Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

D/s vs vanilla ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος MasterJp, στις 15 Οκτωβρίου 2005.

  1. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    D/s, ένα υποκεφάλαιο του BDSM όπου αναφέρεται σε αλληλεπίδραση ανταλλαγής ισχύος.
    Vanilla δεν υπάρχει σαν όρος, χρησιμοποιήθηκε από το BDSM Lifestyle για να χλευάσει την συνηθισμένη "γεύση" που αποπνέει. Είναι μία λέξη αρκετά αόριστη ως προς τη νοηματοδοσία.
    Και τα δύο αφορούν μοντέλα ερωτικών σχέσεων και οι άνθρωποι που τα στελεχώνουν κανιβαλίζουν ή όχι τις σχέσεις αυτές.
     
  2. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Δε θελω να μπω σε μια τετοια διαδικασια,ουτε να υποστηριξω τους μεν ουτε τους δε,ακριβως αυτο ειναι που θελω να αποφευχθει και γι αυτο και εγραψα το προηγουμενο ποστ.Γιατι για μενα δεν υπαρχει ανωτερο/κατωτερο σε καμια ομαδα.Υπαρχει προτιμηση μονο η οποια ειναι καθαρα υποκειμενικη.με λιγα λογια θες βδσμ,χαιρομαι που κατασταλαξες και μου αρεσει που εισαι καλα και που ζεις αυτο που θες.Θες να εισαι βανιλια;χαιρομαι παλι και μου αρεσει που το ζεις και κατασταλλαξες.Το ιδιο κανει για εμενα.Σεβομαι την επιλογη και χαιρομαι για τον αλλον,ποτε δε θα χαρακτηριζα το δρομο που επελεξε ως ανωτερο ή κατωτερο ουτε και θα εμπαινα σε διαδικασιες πακεταρισματος της μιας επιλογης και της αλλης.Δε συμφωνω με ολα τα μειωτικα που εχω ακουσει για τη βανιλια οπως δε συμφωνω με ολα τα μειωτικα που εχω ακουσει για το βδσμ.

    @underherfeet , @espimain
    Ξεκαθαρισα οτι δεν ειμαι κατα του τιτλου απλως οπως φανηκε στη πορεια,ηταν ισως κατι που επηρεασε την εκβαση του θεματος.Συμφωνω απολυτα με τις περισσοτερες αποψεις εδω και ιδιως με το σκεπτικο του νηματοθετη και γι αυτο εκανα τη παρεμβαση για να μη παρεκτραπει το νημα και περασει σε φαση αγωνων ρινγκ μεταξυ δυο πραγματικοτητων.Θα ηταν ανουσιο και κριμα για το νημα.Αυτα απο μενα καλη συνεχεια και οτιδηποτε θελετε να εκφρασετε μπορειτε να το κανετε απλως με σεβασμο και προσοχη και για τις δυο ομαδες,αυτο μονο ειχα να πω.Καλημερα! 
     
  3. tithon

    tithon Contributor

    η ασυμμετρία έναντι της απροσδιοριστίας, μου μοιάζει το νήμα. μου φαίνεται θέμα προτάγματος, μ' άλλα λόγια. στις ρητά, ή άλλως πώς, σαφώς ασύμμετρες σχέσεις διακρίνω ένα πρόταγμα πλατειάς αλληλεπίδρασης προσώπων με κεντρικό πυρήνα τη φυσική σχέση. οι εκδηλώσεις ποικίλουν. κάθε άλλο πρόταγμα, απόλυτα αποδεκτό σαν επιλογή, του φετιχισμου ή της κινκιάς συμπεριλαμβανομένων, ή η έλλειψη ή ασάφεια προτάγματος, η αποσπασματικότερη ή εξειδικευμένη αλληλεπίδραση, ακόμη και η διφορούμενη ή περισπασμένη αλληλεπίδραση, καταλέγονται, συλλήβδην, στην "βανίλλα" ταξινόμηση, όχι πολύ εύστοχα, αλλά χρήσιμα ως προς τη διάκριση απ' την ασυμμετρία. αξιολογικά δεν μπορώ να το προσεγγίσω, παρά στα πλαίσια της προσωπικής μου επιλογής. μια υπεροψία, άρα, έναντι των άλλων επιλογών, ενδεχομένως διατηρώ.
     
  4. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    @vussinada

    Πραγματικά δεν μπορεί να γίνει κουβέντα με αυτά τα ισαποστασιτικα και τα σεβασμοι, αγάπες, πλεξουδες και κάνεις δεν είναι κανενός.

    Ναι οκ όλοι σεβόμαστε κλπ κλπ
    Ναι οκ ο καθένας κάνει (μαλλον) αυτό που θέλει.
    Ναι οκ γενικά.

    Δεν θα πάθει κανεις τίποτα αν αναλύσουμε δύο διαφορετικές καταστάσεις. Δεν θα πάθει κανείς τίποτα ακόμα και αν καταλήξουμε στο ότι η μία κατάσταση για την τάδε ή δεινα ομάδα ανθρώπων είναι καλύτερη από μια άλλη.

    Δεν είναι προσβλητικό να συζητάμε για κάτι, δεν μειώνει η συζήτηση το τίποτα του κανένα.

    Δεν σας καλώ σε διάλογο με αυτή την τοποθέτηση.

    Καλή συνέχεια στο νήμα.
     
  5. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Να τα πω λίγο χοντρικά κι απέ την αρχή.
    Ο άνθρωπας είναι τρία πράματα: Μυαλό, συναίσθημα, κορμί.

    Με αυτά τα τρία προσεγγίζει πράματα και καταστάσεις.
    Το πόσο από το καθένα συμμετέχει στην προσωπικότητά του, είναι που κάνει να υπάρχουν άπειρα χαρμάνια ανθρώπωνε.

    Από τα χαρμάνια αυτά των ανθρώπωνε, μια συγκεκριμένη παρτίδα, μπορεί να βάζει τα τρία συστατικά τους να μιλάνε μεταξύ τους πιο καλά.
    Δηλαδή, αυτοί οι άνθρωπες έχουν την δυνατότητα να διατηρούν τις πόρτες μεταξύ μυαλού, συναισθήματος και κορμιού πιο ανοιχτές από τους άλλους άνθρωπες.
    Αυτό ως γεγονός κάμει τους άνθρωπες αυτούς να έχουν πιο μεγάλη παλέτα αντίληψης και πρόσληψης, συνεπώς και λειτουργίας.

    Ως γεγονός αποτυπώνεται και στη συνειδητή σεξουαλική τους έκφραση καθώς και σε πολλά άλλα θέματα.
    Το σημαντικό στη παραπάνω φράση είναι το "πολλά άλλα θέματα" και το "συνειδητή" πριν από την per se σεξουαλική έκφραση.
    Το "συνειδητή" εκτός από επιλογή σημαίνει και την ικανότητα να μπορεί υπάρξει, πράμα που σημαίνει πως αυτοί οι άνθρωπες, την ψάχνουν γενικώς.

    [[[ SOS..!!! Το "συνειδητή" έχει μια σημείωση όμως:
    Το αν η συνειδητότητα έρχεται για να κουμπώσει εκ των υστέρων την per se ερωτική τους έκφραση, με αφορμή μια με το στανιό ερμηνεία του τι γίνεται/νιώθουν μέσα τους...
    Σε αυτήν την περίπτωση μπορεί να προκύψει από κάτι "χαριτωμένο" έως κάτι "άστα να πάνε σταδιάλα"..!
    Αυτό το λέμε "γύρω-γύρω όλοι, γαμιέται ο Μανόλης ο καριόλης"... Και είναι αλλουνού παππά ευαγγέλιο το θέμα τους. ]]]

    Πιο σύντομα δεν μπορώ να το θέσω...

    Αααα..! Και φυσικά το ποστ αυτό είναι ακατάληπτο από όσους άνθρωπες "δεν, με τίποτε σού λέω μάνα μου, σού λέω"...
    Για λόγους πολλούς, μερικούς τους ανέφερε η @MauveDelastrange , και άλλους τόσους... Περιπτωσιολογία θα κάνουμε..?
     
    Last edited: 28 Απριλίου 2017
  6. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Δε μπορω να μην απαντησω....
    απο μονο του το να λες οτι δε πειραζει να καταληξουμε σε συμπερασμα οτι μια ομαδα ειναι καλυτερη απο την αλλη ειναι προσβλητικο και μειωτικο.
    Και δε τιθεται θεμα συγκρισης καν,διοτι προκειται για παντελως διαφορετικες καταστασεις...
     
  7. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Εχω ζήσει μια υπέροχη βανιλοζωη και τώρα μαθαίνω έναν άλλο τρόπο. Έναν τρόπο πιο κοντά σε εμένα. Σε αυτό που εγώ θέλω.
    Ως βανιλα δεν είχα κανένα στοιχείο από αυτά που τώρα έχω; Μπααααα....
    Θυμάμαι μικρή να βλέπω ταινίες με σκλάβες και να στάζω. Να με φαντάζομαι έτσι....
    Αρα κάπου μέσα το είχα και σίγουρα κάπως το εκδήλωνα.
    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι, ποιος νοιάζεται αν κάτι ειναι ανώτερο ή κατώτερο; Αν το βανιλα είναι καλύτερο ή χειρότερο από το D/s;
    Οι άνθρωποι είναι αυτοί που καθορίζουν το είδος της σχέσης και όχι η σχέση το είδος των ανθρώπων.
    Πόσοι βανιλα κάνουν D/s αλλά δεν έχουν ιδέα ότι έτσι λέγεται;
    Πόσοι bdsmερς ζηλεύουν αφόρητα αλλά το παίζουν ανετοι;
    Ο καθένας επιλέγει αυτό που τον κάνει να νιώθει όμορφα, να νιώθει ο εαυτός του, να μην δυσφορεί.
     
  8. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    ...που δεν υπάρχει στις συμμετρικές;
     
  9. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Αναρωτιεμαι αν η διατυπωση της @MauveDelastrange ηταν "οι αθλητες ειναι γενικα καλυτεροι ως προς τη φυσικη τους κατασταση σε σχεση με τους υπολοιπους" αν θα προκαλουσε αντιδρασεις...  
    Αναγνωριζω οτι καποιες φορες οι διατυπωσεις μας ειναι καπως συνοπτικες και χωρουν παρερμηνεια. Αλλα αυτο που ειπωθηκε εν προκειμενω ειναι οτι οσοι κανουν ds ειναι καλυτεροι απο τους αλλους ως προς τη συνειδητοποιηση της σεξουαλικης τους ταυτοτητας. Και αυτο γιατι ακολουθουν ενα τροπο σχετιζεσθαι που δεν ειναι η κοινωνικη πεπατημενη.
    Αυτο δεν τους κανει αγιους, τους κανει καλυτερους ως προς τη συνειδητοποιηση  
     
  10. tithon

    tithon Contributor

    δεν υπάρχει ο ίδιος πυρήνας, ή το ίδιο πρόταγμα, έπεται άλλων προταγμάτων. καθορίζεται και περιορίζεται από άλλες προτεραιότητες.
    ξανατονίζω οτι τον όρο "συμμετρικές" τον κατανοώ σαν μια μεγάλη ομπρέλα που καλύπτει ένα μεγάλο εύρος ανομοιογενών μορφών συσχέτισης και που τον χρησιμοποιούμε σε αντιδιαστολή με τις ασύμμετρες που πραγματευόμαστε, κι όχι κυριολεκτικά.
     
  11. folha

    folha deja vu

    Νιώθω σαν να διάβασα κάτι σαν υπαρκτός καπιταλισμός vs θεωρία του κουμμουνισμού  

    Αυτό που μου έμεινε είναι:
    θετικά χαρακτηριστικά ανθρώπων και σχέσεων = bdsm,
    αρνητικά χαρακτηριστικά ανθρώπων και σχέσεων = vanilla

    Έτσι είναι; Θεωρητικά μπορεί ας πούμε ότι πείθομαι ότι έτσι είναι (ή θα ήθελα κι εγώ να είναι), στην πράξη όμως... δεν πείθομαι με τίποτα!
     
  12. elfcat

    elfcat . Contributor

    Δύο απορίες έχω. Όποιος/α θέλει απαντάει.
    1. Αν το σύνολο των μικροαστών ταυτίζεται/εμπεριέχεται στο σύνολο των vanilla, τότε ελπίδα για να κάνουν D/s έχουν μόνο οι αστοί και οι εργάτες;
    2. Αν λέμε ότι το D/s είναι "καλύτερο" με ποιο μέτρο και σε ποια κλίμακα ορίζουμε το 'καλύτερο' ; Απλώς από την διαφορετικότητα και τον κόπο να επιτευχθεί; Από την συνειδητότητα; Αλλά τότε από πού ξέρουμε ότι οι vanilla δεν έχουν συνειδητοποιήσει την σεξουαλικότητά τους; Όχι τίποτε άλλο, απλά για να ξέρουμε περί τίνος πράγματος διαλεγόμαστε...
     
    Last edited: 29 Απριλίου 2017