Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Discipline vs. Punishment

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος Striker, στις 27 Νοεμβρίου 2006.

  1. Striker

    Striker Regular Member

    Θετω το θεμα για συζητηση. Καλο θα ειναι να ακουστουν αποψεις απο καθε πλευρα.
    Παραθετω μερικα ερωτηματα για χαρη της συζητησης, χωρις ομως να περιοριζω το θεμα.


    Discipline vs. Punishment λοιπον.

    Κυριαρχοι/ες
    Τι σημαινει για εσας η μια μεθοδος και τι η αλλη?
    Ποτε χρησιμοποιειτε την μια και ποτε την αλλη?
    Ποιος ο σκοπος και τα αποτελεσματα της μιας μεθοδου και ποιος της αλλης?
    Τι διαδικασιες εφαρμοζετε στην καθε περιπτωση?

    Υποτακτικες/οι
    Τι σημαινει για εσας η μια μεθοδος και τι η αλλη?
    Ποια τα συναισθηματα που σας προκαλει η μια και ποια αυτα που σας προκαλει η αλλη?
    Τι αποτελεσματα βλεπετε οτι εχει σε εσας η μια μεθοδος και τι η αλλη?
    Ποιες διαδικασιες στην καθε περιπτωση σας εχουν αποτυπωθει εντονοτερα στο μυαλο σας και θυμαστε μεχρι σημερα?


    Τις αποψεις σας



    Striker
     
    Last edited: 27 Νοεμβρίου 2006
  2. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    Απάντηση: Discipline vs. Punishment

    Πειθαρχία - Τιμωρία

    Πρόληψη - Καταστολή
    Ασφάλεια - Απέχθεια (κυρίως ως προς τον εαυτό μου γιατί ήμουν ανεπαρκής)

    Προτιμώ την πειθαρχία για να ξέρω που βαδίζω. Ένα σύνολο κανόνων που οριοθετεί τη συμπεριφορά μου και τις κινήσεις μου. Όταν υπάρχει τέτοιο "πρωτόκολλο", σπάνια πέφτω σε λάθη. Αν εντούτοις παρεκλίνω αυτών των κανόνων η τιμωρία είναι αναπόφευκτη, γεγονός που με καταρακώνει, όχι για τον πόνο (σωματικό/ψυχικό) που θα νιώσω αλλά γιατί Τον απογοήτευσα, γιατί αποδείχθηκα ανεπαρκής.
     
  3. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Η Πειθαρχία (Discipline) είναι στάση που δηλώνει υποταγή και βάσει αυτής ο υποτακτικός πράττει κατά τις επιταγές του Κυρίου του. Η Τιμωρία (Punishment) είναι μια από τις μεθόδους του Κυρίαρχου, ώστε να επαναφέρει τον υποτακτικό στην επιθυμητή θέση/ στάση (την Πειθαρχία). Έχω την αίσθηση ότι γίνεται σύγκριση ανόμοιων πραγμάτων.
     
  4. savra

    savra Guest

    Aνάλογα με την περίσταση και η τιμωρία, με άλλα λόγια.

    Δεδομένη και βεβαίως εκατέρωθεν.
    Ευχαριστώ!  
     
  5. Striker

    Striker Regular Member

    Επιτηδες χρησιμοποιησα εδω τους αγγλικους ορους μιας και εχω παρατηρησει στο παρελθον οτι η μεταφραση που εχει δοθει κατα καιρους, αφηνει πολλες φορες αδιευκρινιστο το τι ακριβως εννοουμε οταν λεμε "τιμωρησα την σκλαβα μου". Εχει φτασει να εννοει απο απλα "επαιξα μαζι της" εως το "την εκανα να μετανιωσει για την πραξη της". Ενω αντιθετα στην αγγλικη bdsm ορολογια δεν δημιουργειται αυτη η συγχυση. Σε αυτο το νημα μεταξυ αλλων ας διαχωριστουν επιτελους οι δυο εννοιες.

    Η πειθαρχια (Discipline) εδω ως ουσιαστικο, οπως και η τιμωρια (Punishment), εχουν την εννοια των αντιστοιχων ρηματων. "I discipline my slave" - "Ι punish my slave". Και δηλωνει ενεργεια του Αφεντη. Αλλο δηλαδη το πειθαρχω την σκλαβα μου και αλλο την τιμωρω. Για την σκλαβα η αντιστοιχη εννοια των ρηματων στην παθητικη φωνη (Disciplined, Punished). Επειτα απο αυτες τις διευκρινησεις επλιζω να ειναι πιο κατανοητες οι εννοιες του αρχικου post.


    Ορθη η αντιληψη απο την πλευρα που εκπροσωπεις sapfw. Χαιρομαι.




    Striker
     
    Last edited: 28 Νοεμβρίου 2006
  6. G_E

    G_E Contributor

    Φιλε Striker, σε χαιρετώ εδώ από τα ξένα που έχω εξοριστεί σχεδόν μόνιμα (μ' αυτές τις ξενέρωτες ξανθιές με τα μακριά πόδια που στην ουσία τις έχω σκυλοβαρεθεί)

    Βρήκα ένα από τα κατεβατά που είχα γράψει παλαιότερα με λίγο editing. Υπομονή.


    Τόσο η αγγλική όσο και η ελληνική γλώσσα κάνουν διάκριση μεταξύ τιμωρίας και πειθαρχίας. Η σύγχυση γίνεται στα μυαλά των ανθρώπων ίσως γιατί α) αν δεν έχει πεισθεί κάποιος για την ανάγκη της πειθαρχίας το βλέπει σαν τιμωρία και β) η τιμωρία είναι συχνά συνέπεια της απειθαρχίας.

    Πιστεύω πως η «πειθαρχία» με την αρχαιοελληνική έννοια είναι η σωστότερη. Στηρίζεται κατά βάση στο γεγονός πως η σκλάβα πείθεται δηλ. αναγνωρίζει την ανάγκη για υπακοή ή εκπαιδεύεται γι αυτό. Στην πειθαρχία δηλαδή συμμετέχει κυρίως η σκλάβα, άλλο το ποιος την πείθει και την βοηθάει να στο να το εφαρμόσει.

    Η τιμωρία έρχεται όταν δε συμμετέχει αρκετά.

    ΥΓ την πειθαρχία την απολαμβάνω - η (πραγματική) τιμωρία με χαλάει
     
    Last edited: 29 Νοεμβρίου 2006
  7. L_Strike

    L_Strike Contributor

    (τα bold δικά μου)
    Αυτό μετέφερα ως άποψη στο προηγούμενο post μου ΚyriosG και χαίρομαι που, για μια ακόμη φορά, οι απόψεις μας συμπίπτουν.
     
  8. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Discipline vs. Punishment

    Ένα ερώτημα για το οποίο ευελπιστώ,να μην κατηγορηθώ για αποπροσανατολισμό,αφού θα προσπαθήσω να το συνδέσω με το κεντρικό θέμα,αν οι όποιες απαντήσεις προσεγγίσουν τις προσδοκίες μου..

    Υπάρχει εδώ κάποιος που πειθαρχεί κάποιο σύνολο ανθρώπων εκτός BDSM?Αντίστοιχα υπάρχει κάποιος που κάνει και χρήση της τιμωρίας στο σύνολο αυτό;
    Τι ταυτίσεις μπορεί να κάνει ή πια αντιδιαμετρικότητα μπορεί να δώσει;

    Αν υπάρχουν ταυτίσεις ,πως αναγάγονται στην όποια BDSM ενασχόληση ή και το αντίστροφο..

    Να διευκρινίσω πως η έννοια της πειθαρχίας,έχει να κάνει σε μια πιο σφαιρική και κλειστή κλίμακα στη συμπεριφορά και στην έκφραση των πειθαρχημένων.Οπότε διευθυντές,υπεύθυνοι,managers κτλ ας μην ταυτιστούν με σκοπό την απάντηση..
     
  9. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Discipline vs. Punishment

    Η πειθαρχία στοχεύει να καλλιεργήσει αυτό που λέμε συνείδηση στον υποτακτικό ,
    που θα του δείξει το δρόμο για τη συμπεριφορά
    που δεν θα έρχεται σε αντίθεση με τα ‘’ θέλω ’’ του Κυρίαρχου.
    Ο υποτακτικός θα μάθει τα όρια της ελευθερίας του, το σεβασμό στην ιδιοκτησία
    του Κυρίαρχου και θα συνειδητοποιήσει
    ότι δεν μπορεί να γίνονται όλα σύμφωνα με τις επιθυμίες του
    αλλά με τις επιθυμίες Εκείνου .
    Η πειθαρχία για μένα υποδηλώνει την απόλυτη υποταγή,
    μια και μπορεί να περιλαμβάνει και τη διαμόρφωση χαρακτήρων
    ή ακόμη μπορεί να γίνει και εργαλείο επιβολής συγκεκριμένων ιδεών
    αλλά και πρακτικών που δε συμφωνούν αρχικά με τον υποτακτικό
    αλλά και γενικότερα με το κοινό αίσθημα
    για το δίκαιο ή στη διάχυτη αντίληψη περί εξουσίας, ηθικής και ελευθερίας.
    Πιστεύω πως υπάρχουν στάδια στη πειθαρχία .
    Υπάρχει το στάδιο του αυταρχισμού όπου ο υποτακτικός
    αποδέχεται την ανωτερότητα και υπακούει με αυτό το τρόπο ,
    και το στάδιο της συναίνεσης .
    Ενδεχομένως οι τρόποι να είναι οι ίδιοι πρακτικά
    και να υπάρχει ελεγχόμενος πόνος και ευχαρίστηση
    και η πειθαρχία να έρχεται συνειρμικά ,
    γι αυτό νομίζω πως υπάρχουν έντονα τα στοιχεία σύνδεσης με την τιμωρία .
    Ωστόσο το αποτέλεσμα μιας τιμωρίας κυρίως εξαρτάται
    από το πλαίσιο μέσα στο οποίο εκδηλώνεται.
    Όταν μια τιμωρία εφαρμόζεται σωστά με συνείδηση ,
    λογική και πλήρη κατανόηση των λόγων για τους οποίους δόθηκε ,
    τότε η τιμωρία είναι αποτελεσματική .
    Παρόλα αυτά πιστεύω πως η αποτελεσματικότητα μιας τιμωρίας
    δεν δύναται από μόνη της να αλλάξει χαρακτήρες.
    Τα αποτελέσματά της είναι βραχύβια και πρέπει όταν δίνεται
    να είναι με σύνεση και αίσθηση δικαίου.
    Η σχέση Κυρίαρχου – υποτακτικού είναι, εκ των πραγμάτων, εξαιρετικά ''άνιση'',
    με την απλή λογική και το βάρος πέφτει στο Κυρίαρχο
    για να μην γίνει εξαιρετικά ''άδικη'', ( σε πρωτη φαση στον ανεκπαιδευτο υποτακτικο )
    στην ισορροπία αυτή θεωρώ πως μεγάλη σημασία παίζει
    η ενίσχυση θετικής συμπεριφοράς μέσω ''αμοιβής''
    που εκτός των άλλων μπορεί να βοηθήσει
    στην διαμόρφωση της συγκεκριμένης συμπεριφοράς που ο Κυρίαρχος θέλει
    και που είναι και το ζητούμενο για Εκείνον .
     
  10. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Η πειθαρχία για μένα μέχρι πρόσφατα δεν είχε καν όνομα. Ήταν απλά οι τρόποι Του με τους οποίους μου Έδειχνε ποια είναι η θέση μου, ποια τα όρια μου. Δηλαδή δεν έλεγα ποτέ είμαι σε Πειθαρχία, ενώ όταν είμαι σε τιμωρία είναι ξεκάθαρο. Πολλές φορές σύγχιζα τα δύο, μια και κάποιες φορές η έλλειψη πειθαρχίας επέφερε τιμωρία χωρίς να οριοθετηθεί ή να κατονομαστεί ως τιμωρία π.χ. η απουσία Του, η απουσία του Ds, για πειθαρχικούς λόγους ταυτίζεται μέσα στο μυαλό μου με την τιμωρία.
     
  11. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Discipline vs. Punishment

    Για μένα η πειθάρχηση μου είναι τα ¨όρια¨ που κινούμαι και που νιώθω να μου δίνουν ασφάλεια. Μια οριοθέτηση του τι θα κάνω ή και πως από μέρους Του, καθημερινές πρακτικές που υποβάλλει πάνω μου (ακόμα και όταν είναι μακριά) αποτελούν μέρος της πειθάρχησής μου. Από μέρα σε μέρα, μάλιστα, νιώθω να μετουσιώνομαι όλο και περισσότερο με τους σκοπούς Του .... νιώθω όλα αυτά να με "αγκαλιάζουν" σαν ένα δίχτυ ασφαλείας.
    Μπορεί, μερικές φορές, ο τρόπος πειθάρχησης να μην είναι καθόλου ευχάριστος και ίσως γι αυτό και να συγχέεται μέσα στο μυαλό μας πολλές φορές με την τιμωρία, απλά είναι ένα δύσκολο μάθημα, μια δύσκολη εκπαίδευση/αποστολή που πρέπει να έρθει εις πέρας. Προσωπικά μου βγάζει την αίσθηση ζεστασιάς με την οριοθέτηση των θέλω Του, μέσα από την πειθαρχία.
    Όπως είπαμε και πολλές άλλες φορές η τιμωρία (όχι η τιμωρία παιγνίδι) είναι κάτι δυσάρεστο η οποία όμως μπορεί να δώσει ικανοποίηση βεβαίως (μετά το πέρας της) και να απαλλάξει μια υπο/σκλαβα από το ψυχολογικό βάρος του ατοπήματος της ώστε να μπορεί να συνεχίσει ελεύθερη από αυτό. Η τιμωρία -πλην ατοπήματος - δεν βλέπω λόγο να υφίσταται σε καμία περίπτωση μόνο και μόνο για να υφίσταται, και αν ακόμα υπάρχει ατόπημα και η τιμωρία που θα χρησιμοποιηθεί δεν έχει θετικά αποτελέσματα (είτε ψυχολογικά είτε σωματικά), τότε σίγουρα κάτι δεν πάει καλά (είτε στο ένα σκέλος είτε στο άλλο - Κυρίαρχο/υποτακτικό) και πρέπει να αναζητηθεί το όποιο λάθος ώστε εξαλειφθεί έγκαιρα.
     
  12. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Η Πειθαρχια ειναι η εκτελεση- υπακοη ενος υποτακτικου. Αυτη ειναι οριοθετημενη στις απαιτησεις, επιθυμιες του Κυριαρχου του, εστω και αν αυτες ειναι αντιθετες με τα θελω η τις επιθυμιες του.
    Η τιμωρια επερχεται και ειναι η σκληρη επιβολη της πειθαρχιας σε περιπτωση που η υπακοη στα "θελω" του Κυριαρχου με αλλους τροπους, ειναι ανεφικτη.

    Υπαρχει συγχυση, επειδη στα αγγλικα ο ορος Discipline αρκετες φορες ταυτιζεται με το Punishment. Στα ελληνικα αυτα τα δυο διαχωριζονται σε διαφορτικες εννοιες.
    Ευτυχως που η ελληνικη γλωσσα ειναι πλουσια ακομα και οταν περιγραφουμε συναισθηματα και πραξεις.