Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Eκτός θέματος και άνευ τίτλου

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Emma, στις 24 Σεπτεμβρίου 2007.

  1. poepoe1800

    poepoe1800 Regular Member

    Καλη μου t.n.b.t Ο ζεϊμπέκικος ειναι ένας αποκλειστικά ανδρικός χορός ... Είναι ένας αρχαίος ελληνικός χορός
    Ο Ζεϊμπέκικος δεν χορεύεται από γυναίκες Γιατί ο χορος ο συγκεκριμένος είναι η διαμαρτυρία του άνδρα στον Θεό
    Στον ζεϊμπέκικο βρίζεις και μαλώνεις τον Θεό για τα δεινά που σου έχει δώσει . Είναι χορος που δηλώνεις τον πόνο που νιώθεις , Γι' αυτό και ο ζεϊμπέκικος δεν έχει βήματα . Είναι αντρικός χορός γιατί η γυναίκα συνοδεύει τον άνδρα Ο άντρας έχει το δικαίωμα να βρίζει τον Θεό ( Στο ζεϊμπέκικο ) Ο ζεϊμπέκικος πρώτον δεν έχει βήματα ( Τα βηματα είναι βαριά ανάλογα με τον πόνο που κουβαλάς ) Ο ζεϊμπέκικος δεύτερον δεν χειροκροτείτε ( Προσβάλλεις τον χορευτή Τη στιγμή που διαμαρτύρεται στον Θεό του ) Τρίτον λυπάμαι που στο λέω δεν χορεύεται από γυναίκες ( Δεν κουνάς τα βυζιά και τον κώλος στο ζεμπέκικο. βρίζεις τον Θεό που πιστεύεις ) Επειδή όπως σου είπα στην αρχή είναι αρχαίος ελληνικός χορός Και για να χορέψεις ένα πραγματικό ζεϊμπέκικο Με το δεξί σου χέρι πρέπει να κρατάς τ' αρχίδια σου Και με το αριστερό Σηκωμένο Βρίζεις και διαμαρτύρεσαι χορεύοντας ...
     
  2. poepoe1800

    poepoe1800 Regular Member

    Έτσι είναι Libra δίκιο έχεις !!!
     
  3. libra

    libra Regular Member

    Κοιτα ειναι καθαρα η αποψη μου για τη θεα. Εννοειται πως οποιος γουσταρει να χορεψει θα το κανει οπως νομιζει ή οπως το νοιωθει. Κ καλα θα κανει φυσικα! Μιλησα καθαρα για μενα. Προσωπικο αντιφετιχ κ τπτ αλλο.
     
  4. t.n.b.t.

    t.n.b.t. Αν δε φαντάζεσαι φωτιές με κάρβουνα μην παίζεις...

    Θα μου επιτρέψεις έχοντας κάνει 20 χρόνια παραδοσιακούς χορούς να διαφωνήσω για πολλούς και διαφορετικούς λόγους μαζί σου, χωρίς όμως να μπω στη διαδικασία να τους παραθέσω όλους. Λυπάμαι που θα στο πω αλλά γράφοντας αυτό " Δεν κουνάς τα βυζιά και τον κώλος στο ζεμπέκικο" μου δείχνει απλά ότι δεν έχεις ιδέα για το πώς μπορεί να χορεύει μία γυναίκα, αν αυτές που έχεις δει να χορεύουν γενικώς κουνάνε βυζιά και κώλο ή αν νομίζεις ότι μια γυναίκα για να χορέψει πρέπει να κάνει αυτά τα δύο, μάλλον πρέπει να εξετάσεις λίγο καλύτερα το πού βλέπεις να χορεύουν και κυρίως την άποψή σου για τις γυναίκες, δεν είμαστε μόνο βυζιά και κώλοι, ούτε όταν χορεύουμε ούτε όταν περπατάμε. Το ζεϊμπέκικο έχει πολλούς διαφορετικούς ρυθμούς και βηματισμούς, άλλο το απτάλικο, άλλο το αϊβαλιώτικο, άλλο το "καμηλιέρικο", όλα ζεϊμπέκικα, όλα διαφορετικά όμως. Το αν μου αρέσει κι εμένα να βλέπω γυναίκες να το χορεύουν είναι ένα άλλο θέμα, το αν χορεύεται κυρίως από άντρες ειδικά λόγω παράδοσης και παλαιότερα αποκλειστικά από άντρες άλλο. Ούτε εμένα μου αρέσει να βλέπω άντρες να χορεύουν τσιφτετέλι, ούτε γυναίκες ζεϊμπέκικο, κανείς όμως δε μπορεί να απαγορεύσει σε κανέναν να χορέψει ειδικά αν το νιώθει και κανείς δε μπορεί να αρνηθεί ότι υπάρχουν γυναίκες που χορεύουν απείρως καλύτερα και το αισθάνονται πολύ περισσότερο από πολλούς άντρες.
     
    Last edited: 19 Οκτωβρίου 2017
  5. poepoe1800

    poepoe1800 Regular Member

    Σίγουρα καλή μου tnbt Αφού 20 χρόνια μαθαίνεις να χορεύεις Θα ξέρεις περισσότερα απο εμενα. Τι και αν εχω πειρα 30 χρονια τι και αν εχω εμφανιστει εκατονταδες φορες σε Greek night Δεν αμφισβητώ οτι ξέρεις περισσότερα από μένα στο παραδοσιακό ... Πες μου λοιπόν γιατί ξεκινάς την απάντησή σου με το ότι διαφωνείς μαζί μου και στο τέλος συμφωνείς ;;;
    Θα ήθελα επίσης να σε ρωτήσω κάτι Με τόσα χρόνια πειρα στους παραδοσιακούς χορούς που εχεις. Είναι αλήθεια ότι στο ζεϊμπέκικο όταν σας το μαθαίνανε εσάς τις γυναίκες , Σας έλεγαν ότι δεν πρέπει να σπάτε τη μέση σας ( Κοινώς να μιμείστε το ανδρικό σώμα );;;
    Για να μην βγω και από το θέμα ειναι Anti-fetish Μία γυναίκα η οποία προσπαθεί να μιμηθεί το ανδρικό σώμα και να χορέψει ζεϊμπέκικο
    Όσο για τα βυζιά και κώλους .Δεν ξέρω τι μπορεί να σε ενοχλεί ;;; Θα σου μιλήσω όμως για εμένα προσωπικά
    Με εξαίρεση γλυκιά μου tnbt Το ζεϊμπέκικο... από τις μεγαλύτερες μου απολαύσεις ειναι να πίνω το ποτό μου Και να χαζεύω ένα ωραίο κορμί ( Γυναικείο )Να μου χορεύει κουνώντας βυζια και κωλο...
    Πολλές φορές μάλιστα να σε πληροφορήσω Δημιουργω ατμόσφαιρα . κλείνω φώτα ανάβω κεράκια Και ζητάω από την υπο μου Να μου χορέψει έναν αισθησιακό ανατολίτικο Η ένα ερωτικό τσιφτετέλι Κουνώντας μου προκλητικά τον κώλο και τα βυζιά της ... Για εμένα καλή μου tnbt αυτό είναι ένα υπερθέαμα, Από τα ωραιότερα πράγματα στον κόσμο  
     
  6. espimain

    espimain Contributor

    Τι σημαίνει αυτό;
    Τι θα πει χορεύει κάποιος απείρως καλύτερα;
    Τι θα πει καλύτερο στο ζεμπέκικο;
    Ένας χορός που μπορεί να είναι αληθινός όταν τον χορεύεις και μοναχός σου, δεν είναι καλός ή καλύτερος, από τον χορό κάποιου άλλου, είναι προσωπική έκφραση από εσένα για εσένα, όταν δεν είναι τέτοιος, είναι φιγούρα και κάνει μπαμ από μακριά.
    Εκεί που μάθατε τα είδη του ζεμπέκικου, σας είπαν μήπως ότι ζεμπέκικο μπορείς να χορέψεις και παντελώς ακίνητος; Τότε χορεύει η ψυχή σου και αυτή δεν φαίνεται, την νοιώθεις όμως ο ίδιος μέσα σου.
     
    Last edited: 20 Οκτωβρίου 2017
  7. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Το ζεϊμπέκικο είναι χορός προσωπικός, χορεύεται από ένα άτομο.
    Έχει να κάνει με τον εσωτερικό διάλογο του καθενός στην αντιμετώπιση του θανάτου.
    Χορός πολεμιστών πριν την μάχη.
    Η αντιμετώπιση της μάχης και του θανάτου έχει να κάνει με βιώματα.
    Το βαθύ βίωμα κάνει το κορμί να χορεύει.
    Τα τελευταία δέκα χρόνια το άτομο που έχω δει να χορεύει Ζεϊμπέκικο καταπώς του πρέπει και μού "μίλησε" ήταν γυναίκα.
    Αραιά και πού, συμμετέχει σε κάποιες συζητήσεις εδώ...
     
  8. t.n.b.t.

    t.n.b.t. Αν δε φαντάζεσαι φωτιές με κάρβουνα μην παίζεις...

    Συμφωνώ στο κομμάτι του τι μου αρέσει να βλέπω, δε συμφωνώ στο σύνολο και όπως σου είπα στο πώς μπορεί να χορέψει ή μη μία γυναίκα, όπως και στο ότι οι γυναίκες δε χορεύουν ζεϊμπέκικο, φάνηκε νομίζω στην απάντησή μου. Χοροί δεν είναι μόνο το ζεϊμπέκικο και το τσιφτετέλι και υπάρχουν πάρα πολλοί χοροί οι οποίοι δεν χρειάζονται να κουνήσεις ούτε βυζιά ούτε κώλο για να τους χορέψεις. Καλά κάνεις και σου αρέσει να χαζεύεις ένα ωραίο γυναικείο κορμί να χορεύει αγαπητέ μου, αλλά δεν είναι χορός μόνο αυτό που έχεις στο μυαλό σου, όσο για υπερθέαμα για εμένα προσωπικά είναι και μία γυναίκα που χορεύει χανιώτη και είναι σα να μην πατάει τα πόδια της στη γη..   Κάθε άνθρωπος έχει τον δικό του τρόπο να χορεύει, το να προσπαθείς να μιμηθείς την όποια κίνηση άλλου, καλώς ή κακώς δημιουργεί ένα αποτέλεσμα αναπόφευκτα μη κολακευτικό. Αυτά από εμένα.

    Σε όποιο είδος χορού η οποιαδήποτε κίνηση γίνεται είναι πρωτίστως εσωτερική, το να βάζει κάποιος την ψυχή του σε αυτό που κάνει με το να εκτελεί απλά μηχανικά τα όποια βήματα έχει μάθει είναι αυτό που κάνει το χορό του να ξεχωρίζει. Χορεύει απείρως καλύτερα λοιπόν για μένα σημαίνει το νιώθει, σε αντίθεση με κάποιον που κάνει φιγούρα και απλά το κάνει για να δειχτεί και είναι καθαρά προσωπική μου άποψη, είτε στο ζεϊμπέκικο, είτε στο πεντοζάλι, είτε στον καρσιλαμά, είτε οπουδήποτε αλλού. Ελπίζω να σας κάλυψα.  

    Ο @poepoe1800 μου είναι εξαιρετικά συμπαθής, αν μου είχε κάνει κάτι άλλωστε θα το έλυνα προσωπικά μαζί του, εδώ κουβέντα κάνουμε, αλίμονο να αρχίζαμε τα ξεκατινιάσματα για τους χορούς..   η συμπάθεια αμοιβαία κατά τα άλλα  
     
  9. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Αυτά τα λες γιατί σου τέλιωσαν οι καραμέλες μεσημεριάτικα..? Μολόγα το..!
     
  10. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Άσε με γιατί μετά θα σκάσουν οι @dina , @subwhat , @lexy και θα λένε ότι βρίζω και πωπωπω και βρωμοστομα και κάτι τέτοια τριτοκοσμικα.
     
  11. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Κράτα άμυνα..!
    Δεν το θέλουν, δεν το κάνουν ξεπίτηδες...
    Απλώς η μια βιώνει στερητικό σύνδρομο τσιπς, η άλλη πήγε αυτόφωρο γιατί κοπάναγε έναν που δεν του άρεσαν οι μπάμιες και η τρίτη κάνει προπόνηση για μαύρος νίντζας...
     
  12. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Μπάμιες με τσιπς....ωωωωω