Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

D/s σχέση vs παραδοσιακή οικογένεια.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Seras Victoria, στις 8 Δεκεμβρίου 2016.

  1. Seras Victoria

    Seras Victoria Danger! Danger! High Voltage! Contributor

    Λοιπόν λοιπόν,
    γνωρίζω ένα ζευγάρι (όχι μόνο ένα αλλά θα χρησιμοποιήσω το συγκεκριμένο γιατί βοηθάει ξεκάθαρα στο ερώτημα που θέλω να θέσω) σχετικά μεγάλης ηλικίας με παιδιά και όλο το πακέτο. Το ζευγάρι αυτό έχει αναπτύξει τις νόρμες του με σαφή διαχωρισμό ισχύος/δυναμικής. Ο άντρας αποφασίζει,η γυναίκα ακολουθεί. Αυτός θα αποφασίσει το πρόγραμμα της οικογενείας. Η γυναίκα συμφωνεί σχεδόν πάντα με τις απόψεις του συνειδητά και ασυνείδητα. Τα δικά του θέλω είναι στο προσκήνιο και τα δικά της στο παρασκήνιο. Μία old school οικογένεια που όλοι έχουμε γνωρίσει (και καθόλου αγαπήσει όσον αφορά τα προσωπικά μου γούστα).

    Λοιπόν εγώ με αυτό το μοντέλο βγάζω φλύκταινες. Πιστεύω με πάθος ότι δεν έχει καμμιά σχέση με την ουσιαστική δομή μιας D/s σχέσης. Μπορώ να το αντιληφθώ αλλά δυσκολεύομαι να το εξηγήσω με απλά λόγια.
    Να εξηγήσω που έγκειται η διαφορά αν σε μία υποθετική συζήτηση χρειαστεί να το κάνω με κάποιον που δεν έχει καμμία σχέση με bdsm.
    Στο μυαλό μου μοιάζει αυτονόητη η ανομοιότητα αλλά είναι όπως το νόημα μιας λέξης που γνωρίζεις πολύ καλά και οταν σου ζητήσουν να την εξηγήσεις με δικά σου λόγια τα χάνεις.

    Μπορείτε να με βοηθήσετε με κάποιες απαντήσεις στο μάλλον φαινομενικά εύκολο ερώτημα μου;
    Δεν ψάχνω για διαχωριστικά στοιχεία όπως τασκς, εξευτελισμός,ταπείνωση,s/m κτλ. Μιλάω για τον πυρήνα της D/s σχέσης.


    Το ερώτημα μπορεί κάλλιστα να τεθεί και για μία-όχι τόσο παραδοσιακή στα πλαίσια της συνηθισμένης-μητριαρχικής οικογένειας vs D/s σχέσης. Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής έχοντας μεγαλώσει σε μία τέτοια δεν μου είναι τόσο απεχθής αλλά η ουσία του διαχωρισμού παραμένει. Σίγουρα δεν θέλω να γίνει το νήμα αφορμή για έμφυλες διαμάχες γιατί θα απομακρυνθεί από τον αρχικό μου προβληματισμό.
     
  2. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    1. Γτ βγάζεις φλυκταινες?
    2. Θα έβγαζες και αν ήταν γυναίκα το Κ κομμάτι και άντρας το υ?
     
  3. mad_hatter

    mad_hatter You can always take more than nothing

    εγω πειραζει που βλεπω μια D/s μη πω M/s σχεση?!
     
  4. aenaosss

    aenaosss Regular Member

    Στο παράδειγμα που ανέφερες , που είναι όντως έτσι όπως το περιγράφεις , συμβαίνει το εξής: η γυναίκα - είπες- συμφωνεί πάντα , η σχεδόν πάντα, αλλά ακολουθεί πάντα.
    Δεν είμαστε όμως σίγουροι αν τα δικάτου "θέλω" ταυτίζονται με τα δικά της ή μήπως είναι και δικά της; Να το κάνω πιο παραστατικό αυτό. Λέει ο άντρας κατ ιδίαν η σε ομήγυρη ..."θα γίνει αυτό...". Η γυναίκα δεν συμφωνεί.... Το βράδυ όταν πια είναι μόνοι (συν΄΄ηθως στο κρεββάτι γίνονται αυτά - λέγε τα κρεββατομουρμούρα  )))- ), αρχίζει η γυναίκα ..." μα άντρα μου αυτό δεν ειναι το σωστό..." και αρχίζει ένα μπλα μπλα ..... 905 του έχει αλλάξει άποψη. Την επομένη ο άντρας (ήδη έχει αλλάξει γνώμη), λέει , τελικά δεν θ α γίνει αυτό , θα γίνει το άλλο. Συνήθως κάπως έτσι λειτουργούν αυτές οι σχέσεις. Και μ αυτόν τον τρόπο πορευόταν η κοινωνία μέχρι τώρα.
    Και όλο αυτό δεν το είπα γιατί συμφωνώ . Κάθε άλλο μάλιστα.
    Φυσικά και όλο αυτό κάπου κάτι "χαλάει" κάτι αφαιρεί απ τη σχέση. Δεν ξέρω αν η τοποθέτησή μου είναι στα πλαίσια των προβληματισμών σου....
     
  5. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Αναφορικά με το δεύτερο ερώτημά σου, παρατήρησα την αντίστροφη θέση εδώ:
    Όσον αφορά το πρώτο ερώτημα όπου ομοίως έχω παρόμοιο συναίσθημα με τη νηματοθέτιδα, είναι διότι φρονώ ότι το D/s πρέπει να γίνεται συνειδητά και φιλτραρισμένα και όχι μέσα από κοινωνικές στρατευμένες οδούς προκαθορισμένων έμφυλων ρόλων.
     
  6. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Ήθελα πιο πολύ να δω αν της δημιουργεί το ίδιο έντονο συναίσθημα η αντίστροφη δυναμική, για αρχή.  
     
  7. Seras Victoria

    Seras Victoria Danger! Danger! High Voltage! Contributor

    Στο 2 απαντάω στην τελευταία παράγραφο. Λέω απλά ότι μου είναι οικείο αλλά όχι ότι μου είναι απαραίτητα σύμφωνο.
    Στο 1 γαμώτο πρέπει τώρα να ψάξω τι είναι οι φλύκταινες γιατί δεν ξέρω  
    Πέρα από την πλάκα θα σου απαντήσω μόλις περάσει η επίδραση του πολύ δυνατού καφέ που ήπια και με έχει κάνει να τριπάρω από την υπερένταση τώρα.
     
    Last edited: 8 Δεκεμβρίου 2016
  8. aenaosss

    aenaosss Regular Member

    άντε να μην ψάχνεις φλύκταινα είναι η φουσκάλα 
     
  9. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Οι κοινωνικές δομές είναι κατά βάση ανδροκρατούμενες. Είναι τρομερά σπάνια η αντίστροφη κατάσταση.
    Το συμπέρασμα είναι ότι δεν πρέπει να τίθεται ζήτημα αναπόφευκτης υποταγής ή Κυριαρχίας λόγω φύλου. Η επιλογή να είναι ραφιναρισμένη και εξατομικευμένη, ειδάλλως εισερχόμαστε σε προβληματικές ατραπούς.
     
  10. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Ρε πουλάκια , τώρα πρόσφατα δεν είχε ανοίξει νήμα για τον τζέντλεμαν κυρίαρχο/σύζυγο με την υποτακτική/σύζυγο και τα παιδιά του είχε εκδώσει όρντινο πως και τι και λέγανε κάποιοι , α τι ωραία τα λέει;
     
  11. gaby

    gaby Guest

    Ε, ναι, αδύνατο να βγάλεις τον τζέντλεμαν από τον παραδοσιακό (μικροαστό) Έλληνα σύζυγο.
     
  12. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    'νταξ΄, που θα πει ο Ελληνας "σκάσε μωρή μιλάω γω τώρα" και θ 'αμολήσει και δυό κλανίδια πα' να πεί δεν είναι τζεντλεμαν ;