Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

D/s σχέσεις, "τρίγωνα" και το κακό συναπάντημα

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM & Πολυγαμία' που ξεκίνησε από το μέλος íɑʍ_Monkeץ, στις 5 Μαϊου 2010.

  1. Απάντηση: Re: D/s σχέσεις, "τρίγωνα" και το κακό συναπάντημα

    Ε πείτε ότι μιλάμε για δουλικά, να καταλάβει ο κόσμος..... που τολμούν κι έχουν και απορίες! Ορίστε μας.... 

    Συμφωνώ με τα γραφόμενα αλλά όχι με την επιλογή των λέξεων που μεγέθυνα.....
     
  2. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor


    Ελπίζω να μην τα λες σοβαρά όλα αυτά. Είναι δυνατόν απλά να πεις ναι, να προχωρήσεις σε κάτι τέτοιο, απλά και μόνο επειδή το ζήτησε ο Κ, χωρίς να το σκεφτείς, χωρίς να προβληματιστείς, χωρίς να το επεξεργαστείς μέσα σου; Για ανθρώπους μιλάμε και όχι για μηχανές ικανοποίησης των θέλω κάποιων άλλων. Άλλωστε, μπορεί ο Κ να αποφασίζει, ωστόσο, τουλάχιστον όπως το βλέπω εγώ, οφείλει να λαμβάνει υπόψη τις όποιες ανησυχίες, τα όποια θέλω του υ, και όχι να κάνει μόνο του κεφαλιού του.
    Με συγχωρείς, αλλά η άποψη που εξέφρασες, για μένα είναι εντελώς λανθασμένη. Θα μου πεις, βέβαια, εγώ είμαι υποτακτική. Αν ήμουν "δουλικό" (τι υποτιμητικός όρος για κάποιο σύντροφο, ανεξαρτήτως status) ίσως να τα έβλεπα αλλιώς.
     
  3. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Η προσωπική μου άποψη, με βάση και την εμπειρία που είχα από την συμμετοχή μου, επί μακρόν, σε μία σχέση αυτού του τύπου, είναι ότι μία BDSM σχέση μπορεί να λειτουργήσει πολύ ικανοποιητικά με την συμμετοχή περισσότερων του ενός Υ, εάν και εφόσον γίνουν οι απαραίτητες ρυθμίσεις από την πλευρά του Κ. Βεβαίως και η τέρψη όλων των μερών είναι δεδομένη, όταν μιλούμε για συνειδητοποιημένα Υ, που ενδιαφέρονται πρωτίστως για μία σχέση ανταλλαγής ισχύος και όχι για να παντρευτούν ή να ερωτευθούν (ακριβέστερα - να ΤΑ ερωτευθούν).

    Η σχέση μου με τα άλλα Υ μέλη στο δικό μας "σπιτικό" ήταν τρυφερή, αγαπησιάρικη, παιχνιδιάρικη, καυλιάρικη και εμπεριείχε σεβασμό προς τις ιδαιτερότητες της κάθε μιας, καλή χημεία, φιλική διάθεση, μητρική κάποιες φορές, αδελφική, συναδελφική, διάθεση βοήθειας, κατανόησης και άλλα πολλά. Αυτά τα συναισθήματα συνεχίστηκαν και μετά την αποχώρησή μας από τη σχέση, η οποία επήλθε για λόγους άσχετους με την πολυγαμικότητα της φάσης στην οποία είχαμε όλες μας συναινέσει να συμμετέχουμε. Μόνο με το ένα μέλος δεν μπόρεσα να δεθώ, ίσως επειδή θεωρούσα ότι δεν βρισκόταν εκεί από συνειδητή επιλογή, κάτι που θεωρώ πολύ σημαντικό. Ή ίσως να έφταιγαν κάποιοι λανθασμένοι χειρισμοί από την πλευρά του Κ μου, τους οποίους είχαμε επισημάνει όλες οι υπόλοιπες, αλλά ποτέ δεν έγιναν οι απαραίτητες διορθωτικές κινήσεις. Παρενθετικά το αναφέρω και μόνο.

    Εγώ και ένα άλλο μέλος του σπιτικού μας κάναμε μία εκτενή έρευνα στο θέμα της πολυγαμίας και βρήκαμε πολλά ενδιαφέροντα στοιχεία, τα οποία θέσαμε στη διάθεση του Κ μας, έτσι ώστε να προχωρήσουμε σε μία βιώσιμη σχέση. Αυτά έγιναν δεκτά ως πολύ σωστά από τον Κ μας, και μας επαίνεσε για την σοβαρότητα με την οποία προσεγγίζαμε το θέμα, δυστυχώς όμως ποτέ δεν εφαρμόστηκαν, για συγκυριακούς λόγους (που είχαν σχέση με τον ίδιο) με αποτέλεσμα το πολύσπιτο να μην προχωρήσει.

    Θεωρώ ότι ένα πολύσπιτο είναι βιώσιμο, προσωπικά δε το βρήκα απολαυστικό. Ανακάλυψα νέες πτυχές της σεξουαλικότητάς μου, βίωσα μία όμορφη συναισθηματική κάλυψη από τα άλλα κορίτσια και δεν θα δίσταζα να συμμετέχω σε κάτι τέτοιο και στο μέλλον. Το μόνο που θα πρόσεχα την επόμενη φορά - αν προκύψει τέτοια περίπτωση - θα ήταν να υπάρχει η διάθεση από την πλευρά του Κ για μία σοβαρή προσέγγιση στο θέμα. Σε γενικές γραμμές, και χωρίς να υπεισέλθω στις λεπτομέρειες των συμπερασμάτων μου, θεωρώ ότι οι ξεκάθαροι κανόνες λειτουργίας της σχέσης και η συνέπεια στην τήρησή τους είναι must. Οποιαδήποτε "άρπα-κόλλα" προσέγγιση είναι καταδικασμένη σε αποτυχία, λόγω της αίσθησης δικαίου που απαιτούν όλοι οι άνθρωποι (πόσο μάλλον οι σκλάβες) από τη ζωή τους.

    Δεν παρατήρησα καμία διάθεση για αυτοπροβολή των Κ (η καύλα ως σκοπός είναι κάτι που συμμερίζομαι), ούτε παλαιότερα ούτε και πρόσφατα. Ίσως εάν ήμουν πιο προσκολλημένη σε μία επιθυμία για συμβατικές ερωτικές σχέσεις να πίστευα κι εγώ ότι παρατηρώ κάτι ανάλογο. Υποψιάζομαι όμως, ότι αυτό θα ήταν αποτέλεσμα αντίδρασης, χωρίς να έχει κάποιο έρεισμα στην πραγματικότητα, όπως μου απέδειξαν πέραν πάσης αμφιβολίας και οι προσωπικές μου σχέσεις με Κ.
     
    Last edited: 8 Μαϊου 2010
  4. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Re: D/s σχέσεις, "τρίγωνα" και το κακό συναπάντημα


    Ακριβως ετσι!! αυτο θα πει σκλαβα.
     
  5. Emma

    Emma Contributor

    Τhe more the merrier!  

    Πέρα απ' την πλάκα, όπως τη βρίσκει ο καθένας. Είναι πάντως εντυπωσιακό το πόσο διαφέρουν οι απόψεις ατόμων του ίδιου status.

    Προσωπικά, κι επειδή δεν είμαι σκλάβα για να δεχτώ το οτιδήποτε αδιαμαρτύρητα, το μόνο που θα ζητούσα είναι η ειλικρίνεια από πλευράς του άλλου ατόμου. Δηλαδή τους πραγματικούς λόγους που θέλει κάτι τέτοιο και όχι υπεκφυγές ή φτηνές/ηλίθιες δικαιολογίες. Σαν άτομο, είμαι πολύ πιο πρόθυμη να συναινέσω σε κάτι για το οποίο πιστεύω ότι μου έχει δωθεί ειλικρινής λόγος (ό,τι κι αν είναι αυτό κι όποιος κι αν είναι αυτός).

    Κάτι που δεν έχει δωθεί ακόμη (απ' όσο διάβασα τουλάχιστον) είναι έστω ένα παράδειγμα (που να make sense), από πλευράς Κυριάρχων, του γιατί επιζητούν κάτι τέτοιο. Το "είσαι σκλάβα, δεν χρειάζεται να ξέρεις" δεν το θεωρώ απάντηση. Δεν είναι όλες σκλάβες 1ον και 2ον συζήτηση κάνουμε.
    Όπως έχω παρατηρήσει, οι περισσότερες σχέσεις στο bdsm είναι πολυγαμικές, είτε σε προσωρινό επίπεδο είτε πιο μόνιμα. Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων είναι το Κ μέλος που φέρνει (ή που έχει την ιδέα για) άλλα άτομα στην υπάρχουσα D/s-M/s σχέση. Δεν ξέρω αν αυτό είναι λόγω του ότι θεωρείται ότι μόνο αυτό έχει το δικαίωμα τέτοιων πρωτοβουλιών ή αν απλά εκμεταλεύονται το γεγονός ότι το υ (αν είναι καλό και σωστό υ  ) δεν θα φέρει αντίρρηση σε οτιδήποτε ζητηθεί, επειδή θα είναι "είτε για το καλό της σχέσης, καθώς ο Κ ξέρει καλύτερα, είτε για να ευχαριστήσει το Κ".

    Τέλος, πιστεύω ότι η πολυγαμία είναι όριο αρκετών υ και θα έπρεπε να γίνεται σεβαστό από τους Κ, όπως γίνονται σεβαστά και τα υπόλοιπα όρια.
     
  6. GRD

    GRD Great Red Dragon

    Απάντηση: Re: D/s σχέσεις, "τρίγωνα" και το κακό συναπάντημα

    Τα όρια -προσωπικά- είναι μόνο στόχοι για να "πέσει άλλο ένα τείχος"...   Οπότε το να μη θες κάτι, είναι κάτι που -πάλι προσωπικά- με κάνει να το θέλω περισσότερο  

    Having said that... και επειδή ζήτησες λόγους... προσωπικά βρίσκω πολύ sexy τις bi κοπέλες (όχι butch lesbian, όχι ροζ παρθένα... αλλά στη μέση... περίπου)... οπότε και μόνο αυτό είναι αφορμή. Επίσης, η ποικιλία ΜΕΣΑ στη σχέση... και όχι έξω από αυτή... είναι "εγγύηση" διατήρησής της και πολύ - μα πολύ - πιο υγειές... Επιπρόσθετα... υπάρχουν "παιχνίδια"... που θέλουν 3... πως να το κάνουμε; Να δώσω ένα οπτικό παράδειγμα... το να βάζεις την υ σου να πίνει τα υγρά σου... που βρίσκονται μέσα σε μία άλλη (υ ή όχι)... είναι... μμμ... μμμμ... (πόσα μμμ να βάλω; φτάνει; )...

    Εν πάση περιπτώσει... ο καθένας... βολεύεται όπως μπορεί... αν κάποιος δε το θέλει με τίποτα... και ο άλλος το θέλει τρελά... το δέχεσαι ή όχι, πας παρακάτω κλπ κλπ...  


    Ανδρ(ε)ας
     
  7. danos

    danos Regular Member

    Απάντηση: Re: D/s σχέσεις, "τρίγωνα" και το κακό συναπάντημα

    Το «κλπ.» είναι το σημάδι που το χρησιμοποιούμε για να δείξουμε πως δήθεν ξέρουμε περισσότερα απ' ό,τι λέμε. 
     
  8. Emma

    Emma Contributor

    Re: Απάντηση: Re: D/s σχέσεις, "τρίγωνα" και το κακό συναπάντημα

    Αναρωτιέμαι (λέμε τώρα...) αν θα υπήρχε ο ίδιος ζήλος να διευρυνθούν/σπάσουν όρια, if there was nothing in it for him...  
    (και δεν μιλάω για την ικανοποίηση -για να μη το πω αλλιώς- ότι τα κατάφερε)
     
  9. GRD

    GRD Great Red Dragon

    Απάντηση: Re: D/s σχέσεις, "τρίγωνα" και το κακό συναπάντημα

    "λολ"      

    Απλά βαριέμαι να γράφω ότι άλλο μπορεί κάποιος να επιλέξει σαν αντίδραση βρε!

    Ανδρ(ε)ας
     
  10. GRD

    GRD Great Red Dragon

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: D/s σχέσεις, "τρίγωνα" και το κακό συναπάντημα

    ΦΥΣΙΚΑ... και υπάρχει ο ίδιος ζήλος... ο Ζήλος (με ζ κεφαλαίο...) της "κατάκτησης"... ενός ακόμη στόχου... όπως τον περιέγραψα... και ναι... δε μιλώ στον "αέρα"   ... όσο και "λόγια του αέρα" να σας φαίνονται  

    Ανδρ(ε)ας
     
  11. sw

    sw

    Αν αφησουμε εκτος τη λεξη "δουλικο" (και τον συναισθηματικο αντικτυπο της) και δεχθουμε το "ρολο" του καθενος,νομιζω πως ακριβως αυτο θα πρεπει να γινεται!
    Να εκτελεσεις τυφλα υπακουοντας στην προσταγη/επιθυμια/καυλα/ανωμαλια/επιδεικτικοτητα/διαθεση πειραματισμου και ο,τι αλλο εμπνεει τον Κ! Ακριβως επειδη μιλαμε για ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ!
    Τις σκεψεις σου, τους προβληματισμους, σου τις επεξεργασιες σου πρεπει να τα εξαντλησεις , τεσταροντας τον υποψηφιο Κ σου πριν γινεις υ του. Οσο χρονο και αν σου παρει κατι τετοιο (σιγουρα δεν ειναι το ευκολοτερο πραγμα).
    Αν αποφασισεις πως ειναι Ο καταλληλος για σενα, θα πρεπει να ειναι και η τελευταια συναινετικη αποφαση σου. Αν διακρινεις τον ΑΝΘΡΩΠΟ μεσα του τοτε προχωρα! Εμπιστευσου τον χωρις ορια και ελεγχους! Η σκεψη και αναλυση των αισθηματων / συναισθηματων σου θα ειναι θλιβερο ξενερωμα και πολυ κουραστικη διαδικασια αν μπαινει αναμεσα σας καθε φορα που η ανασφαλεια σου θα απαξιωνει εκεινον και θα τονιζει στα ματια Του, δικαιολογημενα, την "fake" εμπιστοσυνη που Του εχεις.
    Η παραδοση του ελεγχου σου σε Εκεινον θα ειναι απουσα, οπως και η καυλα του αισθηματος που το αγνωστο και το απροσμενο θα σας προκαλουσε. Θα νοιωθει εντονα, πως δεν εχει τον απολυτο ελεγχο σου και θα στραφει αλλου για να ικανοποιησει την ελλειψη αυτη. Ο Κ σου δεν ειναι "καποιος αλλος", και αν νομιζεις πως θελει να ικανοποιησει Εκεινος "καποιους αλλους" χρησιμοποιωτνας ΕΣΕΝΑ και αδιαφορωντας για το τι θα ικανοποιουσε ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ (!!!) , τοτε καιρος ειναι να αναζητησεις τον καταλληλο Κ σου.

     

    για να απαντησω και στο βασικο σου ερωτημα,


    ...μονο αν θα ικανοποιουνται ΟΛΟΙ οι εμπλεκομενοι στη σχεση, θα μπορει να ειναι ουσιαστικη. Αν δηλαδη αποσκοπει πρωτιστως στην καυλα και την αυτοπροβολη των Κ και υ (ολων μαζι και καθενος παραλληλα).
    Και για να συμβει κατι τετοιο θα πρεπει να ειναι εξ αρχης επιθυμια του καθενος ξεχωριστα.
    Αν ζητηθει στην πορεια της σχεσης των δυο μονομερως (ειναι δηλ. επιθυμια μονο του Κ) να μπει και δευτερη υ στη σχεση σαν μονιμο μελος της και η αρχικη υ δεν ηταν απο την αρχη των αναζητησεων της θετικη σε κατι τετοιο, ο Κ θα πρεπει να το σεβαστει και ή να το αποκλεισει ή να διακοψει τη συγκεκριμενη σχεση αν του ειναι ασυμβατο να ζει μονο με μια υ και να αναζητησει αλλου την τυχη του.
    Κατα την αποψη μου για να μπορει να επιζησει μια τετοια σχεση και να ειναι ουσιαστικη (1Κ ανδρας +2 υ γυναικες) πρεπει οι υ να ειναι bi ή να εχουν μια προδιαθεση (bicurious). Διαφορετικα μονο περιστασιακα θα μπορουσε ο Κ να επιβαλλει τη συμμετοχη δευτερης υ. Αυτο θα μπορουσε να εχει τα κινητρα που υπεθεσες και αλλα πολλα ακομη.

     

    Γι ργος
     
    Last edited: 8 Μαϊου 2010
  12. Revenant

    Revenant Staff Member

    Απάντηση: Re: D/s σχέσεις, "τρίγωνα" και το κακό συναπάντημα


    *clap clap*