Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Endgame

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Stilvi, στις 29 Αυγούστου 2018.

  1. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Όχι, αποτελεί σκέψη που θα μπορούσε να έχει ένας Κ που ξέρει τι θέλει από ένα υ και με τι τρόπο θα το προσεγγίσει.

    Άλλο έχω σκεφτεί τι θέλω από την σχέση μου με το υ μου και άλλο έχω δεύτερες σκέψεις.
     
  2. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Next time!  
     
  3. Brand

    Brand The Most Successful Delete

    Μου κάνει φοβερή εντύπωση που υπάρχει τέτοια σύγχυση για το τι εστί endgame. Και δεν αναφέρομαι σε όσους αναρωτήθηκαν αλλά κυρίως σε εκείνους που το ταύτισαν με σκοπιμότητα, εγκλωβισμό, άκαμπτο πλάνο και τα συναφή.

    Αγαπητοί, αν η ζωή κι οι σχέσεις, αυτές κι όλες οι άλλες, δεν αξίζουν endgame, τότε δεν αξίζουν γενικά. Είναι τουλάχιστον περίεργο δε να περιμένει κανείς από τον Κ να είναι οδηγός και να φαντάζεται ότι περιμένει να μπει Δευτέρα για να καταλάβει προς τα πού έχει νόημα να οδηγήσει το υ, ότι δεν έχει κάποιου είδους πλάνο, έστω ένα βασικό σκελετό. Και γιατί να έχει; Γιατί μπορεί και γιατί αυτό θέλει.

    Για να απαντήσω πάντως, πάντα έχω endgame που είναι ένα σύνολο ιδεών η πρακτική έκφραση των οποίων τροποποιείται ανάλογα με τα δομικά υλικά. Οι ιδέες μένουν εκεί που είναι όμως. Αλλιώς δεν θα μπορούσα να οδηγήσω ούτε τον εαυτό μου στο endgame, όχι απλά το υ.
     
  4. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    that makes two of us
     
  5. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Πιθανότατα αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι η λέξη endgame στα αγγλικά περιέχει και την αρνητική έννοια της (κρυφής) ατζέντας, ειδικά στην καθομιλουμένη.
    H λέξη στόχευση θα ήταν πιθανόν λιγότερο αμφίσημη.
     
  6. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Τελικά, θα το ρίξουμε και σ' αυτό το νήμα στα "Μπαμπινιώτικα".

    https://www.urbandictionary.com/define.php?term=Endgame

    https://dictionary.cambridge.org/dictionary/english/endgame

    Υ.Γ.

    Έτσι, για την "κουλτούρα". Μην και κάποτε καταφέρουμε να συνεννοηθούμε σε κάτι έστω και για μια "τριχούλα". Γιατί διάλογος χωρίς ένα μίνιμουμ κοινού τόπου, μάλλον είναι αδύνατος.
     
  7. Jasmine

    Jasmine New Member

    Ακόμα γελάω 
     
    Last edited: 29 Αυγούστου 2018
  8. Brand

    Brand The Most Successful Delete

    Λίγο δύσκολο μιας και είναι όρος που προέρχεται από το σκάκι και τη θεωρία παιγνίων και χρησιμοποιείται μεταφορικά σε άλλες περιπτώσεις, όχι εξ ορισμού με θετική ή αρνητική χροιά.

    Οι σύνδεσμοι από @Tenebra_Silente είναι μια χαρά ως προς το σχετικό point.

    Αλλά, για να το πάω κι ένα βήμα παραπέρα, έστω, λοιπόν, και αρνητική χροιά στην καθομιλουμένη. Πότε αρχίζει να λέει κάτι για εμάς ότι το μυαλό μας κάνει καρφώνεται με τη μία στην αρνητική εκδοχή και αγνοεί πλήρως τη θετική;

    Anyhow, pet peeves ahoy. Move along, move along, nothing to see here.
     
  9. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    @Brand ... αν επιτρέπεις και παραδόξως - για μένα - λακωνίζοντας. Κάτι θεωρώ αρκετά γνωστό, η εξουσία τις περισσότερες φορές διαφθείρει.
    Κάποιος που "υφαίνει" το endgame του ( στην προκειμένη Κ ), έχοντας σαν "στόχο" ( ή μέσο ) κάποιον υ. Connect the dots ( ξανά χωρίς να κάνω την παραμικρή αναφορά σε καμία ηθική, που μου είναι και αδιάφορη )  
     
  10. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Εγώ πάλι θεωρώ ότι το νήμα πήρε αρνητική έννοια λόγω του στάτους μου. Υποτακτικη και να έχει προσδοκίες από D/s σχέση;;;!!! Φτου κακά παναγια μου!
     
  11. RAIN

    RAIN nefelibata

    Προσδοκίες: χημεία και επικοινωνία.
    Όπως νομίζω σε κάθε σχέση ανεξαρτήτως bdsm πλαισίου.

    Προσωπικά πέφτω με τα μούτρα, αναλόγως βέβαια της εντασης των συναισθημάτων που βιώνω, χωρίς στρατηγική και πλάνο.
    Το έχω πληρώσει αδρά. Πολλάκις.
     
  12. Brand

    Brand The Most Successful Delete

    Ah, the plot thickens. True. But not related to linguistics. And that right there, dear friend, is the rub.

    @Stilvi Καλά να πάθεις. On the plus side, με έκανες να ασχοληθώ.

    @RAIN Risk/Reward. Έτσι πάει. Η τύχη ευνοεί τους τολμηρούς, λένε. Τα στατιστικά για το κάθε πότε δεν ήταν αρκετά sexy για γνωμικό όμως.