Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

D/s status

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος GhOsT^, στις 30 Μαϊου 2005.

Tags:
  1. GhOsT^

    GhOsT^ New Member

    Το D/s status προυποθετει καποια σιγκεκριμενη μορφη συμπεριφορας , ο πλυθηντικος για πχ , πιστευετε οτι πρεπει να κερδιζετε η να δινετε απλα και μονο μετα τον αυτοχαρακτηρισμο καποιου/ας ως Dom/me ? Τι ειναι πραγματι αυτο που κατα την γνωμη σας οφειλει να υφιστατε ουτως ωστε το D/s status να επετε ? ποιο ειναι αληθεια το βασικο θεμελιο μιας τετοιας σχεσης ?
     
  2. little_slut[PieR]

    little_slut[PieR] Regular Member

    Σίγουρα το βασικό θεμέλιο μιας τέτοιας σχέσης είναι ο αμοιβαίος σεβασμός και εμπιστοσύνη. Τώρα αν πρέπει να κερδίζονται ή αν είναι έξ' αρχής μέρος του χαρακτηρισμού πολύ δύσκολο να το πει κανείς. Κάτω από ιδανικές συνθήκες, αν δηλαδή ο κυρίαρχος είναι συνειδητοποιημένος και έτοιμος για τη σχέση αυτή, θα μπορούσε και να θεωρείται αυτοχαρακτηριστικό. Επείδη δυστυχώς ιδανικές συνθήκες δεν υπάρχουν είναι πολύ δύσκολο να απαντήσει κανείς.

    Σε περίπτωση σχέσεις Αφέντη/σκλάβου τα πράγματα είναι κάπως πιο ξεκάθαρα. Διότι περνάει ένα χρονικό διάστημα μέχρι ο σκλάβος να αποφασίσει αν είναι έτοιμος να δώσει την ψυχή του στον Αφέντη. Αρα λογικά αν πάρει μια τέτοια απόφαση γνωρίζει αν αυτός ο άνθρωπος είναι άξιος σεβασμού και εμπιστοσύνης και του αξίζει να του μιλούν στον πληθυντικό.

    Στην περίπτωση Κυρίαρχου/υποτακτικού τα πράγματα είναι πολυπλοκότερα. Υποθέτοντας όμως, οτί από την πρώτη στιγμή που γνωρίζουμε έναν άνθρωπο δεν καταλήγουμε και σε κάποια σκηνή, μέχρι να χρειαστεί να εφαρμοστούν οι ρόλοι έχουμε βγάλει τα συμπεράσματα μας και μπορούμε να πράξουμε ανάλογα.

    Γενικότερα από τη στιγμή που κάποιος αποφασίζει να δημιουργήσει μια D/s σχέση σίγουρα σέβεται τον παρτενέρ του άρα μπορεί να χρησιμοποεί πληθυντικο.
     
  3. LilithOnTop

    LilithOnTop Regular Member

    Einai poly omorfos o plh8yntikos otan o sub ton noiw8ei pragmatika na "vgainei " apo mesa tou
    Otan omws ginetai katanagkasmos, protimw na anextw ton aneto eniko kapoiou

    alla to omologw :
    o atimos o plh8yntikos me..ftiaxnei  
     
  4. metalswitch

    metalswitch New Member

    Μου έχει τύχει να συναντήσω κάποια Κυρία και να της μιλάς στον πληθυντικό τελείως ασυναίσθητα απ' την πρώτη στιγμή, χωρίς καν να το σκεφτώ, χωρίς να το κάνω προσποιητά για να την "ανεβάσω", χωρίς να το κάνω απλά λόγω ευγένειας... Το έκανα γιατί έτσι ένοιωσα πραγματικά. Απ' την άλλη, έχω βρεθεί με "κυρίες" που δεν το άξιζαν. Σε αυτή την περίπτωση βέβαια θεωρώ ότι δεν αξίζει καν να συνεχίσεις μια επαφή, αν κάποιος δεν σου εμπνέει καν τον σεβασμό που είναι απαραίτητος για να του μιλήσεις στον πληθυντικό. Πως θα σου ζητήσει να κάνεις άλλα, πιο δύσκολα πράγματα;
     
  5. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    Εγω πιστευω πως δεν μπορει ενας πλυθυντικος η ενας ενικος να κα8ορισει μια D/s σχεση. Σε αυτο παιζει ρολο και η ιδια η σχεση. Αν ειναι μια εξελιγμενη σχεση με lifestyle slaves/Doms/Doms η μια οχι τοσο lifestyle σχεση οπως subs/submissives καθως και η προσωπικοτητα του καθε ανθρωπου
     
  6. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Συμφωνω κι εγω πως ο πλυθυντικος δεν ειναι ουτε καθοριστικος ουτε ενδειξη σεβασμου απαραιτητα.
    Στην αρχή της σχεσης μας με Τον Κύριο μου μιλούσα στον ενικό. Ποτε δεν Απαιτησε να Του μιλησω στον πλυθυντικο. Ηταν κατι που εκανα απο μονη μου με την παροδο του χρονου, γιατι το ενιωσα. Και βεβαια ηταν καλοδεχουμενος κι απο τοτε απαραιτητος, σε σημειο που δυσκολευομαι οταν μπροστα σε καποιους πρεπει να μιλησω στον ενικο...


    η λαρα Του
     
  7. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Είναι κάτι διαφορετικό ο πληθυντικός στα πλαίσια μιας συνεστίασης ανθρώπων του lifestyle και ο πληθυντικός στα πλαίσια μιας D/s - M/s σχέσης.
    Στα πλαίσια μιας συνεστίασης εφαρμόζονται τυπικοί κανόνες δημόσιας συμπεριφοράς που λίγο - πολύ όλοι όσοι βρισκόμαστε στον χώρο έχουμε αποδεχθεί (αυτό άλλωστε σημαίνει lifestyle), στα πλαίσια μιας σχέσης βασίζεται στον σεβασμό και ας μην ξεχνάμε πως ο σεβασμός κερδίζεται δεν δωρίζεται.

    Αγαπητή μου OnTop ο πληθυντικός Μ/μας "φτιάχνει" όλους ;-) άσχετα από το status Μ/μας
     
  8. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Μπορούμε προς χάρην του lifestyle όλοι οι submissives να χρησιμοποιούμε τον πληθυντικό γιατί πολύ απλά δεν νομίζω πως μας θίγει να τον χρησιμοποιήσουμε ως δήλωση του status μας ή ως ένδειξη σεβασμού προς το status του Dominant. Από την άλλη δεν θεωρώ πως ο πληθυντικός δηλώνει ντέ και καλά την υποταγή η χαρακτηρίζει μια βαθιά D/s σχέση. Σίγουρα υπάρχουν ζευγάρια που δεν τον χρησιμοποιούν και είναι 100% D/s. Ας μην ξεχνάμε πως ο τρόπος έκφρασης και εκδήλωσης ειδικά σε μια σχέση είναι κάτι απόλυτα προσωπικό και δεν μπαίνουν κανόνες σε κάποια πράγματα. Προσωπικά έχω κόψει να μιλάω απ'ευθείας Στον Κύριο μου μπροστά σε τρίτους εκτός χώρου γιατί πως να το κάνουμε? Ε δεν μου βγαίνει ο ενικός!  
    Τέλος είμαι της γνώμης πως ό πληθυντικός πέρα απο υποτακτικότητα μπορεί να χρησιμοποιήθεί άριστα σαν μέσο απόστασης/ απομάκρυνσης και είναι εξαιρετικό ενισχυτικό για αποστομωτικές απαντήσεις.
     
  9. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Ορισμένοι από εδώ ξέρουν οτι προσωπικά τον πληθυντικό τον απαιχθάνομαι υπερβολικά και τον δέχομαι σε πολύ εξαιρετικές περιπτώσεις και υπερβολικά σπάνια για διάφορους λόγους. Ας πάμε όμως και στο ψητό, γιατί μπορώ να πλατιάζω πολύ εύκολα όταν μιλώ...

    Κατ'αρχήν απ'τη στιγμή που κάποιος υποτακτικός είναι φίλος με έναν κυρίαρχο δεν είναι υποχρεωτικό να του μιλάει στον πληθυντικό λόγω του λεγόμενου status, παρα μόνο αν αυτός ο ίδιος το θέλει πραγματικά. Μέσω του διαδικτύου έχω προσωπικά κάνει αρκετές γνωριμίες με αρκετούς υποτακτικούς και κυρίαρχους και βλέπω οτι είναι το "in" της εποχής να χρησιμοποιούν οι διάφοροι υποτακτικοί τον πληθυντικό σε όλους τους κυρίαρχους ασχέτως με το αν τους σέβονται πραγματικά ή όχι. Φυσικά εδωπέρα τίθεται και άλλο ένα ζήτημα, ένας υποτακτικός είναι υποτακτικός σε όλους ή στον κυρίαρχό που έχει αυτός/ή διαλέξει για να προχωρήσουν μαζί σε αυτό το μονοπάτι; Για διαλογιστείτε λίγο αγαπητοί φίλοι μου σ'αυτό, καθώς πολλοί fakes απαιτούν τη χρήση του πληθυντικού χωρίς πραγματικά να είναι κυρίαρχοι του εκάστοτε υποτακτικού. Φυσικά σε αυτό το σημείο φταίει και η ελλειπείς ενημέρωση από τους πραγματικούς γνώστες του lifestyle και όχι από τους wannabes καθώς και από τους fakes καθώς είναι πολύ εύκολο με 2-3 ερωτησούλες ματ να βγάλουμε κάποιον fake ή ακόμα και επικύνδινο για το χώρο. Αφού κυρίαρχος σκοπός των καναλιών μας στα ελληνικά δίκτυα IRC καθώς και της ιστοσελίδας μας στο διαδίκτυο είναι να προωθήσουμε το BDSM στην Ελλάδα, αλλά και να πληροφορήσουμε σωστά τους ενδιαφερόμενους, μήπως θα ήταν συνετό να οργανώσουμε διάφορα διαδικτυακά meetings σε κάποιον ασφαλή IRC server (με κρυπτογράφηση και άλλα συναφή καλούδια) ή ακόμα και μέσα από ένα applet που θα μπορούσε να ενεργοποιείται ή να απενεργοποιείται κατα βούληση από τους διαχειρηστές του συγκεκριμένου ιστοχώρου έτσι ώστε να μάθουν οι ενδιαφερόμενοι κάποια πράματα που είναι βασικά και φυσικά κάποια πράματα που ίσως να είναι και πιο προχωρημένα, αλλά εξίσου συμαντικά όπως τι νομική κάλυψη έχουμε.
    Καλό θα ήταν να δημιουργηθεί μια λίστα με επαγγελματίες (που σχετίζονται με το χώρο ή έχουν κάποια γνώση του χώρου και δεν είναι εναντίον του) που είναι ψυχίατροι, ψυχολόγοι, δικηγόροι και ιατροί, τουλάχιστον στις περιοχές της πρωτεύουσας και της συμπρωτεύουσας, καθώς ποτέ κανείς δεν ξέρει τι μπορεί να του συμβεί.

    Αυτά για την ώρα από μένα, αρκεστείτε στους προβληματισμούς που σας έδωσα και επανέρχομαι δρυμίτερος με περισσότερους προβληματισμούς  
     
  10. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    Σωστο αυτο που ειπες, Δεν υπαρχει λογος οι υποτακτικοι να χρησιμοποιουν πληθυντικο σε ολους αν και πολλες φορες δεν το κανουν για να δειξουν σεβασμο αλλα απο συνηθεια..
     
  11. little_slut[PieR]

    little_slut[PieR] Regular Member

    Άποψη των περισσοτέρων ανθρώπων μέσα από το χώρο μας με τους οποιούς έχω συζητήσει είναι ότι οι υποτακτικοί είναι υποτακτικοί σε όλους λόγο του χαρακτήρα τους και της ψυχολογίας τους σε αντίθεση με τους σκλάβους οι οποίοι είναι υποτακτικοί μόνο στον/στην Αφέντη/ντρα τους.

    Σωστή η πρόταση για κάποια ενημερωτικά σεμινάρια από ειδικούς, αν και δεν πιστεύω ότι είναι αναγκαία τόση ασφάλεια, απλά γιατί κάνει το περιεχόμενο μη προσβάσιμο σε όλους τους ενδιαφερόμενους.
     
  12. paroinia

    paroinia Regular Member

    ε άμα το σκεφτήτε δηλαδή ρε παιδιά, στα αγγλικά δεν έχουν πληθυντικό, άρα δεν υφίσταται καν γι'αυτούς ο πληθυντικός σαν δείγμα υποταγής ή κανόνας... σε πολλές γλώσσες δεν υπάρχει πληθυντικός καθόλου ή πληθυντικός ευγενείας. εμάς είναι μέσα στην νοοτροπία μας. χιχι κοινωνική γλωσσολογία