Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

D/s σχέσεις και πληθυντικός

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος snow_white, στις 5 Ιουνίου 2013.

  1. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Κάποιες παρατηρήσεις εδώ...
    Πρώτον, συνάπτοντας ντιες σχέσεις δεν παραδίδεις ντε και καλά την ζωή σου ολόκληρη στα χέρια κάποιου άλλου.
    Δεύτερον, η παραχώρηση του ελέγχου εν όλω ή εν μέρει προφανώς και δ ε ν σημαίνει αναγνώριση ανωτερότητας έτσι εν γένει, είναι παρεξηγήσιμη αυτή η ασαφής και αόριστη διατύπωση. Ανωτερότητας σε τι ; ως προς τι;
    Τρίτον, η χρήση του πληθυντικού ως σημαίνουσα την ασυμμετρία στη σχέση δεν υπέχει θέση φυσικού νόμου, αλλά αντίληψης ,επιθυμίας ή και απαίτησης απο την πλευρά του Κ ,που μπορεί κάποιοι να έχουν και κάποιοι άλλοι όχι.
     
  2. kinkynik

    kinkynik Guest

  3. pegasus.

    pegasus. New Member

    Όταν μιλάμε σε αυστηρούς bdsm όρους, τότε Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ άποψη είναι αυτή που προαναφερα... Δηλαδή, σχεση Αφέντη/σκλάβας δεν νοείται αν δεν κρατάει ο πρώτος τα κλειδιά της ζωής της δεύτερης...Για να συμβεί αυτό, σημαίνει ότι η σκλάβα η εκτιμάει ότι μόνη δεν μπορεί και ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ κάποιον καλύτερο της να τακτοποιήσει την ζωή της στα μέτρα και τα σταθμά του...Αν πχ δεν ξέρω να πιλοταρω ένα ελικόπτερο και έχω ανάγκη να παν κάπου με ένα, τότε εμπιστεύομαι την ζωή μου στα χέρια κάποιου που προφανώς είναι καλύτερος από εμένα σε αυτό...Δεν υπάρχει ούτε υπερβολή ούτε κάτι παράξενο σε αυτό...δεν με αναγκάζει κανείς να μπω στο οχημα-ζωη κάποιου που βάζει τους τάδε όρους και απαιτεί να τους ακολουθήσω! Αν το κάνω όμως, αν είμαι τιμιος πρέπει να τηρήσω τους κανόνες του... τέλος, ΤΙΠΟΤΑ από ότι αναφερα δεν συμπεριλαμβάνεται σε "φυσικούς νόμους" αλλά σε αγραφους, νόμους λογικής και όρους καθαρά προσωπικούς...στο κάτω κάτω της γραφής,εδώ παραθέτουμε προσωπικές γνώμες, χωρίς αγκιλωσεις και "πρέπει"... φιλικά
     
  4. François Frédéric

    François Frédéric Regular Member

    Χωρις να πω οτι εχω την δεουσα εμπειρία , η μετατροπη μιας απλης σε υ , η υποταγη δηλώνεται εμμεσα και με τον πληθυντικο και ναι μπορει να σημαινει αλλαγή επιπέδου.

    Προφανως η υποταγης μια ολοκληρωμενης υ δεν δηλωνεται με τον πληθυντικο αφου ειναι πλεον εξοικειωμενη με αυτο .

    Προσωπκα ειναι όμορφο οταν σου μιλα η υ στο πληθυντικο, χωρις καν να το εχεις ζητησει και ειναι απλα ο φυσικος τροπος να σου μιλησει.
    Και να το κανει οχι για να προκαλεσει ερεθισμο σε εκεινη η στον Κ.
    Ειναι πηγαια εκφραση της υποταγης κσι σεβασμου.
     
  5. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Σαφέστατο παράδειγμα ως εκκίνησηση, αιτία και αφορμή για μια κωμωδία καταστάσεων/παρεξηγήσεων...
    Να πω πως δεν γέλασα..?
    Ψέμματα θάναι..!
     
     
  6. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Μερικές θρησκείες/λατρευτικά τυπικά, το πρεσβεύουν αυτό (όλοι ίσοι απέναντι στον θεό)...
    Άλλες πάλι όχι...
    Πάντως είναι γεγονός πως αποτελεί ζητούμενο του πολιτισμού μας, ελπίζω (μεταφυσικά, ένα πράμα) να υλοποιηθεί έμπρακτα κάποτε...
    Ζητούμενο όπως η δημοκρατία, η εξάλειψη της δουλείας, τα ανθρώπινα δικαιώματα και κάτι "ψιλά" ακόμα...
     
  7. kinkynik

    kinkynik Guest

    Δεν χρειάζεται να το πρεσβεύει θρησκεία. Κοινή λογική απαιτείται.
     
  8. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Εννοείται πως ο σεβασμός προυπάρχει, είτε με πληθυντικό είτε όχι. Σε άλλους ο πληθυντικός είναι έκφραση υποταγής(αν και αμφιβάλλω) και σε άλλους χρησιμεύει για την καύλα.
     
  9. François Frédéric

    François Frédéric Regular Member

    Υπαρχει υποταγη χωρις καυλα στην τελικη?
     
  10. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Ναι υπάρχει.
     
  11. François Frédéric

    François Frédéric Regular Member

    Καλη ερωτηση για το φορουμ
    Υποταγη χωρις καμια ερωτικη ελξη .... προφανως υπαρχει ... ειναι το ζητουμενο ?
    Ωραιο θεμα θα ελεγα
     
  12. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Oμοίως, χωρις αγκυλώσεις και πρέπει, με τις παρατηρήσεις μου επεσήμανα την σχετικότητα των γραφομένων σου, που εκτίμησα, ενδεχομένως λανθασμένα, πως είχαν ένα γενικότερο αφοριστικό χαρακτήρα.
    Πάντως ακόμα και στις M/s σχέσεις όπου θεωρητικά τουλάχιστον, ο/η σκλάβος/α όντως παραδίδει τα κλειδιά, προσωπικά επίσης, δεν πιστεύω πως μπορούμε να μιλάμε για τον καλύτερο/ανώτερο αφέντη και συνεπαγωγικά τον χειρότερο/κατώτερο σκλάβο αν δεν αναφερθούμε σε τι είναι καλύτερος ο αφέντης, σε καμία δε περίπτωση δικαιούμαστε να αποφανθούμε πως είναι καλύτερος /ανώτερος λόγω στάτους ...
    Ούτε ο χειριστής του ελικοπτέρου είναι καλύτερος χειριστής απο μένα που δεν ξέρω να πιλοτάρω .Θα συγκριθούμε ως προς την ικανότητα χειρισμού ελικοπτέρου -και μόνο- αν και εφ' όσον μάθω να πιλοτάρω και γώ.

    Φιλικά επίσης!