Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Distinguish between... Vol.1: Σαδισμός & Κακία

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 25 Ιουνίου 2008.

  1. Syrah

    Syrah Contributor

    Το ερώτημα είναι απλό: Πού έγκεται η διαφοροποίηση μεταξύ σαδισμού και κακίας;
     
  2. Θα έλεγα ότι ο σαδισμός (συναίσθημα-ένστικτο-θηρίο-όπλο?), είναι περισσότερο ένα ακατέργαστο προϊόν του υποσυνειδήτου, εμφανίζεται απρόβλεπτα και η μαεστρία, σε όσους το φέρουμε εντός μας, έγγειται στο πως-που-πότε θα το εκδηλώσουμε και πως η μεταφορά από το υποσυνείδητο στο συνειδητό θα γίνει μεθοδικά (χωρίς μη-αναστρέψιμες συνέπειες σε μας ή τους γύρω). Το ζήτημα του σαδισμού σηκώνει κουβέντα. Έχει να κάνει πάντως με εκτόνωση, με ευχαρίστηση.. με ερωτισμό.

    Η κακία, από την άλλη, είναι ένα προϊόν μιας, σχετικά, λογικής διεργασίας-σκέψης (το ένα από τα σκέλη του διπολικού εφευρήματος εξισσορόπησης* ΚΑΛΟ-ΚΑΚΟ του ανθρώπου). Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με ευχαρίστηση, εκτόνωση ή ερωτισμό, αλλά με την οργή, με το μίσος.

    *Αυτή την διπολικότητα ΑΡΝΗΤΙΚΟΥ-ΘΕΤΙΚΟΥ (συμβολισμός ίσως?) μπορεί να την συναντήσει κανείς σε πολλά ζητήματα που αφορούν τον ανθρώπο.
     
    Last edited: 25 Ιουνίου 2008
  3. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Η κακια συνηθως ειναι στιγμιαιο "αδικημα", ο σαδισμος διαρκες.
    Η κακια συνηθως ειναι εκφραση αντιδρασης σε συγκεκριμενο ερεθισμα συγκεκριμενου ατομου η ομαδας ατομων.ο σαδισμος ειναι εσωτερικη παρορμηση και εκφραζεται δυνητικα,οπου κατσει του σαδιστη.
    Κακια εκδηλωνει δυνητικα ο καθενας,σαδισμο μονο οι σαδιστες.
    Ο "κακος" ανθρωπος,αν υποθεσουμε οτι υπαρχουν τετοιοι,"θεραπευεται",ο σαδιστης οχι.
    (Η κακια κατ'εμε δεν ειναι τιποτε αλλο απο μια ασπιδα και ενα δορυ ταυτοχρονα μιας πληγωμενης ,ανασφαλους προσωπικοτητας)
     
  4. Emma

    Emma Contributor

    Διαχωρίζεις μεταξύ ερωτικού και απλού σαδισμού ή ρωτάς για τον σαδισμό γενικότερα, οπότε και δεν είναι bdsm θέμα;
     
  5. Emma δεν γνωρίζω τελικά αν μπορούμε να μιλάμε για σαδισμό χωρίς τον ερωτισμό κολλητά μαζί του. Οποιαδήποτε άλλη μορφή σαδισμού είναι ίσως? σημάδι σχιζοφρένειας ή άλλου συμπτώματος, ίσως και μεταμφιεσμένης κακίας.
     
  6. Syrah

    Syrah Contributor

    Δεν περιχαρακώνω την έννοια του σαδισμού εδώ -έχω κατά νου να θέσω το θέμα προς συζήτηση σε άλλο νήμα-, έτσι ώστε να απαντήσει κανείς συναρτήσει του τι σκέπτεται αρχικά όταν διαβάζει τη λέξη "σαδισμός"΄, απαλλαγμένος από τη δική μου θέαση.  
     
  7. Tropical_Storm

    Tropical_Storm Regular Member

    Εδω ακριβως εστιαζεται ο προβληματισμος μου, που ειχα αναφερει στα αλλα σου νηματα Syrah. Η φυση του κακου ειναι ενα θεμα το οποιο εξερευνω και προσπαθω να καταλαβω εδω και χρονια, ο λογος εξ αλλου που εχω και το diagnostic manual προχειρο.

    Με ενδιαφερουν οι διαφορες αποψεις που ενδεχεται να εκφραστουν εδω. Το θεμα δεν ειναι καθολου απλο, ισως ειναι απο τα πιο περιπλοκα στην ανθρωπινη ζωη.
     
  8. Guest05

    Guest05 Guest

    Είναι εντελώς διαφορετικό το κακό, το διαβολικό κι άλλο η κακία Τρόπικαλ.
     
  9. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Θα προσπαθησω να απαντησω οσο πιο απλα μπορω.
    Η κακια ειναι κατι το διαρκες, ο κακος ειναι παντου κακος σε ολες τις φασεις της ζωης του.
    Αντιθετα ο σαδισμος εχει να κανει με μια συγκεκριμμενη κατασταση, με μια ιδιαιτεροτητα, η και σαν σεξουαλικη εκφραση.
    Φυσικα τιποτε δεν αποκλειει το να συνυπαρχουν και τα δυο μαζι οποτε τοτε μαλλον για αρρωστημενα μυαλα μιλαμε.
     
    Last edited: 25 Ιουνίου 2008
  10. Syrah

    Syrah Contributor

    Μιρέλλα, μου επιτρέπεις να χρησιμοποιήσω αυτή τη φράση για να εμπλουτίσω τα ερωτήματα του τρέχοντος νήματος και του αντίστοιχου για το μαζοχισμό;
     
  11. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Γλυκεια μου Syrah, υπαρχει ποτέ περιπτωση να μην σου επιτρεψω?????????? 
     
  12. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Ο σαδισμός είναι αυτοαναφορικός. Για το σαδιστή ο δέκτης των πράξεων του δεν έχει καμία, ή έστω πολύ μικρή σημασία. Στόχος του είναι αποκλειστικά και μόνο η δική του ικανοποίηση. Αντίθετα, ο κακός επικεντρώνεται στον δέκτη. Προσπαθεί να τον φέρει σε δύσκολη θέση, να του κάνει κακό, να τον απομακρύνει κλπ. Αν υπάρξει ικανοποίηση για τον κακό, αυτή θα προκύψει από την αντίδραση του αντικειμένου - δέκτη της κακίας και όχι από την ίδια την πράξη του.

    Εννοείται πως αναφέρομαι στο σαδισμό γενικότερα και όχι στον ερωτικό σαδισμό