Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Dogme D

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος dora_salonica, στις 9 Δεκεμβρίου 2010.

  1. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Το Dogme D είναι η BDSM βερσιόν του Dogme 95 (Dogme σημαίνει δόγμα στα Δανέζικα), ενός avant-garde κινήματος που ξεκίνησαν οι Δανοί σκηνοθέτες Lars von Trier και Thomas Vinterberg, στον χώρο του κινηματογράφου, το 1995. To Μανιφέστο του Dogme 95 ήταν μία σειρά δέκα κανόνων που αποσκοπούσαν στη δημιουργία ταινιών οι οποίες θα βασίζονταν στις παραδοσιακές αξίες του σεναρίου, της ηθοποιίας και της θεματικής, ενώ θα αποκλειόταν η χρήση των πολύπλοκων ειδικών εφέ και της τεχνολογίας. Επρόκειτο για ταινίες που θα αποσκοπούσαν στην ποιότητα, ενώ θα απέφευγαν τις υπερβολικές και αναίτιες σπατάλες που καλύπτουν την έλλειψη ποιότητας με εύκολους εντυπωσιασμούς ενός μη απαιτητικού κοινού.

    Το Dogme D αποτελεί ένα Μανιφέστο για το BDSM, στο οποίο κατέληξα προσωπικά με την βοήθεια όσων με καθοδήγησαν τα τελευταία χρόνια να αποκρυσταλλώσω μία άποψη για το BDSM η οποία ταιριάζει στην ερωτική μου ταυτότητα και ιδιοσυγκρασία. Μία άποψη η οποία αντί να γίνεται θύμα της στασιμότητας, εξελίσσεται συνεχώς, χωρίς να χάνει τη δροσιά και τη φρεσκάδα που παρέχει η έμπνευση του σχετίζεσθαι και η αγάπη για την τέχνη του BDSM, χωρίς να ενδίδει στα φτιασιδώματα και στις ψευτιές μίας εύκολης και παθητικής κατανάλωσης της απόλαυσης.

    Αυτοί οι κανόνες είναι οι εξής:

    1. Το BDSM πρέπει να γίνεται εκεί όπου γεννιέται από την ψυχή μας. Δεν μπορεί να γίνεται με προκαθορισμένο ραντεβού και με προκαθορισμένο μενού. Απαγορεύεται η χρήση όλων των εργαλείων που έχουν αγορασθεί με τον σκοπό της εύκολης προσέγγισης στην απόλαυση. Εάν πρέπει να χρησιμοποιηθεί κάποιο συγκεκριμένο αντικείμενο, αυτό πρέπει να προέρχεται από το συγκεκριμένο περιβάλλον όπου γεννήθηκε η BDSM αίσθηση. Σε μία κρεβατοκάμαρα για παράδειγμα, επιτρέπεται η χρήση της βούρτσας των μαλλιών, μίας ζώνης ή ενός καλσόν. Σε ένα γραφείο η χρήση ενός χάρακα, ενός συνδετήρα, μερικών μολυβιών. Σε μία κουζίνα, η χρήση ενός μαχαιριού, ενός μπουκαλιού, λίγου πάγου κ.ο.κ.

    2. Οι ήχοι που συνοδεύουν την BDSM συνεύρεση πρέπει να απορρέουν από την ίδια τη συνεύρεση, από το ύφος της, καθώς και από την ποιότητα της ίδιας της σχέσης. Απαγορεύεται η χρήση «δανεικών» ηχητικών εφέ από ταινίες, τσόντες, ψευδή στερεότυπα, φράσεις κλισέ κλπ. Για παράδειγμα απαγορεύεται το «τί σου κάνω μάνα μου», «στα τέσσερα σκύλα», «φάε την ψωλή μου», «είσαι το πουτανάκι μου», «μάλιστα Κύριε» κλπ.

    3. Το BDSM που θα προκύψει πρέπει να είναι αυθόρμητο και διόλου στυλιζαρισμένο. Για παράδειγμα, εάν η σκλάβα νιώσει την ανάγκη να δαγκώσει τις ρώγες του Αφέντη, δικαιούται να το κάνει. Οφείλει δε να μην νιώσει ουδεμία αναστολή πριν το κάνει και να ακολουθήσει τις παρορμήσεις της, όπως και ο Αφέντης οφείλει να αντιδράσει στη συγκεκριμένη πράξη και μόνο, χωρίς το ψευδο-background της ταμπέλας «Αφέντης» ή της ταμπέλας «σκλάβα». Εάν πονέσει, δικαιούται να αντιδράσει επειδή πόνεσε και δεν του άρεσε, όχι επειδή αυτό αντιβαίνει στην ταμπέλα. Εάν του αρέσει, αντιδρά ανάλογα.

    4. Απαγορεύεται η σκηνοθεσία της σκηνής. Η BDSM πράξη λαμβάνει χώρα στο φυσικό χώρο όπου γεννήθηκε. Απαγορεύεται η δημιουργία «ατμόσφαιρας», ο ειδικός φωτισμός με κεριά, μαντήλια πάνω σε αμπαζούρ, κρυφοί φωτισμοί κλπ. Εάν η σκηνή λαμβάνει χώρα στην παραλία, θα πρέπει να γίνει υπό το άπλετο φως του ήλιου. Εάν γίνεται στην είσοδο μιας πολυκατοικίας, μπορεί να γίνει χρήση της λάμπας της σκάλας, για όσο κρατήσει πριν σβήσει ή επαναλαμβανόμενα. Χρησιμοποιούνται εξίσου τα έπιπλα του χώρου ή η έλλειψη αυτών. Είναι απίστευτο το τί μπορεί να κάνει κανείς με μία καρέκλα, ένα τραπεζάκι ή με το τσιμεντένιο πάτωμα μιας αποθήκης.

    5. Απαγορεύονται οι ειδικές ενδυμασίες (σέξυ εσώρουχα, βινύλ ρούχα, μπότες Ναζί, πηλίκια, κλπ). Δεν υπάρχει τίποτε πιο σεξουαλικό από ένα απλό βαμβακερό γυναικείο βρακάκι ή από ένα αντρικό μπλουζάκι που μοσχοβολάει από τον ιδρώτα ενός καθαρού άντρα.

    6. Δεν επιτρέπεται να προστεθεί στην BDSM πράξη καμία υπερβολική σκηνή που γίνεται μόνο και μόνο για χάρη της ίδιας της υπερβολής. Ενδεικτικά, απαγορεύεται η εσκεμμένη χρήση του waterboarding, εκτός εάν το ζευγάρι ήδη βρίσκεται στη θάλασσα ή στη μπανιέρα. Απαγορεύεται το κρέμασμα από κρίκους από το ταβάνι εκτός εάν βρέθηκαν εκεί τυχαία, σε κάποια αποθήκη. Απαγορεύεται η χρήση του suffocation με μεμβράνη η οποία αγοράστηκε επί τούτου εκ των προτέρων για να χρησιμοποιηθεί στη σκηνή, ενώ αντίθετα προκρίνεται το σφίξιμο των χεριών γύρω από το λαιμουδάκι της σκλάβας – με προσοχή και σύνεση.

    7. Η BDSM πράξη απορρέει πάντα από την παρούσα στιγμή. Δεν αποτελεί συνέχιση του παρελθόντος ούτε προοίμιο του μέλλοντος.

    8. Απαγορεύεται το role playing. Για παράδειγμα, Δάσκαλος – μαθήτρια, Νοσοκόμα – ασθενής, Γιατρός – εξεταζόμενη, Πατέρας – κόρη, κλπ.

    9. Η BDSM πράξη πρέπει πάντα να ακολουθεί μία καλλιεργημένη αίσθηση περί ευγένειας και να αποφεύγει κάθε χυδαιότητα και ασχημοσύνη. Αυτό αφήνει κάποια περιθώρια ερμηνείας, αλλά όχι πολλά, αν αναλογισθούμε ότι αυτό το είδος BDSM θα ανήκει εκ των πραγμάτων σε μία αριστοκρατία του πνεύματος και της ηδονής.

    10. Οι κανόνες μπορούν πάντα να παρακαμφθούν, προσεκτικά και επιλεκτικά, αν η έμπνευση της στιγμής ή η ποιότητα της σχέσης το απαιτούν. Οι περιορισμοί ελευθερώνουν όταν το πνεύμα είναι ελεύθερο να ελιχθεί μέσα σε αυτούς. Βρίσκονται εκεί για να βοηθήσουν το πνεύμα να ανακαλύψει την ελευθερία του.

    Αυτό είναι το Dogme D. Ευχαριστώ για την προσοχή σας και αναμένω τον διάλογο.

    ΥΓ. Εάν θέλετε να με λιθοβολήσετε, θα πρέπει να με πιάσετε πρώτα... 
     
    Last edited: 9 Δεκεμβρίου 2010
  2. kati

    kati Regular Member

    Απάντηση: Dogme D

    Πάλι καλά που επέτρεψες το λιθοβολισμό γιατί τα υπόλοιπα...  
     
  3. whipmarks

    whipmarks Regular Member

    Εχω προβλημα με το dogma D.Οπως εχω προβλημα και με των Lars von Trier και γενικα προβλημα με των δανεζικο-τουρκικο-ελληνικο και γενικα ευρωπαικο κινηματογραφο.Στην ουσια το dogma d περιγραφη των μεσο ελληνα γαμικουλα που κυκλοφορα αναμεσα μας.Οσο αφορα την φετιχ πλευρα του βδσμτο dogma d ειναι μια κυρηξη πολεμου ανευ λογου και ουσια.Σαν να τα βαλεις με τις γυναικες που τις αρεσουν τα ψωνια στα mall.... Με αριστα το 10 το δογμα Ν περνει κατεμε  .... ... 
     
  4. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: Dogme D

    Που κρυβόσουνα εσύ τόσο καιρό συντρόφισα;  
    Πρόσθεσε μετά το "παρακαμφθούν" και "....μετατραπούν ή και ανατραπούν " και count me in.
    Zήτω ο αδογμάτιστος δογματισμός!!! 
     
  5. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Απάντηση: Dogme D

    Και όπως έλεγε ο συγγραφεύς ...ο Νικολάι σε ένα συνηθισμένο σπίτι μπορούσε να βρει πάνω από 700 εργαλεία για να κάνει αυτό που έπρεπε να κάνει...
    Αν το μοντέλο της προσέγγισης Dogme δεν γίνει εμμονή ξεχειλίζει από γνήσια εκφραστικότητα.
     
  6. echo

    echo ***

    Δόγμα 95, κάμερα στο χέρι και πάμε...

    Οι Ηλίθιοι-Λανς Φον Τρίερ

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  7. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Τί σε ενοχλεί ακριβώς στον Ευρωπαϊκό κινηματογράφο; Ο Ασιατικός είναι περισσότερο της αρεσκείας σου;

    Το πρόβλημα με τις ταινίες του Χόλυγουντ είναι ότι με κάνουν και κλαίω. Όταν μία ταινία με κάνει και κλαίω ξέρω ότι δεν είναι καλή. Μία πραγματικά καλή ταινία σε αφήνει σύξυλο, σα να έφαγες μπουνιά στο στομάχι. Μία καλή ταινία οδηγεί στην αδυνατότητα να κλάψουμε. Έτσι ξεχωρίζω τις καλές ταινίες, από το αν (δεν) έκλαψα.

    Το ίδιο ισχύει και με το BDSM. Όταν το BDSM με κάνει και χύνω, ξέρω ότι δεν είναι καλό. Το πραγματικά καλό BDSM σε αφήνει άφωνο, ανίκανο ακόμα και να ψελλίσεις τί σου συνέβη. Το πραγματικά καλό BDSM μας οδηγεί στην αδυνατότητα να χύσουμε. Έτσι ξεχωρίζω το καλό BDSM, από το αν (δεν) έχυσα.

    Μπορείς να συγκρίνεις για παράδειγμα τον Τιτανικό με το Dogville και να κάνεις μία αναλογία με το BDSM. Στο πρώτο έχουμε χυσίματα, βογγητά, συναισθηματισμούς και πυροτεχνήματα. Απολαυστικό; Βεβαίως. Μια χαρά είναι, ιδίως αν θέλεις να περνάς καλά. Στο δεύτερο, γραπώνεσαι από τα χερούλια της καρέκλας και παρακολουθείς με γουρλωμένα μάτια μη πιστεύοντας ότι έτσι έχουν τα πράγματα. Ρίχνεις μια ματιά στην ανθρώπινη ψυχή και σε πιάνει σύγκρυο. Απολαυστικό; Δεν θα το έλεγα απολαυστικό. Είναι κάτι άλλο, πολύ πιο ουσιαστικό. Δεν μπορείς να πεις ότι "πέρασες καλά", όχι.

    Παράξενο. Κοντεύω να τελειώσω τον γαμεύσιμο ελληνικό πληθυσμό και δεν βρήκα ούτε μισόν τέτοιο. Λέω να μην συνεχίσω με Ελλάδα. D does Europe...

    Δεν είναι κήρυξη (αχ θα ξεχάσω τα ελληνικά μου μαζί σου) πολέμου. Δεν είναι απαραίτητο να τινάξουμε το Χόλυγουντ στον αέρα. Κι εγώ ακόμη θέλω πότε πότε απλά να περνώ καλά...
     
  8. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Απάντηση: Dogme D

    Υπερβολές εκατέρωθεν άνευ ουσίας... Είπατε τι είχατε να πείτε, πάει... πάπαλα!
    Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε....
     
  9. Stalker

    Stalker Not a very nice guy Contributor

    Απάντηση: Dogme D

    Διαβασα τον δεκαλογο.Ξανα και ξανα.Δεν μπορει,ειπα,δεν γινεται να τον δεχτω αυτουσιο.Κατι πρεπει να βρω να "γκρινιαξω",να δωσω τροφη στο πνευμα αντιλογιας μεσα μου.Αμ δε.Οσο και να προσπαθησα,καταπινοντας τη γκαμηλα,κατεληξα να διυλιζω το κουνουπι.Ε,πριν περασει,αφησε κατι..μια παρατηρηση.Ο εκτος κανονας,καλυπτομενος εν μερει απο τους δυο προηγουμενους,ισως δεν χαρακτηριζεται τοσο μοναδικος και απαραιτητος οσο οι υπολοιποι.
    Κατα τα αλλα..πρωτη φορα διαβαζω κανονες και νομους,για οποιοδηποτε θεμα,που σκοπο δεν εχουν να περιορισουν,να βαλουν σε καλουπια,να ντρεσαρουν..αλλα να περιγραψουν ενα πλαισιο,να αφαιρεσουν βαριδια,αφηνοντας ελευθερο το πεδιο στη φαντασια,την εμπνευση,στο αυθορμητο της στιγμης,επιχειρωντας να ορισουν ξανα το BDSM ως αυτο που νοιωθω πως ειναι.Ως την απολυτη ελευθερια.
    Ειναι βεβαια απιστευτα απαιτητικος.Αφαιρωντας τα ρουχα του βασιλια,αν δεν τρεχει γαλαζιο αιμα στις φλεβες του θα γινει περιγελως.
    Κανει την ανιση σχεση,την επαφη,ενα παραμυθι που γεννιεται,ιστορειται,μαγευει και τελειωνει σε πραγματικο και πεπερασμενο χρονο.
    Εννεα κανονες.Κι ενας ακομα,για τους εννια,να τους οριζει,αναιρωντας τους για οποιον εχει το μεταλλο να το κανει.."One Ring to rule them all.."
    (Αξια συγχαρητηριων και για ενα νημα εναντια στη θεματικη ενδεια που παρατηρειται εσχατως στο forum και που υπο το φως των τελευταιων εξελιξεων,ενδεχομενως να γινει μεγαλυτερη)

    .
     
  10. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Dogme D

    Να φανταστώ ότι όποιος   πεζός,αδαής και κοινός θνητός δεν   συμφωνεί με κάποιον από τους κανόνες,πρέπει να την....κάνει σιγά-σιγά απο το bdsm γιά αλλες..."ενασχολήσεις?  
    Κρίμα γμτ και σιχαίνομαι το κέντημα.... 
     
  11. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Dogme D


    Εγώ πάλι, dora, πιστεύω πως το μόνο από το οποίο δεν κινδυνεύεις, είναι ο λιθοβολισμός. Είμαι απόλυτα σίγουρος πως από την πλευρά των κυριαρχικών τουλάχιστον, δεν πρόκειται να βρεθεί ούτε ένας σοβαρός άνθρωπος, που να μπει σε τέτοιο ανούσιο κόπο. Πολλώ δε μάλλον, να σε κυνηγήσει κιόλας. Προσωπικά δεν θα έκαιγα ούτε μία θερμίδα γιά να συλλάβω κάποια που θα έγραφε (και δη κατ' επανάληψιν) πράγματα όπως το άνωθι "Δόγμα", καθότι συλλαμβάνω πολύ καλά το νόημα...

    Όπως σου έχω ξαναπεί προσφάτως και εξακολουθείς προφανώς ν' αδυνατείς να το κατανοήσεις, ένα εκ των πραγμάτων (και εν πολλοίς το πρώτιστο) που είναι "ουκ άνευ" γιά κάθε κυριαρχικό άνθρωπο που διαθέτει κάποια στοιχειώδη σοβαρότητα, μιά κάποια ωριμότητα και συνέπεια προς τον εαυτό του, είναι η ελευθερία στις επιλογές του.

    Δεν υπάρχει λοιπόν στοιχειωδώς σοβαρός, ώριμος και τα λοιπά κυριαρχικός, που θα μπορούσε να μπει στη διαδικασία ακόμη και της σκέψης περί του κατά πόσο θα εφάρμοζε το σύνολο ή μέρη από τους καταλόγους με dos και dont's που εσχάτως όλο και συχνότερα συντάσσεις. Γιατί δεν υπάρχει βεβαίως κανείς (σοβαρός κτλ ως άνω) κυριαρχικός άνθρωπος που να είναι τόσο αφελής, ώστε να μην καταλαβαίνει τί είναι αυτά που διαβάζει.

    Η αγωνιώδης (και άπελπις, βεβαίως) προσπάθειά σου να κόψεις και να ράψεις το bdsm κατά τα μέτρα και τα γούστα σου και να καλουπώσεις τους πάντες στα περιοριστικότατα πλαίσια του σκλαβοκεντρικού μοντέλου που προτείνεις, παρά τα όποια καμουφλάζ, είναι καταφανής (σημείωση, εδώ: Ακόμη και το "σκλαβοκεντρικό" είναι κομμένο και ραμμένο, φυσικά, στα μέτρα σου. Είναι επίσης πρόδηλο το "η μόνη σωστή, έμπειρη, κατασταλαγμένη (!!!), πιστοποιημένη και προτεινόμενη από τους προμηθευτές της Βασιλικής Αυλής σκλάβα είναι η dora, αποφύγετε τις απομιμήσεις").

    Προτείνω ως εκ τούτων να εγκαταλείψεις το εγχείρημα, δεν θα τσιμπήσουν τα ψάρια (είναι εύλογο, μιά και δεν είναι ψάρια). Από αυτά τουλάχιστον που πιθανολογώ πως προσδοκείς να δεις να σπαρταράνε στην άκρη της πετονιάς, ούτε ένα. Στη χειρότερη περίπτωση, αν δεις και δεν τα καταφέρνεις να κόψεις αυτό το νέο χούι, φρόντισε τουλάχιστον να βελτιωθείς στην τέχνη της παραλλαγής, ή άλλαξε δόλωμα, βρες κάποιο που να κρύβει κάπως το αγκίστρι.

    Γιά την ώρα, τα πράγματα όπως τα παρουσιάζεις, δεν καταπίνονται. Κι έτσι δεν πρόκειται όπως είπαμε κανείς (σοβαρός κλπ, να μην τα ξαναλέμε) κυριαρχικός άνθρωπος να πέσει την παγίδα να υποβληθεί στο self humiliation της συμμόρφωσης με τα "Δόγματά" σου, ή στο brain asphyxiation που προτείνεις. Κανείς δεν θα το κάνει, γιατί είναι ηλίου φαεινότερο το ότι όλ' αυτά δεν είναι τίποτε άλλο από την πλέον κραυγαλέα περίπτωση προσπάθειας γιά topping from the bottom από καταβολής bdsm, και πιθανότατα εις τους αιώνες των αιώνων.

    Αμήν.

     
  12. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Dogme D

    Αγαπητέ MindMaster, επιτρέψτε μου μια παρέμβαση,

    δεν μπορεί μια σκλάβα να μιλάει με το καπέλο της σκλάβας την εποχή που είναι ασκλάβωτη και αδέσποτη.

    Θα θύμιζε τον ηθικά απαράδεκτο σ εμένα Ταρτούφο του Μολιέρου. Γνωρίζετε, τον υποκριτή εκείνο που παρίστανε τον τρομερά καλό χριστιανό και απόλυτο γνώστη του χριστιανισμού και έτσι κορόϊδευε όλους τους άλλους, που τον είχαν της γούνας τους μανίκι, τον έτρεφαν, τον άκουγαν, τον σέβονταν, ενώ ο ίδιος ο Ταρτούφος ήθελε το κακό τους και να τους κλέψει την όμορφο γυναίκα τους. Έκρυβε δε, τρομερή οργή μέσα του, ο Ταρτούφος. Έτσι θα ένιωθα κι εγώ, αν μη ούσα πλέον σκλάβα κανενός, κρατούσα την αγιαστούρα της τέλειας σκλάβας και δεν το έψαχνα λίγο το θέμα, κάνοντας συγχρόνως το κέφι μου.

    Εκτός από αυτό, μια ώριμη γυναίκα, που μαθαίνει τον χώρο, νιώθει πολύ μεγάλη χαρά όταν, με τις εμπειρίες της, μαθαίνει ποιά πραγματικά είναι και τί πραγματικά θέλει αυτή και δεν είναι πια by the book. Ο πραγματικός χαρακτήρας βγαίνει στην επιφάνεια, το πόσο και τί είδους υποτακτική είναι δεν αλλάζει πια, οι πιθανότητες για ανατρεπτικά ή διδακτικά σοκ - δόξα σοι - μειώνονται κατά πολύ και η ίδια χαίρεται ιδιαίτερα με τον εαυτό της που ξέρει πια τί καπνό φουμάρει.

    Αυτό είδα στο δόγμα της dora_salonica, πέρα από τις πλακίτσες της, αλλά σεβόμαστε, άκρες μέσες, τα χούγια των αλλωνών όπως σέβονται και αυτοί τα δικά μας, λάθος κάνω; Η γενναιόδωρη dora_salonica, μοιράστηκε μαζί μας προς επεξεργασία κάτι που έφτιαξε η ίδια και ήταν πολύ χαρούμενη γι αυτό. Σωστό ή λάθος για την ίδια, μπορεί να το αλλάξει ή να το εγκαταλείψει αργότερα. Και ο Λαρς φον Τρίερ άλλωστε...

    Το προτιμώ άπειρα έτσι, από το να μας φέρνει μεταφράσεις καλότατες κάτι φληναφημάτων που είπαν κάποτε κάτι πλέον ζαφρακιασμένα γερόντια Leathermen στην άλλη άκρη του Ατλαντικού που και η απο δω άκρη του απέχει πάρα πολύ από μας, πόσο μάλλον η άλλη. Την είχα κράξει για εκείνα, δεν θα την κράξω γι αυτό γιατί είναι δικό της. Έσταζαν χυμούς και διαολοκέφι και τα απόλαυσα, ας μην μ ενδιαφέρει να ενταχθώ στο δόγμα.

    Προτιμώ το σαλονικιότικο δόγμα από το αξ Αριζόνας, ομολογώ.

    Εμένα το δόγμα μου είναι άλλο: κανόνας νούμερο ένα, "όπως θέλετε, Κύριε", κανόνας νούμερο δύο, δεν υπάρχουν κανόνες, αλλά από την άλλη σκάω γάϊδαρο μέχρι να θεωρήσω ότι ίσως να μπορεί ο ΜαστερΧ να γίνει ο Κύριός μου, δόγμα παλαιότατο και αυτό, στην ουσία τόσο παλιό όσο και της dora_salonica...

    Αναφορικά με τα περί αγγελιών και δολωμάτων, φέρνω σε προσοχή σας τον Northcote Parkinson, που είχε γράψει, κάπου στα '50 το "ο Νόμος του Πάρκινσον ή η πυραμίδα που ψηλώνει". Ήταν ο πατέρας της σύγχρονης επιχειρησιακής έρευνας και είχε γράψει ένα σύντομο βιβλίο μικρών διηγημάτων για το πώς κάποιες γενικές αρχές βρίσκουν εφαρμογή στις κοινωνικές σχέσεις.

    Για τις αγγελίες είχε γράψει ότι πρέπει να είναι γραμμένες έτσι ώστε να προσελκύουν μόνον έναν υποψήφιο, ακριβώς τον κατάλληλο. Προσέξτε όμως, "προσελκύω" δεν σημαίνει ότι περιγράφω αυτό που είμαι και αυτό που θέλω, σημαίνει ότι γράφω έτσι ώστε να προσελκύσω αυτόν που θέλω. Είναι ενδιαφέρον παιχνίδι αυτογνωσίας και γνώσης των άλλων...

    Πάω στους κανόνες per se, τώρα, αφού το θέλει και η dora_salonica,

    Νιξ. Τσαπατσούλα!

    Πολύ καλό BDSM γίνεται με χέρι αντρός και σώμα γυνής, με ζώνη αντρική, άντε και με τίποτα φουλάρια ή μαξιλαροθήκες για δέσιμο.

    Από τη στιγμή που αρχίζει κανείς να τρέχει σε κουζίνες, καθιστικά και γραφεία για να βρει τα είδη της αρεσκείας του, χώρια τα του μπάνιου, τότε έχει μπει στο εξεζητημένο σαδομαζοχιστικό παιχνίδι και η έλλειψη ειδών, ενώ ξέρει τί κάνει και πώς, είναι απλή προχειρότητα.

    Να έχει το έχει του για να παίζει όμορφα, αυτό προτείνω. Και αν είναι είδος κουζίνας ή γραφείου, εντάξει, να το έχει μόνον για μια χρήση όμως, όχι έτυχε, γιατί δεν έτυχε.

    Εκθέτεις τον εαυτό σου στον κίνδυνο να γοητευτεί από μια μαλακία που απλά δεν είχες ξανακούσει και ο Κύριος που στη λέει την έχει προβάρει ήδη 50 φορές και θέλει απλά την αντίδρασή σου.

    Και παρακάμπτεις το αντίστοιχο μπουρδολόγιο υποτακτικών γυναικών, τί δόγμα είναι αυτό που έχει μόνον τη μια πλευρά;

    Γιατί πιστεύεις ότι το αυθόρμητο θα είναι ενάντια στο στυλιζαρισμένο; Πάντως μου φαίνεται καλό και σωστό αυτό που λες.

    Από τη στιγμή που το φυσικό γίνεται δόγμα, ταυτίζεται αισθητικά με το σκηνοθετημένο, κάνω λάθος; Η κυρία υπουργός που ντύνεται πάντα με τζην, δεν ξέρει ότι και το τζην στολή είναι και θεωρεί μαγκιά αυτό που κάνει  

    Συμφωνώ εν γένει.

    Το μόνο κομμάτι που θα μπορούσε να με κάνει οπαδό του δόγματος, συμφωνώ με χίλια.

    οκ δόγμα σου είναι ό,τι θες το κάνεις.

    καλά...
    εντάξει...

    Το είχα καταλάβει ότι σιχαίνεσαι το κέντημα.
    Για να ακολουθήσεις δόγμα πρέπει να έχει ενταχθεί σε αυτό, το ξέρεις, έτσι δεν είναι;