Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Fire cupping

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος Firejimmy, στις 29 Δεκεμβρίου 2005.

  1. Firejimmy

    Firejimmy New Member

    Χρονια πολλα και καλη χρονια. Οποιος/α θελει να γνωρισει την εμπειρια του fire cupping ας επικοινωνησει μαζι μου... 
     
  2. sakiss3000

    sakiss3000 Regular Member

    Τη διαδικασία με τις βεντούζες τη θυμάμαι κι εγώ, αλλά λέγανε τότε ότι αν δεν είσαι πολύ κρυωμένος δεν κάνει, γιατί υπάρχει κάποιος κίνδυνος που δεν θυμάμαι ποιος ήταν. Επρεπε να είναι σε πολύ προχωρημένη κατάσταση ο άρρωστος για να φτάσει σε σημείο να του χτυπήσουν βεντούζες, και να πάρει μέτρα μετά γιατί κάτι συνέβαινε με τους πόρους. Πάντως τα άτομα που εφαρμόζανε αυτή την τεχνική δεν ήταν πολλά γιατί ήθελε μαεστρία. χρησιμοποιούσαν τρία ή τέσσερα ποτήρια, και τα χειρίζονταν πολύ γρήγορα (έμοιαζε κουραστική διαδικασία) κι όταν κόλλαγε το τελευταίο ποτήρι το πρώτο είχε ξεκολλήσει μόνο του, και μόλις το κόλλαγε ξεκόλλαγε το επόμενο και ούτω καθ εξής και τα χέρια του δουλεύανε σαν του ζογκλέρ. Από τότε που ήμουν μικρός έχω να δω τέτοια διαδικασία και την είχα ξεχάσει.
     
  3. Photographer

    Photographer Regular Member

    Δεν φανταζόμουνα ότι κάτι τέτοιο θα ήταν ερεθιστικό ή ότι αποτελεί πρακτική σαδο/μαζο.  
    Ο αδελφός μου κάνει βεντούζες στη Μάνα όταν αρρωσταίνει απο κρύο.
    Στη φωτό παρακάτω είναι τα ειδικά βεντουζοπότηρα, ενώ το νόμισμα υπάρχει σαν μέγεθος σύγκρισης.
    View attachment 671
     
    Last edited: 19 Μαϊου 2006
  4. anasia

    anasia Contributor

    RE: RE: Fire cupping


    μπορεις σε παρακαλω να γραφεις κανονικα σε μαυρα γιατι εμεις που ειμαστε ολιγον τυφλοι δεν μπορουμε να διαβασουμε τι γραφεις !!!

    σε ευχαριστω !
     
  5. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: RE: Fire cupping

    Αυτήν είναι η όλη διαδικασία για τις βεντούζες η οποία είναι όντως πάρα πολύ ερεθιστική επίσης συμπληρωματικά γίνετε πολύ πιο εντυπωσιακό και ανεβάζει την αδρεναλίνη στα ύψη αν στο σημείο που βάζουμε τις βεντούζες κάνουμε μια πολύ μικρή τομή με ξυράφι.
    Πιστέψτε με θα εκπλαγείτε από αυτό που θα δείτε το αίμα βγαίνει από της σχεδόν ανεπαίσθητη τομή με πίεση μέσα στην βεντούζα. Είναι τρομερά ερεθιστικό για όσους αρέσκονται στα bloodplay
    Το έχω κάνει και μου το έχουν κάνει είναι πολύ ιδιαίτερο γιατί θέλει ηρεμία προσοχή και αυτοσυγκέντρωση.
     
  6. G_E

    G_E Contributor

    Τις έκανε κι αυτές η γιαγιά μου. Τις έλεγε "κοφτές".
     
  7. Archon

    Archon sometimes sickness has fun

    τωρα μου ξυπνησατε μνημες γιαγιας.
    αυριο θα παω να αναψω κανα καντηλι...
     
  8. Syrah

    Syrah Contributor

    Επειδή τυχαίνει να έχω γνώσεις σχετικές με το θέμα, θα ήθελα να αποσαφηνίσω τα κάτωθι:

    Το fire cupping δημιουργεί τοπική υπεραιμία, όχι αιμόρροια. Θεωρώ ότι η υπεραιμία ή η μελανιές δεν αφορούν σε blood plays. Το fire cupping δεν εφαρμόζεται σε κομένο δέρμα με στόχο την αναρρόφηση αίματος (μην το συγχέουμε με την εφαρμογή βδελλών), αν συνέβαινε αυτό, η βεντούζα δεν θα μπορούσε να αποσπαστεί από το δέρμα αν πρώτα δεν γέμιζε το εσωτερικό της με αίμα. Για όσους αγνοούν τα χαρακτηριστικά της παραδοσιακής βεντούζας, υπενθυμίζω ότι το μέγεθος και το σχήμα της ομοιάζουν σε εκείνα των ποτηριών για κρασί, δίχως την κολώνα και τη βάση, αυτό σημαίνει πως θα υπήρχε τεράστια απώλεια αίματος. Επίσης το υλικό της είναι ιδιαίτερα ανθεκτικό γυαλί μεγάλου πάχους, το οποίο σημαίνει ότι σε περίπτωση ανάγκης δεν θα μπορούσε να σπάσει. Εν ολίγοις δεν θα υπήρχε έλεγχος της ροής του αίματος.

    Δεν γνωρίζω πού στο εξωτερικό η διαδικασία αυτή είναι καθιερωμένη ως bdsm technique, όπως διατείνεται ο Firejimmy, ούτε από πού προκύπτει η γνώση της Phaedra ότι είναι διαδεδομένη ως blood sport, και καλό θα ήταν κατά τη γνώμη μου όταν γράφονται τέτοιου είδους σχόλια να γίνεται άπαραιτήτως αναφορά σε πηγές, και δη αξιόλογες. Υπάρχουν μέλη που δεν είναι εξοικειωμένα με το s/m και που τώρα κάνουν τα πρώτα τους βήματα, τα οποία διαβάζοντας τα σχόλια αυτά, και μάλιστα στο Training Techniques, είναι πολύ εύκολο να θεωρήσουν ότι καθένας από τους συνομιλητές γράφει εκ πείρας και όχι υποθετικά.

    Και τέλος, θα ήταν καλό να αποσαφηνίσουμε κάποια στιγμή τί είναι bdsm technique και πώς διαφέρει από μία οποιαδήποτε έκφραση σαδισμού.
     
    Last edited: 7 Μαρτίου 2007
  9. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Αν δεν υφίσταται "κρύωμα" οι βεντούζες δεν κολλάνε ότι και να κάνετε.Αυτό σαν φιλική συμβουλή μην κάψετε και κανέναν άνθρωπο  
     
    Last edited: 8 Μαρτίου 2007
  10. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    αν θελεις γραφε με ελληνικα. thanks
     
  11.  θα ηθελα να δω να κανουν βεντουζες σε μια αρρςστι.. το σκεφτομαι συνεχεια..οποια μπορει να βοηθησει ασ επικοινωνησεισ μαζι μου
     
  12. JokerGemini

    JokerGemini Regular Member

    Λοιπον,οι βεντουζες και κολλανε χωρις κρυωμα αλλα ειναι και μια τεχνικη για καταπληκτικο μασαζ.
    οι παλιοι χρησιμοποιουσαν ποτηρια αλλα υπαρχουν ποτηρια βεντουζες σημερα τα οποια ειναι γυαλινα αλλα υπαρχουν και πλαστικες βεντουζεσ,σαν αυτες που εχω και χρησιμοποιουνται για το μασαζ.
    Αυτες οι τελευταιες φυσικα δε χρειαζονται φωτια αλλα πιστεψτε με ειναι σκετη καβλα οταν ξερει καποιος να σου κανει το μασαζ αυτο.Κι επειδη εμενα μου το κανουν συχνα ξερω τι σας λεω,οπως και οτι μου εχουν δειξει πως να τις κανω.απραγμα ομως που θελει γνωση διοτι οπως ,γενικωτερα στο μασαζ δεν χορατευουμε