Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Eκτός θέματος και άνευ τίτλου

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Emma, στις 24 Σεπτεμβρίου 2007.

  1. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Λάθος υπέθεσες.
     
  2. ΟΚ ζητω συγνωμη τοτε.
     
  3. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    Φυσικά και μπορείς να διαφωνείς... άλλωστε αν δεν διαφωνήσεις δεν γίνεται διάλογος.

    Τα λόγια μου ήταν αυτά.

    Και η απάντηση αυτή.
    Εγώ δεν καταλαβαίνω σε τι ακριβώς διαφωνεί. Πιστεύει οτι μπορεί να κάνει εξ'ολοκλήρου BDSM όπως κάνουν οι υπόλοιποι; Και αν ναι, που βασίζεται ώστε να έχει αυτή την άποψη;

    Θα μας το απαντήσει η ίδια βέβαια όταν το δεί...

    Για αυτό @rea.. Λέω πάνω σε αυτό για να απαντήσεις... πρέπει να έχεις η ίδια σχετική εμπειρία ή τουλάχιστον παρεμφερή... γιατί μια απλή υποτακτική χωρίς επιπλέον ταμπέλα δεν μπορεί να το απαντήσει. Και στην τελική εγώ πολύ θα ήθελα να διαβάσω τις όποιες διαφωνίες πάνω σε αυτό το θέμα με επιχειρήματα όμως, γιατί είναι κάτι που με αφορά.

    Όπως είπα και εγώ είχα θέσει ερωτήσεις... δεν έλαβα απαντήσεις. Αν με μέλος Κ μη θρησκεύομενο λάβω απαντήσεις... θα είμαι πολύ ικανοποιημένη.
     
  4. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Για να μιλήσεις κατά του βιασμού πρέπει να έχεις πέσει θύμα;
     
  5. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    Εσύ αν έχεις πέσει θύμα... ποιόν θα ακούσεις; Κάποιον που λέει μια άποψη έστω και σωστή ή κάποιον που το βίωσε και σου λέει πως το αντιμετώπισε και το ξεπέρασε;

    Σεβαστή είναι και η μια άποψη και η άλλη. Αλλά ποιά είναι χρήσιμη;

    Υ.Γ Το χρήσιμη μπορεί να παρεξηγηθεί στο φόρουμ... αλλά εννοώ οτι βοηθιέμαι πιο πολύ απο κάποιον που το έχει βιώσει.
     
  6. rea..

    rea.. Contributor

    Με αφορμή το ποστ του @tithon , που συντάσσομαι, είναι όλα σχετικά.
    Σε σχέση με αυτά που έχω καταλάβει ως bdsm και υ και σε σχέση με αυτά που έχεις καταλάβει εσύ ως bdsm και υ, υπάρχει μεγάλη απόκλιση.
    Σε σχέση με αυτά που έχω καταλάβει ως θρησκεία και ηθική το ίδιο.
    Μια "απλή" υποτακτική μπορεί να απαντήσει- να διαφωνεί, ακόμα και αν δεν είναι θρησκευόμενη, με βάση την λογική του bdsm που ξέρει και καταλαβαίνει και τα δικά της κριτήρια περί θρησκείας και ηθικής που λίγο πολύ έχουμε όλοι. Και η θέση της αυτή, να στέκεται.
    Με λίγα λόγια.. διαφωνώ ως προς το "ως τι" της υπόθεσης γενικά σαν τοποθέτηση.
    Φυσικά και με όλο το υπόλοιπο περιεχόμενο του ποστ σου, για τους λόγους που σου προανέφερα. Με όλο το σεβασμό..
     
  7. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Σε συγχωρώ τέκνον μου  
     
  8. Seras Victoria

    Seras Victoria Danger! Danger! High Voltage! Contributor

    Πιστεύει δεν πιστεύει κανείς εδώ μέσα με αυτά που διαβάζει του έρχεται να αναφωνήσει ένα "Holy Mary Mother of God!".
     
  9. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    @rea..

    Όταν λέω "απλή" υποτακτική δεν εννοώ οτι είναι ένα τπτ... δεν την προσβάλω δηλ... Λέγοντας απλή εννοώ οτι δεν την ακολουθεί κάποια ταμπέλα... η ταμπέλα αυτή θα μπορούσε να είναι οτιδήποτε.... νέαρη υ, χωρισμένη υ, θρησκευόμενη υ, πολυγαμική υ κτλπ...

    Το απλή δεν σημαίνει οτι υποτιμώ την υποτακτικότητα κάποια γυναίκας, ίσα ίσα.

    Επίσης...

    Καλά κάνεις και διαφωνείς... αλλά είναι εύλογη απορία αφού διαφώνησε θέλω να μάθω απο ποιά θέση διαφωνεί για να καταλάβω τον συλλογισμό της. Δεν είναι υποτιμητικό...

    Φυσικά και έχει πολύ μεγάλη απόκλιση. Εγώ κατάρχας δεν λειτουργώ μόνο σαν υ. Επίσης δεν έχουμε την ίδια βάση για να έχουμε καταλάβει τα ίδια.

    Στα νήματα που ανοίγονται συνήθως γίνεται διάλογος αλλά δεν δίνονται απαντήσεις. Δεν με ενδιαφέρει στην παρούσα φάση το ποιός διαφωνεί μαζί μου.... Και βασικα δεν με ενδιαφέρει να τοποθετηθώ και πολύ. Με ενδιαφέρει όμως να διαβάσω βιωματικές απαντήσεις.
     
  10. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Εξ ολοκλήρου. Όπως κάνουν "οι υπόλοιποι". Και συνήθως βαθύτερα από ότι κάνουν οι πολλοί διότι ξέρει καλά τι θα πει πίστη.
    Βασιζομαι στην εμπειρία που έχω από Κ/Υ σχέσεις τα τελευταία 11 χρόνια και έχοντας υπάρξει δίπλα σε Κ αθεους και Κ που πιστεύουν.
    Τα υπόλοιπα τα αναφέρω στην απάντηση στο σχετικό νήμα, γιατί αυτά βγήκαν off οπότε δεν έχει πολύ νόημα να επεκταθω εδώ.
     
  11. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    Μην προσβληθείς με αυτό που θα πώ αλλά τα 11 χρόνια δεν απαντάνε η μπορούν να διαφωνήσουν σε αυτό που λέω. Αναφερόμαστε σε διαφορετικά πράγματα.
    Έχεις μια Α εμπειρία που εγώ δεν έχω και την σέβομαι. Αν το θέμα ήταν καθαρά D/s με χαρά μου να σε ακούσω.

    Μιλησες στο νήμα για ασσυμετρία... Αν ο Κ πάρει την πίστη της υ... και μετά απο κάποιο διάστημα ο Κ την παρατήσει η υ θα πέσει σε κατάθλιψη.
    Πρίν πίστευε στον Θεό π.χ .... ήρθε ο Κ και έγινε αυτός ο Θεός της και μετά έφυγε ο Κ.... που να πιστέψει; Αυτή έχει χάσει το δρόμο της...

    (Γενικά δεν πιστεύω οτι είναι καλό να αλλάζεις τα πιστεύω της υ, εκτός εάν όντως πιστεύει σε χαζομάρες).

    Για αυτό και είπα οτι δεν νομίζω οτι μπορεί μια θρησκεύομενη να είναι με έναν άθεο Κ. Εκτός αν αυτός ο Κ έχει τέτοια παιδεία που πραγματικά σεβαστει τα πιστεύω της. Το προβλημά εδώ είναι πως θα έχουν κανονική D/s σχέση... όταν αυτή θα του βάλει πολλά όρια... Αν ο Κ τα δεχτεί... ναι τότε συμφωνώ μαζί σου... μπορούν να κάνουν εξ'ολοκλήρου. Για πόσο όμως θα καταπιέζεται αυτός ο Κ;

    Κατάλαβες τώρα γιατί σε ρώτησα ως τι; Γιατί θέλω να ξέρω απο ποιά θέση απαντάς.
     
  12. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Χαζομάρες κατά την κρίση ποιού;

    Ένας άθεος κάλλιστα μπορεί να θεωρεί κάθε είδους θρησκευτικά πιστεύω ως χαζομάρες. Η μπορεί ο ίδιος να είναι θρήσκος και να θεωρεί χαζομάρα την διαφορετική πίστη του υ.