Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

femdom lifestyle in daily life

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γυναικεία Κυριαρχία' που ξεκίνησε από το μέλος _DaRkNiGhT_, στις 22 Οκτωβρίου 2015.

  1. Εκτελώ χρέη εκπροσώπου τύπου του @_DaRkNiGhT_  
     
  2. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Το σχόλιο που έκανα πριν έχει για μένα νόημα αν το κίνητρο μιας τέτοιας κίνησης είναι μια προσωπική βαθιά πεποίηθηση, άρα προφανώς και πολιτική. Οτιδήποτε ανούσιο, όπως η πρόκληση, δεν είναι πραγματικό κίνητρο και δεν το λαμβάνω υπόψη.
    Στο βίντεο οι δυο τύπισσες είναι αγενέστατες. Δεν βρίσκω κανένα πρόβλημα να είναι γονατιστός και "σκαμπό" ο άντρας που είναι μαζί τους, αλλά η συμπεριφορά τους δεν έχει να κάνει με bdsm ή ρόλους. Στην συγκεκριμένη περίπτωση, έχει δίκιο ο γέρος που σηκώθηκε να ζητήσει τι γίνεται (είναι δικαίωμά του), και άδικο αυτές γιατί δεν απαντάνε.
    Ας μιλούσαν, ας άνοιγαν μια συζήτηση, ας μιλούσε ο γονατιστός άντρας. Αυτή είναι μόνο κακή συμπεριφορά.
    Το βίντεο δείχνει μόνο αγένεια, τίποτε άλλο. Το ίδιο για μένα θα ήταν αν έδειχνε εφήβους με δυνατή μουσική που δεν αντιδρούν στην έκκληση ενός γονιού που έχει ένα μωρό που κοιμάται.

    Αν μια κίνηση εξωτερίκευσης είναι ειλικρινής, κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να εκφράζεται ανεξαρτήτως συνθηκών.
    Με όλες τις ευθύνες και συνέπειες, χωρίς άλλη στόχευση.
     
    Last edited: 21 Ιανουαρίου 2016
  3. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Ναί, το θέμα είναι ότι δεν κάνουμε τίποτα..
     
  4. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Αγένεια θεωρούσαν και τα φιλιά σε δημόσιους χώρους πριν χρόνια.
    Γιατί πρέπει να εξηγήσεις σε κάποιον γιατί είναι γονατιστός ο άλλος δίπλα σου; Δηλαδή εξηγείς γιατί στέκεσαι με οποιονδήποτε άλλο τρόπο;
     
  5. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Αν με ρωτήσουν και μπορώ να απαντήσω, γιατί όχι. Πιστεύω βαθιά στη δύναμη της εξήγησης και της επικοινωνίας. Ένα στους δέκα, ή στους εκατό, μπορεί να προβληματιστεί με αυτά που θα πω.

    Θα μου πεις ότι αυτό δεν με βοήθησε ποτέ ιδιαίτερα, συμφωνώ. Προτιμώ εντούτοις να παραμείνω ιδεαλίστρια.
     
  6. To να υποστηρίζεις με σθένος στο περιβάλλον σου το δικαίωμα στις προτιμήσεις σου είναι σίγουρα κάτι. Δεν είναι ανάγκη όλες μας οι ενέργειες να έχουν μεγάλο βεληνεκές και φιλόδοξη στόχευση. Κάποιος είπε πως ακόμα και ενός ανθρώπου τη στραβή πεποίθηση να αλλάξεις, έκανες κάτι σημαντικό. Μία "όπως λάχει" επίδειξη με μόνο σκοπό να σοκάρει μπορεί να έχει αντίθετα αποτελέσματα, όταν δεν έχει την κατάλληλη οργάνωση και υποστήριξη.
     
  7. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Γίνεται να μπούμε μέσα στο κεφάλι κάποιου/ας, για να διακρίνουμε τις προθέσεις του/της?
    Κι άντε και κάποιος/α που εμφανίζεται ή κάνει κάτι μ' έναν τρόπο, που εμάς ξενίζει ή τον θεωρούμε ακόμη κι ανήθικο, να καθίσει να μας εξηγήσει.
    Να συζητήσει μαζί μας, αλλάζει κάτι? Και γιατί ν' αλλάξει στο τέλος.

    Δεν μιλάω για πήδημα ή μαστίγωμα στον δρόμο, δεν μιλάω στο να κυκλοφορεί κάποιος/α γυμνός/η.
    Δεν μιλάω για κάτι το ελεεινά "αξιοπερίεργο" εν τη παρουσία μικρών παιδιών.
    Εγώ καλώς ή κακώς, δεν θεωρώ την αισθητική μου ηθικό κανόνα, πόσο μάλλον που θα ίσχυε για όλους/ες.
    Αν κάτι δεν μου αρέσει και αφού δεν ξεπερνάει τα για μένα εσκαμμένα - τα οποία και παρέθεσα πιο πάνω - απλά στρέφω το κεφάλι μου αλλού.
    Και όχι επειδή με βολεύει, αλλά επειδή αυτός είναι ο τρόπος σκέψης μου.

    Anyway, στους δημόσιους χώρους όσο πρέπει να υπάρχει σεβασμός για την όποια πλειονότητα, που κάτι "το τρώει στη μάπα".
    Άλλο τόσο πρέπει να υπάρχει και σεβασμός ως προς την μειονότητα που το γουστάρει.
    Στην αντίθετη περίπτωση ας ταμπουρωθούμε ο καθένας και η καθεμία ( πλειονότητες και μειονότητες ) στα σπιτάκια μας.
    Αφού εκείνο είναι το μόνο μέρος που μας ανήκει καθ' ολοκληρίαν.
     
    Last edited: 21 Ιανουαρίου 2016
  8. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Συμφωνώ οτι το βίντεο δείχνει αγένεια, δείχνει όμως επιπλέον αδιαφορία και περιφρόνηση στην υφιστάμενη κοινωνική θέσμιση ,στην παράδοση .
    Επιπρόσθετα , επειδη θεωρώ οτι το βίντεο είναι σκηνοθετημένο και έχει πολιτική στόχευση, να αμφισβητήσει ,να αλλάξει ενδεχομένως αυτην ακριβώς την υφιστάμενη κοινωνική θέσμιση ,πράγμα ασφαλώς θεμιτό και επιθυμητό, για τους λόγους που ανέφερες αποτυγχάνει εντελώς στη επίτευξη του στόχου του και λειτουργει τελικά εις βάρος του.

    Ανεξαρτήτως συνθηκών όχι, για φαντάσου ενα ουρολάγνο να κατουράει το ταίρι του μεσημέρι στη πλατεία Συντάγματος...
     
  9. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Συμφωνούμε απόλυτα. Αν υπάρχει ένα βίντεο που πετυχαίνει το αντίθετο από αυτό που ήθελε να υπερασπιστεί - αν είναι αυτός ο σκοπός - είναι αυτό. Κρίμα.
    Νομίζω ότι υπάρχει διαφορά. Ο ουρολάγνος ικανοποιεί μια σεξουαλική ανάγκη/επιθυμία, ενώ το άτομο που περιφέρει το ταίρι του με κολάρο δηλώνει μια δυναμική σχέσης. Αντίστοιχο παράδειγμα, ένα ζευγάρι που συνουσιάζεται δημοσίως και ένα ζευγάρι που κρατιέται χέρι-χέρι.
     
  10. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Για εμενα, το γονατισμα συγκεκριμενα ή το να ειμαι το σκαμπο δεν εχουν καμια δηλωση της δυναμικης της σχεσης. Μου βγαινει εντελως φυσιολογικα η επιθυμια να γονατιζω για Εκεινη που ανηκω. Φανταζομαι το ιδιο κι Εκεινη της αρεσει να γονατιζω γιατι αυτο ειμαστε. Ετσι λοιπον δεν βλεπω οτιδηποτε αρνητικο στο να ειμαστε πχ σε ενα μπαρ κι εγω να στεκομαι γονατιστος διπλα της, ξερετε εμενα μου φαινεται σαν φυσικη ροη των πραγματων. Επιπλεον δεν μπορω να καταλαβω που αυτο το συγκεκριμενο προσβαλλει οποιονδηποτε αλλο νομικα ή ηθικα.
     
  11. angel42

    angel42 Regular Member

    Η ζωή είναι μία, ανεπανάληπτη και περνάει γοργά... Κανείς καλείται να αποφασίζει σε κάθε του στιγμή αν θα επιλέγει τις δυστυχίες που προκύπτουν από το να τη ζει και να την εκφράζει όπως θέλει, ή αν θα επιλέγει τις δυστυχίες που προκύπτουν από το να τη ζει και να την εκφράζει όπως θέλουν όλοι οι άλλοι... Α.
     
  12. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Θα ακολουθήσω το σκεπτικό σου για την οικονομία της συζήτησης.
    Αν θέλει το ζευγάρι να (εκ)δηλώνει δημοσίως την δυναμική της σχέσης του μπορεί να επιλέξει τρόπους που δεν θα σημασιοδοτούνται εντελώς διαφορετικά απο τον υπόλοιπο κόσμο, που δεν θα προκαλέσουν την αντίδραση του (ενδεχομένως) , που δεν θα σε βάλουν επομένως στη διαδικασία να αποδεικνύεις πως δεν είσαι ελέφαντας (ανώμαλος, ψυχάκιας, ξεφτιλισμένος κλπ κλπ, υπάρχουν πολλοί χαρακτηρισμοί τους οποίους θα μπορούσα να προσθέσω) .
    Μπορεί πχ το υ να ακολουθεί δυο βήματα πίσω, να έχει το βλέμμα χαμηλωμένο και να 'μαστε όλοι φίλοι...

    Θα ακολουθήσω και το δικό σου σκεπτικό ,για να μη χαθούμε σε άλλα μονοπάτια.
    Τη ζωή σου στην ιδιωτική σφαίρα τη ζείς και την εκφράζεις όπως θέλεις και δεν δίνεις λογαριασμό σε κανένα , όλοι οι άλλοι δεν έχουν καμία δουλειά να ανακατευτούν , εκτος αν εσύ την απλώσεις στα μανταλάκια.
    Στην δημόσια σφαίρα στην οποία αναφέρεσαι νομίζω,ή θα πρέπει να σταθμίσεις ποιά δυστυχία θα σου κοστίσει περισσότερο ,και σε βάθος χρόνου ,
    (αν θεωρείς οτι η κοινωνία συγκροτείται και εξελίσσεται σαν ένα άθροισμα εγωκεντρικών ατομικοτήτων που αλληλεπιδρούν συγκρουόμενες ), ή θα πρέπει να σεβαστείς τις κόκκινες γραμμές της και να επιλέξεις ενα αποδεκτό τρόπο έκφρασης , παράδειγμα έδωσα πιο πάνω (αν θεωρείς την κοινωνία ένα δυναμικό γίγνεσθαι αλληλοεξαρτώμενων ατόμων, μεταξύ τους αλλά και με το σύνολό της) .