες ?

    Γιατί το crossdressing εμπεριέχει το στοιχείο της πρόκλησης.
    Οι Απόκριες βασίζονται ακριβώς εκεί: στην πρόκληση που προκαλεί στιγμιαία έκπληξη ή και σοκ λόγω του φαίνεσθε και του φέρεστε.
    Αν ενσωματωνόταν στην καθημερινότητα, θα έχανε την ταυτότητα που το κάνει αγαπητό σε εκείνους που το υιοθετούν στις προσωπικές τους στιγμές. Θα έχανε την προκλητικότητά του.
     
  3. thanasis

    thanasis Contributor

    Βρίσκω λίγο παρακινδυνευμένο αυτό το συμπέρασμα. Δυστυχώς, όταν κάποιος κρατάει ένα σφυρί, τείνει να βλέπει τριγύρω του καρφιά.

    Τα στερεότυπα υπάρχουν (χωρίς να με ενδιαφέρει αν αυτό έχει θετικό ή αρνητικό πρόσημο) για να εξυπηρετήσουν την κοινωνική συνοχή, μπλαμπλαμπλα. Αν άλλαζαν/καταργούντο τα στερεότυπα αυτά, μάλλον θα δημιουργούνταν άλλα για να πάρουν τη θέση τους.
    Όπως είναι αναμενόμενο, όποιος επιλέγει να αντιτάσσεται εμφανώς σε αυτά τα στερεότυπα, έχει να αντιμετωπίσει κατά το μάλλον ή ήττον περιθωριοποίηση. Η λέξη κλειδί θεωρώ οτι είναι η επιλογή, λοιπόν, και η συνειδητή, ενήλικη αποδοχή των συνεπειών των επιλογών ενός εκάστου εξ ημών.
     
  4. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Απάντηση: Cross...Γιατί μόνο τις Απόκριες ?

    Συνήθως τα στερεότυπα αποτελούν αυθαίρετες γενικευμένες κρίσεις με σαθρό υπόβαθρο στηριζόμενα σε προκαταλήψεις. Δεν είναι λίγες οι φορές όπου οι εξαιρέσεις υπερβαίνουν τον κανόνα. Η όποια περιθωριοποίηση προέρχεται από μονόφθαλμους ανθρώπους περιορισμένης αντιληπτικής ικανότητος οπότε δεν υπάρχει καν λόγος να τους έχει κανείς στον περίγυρό του, μικρό το κακό εν τέλει και μεγάλο το όφελος του απελευθερωμένου τρόπου ζωής κατά το δοκούν μακρυά από στεγανά δήθεν συνεκτικής συμβατότητας.
    Όταν δεν κάθεται κάποιος στο σβέρκο του άλλου, δεν υπάρχει και λόγος κατακραυγής. Όλα τ'άλλα είναι στη σφαίρα της υποκρισίας.
     
  5. Απάντηση: Cross...Γιατί μόνο τις Απόκριες ?

    Δεν καταλαβαίνω το γιατί του Άντρες σε παρένθεση. Και εγώ επιδίδομαι στο crossdressing και αν και ξέρω καλά ότι η δική μου δεν είναι η κλασσική αντρική συμπεριφορά, δεν με θεωρώ γυναίκα και ούτε με ενδιαφέρει να περάσω για κάτι που δεν είμαι. Μου αρέσουν τα γυναικεία ρούχα, η κοινωνία θεωρεί την συμπεριφορά μου μεμπτή, αμήν. Σίγουρα δεν περιμένω τις απόκριες για να "ξεσαλώσω". Ίσως επειδή έζησα για χρόνια στο εξωτερικό που αν και κάποιο κεφάλι γύριζε, δεν με ενοχλούσε ιδιαιτέρως ( από την στιγμή που συχνά στις εξόδους μου με συνόδευε κάποια από τις πρώην μου ). Μέσα στο παιχνίδι είναι και η χλεύη, δεν την αποζητώ σαν χειροκρότημα, αλλά ούτε σκοπεύω να περιορίζομαι σε κάτι που πέρα από την αισθητική "μόλυνση" εκείνου που το βλέπει αλλά δεν το γουστάρει ( μπορεί να γυρίσει το βλέμμα του ), δεν βλέπω γιατί να μου χρειάζεται η "άδεια" του οποιουδήποτε για να είμαι ο εαυτός μου.
     
  6. Απάντηση: Cross...Γιατί μόνο τις Απόκριες ?

    Απολύτως σωστή η άποψη σου  
     
  7. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Απάντηση: Cross...Γιατί μόνο τις Απόκριες ?

    Αγαπητοί τα κοινωνικά διαμορφωμένα ένστικτα υπάρχουν για κάποιο λόγο.Η ίδια η κοινωνία τα αλλάζει μόνη της και δεν χρειάζεται κάποιον να της το υποδείξει.
    Καλά όλα αυτά που λέτε αλλά μην ξεχνάτε ότι μιλάτε για ένα πράγμα που δεν σας ενοχλεί.Εάν υπήρχε (που σίγουρα υπάρχει) κάτι που σας ενοχλεί δεν θα είχατε την ίδια χαλαρή συμπεριφορά όπως τώρα.
    Δεν λέω ότι είναι κακό,απλά κάνω μια επισήμανση.
    Τέλος κάποιες κοινωνικές συμπεριφορές είναι αποτέλεσμα της συνοχής του κοινωνικού ιστού.
     
  8. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Cross...Γιατί μόνο τις Απόκριες ?


    Δε χρειάζεται να απολογείται κανείς για τα σεξουαλικά «θέλω του». Αρκεί να τα κρατά για το σπίτι του.
    Είναι δύσκολο; Ίσως, αλλά σε μία κοινωνία πρέπει να υπάρχει σοβαρότητα και σεβασμός.
     
  9. Απάντηση: Cross...Γιατί μόνο τις Απόκριες ?

    Το μόνο πράγμα που θα με ενοχλούσε στο συγκεκριμένο πλαίσιο, θα ήτανε να δω ένα οποιοδήποτε ζευγάρι σε "ακραίες" σεξουαλικές περιπτύξεις. Και για ακραίες εννοώ το πήδημα. Μετά αν μιλάμε για παραβατικές συμπεριφορές, η κουβέντα αλλάζει. Μετά αν θεωρούμαι παραβατική συμπεριφορά το crossdressing, οκ.
     
  10. Απάντηση: Cross...Γιατί μόνο τις Απόκριες ?

    Παιδιά το ότι κάποιος ντύνεται γυναικεία, δεν σημαίνει ότι βγαίνει στο δρόμο και την πέφτει σε όποιον βρει μπροστά του. Μην συγχέεται τον τρασβεστιτισμό με την πορνεία. My two cents, άποψη μου η οποία κάλλιστα μπορεί να μην γίνει αποδεκτή
     
  11. alexxxx

    alexxxx New Member

    Απάντηση: Cross...Γιατί μόνο τις Απόκριες ?

    lexy...γιατί απαραίτητα να χάσει την προκλητικότητα του και οχι να την μεγαλώσει ? γιατί θ' απευθύνεται σε ενα μεγαλυτερο κοινό απο την στιγμή που θα ναι περισότερο διαδεδομένο.
    thanasi...γιατί να υπάρχουν συνέπειες ?
    Dark explorer....συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και προσυπογράφω.
    chrys 3...το άντρες είναι σε παρένθεση γίατι αυτοί που τους αρέσει να το κάνουν είναι αύτοι που το κατακρίνουν .
    Δια...προσωπικά εμένα δεν θα μ ενοχλούσε τίποτα απο την στιγμή που αρέσει σ αυτόν που το κάνει ( εκτός απο ακραίες καταστάσεις που ανέφερε και o chrys ) και είμαι ένας ανθρωπός αυτού του κοινονικού ιστού που είσαι και εσυ..αλλά με τις διαφωνίες μου.
    π.χ 1 γιατί να δέχεται η κοινονία μια γύναικα που φορά παντελόνι...και οχι εναν άντρα με φούστα ? δεν είναι ακριβώς το ίδιο ?
    π.χ 2 γιατί εμένα που μου αρέσει να κάνω αποτρίχωση στο κορμί μου ( και είμαι Αντρας ) να πρέπει να δέχομαι χλευασμό και περιθωριοποίηση ?
     
  12. Απάντηση: Cross...Γιατί μόνο τις Απόκριες ?

    alexxxx σαν κάποιος που το "φοράει" και δεν το τρώει στη μάπα ( για να το πούμε απλά ) η κοινωνία έχει τα μέτρα και τα σταθμά της. Αν ο τρόπος έκφρασης μας δεν γίνεται αποδεκτός...περί ορέξεως...Δεν νομίζω ότι η πρώτη γυναίκα που έβαλε παντελόνι δεν έγινε θύμα χλευασμού...οι κοινωνικές κατακτήσεις είναι αυτό που λέει ο ορισμός...κατακτήσεις...αν αυτοί που φοράνε φούστα αρχίσουν να βγαίνουν από το σκοτάδι τους...ίσως κάποτε ο άντρας με φούστα ( και λοιπά γυναικεία αξεσουάρ ) και να γίνει αποδεκτός. Αλλά αν γκετοποιούμαστε από μόνοι μας ή περιμένουμε την άδεια του οποιουδήποτε άλλου, οκ, φέξε μου που λέει και η παροιμία. Σε κάθε περίπτωση εγώ ντύνομαι με τα ρούχα μου, γυναικεία η ανδρικά με νοιάζει ποσώς...