Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Gorean BDSM

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος miranda, στις 28 Μαϊου 2005.

  1. Kaveiros

    Kaveiros Regular Member

    Απάντηση: Gorean BDSM


    Μαλλον θα πρεπει να αλλαξεις το στατους που δηλωνεις.
    Μπορει οι ΑΦΕΝΤΕΣ να ειναι λιγοι ομως διαθετεις το μεγαλυτερο
    προσον...μπορεις να τους διακρινεις!Ειναι πιο ευκολο απ το να χτυπιεσαι
    απο δω κ απω κει!
    welcome on board
     
  2. zou

    zou

    Απάντηση: Gorean BDSM

    το βρηκα καπου και ηθελα να το βαλω  

    [FONT=Verdana,Arial,Helvetica,sans-serif]"There is a difference" laughed Hassan, "between the pride of a free woman and the pride of the slave girl. The pride of a free woman is the pride of a woman who feels herself to be the equal of a man. The pride of the slave girl is the pride of the girl who knows that no other woman is the equal of herself"
    Page 332 - 333 - Tribesmen of Gor
    [/FONT]

    πηγη: Gorean Free Women
     
  3. Emma

    Emma Contributor

    Re: Απάντηση: Gorean BDSM

    Ο Hassan διετέλεσε γυναίκα (και δη free) και ξέρει ποιό είναι το pride της free woman και πώς αισθάνεται αυτή;
    Γιατί, όσον αφορά εμένα τουλάχιστον, λάθος του τα είπαν.
     
  4. zou

    zou

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Gorean BDSM

    γιατι το λες αυτο?
     
  5. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Re: Απάντηση: Gorean BDSM

    ευτυχώς ή δυστυχώς εσύ πρέπει να αποδείξεις σε κάποιον Κυρίαρχο ότι αξίζει να ασχοληθεί μαζί σου και όχι το αντίθετο.Το αν είσαι πρόθυμη σε σχέση με το αν είσαι ικανή να γίνεις σκλάβα κάποιου μπορείς να το πεις για συγκεκριμένα άτομα που γνωρίζεις τί ζητάνε απο μία slave και όχι γενικά.Σαφέστατα ο έρωτας παίζει ρόλο όχι όμως στο Gorean lifestyle.το ίδιο δώρο που προσφέρει μια γυναίκα προσφέρει και ένας άντρας και αν μη τι άλλο όταν είναι Κυρίαρχος με την συμπεριφορά σου πρέπει να τον τιμάς εσύ.
    Φιλικές διευκρινήσεις στις σκέψεις που εξέθεσες δημόσια.

     
     
  6. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Re: Απάντηση: Gorean BDSM

    Μία εύλογη απορία: δηλαδή στο Gorean lifestyle δε μπορεί να υπάρξει έρωτας; Τα άτομα που ασχολούνται μ' αυτό είναι ανίκανα να νιώσουν ερωτικά συναισθήματα;
     
  7. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Σε ενδιαφέρει το Gor ?
     
  8. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Re: Απάντηση: Gorean BDSM

    Μην μπερδεύεις ένα role play παιχνίδι με τις σχέσεις γύρω σου. Όπως έχω ξαναπεί δεν μπορεί να υπάρξει Gorean lifestyle. Το μόνο που μπορείς να μεταφέρεις στην πράξη είναι κάποια τελετουργικά και κάποια πρωτόκολλα. Τίποτα άλλο.
     
  9. kardy_

    kardy_ Regular Member

    Εγω παλι με καποια απο αυτα που διαβαζω ενα εχω να πω.......


    χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
     
  10. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Καθαρά και μόνο σαν εγκυκλοπαιδική γνώση
     
  11. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Gorean BDSM

    @ Emma,

    Τα Gorεανικά μου είναι αρκετά αδύνατα, μια λέξη στις τρεις πιάνω περίπου και όταν είμαι αφηρημένη ούτε αυτές, αλλά έχω την εντύπωση ότι σου λέει ότι στον Πλανήτη Γκορ, τόπο κατά βάση κυριαρχικών αντρών διαφόρων ιδιοσυγκρασιών και ιδιαίτερα δομημένο ιεραρχικά, οι ελεύθερες γυναίκες μπορούν στοιχειωδώς να συγκρίνουν εαυτόν με τους ελεύθερους άντρες, κάτι που είναι αδιανόητο και ανούσιο για τις σκλάβες.

    Πλην όμως, αν εσένα σου έφταιξε η υπερηφάνια των ελεύθερων γυναικών, εμένα με προβλημάτισε το πώς παρουσιάζεται η υπερηφάνια των σκλάβων γυναικών  

    Λοιπόν, ο προβληματισμός μου είναι περίπου αυτός και πραγματικά θα ήθελα να με διαφωτίσει κάποιος σχετικός με το Γκορέαν ιδίωμα.

    Η υπερηφάνια της σκλάβας, λέει ο Χασάν, πηγάζει από το γεγονός ότι δεν υπάρχει σκλάβα όμοιά της.

    Είναι ή δεν είναι αναλώσιμες οι σκλάβες, γενικά, αλλά και στο Γκορ; Τουλάχιστον στη θεωρία. Ένα το κρατούμενο.

    Μετά, αυτή η μορφή υπερηφάνιας μου φαίνεται α) ότι βασίζεται σ ένα μη πραγματικό δεδομένο, β) ότι μπορεί να γίνει ένα όχημα αυτονόμησης της σκλάβας από τον Αφέντη της (αφού αυτή είναι και η πρώτη άμα λάχει, βρέξει - χιονίσει, δεν εξαρτάται και πολύ από την κρίση Του, έτσι δεν είναι; ) και γ) ότι ωθεί τη σκλάβα σε μια ανταγωνιστική στάση ως προς τις άλλες σκλάβες, ακόμα και αν αποφεύγει - όπως υποθέτω - να εκφράσει ανοιχτά κάτι τέτοιο. Κοινώς, μοιάζει να ανοίγει πόρτες προς διάφορες μορφές κατινιάς, σε περίπτωση που η σκλάβα έχει χρόνο ν ασχοληθεί...

    Θα καταλάβαινα την υπερηφάνια ή αντίστοιχα την ντροπή της σκλάβας ανάλογα με το πόσο καλά ή λιγότερο καλά υπηρέτησε τον Αφέντη της την πιο πρόσφατη φορά.

    Και μία δεύτερη αποριούλα, τί εστί Χασάν στο Tribesmen of Gor, μετράει η άποψή του ή θα ανασκευαστεί από κάποιον άλλο λίγο πιο κάτω πχ;
     
  12. pax

    pax Regular Member

    Re: Απάντηση: Gorean BDSM

    Ούτε εγώ είμαι ειδική, αλλά νομίζω πως η ουσία εδώ είναι ότι η σύγκριση γίνεται μόνο μεταξύ γυναικών.





    Εγώ έχω πρόβλημα με το άλλο:

    "A slave is not permitted pride."
    σελίδα 175, Explorers of Gor