Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

D/s σχέσεις και πληθυντικός

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος snow_white, στις 5 Ιουνίου 2013.

  1. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    "Και ας μην κοροϊδευόμαστε, το τι κουβαλεί γι αυτό στην ψυχή της δεν νιώθουν όλοι να τους νοιάζει ή να τους αφορά". Διάβασα αυτή τη φράση (που κουόταρα) και μου προκάλεσε μια στενοχώρια. Ίσως γιατί δεν έχω μάθει εγώ έτσι.
    Για μένα πρώτα είναι ο άνθρωπος και μετά ο,τιδήποτε άλλο...
    Άρα δεν μπορώ να φανταστώ πώς και γιατί ένας άνθρωπος να σχετιστεί υπό οποιαδήποτε μορφή με έναν άλλο άνθρωπο αν δεν τον νοιάζει και δεν τον αφορά τι έχει εκείνος στην ψυχή τους...
     
  2. tithon

    tithon Contributor

    γιατι ένας άνθρωπος μπορεί να προτάσσει τις ανάγκες του άλλου έναντι των δικών του.


    προσθήκη: για την περίπτωση που το ερώτημα είναι αντίστροφο "γιατί κάποιος να σχετιστεί με κάποιον χωρίς να ενδιαφέρεται ταυτόχρονα για την αντίληψη του για τον εσωτερικό του κόσμο;" οι προσεγγίσεις είναι τόσο πολλές που καθιστούν το ίδιο το ερώτημα δυσνόητο. ο μουσακάς ή η καλλιφωνία θα μπορούσαν να είναι επαρκείς απαντήσεις.
     
    Last edited: 21 Μαϊου 2017
  3. Amoreisa

    Amoreisa Regular Member

    Υποθέτω πως για να διαθέσεις τον εαυτό σου σε κάποιον άλλο συνειδητά , μια εκτίμηση κι ένας σεβασμός προς το άτομό του ήδη υπάρχει. Η ευγένεια από την άλλη είναι κάτι που σε χαρακτηρίζει ή όχι. Άσχετα με το αν απευθύνεσαι στους άλλους στον ενικό ή στον πληθυντικό.
    Δεν νομίζω πως ο πληθυντικός , σε μια τέτοιου είδους σχέση , αρκεί για να διατηρήσει/δημιουργήσει απόσταση.

    Ελπίζω να μην βγαίνω εκτός θέματος όμως μου έχει δημιουργηθεί μια απορία.
    Έστω ότι ο πλυθηντικός χρησιμοποιείται σε μια σχέση d/s , για τον όποιο λόγο.
    Τι γίνεται όταν το εκάστοτε ζευγάρι βρίσκεται σε χώρο με ανθρώπους , οι οποίοι δεν γνωρίζουν το είδος της σχέσης και δεν κατανοούν την χρήση του πληθυντικού ή το Κύριε (και όλες τις υπόλοιπες προσφωνήσεις)?
    Όλα αυτά χρησιμοποιούνται μόνο μεταξύ τους ή παντού και μπροστά σε όλους?
    Γίνεται όταν έχεις συνηθίσει να απευθύνεσαι σε κάποιον με συγκεκριμένο τρόπο να αλλάζει αυτό όταν είναι μπροστά άλλοι?
    Και πώς , αν συμβαίνει κάτι τέτοιο , διατηρείται η "ισορροπία" ?

    Υ.Γ. Δεν μιλώ για αλλαγή στην όλη συμπεριφορά γιατί πιστεύω πως κάτι τέτοιο θα ήταν αδύνατο. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων...
     
  4. rosenrot

    rosenrot Regular Member


    Θα σου απαντήσω αφού βρίσκομαι σε D/s και είμαι υ που χρησιμοποιεί τον πληθυντικό. Εννοείται πως όταν βρίσκεσαι με παρέα εκτός χώρου δεν γίνεται να μιλάς στον Άλλον στον πληθυντικό. Επίσης έχεις δίκιο όταν λες πως είναι δύσκολο ενώ έχεις συνηθίσει να απευθύνεσαι στον πληθυντικό , ξαφνικά για 2 ώρες να μιλάς στον ενικό. Τι κάνεις λοιπόν? Προσπαθείς. Προσπαθείς να αναφέρεσαι με τέτοιο τρόπο που να μην υπάρχει ενικός/πληθυντικός. Προφανώς μου ξεφεύγει κ Του απευθύνομαι στον πληθυντικό. Αλλά ελπίζω απλά να μη δώσουν σημασία οι παρευρισκόμενοι. Είναι ένα θέμα που δεν χωράει μέση λύση. Ούτε γίνεται να βγάλεις τον πληθυντικό απ τη σχέση ούτε να μιλάς στον πληθυντικό μπροστά σε vanilla (όσο φίλοι κ αν είναι μπορεί για χ,ψ λόγους να μη γνωρίζουν τι είδους σχέση έχεις). Οπότε... το παλεύεις   Παρ όλα αυτά ακόμα κ αν χρειαστεί για κάποιο λόγο να Του μιλήσω στον ενικό (πχ επειδή είναι μπροστά φίλοι μου κ Του μιλάω στον τηλέφωνο) απλά Γ/γελάμε λίγο , το Δ/διασκεδάζουμε δλδ αφού είναι κάτι δικό Μ/μας που Ξ/ξέρουμε μόνο Ε/εμείς, και μπορώ να επανέλθω αμέσως στο πλαίσιο που Ε/εχουμε. Δεν με μπερδεύει κάτι δλδ.
     
  5. Ωραία απορία !Ας διηγηθώ κι εγώ μια ιστορία λοιπόν που θεωρώ σχετική .
    Η κολλητή μου είναι σε σχέση D/s εδώ και κάποια χρόνια ..παρόλο που είναι σχέση χρόνων υπάρχουν οι τυπικότητες του πληθυντικόυ πχ όπου είναι αυτό εφικτό .κάνουν λοιπόν ένα ταξίδι στο χωριό του κυρίου της να επισκεφτούν την γιαγιουλα αρκετά προχωρημένης ηλικίας και σε κατάσταση Όχι και τοσο καλής πνευματικής διαύγειας .Ενώ στους υπόλοιπους συγγενείς θα του απευθύνεται στον ενικό σαν κανονικό βανίλοζευγαρο μπροστά στην γιαγιά της έχει δωθεί η εντολή να μιλάει στον πληθυντικό .γίνεται λοιπόν η γνωριμία .η φίλη μου σεμνή και ταπεινή με υποτακτικοτητα να ξεχειλίζει κάνει αυτό που της ζητήθηκε .η γιαγιά που δεν έχει καταλάβει ότι είναι ο εγγονός της αυτός ο κύριος που η κοπελίτσα του μιλάει στον πληθυντικό θεωρεί ότι είναι κάποιο σημαντικό μέλος του χωριού , του πιάνει το χέρι πάει να του το φιλήσει και του λέει ' την ευλογία σου Δέσποτα ' (παλιά μόνο στους παπάδες και στους δασκάλους μιλούσες στον πληθυντικό )
    Ε κάπου εκεί τελειώνει η ιστορία ..το κεντρικό νόημα είναι πως η πλειοψηφία των ανθρώπων ανα τον κόσμο Δεν έχουν ιδέα για κυριαρχίες και υποταγες κολάρα και πρωτόκολλα .Καλό θα ήταν να προσαρμόζουμε όλοι τον τρόπο που συμπεριφέρομαστε μπροστά σε άτομα που έχουν άγνοια η Δεν είναι έτοιμα να δεχτούν αυτό τον εναλλακτικό τρόπο συμπεριφοράς .
     
  6. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Όταν και οι δύο το αντιλαμβάνονται κατά αυτόν τον τρόπο, δημιουργείται μία διαφορά δυναμικού, στην επικοινωνία τουλάχιστον. Αν ο σκοπός σου όμως είναι να "ζορίζεις" τον άλλον και να περνάει μέσα από φίλτρα τις λέξεις του, μπορεί καμιά φορά να είναι και ο ενικός, αν είναι βολικό για τον υ να μιλάει στον πληθυντικό. Και κάποιες φορές να τον βάζεις να μιλάει στον τρίτο ενικό για τον εαυτό του, που μοιάζει με πνευματικό gag.
     
  7. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Ο εναλλακτικός τρόπος συμπεριφοράς είναι ο πληθυντικός; Τρολάρεις έτσι;

    Για χρόνια μιλούσα στον πληθυντικό και δεν εχω να δωσω λογαριασμο σε κανεναν σε τι αριθμο επιθυμω να αλληλεπιδρω με τον ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ. Και ποτέ τόσα χρόνια, κανείς δεν αμφισβήτησε το δικαίωμα μου να μιλώ όπως θέλω, ακόμα κι αν με ρωτουσαν γιατι χρησιμοποιω πληθυντικο. Απαντουσα πως ετσι μου βγαινει, χαμογελούσα και εκεί τελείωνε. Δηλαδή αν μια γριά ρθει και σε φτύσει στα πόδια επειδή φάνηκε το γόνατό σου, θα οφείλεις να φοράς μπουρκα γιατι για την γρια ειναι εναλλακτικο ντύσιμο απ το δικό της αυτό που φοράς εσύ;
    Διαιωνίζουμε εν ολιγοις, τα κακά της κοινωνίας, όλα κρυφα και σσσσσ να περάσουμε; Απλά οκ εμείς είμαστε ανοιχτόμυαλοι κατανοούμε, αλλά προσέξτε λίγο μην αναστατώσουμε όσους δεν είναι έτοιμοι για "εναλλακτικο" τρόπο συμπεριφοράς!!!
    Δηλαδή αν Του πάρω μια πίπα μπροστά στην γριά, τι θα είναι, αν ο πληθυντικός είναι τέτοια εναλλακτική υπέρβαση. Είμαστε σοβαροί;

    Κι εγώ δεν τον γουσταρω κι ιδιαιτερα πλέον! Αλλά όχι και να ερχόμαστε να λέμε για την κοινωνία , σ ένα φόρουμ εναλλακτικού ερωτισμού, κοσμοθεωρίας, φιλοσοφίας και τόσης διαφορετικότητας και να λέμε προσεχετε τον πληθυντικο ειναι τοσο εναλλακτικος που πρεπει να φροντίσουμε να μην σοκαρουμε την αθωα κοινωνια. Να πούμε και στους γκέι να ξαναχωθούν στις ντουλάπες τους, και στους μαύρους και σε κάθε μειονότητα, γιατι σσσσσσ δεν ειναι η γρια ετοιμη για πληθυντικο. χαχαχαχαχα

    Και αυτό το σεμνή και ταπεινή δίπλα από κάθε υ. πάψτε πια να το σούρνετε λες και είναι βασικό γνώρισμα όλων των υ. Κάποια υ είναι σεμνά, συνεσταλμένα και ντροπαλά και κάποια δεν είναι, όπως και Κ μπορει να ειναι σεμνα και ντροπαλα, μπορεί και όχι.
    Είδαμε και πάθαμε να βγούμε απ τα προκατασκευασμενα τους κουτια για να μπουμε σε άλλου είδους.
     
    Last edited: 22 Μαϊου 2017
  8. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Αγαπητή Amoreisa.
    Υπάρχουν διάφορες συμφωνίες για τον πληθυντικό, όσο και για πολλά άλλα, που αφορούν τα πρωτόκολλα και τελετουργίες ενός σχήματος Ds.
    Το κάθε σχήμα βλέπει τι λειτουργεί και τι οχι και τι προτιμούν. Δεν υπαρχει Δογμα και δεν υπαρχει Ο Κανονας. Περαν εκείνου που θετει το Κ. και αποδεχεται με τον ενα ή αλλο τρόπο το υ.
     
  9. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Με αφορμή και όχι ανταπαντώντας στο παραπάνω.

    Σε παρέες ανυποψίαστες δεν έχω την αξίωση να μου απευθύνεται το υ στον πληθυντικό ή να με αποκαλεί "Κυρία".
    Δεν επιτρέπω, όμως, χαλαρό ύφος. Επιθυμώ να είναι το ίδιο μαζεμένο, χωρίς αστειάκια, πειράγματα και χτυπηματάκια χαριτωμένα στην πλάτη.
    Θεωρώ σημαντικό να αποπνέεται η ασυμμετρία και παραέξω χωρίς αυτό να σημαίνει κραυγαλέα επίδειξη.
     
  10. Amoreisa

    Amoreisa Regular Member

    Δεν μου είχε ζητηθεί ο πληθυντικός.
    Ίσως επειδή στην αρχή της γνωριμίας τον χρησιμοποιούσα από μόνη μου για άλλους λόγους και είχε δει πως δεν μου ήταν δύσκολο τώρα που το σκέφτομαι.
    Αν κάποια στιγμή μου το ζητούσε δεν θα είχα πρόβλημα να τον χρησιμοποιήσω ακόμα και μπροστά στον οποιονδήποτε.
    Μου είχε ζητήσει όμως σε κάποιες φάσεις να χρησιμοποιώ το τρίτο ενικό όταν ήθελα κάτι. Δεν είχα καταλάβει από την αρχή το γιατί , αλλά βοήθησε εκ των υστέρων. Καθόλου εύκολο...
     
  11. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Για να μην εκτροχιάσω τούτο το νήμα, ενδιαφέρομαι να αναπτύξεις περαιτέρω το άνωθεν, εδώ: https://www.greekbdsmcommunity.com/threads/Τριτοπρόσωπη-Εσωτερίκευση-Ετεροπροσδιορισμός.65948/
     
  12. pegasus.

    pegasus. New Member

    Oταν ενας ανθρωπος αποφασιζει να παραδωσει την ζωη του ολοκληρη στα χερια καποιου αλλου ανθρωπου, τοτε προφανως αναγνωριζει οτι εκτος απο αξιο εμπιστοσυνης ατομο, το κυριαρχο ειναι και ανωτερο...Ο πληθυντικος λοιπον, εκτος απο ενδειξη ευγενειας, ειναι και ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ του/της σκλαβου/ας μιας και δειχνει -οπως σε ολα να υποθεσω τα επιπεδα- οτι αντιλαμβανεται τον ρολο του απεναντι στο Κυριαρχο του! Δεν υπαρχει κανενας λογος να δημιουργηθει αποσταση μεταξυ Κ-υ λογω του πληθυντικου, ισα-ισα, αυτο βοηθαει σε καθημερινη και συνεχιζομενη βαση το υποσυνειδητο και των δυο, να νιωθει ολο και βαθυτερα και περισσοτερο τον ρολο εναντι του απεναντι...
    υ.γ.
    Οπως το βλεπω εγω, το να αρνειται ή να δυσκολευεται ή να προβληματιζεται με τον πληθυντικο ενα υποτακτικο ατομο, σημαινει οτι εχει πολυ εγωισμο μεσα του, που δεν το αφηνει να παραδωθει ολοκληρωτικα, και οπως καταλαβαινεις αυτο απο μονο του ειναι ενα πολυ σοβαρο θεμα προς λυση...