Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

GLBT

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Εμπειρίες' που ξεκίνησε από το μέλος Phaedra, στις 29 Δεκεμβρίου 2005.

  1. Phaedra

    Phaedra Regular Member

    Εχω παρατηρησει οτι τα πιο πολλα posts γινονται απο ατομα που αυτοπροσδιοριζονται ως ετεροφυλα, οπως διαφαινεται απο το περιεχομενο των γραφωμενων τους. Αναρωτιεμαι αν ειναι δυνατον να μην υπαρχουνε ομοφυλοφυλα ατομα στο forum μας, ομοφυλοφιλες Μs σχεσεις η trans γυναικες η αντρες. Συγκεκριμενα με ενδιαφερει να ακουσουμε τις αποψεις τους και τις εμπειριες τους αλλα κυριως το να νοιωθουνε οτι σε μια τετοια εναλλακτικη κοινοτητα οπως η δικη μας εχουνε θεση και χωρο να εκφραστουνε και να αποτελεσουνε μελη μιας μεγαλυτερης ομαδας με κοινα ενδιαφεροντα.
    Αναμενω σκεψεις και ενδεχομενες προτασεις για το πως θα μπορουσαμε να ενθαρυνουμε τετοιες συμμετοχες.

    YΓ. GLBT=Gay, Lesbian, Bisexual, Transgender. Δεν γνωριζω αν υπαρχει αναλογος ορος στα ελληνικα, θα εκτιμουσα αν καποιος γνωριζει να με ενημερωσει.
     
  2. Maley

    Maley Contributor

    Πολυ σωστη η αποψη σου Phaedra. Εχω την γνωμη οτι σιγουρα υπαρχουν τετοια άτομα αναμεσα μας, μαλιστα ορισμενα συμμετέχουν και σε διαφορα posts. Διαβαζοντας καποια απο αυτα διακρινονται τα οποια GLBT στοιχεια που ομως νομιζω οτι ειναι συγκεκαλυμμενα -κατα καποιο τροπο θα έλεγα. Παντως ειναι λογικο να ακαουστουν και οι απόψεις τους.
     
  3. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    υπάρχουν κάποια τέτοια άτομα εδώ αλλά στην συντριπτική πλειοψηφία η παραμονή τους αποσκοπεί μόνο στην εύρεση παρτενέρ
     
  4. Phaedra

    Phaedra Regular Member

    RE: RE: GLBT

    Εγω παλι διαφωνω-η κοινοτητα μας καθοριζεται απο τον τυπο σεξουαλικου ενδιαφεροντος και οχι το φυλο του ατομου στο οποιο απευθυνεται. Το forum εχει χωρο (οποιος διαφωνει αρκει να κοιταξει τον τροπο που εχουνε δομηθει τα topics στο home page του site) για ολες τις σεξουαλικες προτιμησεις.
     
  5. Phaedra

    Phaedra Regular Member

    RE: RE: GLBT

    Δεν βλεπω γιατι "εκτιθεται" καποιος-επισης, η κοινοτητα αυτη ειναι all inclusive και pansexual.

    Στον βαθμο που ισχυει αυτο (οτι ψαχνουνε κυριως για partner), αναρωτιεμαι αν εχουμε κανει κατι η αν δεν εχουμε κανει κατι ωστε να κανουμε προσιτα και αλλα μερη του site.
     
  6. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    φυσικά και δεν υποτιμάω την δουλειά μου, όντως το "καμάκι¨είναι δευτερέουσα δραστηριότητα σε αυτό το σιτε. απλά στατιστικά έκανα την σωστή παρατήρηση πως τα ομοφυλόφιλα μέλη δεν μετέχουν στις συζητήσεις γιατί ενδιαφέροντα κατά κύριο λόγο μόνο στην εύρεση παρτενέρ
     
  7. little_slut[PieR]

    little_slut[PieR] Regular Member

    Ό/όσοι έχουν διαβάσει ποστ μου ή όσοι με γνωρίζουν ξέρουν ότι είμαι αμφιφυλόφιλη. Θα διαφωνήσω με το rolfo. Εγώ προσωπικά θα ένιωθα πιο εκτεθειμένη να πω σε μια bi/lesbian κοινότητα ότι είμαι σκλάβα(όσοι κυκλοφορούν στα τσατ γνωρίζουν ότι τα bdsm nicks γίνονται ban γιατί θεωρούνται πρόκληση ακόμα και σε rooms GLBT) παρά να πω εδώ ότι είμαι bisexual. Αν θυμάμαι καλά το 1ο μου thread εδώ ήταν κάτι σχετικό με Femdom/femsub και συζητήθηκε χωρίς ταμπού από τα υπόλοιπα Μ/μέλη. Το έδαφος αυτής της κοινότητας είναι πρόσφορο για GLBT άτομα, μένει μόνο να ανοιχτούν και να εκφραστούν ελεύθερα.
     
  8. Θα μπορούσες να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός όσον αφορά τους queers, oscarwil; Οι γνώσεις μου πάνω στη συγκεκριμένη "ομάδα" είναι ελάχιστες.
     
  9. Phaedra

    Phaedra Regular Member

    RE: RE: GLBT

    Σε ευχαριστω πολυ oscarwil για τις προσπαθειες μεταφρασης. Αναρωτιεμαι αν οι οροι που παραθετεις ειναι δοκιμοι η αν αποτελουν δικες σου προτασεις αποδοσης των αντιστοιχων αγγλικων. Οσο για το ακρωνυμιο GLBT, δεν προσθετω τον ορο queer παρολο που καταλαβαινω γιατι τον προτεινεις απλα γιατι το GLBT αποτελει ορο αυτο καθαυτο που χρησιμοποιειται ευρεως.

    O ορος queer Wild_Pleasures αφορα σε ενα ολοκληρο πολιτικο κινημα σχετικα με την σεξουαλικοτητα. Queer σημαινει περιεργος, παραξενος και παλιοτερα χρησιμοποιουταν ως βρισια προς ομοφυλοφιλα ατομα. Σταδιακα, και με την εξελιξη του κινηματος για τα δικαιωματα των ομοφυλοφιλων ατομων, η λεξη αυτη αρχισε να αποτελει εναν ορο που το κινημα ιδιοποιηθηκε ωστε να αντιστρεψει αυτη την χροια της υποβαθμισης της ομοφυλης σεξουαλικοτητας σε ενδυναμομενη, σχεδον κοροιδευτικη χρηση εναντι των ατομων που την υποβαθμιζουν. Με τον αναλογο τροπο στο BDSM lifestyle μπορει να γινει (και γινεται) χρηση με τρυφερη και παιχνιδιαρικη διαθεση ο ορος pervert (=ανωμαλος), που ενω φυσικα εχει μια προσβλητικη χροια στην αρχικη της μορφη, ιδιοποιειται απο τις BDSM κοινοτητες για να νοησει μια πιο empowered σταση απεναντι στην παραβατικη σεξουαλικοτητα.
    Η διαδικασια αυτη υπογραμμισε και εφερε στο προσκηνιο της σκεψης των ατομων που μελετουν αυτα τα πολιτισμικα φαινομενα τις γλωσικες διαστασεις της θεωρησης της σεξουαλικοτητας και αποτελεσε αφορμη για την αναπτυξη ενος ολοκληρου κλαδου λογοτεχνικης και πολιτισμικης μελετης (literary and cultural studies) που αποκαλειται queer theory και αφορα οχι μονο στην ομοφυλοφυλη αλλα σε ολες τις παραβατικες μορφες σεξουαλικοτητας και τους τροπους με τους οποιους γλωσσικα αλλα και μεσα απο αλλες σημειολογικες διαδικασιες τιθενται στο περιθωριο της ανθρωπινης δραστηριοτητας. Οποιος ενδιαφερεται για βιβλιογραφια στον χωρο αυτο μπορει να επικοινωνησει μαζι μου μεσω PM.

    Η ιδιοποιηση που προτεινει ο oscarwil για την λεξη πουστης, ειναι παρομοια με την αναλογη με την οποια εχει εξελιχθει στα αγγλικα η λεξη faggot που σημαινει πουστης (με ολες τις αρνητικες της εννοιες) και που τελευταια χρησιμοποιουνε οι gay αντρες αναφερομενοι στους εαυτους τους χωρις ιχνος προσβλητικης διαθεσης.