Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Dumped by your Dom?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος echo, στις 7 Φεβρουαρίου 2006.

  1. echo

    echo ***

    RE: RE: Dumped by your Dom?

    Δεν μπορω να πω με σιγουρια οτι λειπει το "κλειδι" δεδομενου οτι τι "κλειδι" ειναι το ιδιο για ολους μας απλα ο καθενας χρειαζεται να βρει την κλειδαρια που του ταιριαζει.Παντως οι συμβουλες που δινει ναι μεν μου φαινονται σωστες αλλα απο την αλλη μου φαινεται οτι ισχυουν τα ιδια που ισχυουν και στους vanilla χωρισμους.

    Η βασικη διαφορα που διακρινω εγκειται στο οτι ειναι πολυ πιο δυσκολο να βρεθει ξανα μια D/S σχεση αναλόγικα με μια vanilla και στο οτι η απελπισια σε εναν υποτακτικο προφανως ειναι μεγαλυτερη σε σχεση με εναν vanilla,αυτο που πχ αναφερει για τασεις αυτοκτονιας μου ειναι πολυ οικειο αν και γνωριζω αναλογες τασεις και σε vanilla χωρισμους.

    Tender Lilly δεν υπερασπιζομαι την hayden,δεν εχω κανεναν λογο ουτε μου αρεσουν οι μυθοποιησεις, ομως δεν νομιζω οτι η συγκεκριμενη ειναι φιλικη ως προς το bdsm με την εννοια οτι το επιδοκιμαζει.Αυτο που με τραβηξε στα λεγομενα της(οχι αυτου του κειμενου αλλα γενικα)ειναι ο τροπος με τον οποιο προσεγιζει αυτες τις ιδιαιτεροτητες της ψυχοσεξουαλικης παθολογιας μας.Το πρωτο πραγμα που λεει ειναι οτι η θεραπευτικη της σταση ειναι ουδετερη.Καποιοι ανθρωποι θελουν να σταματησουν συγκεκριμενες συμπεριφορες,αλλοι να τις διαμορφωσουνε και αλλοι να τις ενταξουνε πληρως στη ζωη τους.Μια επισκεψη παντως στο site της ειναι κατατοπιστικη.




    Lady Phaedra ευχαριστω για την τοποθετηση σας.Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω σκεφτει και πολυ το θεμα απο την πλευρα του κυριαρχου και τις τελευταιες μερες το επεξεργαστηκα καπως περισσοτερο προσπαθωντας να το δω και απο την αλλη πλευρα.Δεν ασπαζομαι απαραιτητα τις συκεκριμενες αποψεις της Hayden,απλα μεσα απο το κειμενο ειδα δοσμενες με καλο τροπο πολλες παραμετρους των D/S σχεσεων σαφως ομως δοσμενες απο το πρισμα του υποτακτικου.

    Εντελει σιγουρα μια D/S σχεση ειναι αμφιδρομη και οσο ο υποτακτικος χρειαζεται να υποταχτει και να υπηρετησει την κυριαρχο ωστε να ελευθερωθει απο το εγω του και να αποδεχτει το ειναι του,αλλο τοσο υποθετω χρειαζεται ο κυριαρχος να βιωσει την αισθηση του πληρη ελεγχου.

    Τι ειναι αυτο ομως που αναζητει ενδομυχα ο κυριαρχος?ισχυει για το εγω του κυριαρχου κατι αναλογο με αυτο του υποτακτικου?Ψαχνει ο κυριαρχος μια εσωτερικη απελευθερωση απο το εγω του μεσα απο τον ελεγχο και την κυριαρχια?

    Εχουμε ακουσει οτι καποιοι κυριαρχοι διατηρουν περα του ενος σκλαβου.Ειναι δυνατον για εναν κυριαρχο να αναπτυξει συναισθηματικους δεσμους οταν εχει περα απο εναν υποτακτικο υπο την ηγεμονια του?
     
  2. hypnosis

    hypnosis New Member

    1. Κανείς δεν ξεφεύγει από τους νόμους του σύμπαντος, κάποιοι το λένε σύμπτωση και κάποιοι συνέπεια ( μέσα σε αυτούς και εγώ).
    Κάποιοι άλλοι το λένε τύχη και κάποιοι άλλοι τίμημα (επίσης).

    2. Πάψτε να προσδοκάτε και θα έχετε τα πάντα. (Βούδας)

    3. Μην ψάχνεται τις αιτίες … Ο Αφέντης είναι Αφέντης. Τέλος!  

    4. Σκέφτεστε , με κάθε τρόπο , υπήρξε τα πάντα για εσάς , όλη την ευτυχία σας την χρωστάτε σε Αυτόν. Υπομονετικός , στοργικός, κλπ θα χάνατε τα πάντα εκτός από την βεβαιότητα της αγάπης Του!
    Η αμφιβολία δεν είναι μια κατάσταση του νου ευχάριστη , αλλά η απόλυτη βεβαιότητα είναι γελοία κατάσταση του νου επομένως προετοιμαστείτε!
    Όσοι φοβούνται ότι θα δολοφονηθούν ,κάποια μέρα συναντούνε τον δολοφόνο τους.
    Όσοι φοβούνται την εγκατάλειψη και την απώλεια , φαντασθείτε την και ζήστε την 10 φορές… do it!

    5. Σαφώς τα πάντα ήταν διαφορετικά πριν αλλάξουν όλα .Νιώθετε οργή.. θέλετε να κλάψετε ..λέτε ατάκες του τύπου “never more will my lips speak Your name..σπάτε και κανένα πιάτο και επέρχεται η μελαγχολία . Απολαύστε την μελαγχολία των τελειωμένων πραγμάτων όπως λέει και ο Νίτσε.

    6. Μην μπείτε στην διαδικασία να φωνάξετε , τι να κάνω τώρα? Τι να κάνω? Το πιο πιθανό είναι να πάρετε πολλές κοινότυπες απαντήσεις και ανυπόφορες…ψυχανάλυση, δίαιτα, ταξίδια, γλέντια κλπ και αν απλά θέλετε μια αγκαλιά για επικοινωνία, σε τούτες τις άσχημες στιγμές , όπως της μητέρας, για να κλάψετε χωρίς εξηγήσεις ..μην ξεχνάτε ότι όλοι δεν γεννηθήκαμε από την ίδια μάνα, ωστόσο κάθε προσπάθεια των ενδιαφερόμενων δεχούμενη.

    7. Χρειάζεται αρκετός καιρός για να φέρετε τον εαυτό σου στο μαξιλάρι , γι’αυτό εφαρμόστε κάτι φροϋδικό , δεν λέτε τίποτα …δεν λέμε τίποτα!
    Είναι το σημείο που “ πεθαίνετε” .Νιώστε τη φρίκη!  

    8. Ξυπνάτε με το φόβο ότι θα ζήσετε , ξυπνάτε και νιώθετε διαλυμένοι…μην ανησυχείτε και η επόμενη μέρα έτσι θα είναι ..μόνο μην πείτε ..φέρτε τους επαγγελματίες!
    Απλά ξανακοιμηθείτε για λίγο ακόμη ή πάρτε ότι πιο απαισιόδοξο βρείτε στο video club .( αφού πάρετε και μια άδεια από τη δουλεία σας )

    9. Μετά από αρκετές μέρες (μήνες).. ξυπνάτε ένα πρωί και ανακαλύπτετε ότι η αγάπη (απώλεια) συγγενεύουν με την τρέλα!

    10. Σκέφτεστε ότι δεν θέλετε να καταλήξετε σε ψυχιατρείο (ένστικτο επιβίωσης) και επανερχόσαστε …που όμως?  
     
    Last edited by a moderator: 14 Ιουλίου 2006
  3. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Πριν αρχίσω να γράφω, μίλησα και με άλλους υποτακτικούς, προσπαθώντας να δω αν μόνο εγώ βλέπω και διακρίνω μέσα στο σύνολο του ποστ μια έλλειψη κατανόησης του χώρου γενικότερα, αλλά ειδικότερα την ψυχοσύνθεση των lifestylers του χώρου, των Ms σχέσεων και το δυναμικό που αυτές εμπεριέχουν, και τη επιφανειακή και διαστρεβλωμένη θα έλεγα αντίληψη που δείχνει να έχει, τόσο για τους υποτακτικούς όσο και για τους Κυρίαρχους.
    Δεν είναι αναμφισβήτητα «φιλική» προς το χώρο, δεν έχει καταφέρει να είναι καν ουδέτερη. Κοιτά προς το χώρο ως κάποια η οποία «κατανοεί» τους καημένους παραφυλικούς, χωρίς να τους καταδικάζει βέβαια άμεσα (μην χάσουμε και τα $ που μας αποφέρει ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού).

    Ακούγομαι ίσως κυνική, αλλά αυτή τη γεύση μου άφησε το ανάγνωσμα αυτού του άρθρου, τόσο παλιά που το είχα διαβάσει στα αγγλικά, όσο και τώρα στη μετάφραση.

    Βέβαια τα συμπεράσματα της και οι απόψεις της, βασίζονται στα άτομα με τα οποία έχει «δουλέψει» και τα άτομα που δεν είναι όπως η ίδια τα περιγράφει μάλλον δεν θα αποτείνονταν σ΄ αυτή.

    Πήρε τις συμβουλές που δίνεις σε άτομα βανίλλα όταν δυσκολεύονται να αντεπεξέλθουν ενός χωρισμού και τις προσάρμοσε, στην ψυχολογία που η ίδια θεωρεί πως έχουν οι εμπλεκόμενοι, βασισμένη στα άτομα που είχε μπροστά της.

    Οπότε δέχομαι αυτό ως δεδομένο, για να μπορέσω να σχολιάσω, και να πω τις δικές μου απόψεις όσον αφορά τις παρατηρήσεις της.

    Δεν αμφιβάλλω πως υπάρχουν άτομα μέσα σε κάποιου είδους Ds σχέσεις, τα οποία έτσι σκέφτονται έτσι αντιδρούν και έτσι λειτουργούν.
    Εκείνο που δεν δέχομαι είναι πως όλοι οι υποτακτικοί και όλοι οι Κυρίαρχοι είναι όπως τους περιγράφει, με τη ψυχοσύνθεση που περιγράφει και τις αντιδράσεις που περιγράφει.

    Ας αρχίσω λοιπόν τα σχόλια μου επί του κειμένου.  
    Λοιπόν, έχουμε και λέμε.
    Δεν είναι για όλα τα υποτακτικά άτομα μια Ds σχέση τα πάντα. Γνωρίζω υποτακτικούς και Κυρίαρχους, η σχέση των οποίων είναι αρκετά Light, με μικρό βαθμό ανταλλαγής εξουσίας, γιατί αυτό επιθυμούν και αυτό τους ταιριάζει.

    Ας πάρουμε όμως εκείνες τις σχέσεις οι οποίες είναι οι σχέσεις σημαντικές.
    Χωρίζονται όπως το βλέπω σ΄ εκείνες που είναι σημαντικές μόνο για την υποτακτική και σε κείνες που είναι σημαντικές και για τους δύο.

    Δεν βλέπω λοιπόν να αναφέρεται στη 2η περίπτωση, μια και λέει πως κάποιοι κυρίαρχοι δυσκολεύονται να επιτύχουν αυτό το τρυφερό δέσιμο, συμπεριφέρονται στον σύντροφό τους σα να μην έχει οντότητα τους θεωρούν ανύπαρκτο πρόσωπο για τον κυρίαρχο, στα μάτια του οποίου ο υποτακτικός μπορεί να έχει να προσφέρει όλο και λιγότερα.

    Οπότε μιλά εδώ για κάποιου είδους σχέση στην οποία ο Κυρίαρχος έχει με λίγα λόγια «γραμμένη» την υποτακτική, και δικαίωμα Του, την έχει για την εκπλήρωση κάποιων ναρκισσιστικών αναγκών του, δεν έχει κάποιο συναισθηματικό δέσιμο μαζί της, και απλά την χρησιμοποιεί όπως και για όσο Εκείνος Γουστάρει (και πάλι αναμφισβήτητα δικαίωμα Του, όπως επίσης μιλά για ανάπτυξη και προσφορά του υποτακτικού, η οποία είτε δεν υφίσταται, είτε δεν είναι ικανός να δει Ο Κυρίαρχος και γι΄ αυτό βαριέται!
    Δεκτό! Υπάρχουν τέτοιες σχέσεις αναμφισβήτητα! Έχω μιλήσει και με Κυρίαρχους, οι οποίοι είχαν τέτοιου είδους σχέσης, τις οποίες απλά απολάμβαναν όσο έπαιρναν αυτά που ζητούσαν και δεν ένιωθαν κανένα συναισθηματικό δέσιμο, και σχετικά γρήγορα βαριόντουσαν, μια και οι υποτακτικές δεν είχαν τίποτα ή ένιωθαν πως δεν είχαν τίποτα να προσφέρουν, όπως και με υποτακτικούς τους οποίους εγώ κατατάσσω στη μερίδα εκείνη των υποτακτικών που έχουν ανάγκη από «κακοποίηση», την επιβεβαίωση της αίσθησης πως είναι τόσο άχρηστοι, ανάξιοι να τους αγαπήσουν ή να τους εκτιμήσουν και μέσα από αυτή την απόρριψη νιώθουν ολοκληρωμένοι.

    Ακολουθούν όμως όλες οι σχέσεις το πιο πάνω σχήμα? Αναμφισβήτητα όχι!

    Και πάλι το να είσαι υποτακτικός δεν περιλαμβάνει τόσο συχνά βέβαιη αποτίναξη του εαυτού.
    Η αποτίναξη αυτή είναι θεμιτή σε σκλάβους, ίσως αυτούς να εννοεί.
    Αλλά και πάλι, γιατί η «κανονική ταυτότητα» είναι σε αναστολή?
    Αυτό δεν παραπέμπει σε παιγνίδι περισσότερο?
    Γιατί εμένα π.χ. η ταυτότητα μου είναι ταυτότητα σκλάβας. Δεν αλλάζει και δεν μπαίνει σε καμία αναστολή άσχετα με το αν εξελίσσεται η διαδικασία υπακοής και υποταγής και υπηρεσίας και αναμφισβήτητα το νόημα της ζωής μου διαμορφώθηκε, αλλά δεν ήμουν και πριν τον Κύριο μου κάποια με κανένα νόημα και σκοπό στη ζωή της!! Απλά άλλαξε κι αλλάζει, διαμορφώνεται η ταυτότητα μου, η οποία είναι πιο κοντά στην αληθινή μου ουσία από πριν, άλλαξαν κι αλλάζουν συμπεριφορές και αντιλήψεις, αλλά εδώ μοιάζει να μιλάει για κάποια άτομα που η ζωή τους, είναι χωρίς νόημα, ανίκανα να πάρουν πρωτοβουλίες, ή αποφάσεις από μόνα τους, οι ίδιοι δεν έχουν ταυτότητα και ψάχνουν κάποιο για να αρχίσουν να υπάρχουν μέσα απ΄ αυτόν. (Τώρα εγώ γιατί αυτά τα άτομα που περιγράφει νιώθω πως είναι απίστευτα μακριά από αυτά που περιέγραψε ο DreamMaster στη μετάφραση του άρθρου για την υγιή υποτακτική?)
    Υπάρχουν σίγουρα τέτοια άτομα, αλλά δεν είναι όλα έτσι, όπως δεν είναι και όλες οι σχέσεις έτσι.

    Για τη συνέχεια νομίζω πως Η Miss Phaedra Είναι απόλυτα Σωστή στις παρατηρήσεις της.

    Από κει και πέρα, πολύ καλές σε γενικές γραμμές οι συμβουλές της, οι οποίες όμως δεν διαφέρουν σε τίποτα από τις συμβουλές που θα έδινε κάποιος σε οποιονδήποτε ασχέτως του χώρου και το είδος της σχέσης που διαλύθηκε.

    Αυτές ήταν οι παρατηρήσεις μου.
    Και πάλι σ΄ ευχαριστούμε puppy για το ενδιαφέρον θέμα που έθεσες.  
     
  4. gaby

    gaby Guest

    Ομολογώ ότι η φράση που με έκανε αρχικά να αναρωτηθώ για το πώς αντιμετωπίζει η Hayden το lifestyle ήταν τούτη:

    killing ophelia αριστούργημα  

    Π/πες Μ/μας σε παρακαλώ πού και πότε ανοίγεις γραφείο για να Έ/ερθουμε στα εγκαίνια, αχρείαστο να είναι και μέρα που είναι σήμερα !
     
  5. hypnosis

    hypnosis New Member

    RE: RE: Dumped by your Dom?

     

    το πετρωμένων φαγείν αδύνατον tender lilly
     
  6. DarkSide

    DarkSide Regular Member

    Ζω απο μεσα ενα χωρισμο μιας καλης φιλης slave τωρα και διαβαζοντας αυτο το κειμενο της κυριας αυτης μονο γελια μου προκαλει και την διαπιστωση πως δεν ξερει τι γραφει !
    Kαλες οι θεωρειες μεν αλλα , αλλα ...