Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

D/s σπριντ ή μαραθώνιος;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος charlotte, στις 3 Ιανουαρίου 2018.

  1. espimain

    espimain Contributor

    Λυπάμαι αν διαφωνείς αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι γι αυτό.
    Διαβάζοντας το εισαγωγικό ποστ του νήματος, σκέφτομαι ότι ο κάθε Κυριαρχικός έχει ορισμένα κριτήρια με βάσει τα οποία επιλέγει την υποτακτική του.
    Η απάντηση στο ερώτημα του "τι πρέπει να κάνει ένα υποτακτικό άτομο για να κεντρίσει το ενδιαφέρον ενός Κυριαρχικού; Απλά πρέπει να πληροί κάποια από αυτά τα κριτήρια.
    Απλά πράγματα.
    Υπάρχει μεγάλη προσφορά υποτακτικών και μεγάλη έλλειψη κυριαρχικών και στα δύο φύλα.
    Οπότε ισχύει σαφώς ο νόμος, προσφοράς και ζήτησης.
     
  2. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Κι εγώ λυπάμαι γιατί δεν μπορώ απλά να δεκτώ την δική σου βερσιόν της προσφοράς και ζήτησης ενώ η δική μου εμπειρία υποδεικνύει κάτι άλλο...
    Κατά τα άλλα τι να πω, μπορεί να είσαι τυχερός και να μαζεύονται γύρω σου οι υποτακτικές με τις οκάδες! Well, good for you then!
     
  3. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Από την εκπομπή της...
     
  4. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Στην πραγματικότητα ισχύει το ίδιο σε θέματα προσφοράς και ζήτησης και από τα δυό "μέρη"...

    Η συντριπτική πλειοψηφία του ενός μέρους στην αντίληψη του άλλου μέρους είναι πρακτικώς ανεπαρκής για την μειοψηφία του άλλου μέρους και τούμπαλιν.
    Ακόμα πιο ζόρικα από την μειοψηφία του κάθε μέρους η διαθεσιμότητα από την μειοψηφία του άλλου μέρους περιορίζεται επιπλέον από τα όποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά που το χαρακτηρίζουν σε κάθε επίπεδο.

    Μπότομ λάιν ποσοστιαία ο αριθμός και για τα δύο μέρη μετριέται στα δάχτυλα του ενός χεριού και μάλιστα οριακά...
    Η συντριπτική πλειοψηφία και από τα δυο μέρη διαμορφώνει την αντιλαμβανόμενη διαθεσιμότητα και από τα δυο μέρη, για διαφορετικούς λόγους κάθε φορά, που με τον καιρό αποτελούν την πρώτη ύλη για χαριτωμένα αφελείς ιστορίες, από λίγες λέξεις έως βιβλία ντυ κωλ...

    Πολλοί και πολλές δημιουργούν, φυσικώ τω λόγω, ένα κάποιο σχετίζεσθαι γράφοντας στα παλαιότερα των υποδημάτων τους οτιδήποτε έχει να κάνει με κάτι παραπάνω με του πουλιού/μουνιού τους τον χαβά...
    Κάποιες από αυτές τις σχέσεις είναι μια χαρά και για τους δυό, η ξαίρεση πάντα επιβεβαιώνει τον κανόνα.

    Ως πραγματικότητα τα παραπάνω αποτελούν γεγονός σε οποιοδήποτε είδος σχετίζεσθαι, τα καθ' ημάς/υμάς/αυτούς δεν μπορούν να διαφύγουν του γενικότερου κανόνα.
    Η συστημική "εκμετάλλευση" των διαθεσίμων πόρων αποτελεί επίσης πραγματικότητα και για τα δυο μέρη, πάντα υπήρχαν λαμπροί εκπρόσωποι του είδους, διαχρονικοί οπαδοί και υπηρέτες του "καταναλώνω, άρα υπάρχω"...
    Ούτε κρύο ούτε ζέστη...
    Νάναι καλά τα παιδιά, νομοτελειακά προσφέρουν σπουδαίο κοινωνικό έργο, γι' αυτό άλλωστε και υπάρχουν...
    Και το εννοώ..! Ακόμα κι όταν μιλούν είναι χαριτωμένο, ενοχλητικό κάποιες φορές, αλλά χαριτωμένο...

    Αυτά...
     
  5. MrEntropy

    MrEntropy Regular Member

    Το "παράδοξο" σε όλο αυτό, είναι, πως όσο λιγότερες
    απαιτήσεις και θέλω έχει ένα υ, τόσο μεγαλώνει το
    ενδιαφέρον ενός Κ προς αυτό.

    Μαθηματικά μιλώντας, Κ = 1/υ
     
  6. cider

    cider Kitchen master

    Οφείλω να ομολογήσω ότι έχω μπερδευτεί: διαβάζοντας τον τίτλο του νήματος νόμιζα ότι θα αφορούσε το αν μια D/s σχέση εξελίσσεται με γρήγορα ή αργά βήματα, και εξεπλάγην διαβάζοντας το ερώτημα της νηματοθέτριας...

    Ωστόσο, στο ερώτημα που διατυπώνεται έχω να απαντήσω το εξής: όπως στον βανιλόκοσμο θα έδειχνα ενδιαφέρον για ένα άτομο από τη "δεξαμενή" του γυναικείου πληθυσμού επειδή για τους τάδε και δείνα [υποκειμενικούς] λόγους νιώθω να με ελκύει, ομοίως σε τούτον τον χώρο θα δείξω ενδιαφέρον για ένα άτομο από τη "δεξαμενή" των υποτακτικών επειδή για τους τάδε και δείνα [υποκειμενικούς] λόγους νιώθω να με ελκύει - σαν παρουσία, σαν προσωπικότητα, σαν σαν σαν...
     
    Last edited: 4 Ιανουαρίου 2018
  7. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Σχετικά με την υπερεπάρκεια των υ σε σχέση με τα Κ, ένας Κ είχε πει "δεν είναι εύκολο πάντως να βρω υ που να ικανοποιεί τον σαδισμό μου".

    Θα έλεγα ότι είναι καλό το υ πάντα να εξελίσσεται ως υ, να διαμορφώνει τις επιθυμίες του ανάλογα με τις επιθυμίες του Κ και όχι ανάλογα με το τι έχει στο κεφάλι του, τι λένε τα άλλα υ, τι ήξερε από το χωριό του, τι έχει διαβάσει κλπ και να είναι παλαβά εχέμυθο ως προς τη σχέση. Τα δυο πρώτα είναι μαραθώνιος.

    Θα μπορούσα να προσθέσω και "να είναι ο εαυτός του" αλλά έτσι και αλλιώς ούτε το υ ούτε κανένας άλλος μπορεί να κάνει τίποτα άλλο από το να είναι ο εαυτός του σε μια σχέση. Αλλιώς δεν είναι σχέση.
     
  8. cider

    cider Kitchen master

    Με γλίτωσες από το edit στο δικό μου ποστ, αγαπητή.
     
  9. espimain

    espimain Contributor

    Αν έχεις σχετιστεί ή έστω έχεις γνωρίσεις πάνω από 10 υπαρκτά πρόσωπα, που να είναι κυριαρχικά να το ζούνε πραγματικά και όχι απλά να νοιάζονται για κανένα εύκολο πήδημα, μάλλον είσαι πολύ τυχερή. (Πρόσεξε μιλάμε για Κυριαρχικά άτομα, δηλαδή να επιζητούν σχέσεις D/s) Σουίτς περβ κινκι, βανιλα, νταντι, μαμι, δεν περιλαμβάνονται σε αυτό την συνομοταξία.

    Το ερώτημα που τίθεται στο εισαγωγικό μήνυμα, αναφέρεται σε υποτακτικά και κυριαρχικά άτομα. Απλά και ξάστερα. Κινκιές όλοι κάνουν, αν το ζητούμενο όμως είναι σχέση Κυριαρχίας υποταγής, τότε τα περιθώρια και οι επιλογές περιορίζονται πολύ.

    "Θέλει κόπο το ραπάνι, κάθε τόπος δεν το κάνει"      
     
  10. blonde mermaid

    blonde mermaid Contributor

    Δεν τα διεκδικούν οι Κ τα υ , ουτε τα ζοριζουν ιδιαιτερα ,έρχονται με ελεύθερη βούληση και ξέρουν πολύ καλα με ποιόν εμπλέκονται οταν όλα είναι ανοιχτά στο τραπέζι !
     
  11. charlotte

    charlotte «Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω μοι την θύρα»

    Δεν είπα οτι τα ζορίζουν, Η έλξη και η προδιάθεση δεν καταλαβαίνω που βάλουν την ελεύθερη βουληση; Η ερώτησή μου αφορά την προσέγγιση για αρχή,και οτι χρειάζεται για έναρξη D/s κι όχι τη βάση και τη διάρκεια της σχέσης
     
  12. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Σε σχέση με εμένα, αυτό: