Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

DD/LG lifestyle

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Dark Fairy, στις 10 Ιουλίου 2016.

  1. White_Dream

    White_Dream Flying to the moon

    Τι είναι το Τ&b που λέτε;;; Σπάω το κεφάλι μου και δεν μπορώ να βρω τι σημαίνει  
     
  2. GothKitty

    GothKitty Sensitive Babygirl

    Top&bottom απο όσο ξέρω μοιάζει λίγο με το d/s απλά είναι πιο ηπιο και είναι μόνο για το σεξ νομίζω μπορεί να ξερω και λάθος
     
  3. White_Dream

    White_Dream Flying to the moon

    Αχαχαχαχα το φανταζόμουν ότι θα ηταν κάτι τόσο απλό που δεν μπορούσε να πάει το καμμένο το μυαλό μου!

    Ναι, απ' όσο ξέρω κι εγώ, είναι just in the bedroom.
     
  4. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Όχι κατα ανάγκη πιστεύω.
    Ανάλογα με τις ανάγκες και τις ιδιοσυγκρασίες αμφότερων.
     
  5. White_Dream

    White_Dream Flying to the moon

    Μήπως, λέω τώρα... Μήπως η διαφορά δεν είναι μόνο στο ρόλο του Daddy αλλά και της μικρής;
    Νομίζω πως συνήθως η κορούλα είναι κάπως πιο καλομαθημένη, έχει πιο πολλή ελευθερία να εκφράζει τη γνώμη της, κάποιες φορές ίσως και να απαιτεί την προσοχή με χαριτωμένο τρόπο...
    Μου φαίνεται ότι είναι πιο κοντά στο ρόλο της princess παρά της sub.
    Βέβαια, όπως ειπώθηκε και προηγουμένως, καλό είναι η κάθε σχέση να παραμένει αυθεντική, με τις δικές της διαφοροποιήσεις, και να μην κολλάει σε στερεότυπα.
    Γιατί μετά γίνεται θέατρο και όχι ανθρώπινο μοίρασμα.
     
  6. White_Dream

    White_Dream Flying to the moon

    Δυο παραδείγματα...
    Μια υποτακτική θα είχε διαφορετική συμπεριφορά...
       
     
  7. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    To D/s δεν υποκατάστατο ψυχοθεραπείας.
     
  8. espimain

    espimain Contributor

    Οι καταστάσεις στο BDSM είναι συγκεκριμένες οι Top (Top, Dom, Domme, Master, Misstres) οι bottom (Bottom, sub, slave) και οι switch που αποτελούν κατηγορία από μόνοι τους.
    Όλα τα άλλα : Μπαμπάς, μαμά, κόρη, γιος, γιατρός, νοσοκόμα, καλόγρια, κολομπίνα, πιερότος, φασκιωμένο μωρό, πόνυ, πετ, Ζωρό, Μπάτμαν, Θάντερκατς, Γουόντερ γούμαν πριγκιποπούλα, δασκάλα κλπ, είναι ρόλοι σε φετιχιστικά παιχνίδια.
    Φυσικά και όσοι το γλεντάνε με αυτό τον τρόπο μια χαρά το κάνουν και δεν ενοχλούν και κανέναν.
    Τους κανόνες όμως του μεταξύ τους παιχνιδιού, τους έχουν για τον εαυτό τους. Δεν νομίζω ότι πρέπει να αγωνιούν, να γίνουν τα παιχνίδια τους αποδεκτά από όλους, σαν κάτι άλλο από παιχνίδια.
    Το να σου αρέσει να σου βάζουν ταλκ μπορεί να είναι ωραίο φετίχ για κάποιους, αλλά δεν είναι D/s.
     
    Last edited: 27 Ιουνίου 2017
  9. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Συμφωνώ όμορφε σε αυτά που λες. Δεν είναι απαραίτητο μία τέτοια σχέση να είναι D/s, αλλά έχω συναντήσει σχέσεις D/s που εκφράζονται με αυτό τον τρόπο.
     
  10. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Κάτω από την "ομπρέλα" του D/s (μπορούν να/και) στεγάζονται πολλά, από το M/s έως το όποιο pet play, σε όποια δυνατή έκφανση ή ένταση.
    Μπορεί να υπάρχει η όποια φετιχιστική συμμετοχή, από τυπική έως "εκ των ών ουκ άνευ" με την τελευταία ουσιαστικά να σηματοδοτεί την "έξοδο" από το D/s.
    Η κλίμακα δεν είναι γραμμική, υπό την έννοια "από κει είναι soft, από δώ είναι ζόρικη", λέω πως όλα αυτά αποτελούν συστατικά του πεδίου.
    Τα τι και τα πώς, η λειτουργία δηλαδή, και κατά πόσον διατηρεί την D/s προσέγγιση, είναι καθαρά θέμα του ηγούμενου της σχέσης μέλους.

    Ιδιαίτερα το πώς, ο ντιεσικός προσανατολισμός και χαρακτήρας δηλαδή, είναι θέμα συνολικής αισθητικής και πολιτισμικών δεδομένων.
    Εν προκειμένω, εκτιμώ πως μια σχέση Daddy/girl μπορεί να έχει διαφορετικό περιεχόμενο σε ένα ζεύγος Αμερικανών/Χιλιανών/Γάλλων/Σουηδών/Ιαπώνων/Ελλήνων/Λιβανέζων κλπ.

    Αυτό που λέω, μπορεί να αντίκειται στις απλοϊκά ρομαντικές αντιλήψεις των περισσοτέρων υπό τον τίτλο "όλοι άνθρωπες είμαστε"...
    Μπορεί να "χαλάει" την ρηχότητα της "παγκοσμοποιημένης" αντίληψης του "give peace a chance" με το πάτημα ενός κουμπιού "just like that, ρε μεγάλε"...
    Ή την ευκολία της ακτιβιστικής οπτικής του κάθε ενεργούμενου (μαριονέτα, για να αρέσει και στον @Ηλίας ) για το όποιο φαντασιακό του όφελος, έναντι πινακίου φακής.
    Γενικότερα για το κάθε άτομο, που νομίζει πως οι επιλογές του είναι συνειδητές και εξαντλούνται στα όρια των φόβων του.
    ________________
    Αφιερωμένο στα παλιόπαιδα @AuroraBorealis , @Tenebra_Silente @espimain και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις του "πουρίστικου" (από το pure χρ'σά μ', όχι από το πούρο) τόξου που ενίοτε καμώνονται έτσι, πως, διότι κι επειδή.
    Αγάπη μόνο, που λέει και το μότο της μοδός...
    ________________
    Καταγγέλω τον εαυτό μου, μερικές φορές, ως συντάκτη και "μπαμπά" του "Where like minded people aggregate" ...
    Μπορεί και όχι, θα δείξει...
     
  11. GothKitty

    GothKitty Sensitive Babygirl

    δεν ειπα ποτε οτι ειναι. αλλα μπορει να συμβαλει θετικα στην ψυχολογια του ατομου οσο δεν φανταζεσαι
     
  12. GothKitty

    GothKitty Sensitive Babygirl

       




    καποιοι λογοι που το ddlg δεν ειναι roleplay