Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

H ειδοποιός διαφορά μεταξύ μιας αυταρχικής γυναίκας και μιας Domme

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γυναικεία Κυριαρχία' που ξεκίνησε από το μέλος Nemo, στις 10 Νοεμβρίου 2009.

Tags:
  1. Nemo

    Nemo Nemo D/s Jongleur

    Τι ουσιαστικές διαφορές πιστεύετε πως έχει μια κυριαρχικού και αυταρχικού χαρακτήρα γυναίκα από μια Κυρία, Mistress, Domme ; Τι πιστεύετε εν πάσει περιπτώση ότι κάνει τη διαφορά μεταξύ μιας Domme και μιας απλής γυναίκας που δεν φέρει συνειδητά ή ασυνείδητα κανέναν τίτλο (Domme, Mistress), που δεν έχει καμμία γνώση για το bdsm, ωστόσο φέρει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά προσωπικότητας (κυριαρχικότητα, αυταρχικότητα, διάθεση και επιθυμία ελέγχου του άντρα κλπ); Η θέση μου είναι ότι στην κοινωνία υπάρχουν χιλιάδες γυναίκες κυριαρχικού και αυταρχικού χαρακτήρα, μένουν όμως συνειδητά ή ασυνείδητα μακρυά από το bdsm. Ακόμα κι αν το γνωρίσουν, απορρίπτουν τις περισσσότερες πλευρές του, όπως τον μαζοχισμό ή την ταπείνωση. Τους φαίνεται παλαβό να μαστιγώνουν κάποιον ή να του φοράνε κολλάρο ή να χρησιμοποιούν το strapon, μπορεί να τον θεωρούν λιγότερο άντρα και χίλιοι δυο άλλοι λόγοι τις απομακρύνουν από το να υιοθετήσουν αυτό το lifestyle και να το ζήσουν, ακόμα κι εάν ο χαρακτήρα τους είναι άκρως αυταρχικός. Ποιός είναι πιστεύετε ο λόγος ;

    Τελικά που πιστεύετε ότι έγκειται η διαφορά μεταξύ της αυταρχικής γυναίκας της διπλανής πόρτας, της δυναμικής business woman, της μαχητικής personas, χαρακτήρες και ιδιοσυγκρασίες που αναγνωρίζουμε πολύ εύκολα μέσα στην κοινωνία, από μια Mistress ή μια Domme; Στην σεξουαλική τους ιδιαιτερότητα μηπως ; Στις ενδυματολογικές προτιμήσεις (φετίχ κλπ) ; Στον κώδικα επικοινωνίας ; Στο ότι μπορεί να είναι και polyamorous ; Στο ότι ερεθίζονται πραγματικά να βλέπουν μπροστά τους γονατιστό τους άντρες και να τους γλύφουν ή να της φιλάνε τα πόδια ;

    Κι απ'την άλλη, πολλές φορές έχω αναρωτηθεί επειδή μου είναι αδύνατο να φαντασιωθώ καν τον εαυτό μου ως Dom σε μια σχέση, ερεθίζονται πράγματι με όλα αυτά οι Dommes ; Αν ναι, αυτό σημαίνει ότι μια Domme χαρακτηρίζεται επιπλέον από μια αναγκαία μικρή ή μεγάλη δόση ναρκισισμού και αυταρέσκειας ; Τέλος, γιατί πιστεύω ότι εάν αφαιρέσουμε τα κοινά στοιχεία προσωπικότητας που προανέφερα (τον βασικό κορμό κατά τη γνώμη μου που είναι η κυριαρχική και δεσποτική συμπεριφορά) οι διαφορές μεταξύ των κυριαρχικών γυναικών, είτε λέγονται Dommes είτε όχι, είναι ελάχιστες και επιφανειακές; Μήπως η σεξουαλική ιδιορυθμία, ανδρών τε και γυναικών, έχει τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο στη διαδικασία ορισμού μιας d/S σχέσης; Μήπως οι ιδιοσυγκρασίες και οι χαρακτήρες είναι ζητήματα δευτερεύοντα για τέτοιου είδους σχέσεις;
     
  2. SensualTorturer

    SensualTorturer Regular Member

    όπως βλέπεις ούτε οι ίδιες δεν μπορούν να σου απαντήσουν!
     
  3. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: H ειδοποιός διαφορά μεταξύ μιας αυταρχικής γυναίκας και μιας Domme

    Απλη η απάντηση..
    Στις εκτος χωρου αυταρχικες γυναικες.. αρεσει κυρίως το ds..
    ενω στις εντος χωρου, κυριως το sm.


    Οι εντος χωρου βεβαια γνωριζουν κ το μοντελακι που προωθειτε οι υπο αντρες.. κ οσο να ναι προσαρμοζονται σχετικώς..

     
     
  4. Nemo

    Nemo Nemo D/s Jongleur

    Re: Απάντηση: H ειδοποιός διαφορά μεταξύ μιας αυταρχικής γυναίκας και μιας Domme

    Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι τόσο απλά τα πράγματα, αλλιώς θα έμεναν παραπονεμένοι κυρίως μόνο οι μαζοχιστές για τη μοναξιά τους στο χώρο του bdsm. Υπάρχουν αυταρχικού χαρακτήρα γυναίκες έξω από το bdsm που παθαίνουν αλλεργία ακόμα και με το γονάτισμα του άντρα μπροστά τους. Το γονάτισμα δεν είναι s/M αλλά μια πλευρά-έκφραση της υποταγής. Αν δεχθώ την άποψή σας τότε όλες οι αυταρχικές γυναίκες που είναι μακρυά από το bdsm, είναι Dommes και η μόνη τους διαφορά είναι ότι δεν φέρουν bdsm status/τίτλο. Τότε ποιός ο λόγος να αναζητάει ένας υποτακτικός άντρας μια d/S σχέση μέσα σε μια bdsm κοινότητα και όχι ό,που να'ναι μέσα στην κοινωνία ;
     
  5. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: H ειδοποιός διαφορά μεταξύ μιας αυταρχικής γυναίκας και μιας Domme

    Είναι συνυφασμένος ο αυταρχικός χαρακτήρας γενικά, με την τάση και επιθυμία γιά κυριαρχία σε ερωτικό επίπεδο; Πιστεύω όχι, πιθανότατα στην πλειοψηφία των περιπτώσεων. Εύλογη λοιπόν η απάντηση, νομίζω...

    Στη σεξουαλική τους ιδιαιτερότητα, και μόνο. Οι ενδυματολογικές προτιμήσεις, τα άλλα φετίχ, ο ερεθισμός από "τον άντρα στα πόδια τους", από εκεί πηγάζουν. Εάν δεν υπάρχει η σεξουαλική ιδιαιτερότητα, η business woman που θα σκύψεις να της γλύψεις τα πόδια θα σου ρίξει κλωτσιά, και όχι γιά να την απολαύσει (ή να την απολαύσεις), αλλά γιά τους ίδιους λόγους που θα το έκανε, εάν την χούφτωνες...

    Στο τελευταίο, υπογραμμισμένο, κομμάτι, που μπορώ να απαντήσω, θα πω: Ναι, έτσι ακριβώς.

    Τα είπα και πριν, εδώ έχεις δίκιο, δεν είναι όλες οι αυταρχικού χαρακτήρα γυναίκες Dommes... Όσο γιά το λόγο της αναζήτησης εντός της κοινότητας και όχι έξω, βλέπεις εσύ κάποιον άλλο από τη (σχετική) σιγουριά γιά το ότι όποια είναι εδώ, και δηλώνει Κυριαρχική, έχει πολλές πιθανότητες όντως να είναι;



     
  6. Nemo

    Nemo Nemo D/s Jongleur

    Master ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θέλω να σας ρωτήσω ακόμα, οι πιθανότητες να συνυπάρχει η κυριαρχική γυναικεία προσωπικότητα και ο συναισθηματισμός με τη γυναικεία σεξουαλική ιδιαιτερότητα είναι απειροελάχιστες ή κάνω λάθος; Αυτό μου έχουν δείξει τουλάχιστον οι έως σήμερα εμπειρίες μου. Ακόμα τί θα συμβουλεύατε έναν υποτακτικό που βάζει σε πρώτη προτεραιότητα τον συναισθηματισμό και τα δεσμά μιας αγαπητικής σχέσης βαθειάς υποταγής και ελέγχου (d/S) ; Να αναζητήσει δεσμό εκτός ή εντός των διαφόρων bdsm κοινοτήτων ; Επειδή έχω κάνει άπειρες συζητήσεις για αυτά τα ζητήματα ακόμα και με άτομα που βρίσκονται έξω από το bdsm και θεωρούνται ειδικοί των ανθρώπινων σχέσεων, πολλές φορές παίρνω την συμβουλή να πάψω να είμαι επικεντρωμένος μέσα σε οποιαδήποτε bdsm κοινότητα και να αναζητήσω εκτός αυτού του χώρου μια τέτοια σχέση ελέγχου/υποταγής που επιθυμώ, ακόμα και εάν απουσιάζουν οι σεξουαλικές ιδιαιτερότητες.Επειδή δεν είμαι και νιάναρο και με απασχολεί σοβαρά πλέον η συντροφικότητα.
     
  7. Lady_Dementia

    Lady_Dementia DemonLure the Seductive Contributor


    Nα συνεχίσει το ψάξιμο (μέσα και έξω από τους κόλπους της bdsm κοινότητας),θέτοντας πάντα τις ίδιες προτεραιότητες.  



    ^*^
     
  8. fractal

    fractal Regular Member

    Εχω την αίσθηση οτι μια απάντηση στο ερωτημά σου είναι οτι το BDSM είναι σαν τον κομουνισμό. Στην θεωρία όλα είναι εύκολα και πραγματοποιήσιμα αλλά στην πράξη ,ειδικά στις χαοτικές ανθρώπινες σχέσεις στην σημερινή εποχή έχουν σαν αποτέλεσμα την Παπαρήγα.
     
    Last edited: 11 Νοεμβρίου 2009
  9. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: H ειδοποιός διαφορά μεταξύ μιας αυταρχικής γυναίκας και μιας Domme



    "Master" λες εμένα;   "ΜindMaster" φίλε μου, ή "ΜΜ" αν θέλεις, γιά να μην έχουμε τίποτε παρεξηγήσεις...  

    Δεν βλέπω γιατί να είναι απειροελάχιστες οι πιθανότητες να συνδυάζονται σε μιά γυναίκα, αυτά που θέλεις... Είπα και πριν βέβαια ότι εγώ από Κυριαρχικές γυναίκες δεν ξέρω τίποτε από πρώτο χέρι, αν υποθέσουμε όμως πως ξέρω δυό πράγματα περί κυριαρχικών ανδρών και επίσης υποθέσουμε πως υπάρχει αναλογία, δεν πιστεύω πως στην ουσία ψάχνεις κάτι τόσο σπάνιο...

    Ένα βασικό πράγμα βέβαια, όπως είπα πλαγίως και σ' ένα άλλο ποστ μου σήμερα, στο οποίο σου έθετα κάποια ερωτήματα, είναι το πώς τοποθετείς εσύ τα πράγματα, ή τί στάση τηρείς αν το θέλεις, όταν ξεκινάς επαφές γιά μιά νέα σχέση. Ναι μεν προτίθεσαι προφανώς λοιπόν να παραδώσεις τα ηνία, αλλά θα πρέπει να έχεις συμφωνήσει πρώτα, σε αδρές γραμμές τουλάχιστον, τη διαδρομή που θα ακολουθήσετε, με τη μέλλουσα ηνίοο... Χρειάζεται μιά κάπως σθεναρή στάση λοιπόν, και σταθερότητα στις απαιτήσεις σου (ας τολμήσουμε τη λέξη). Υποτακτικός μπορεί να είσαι, αλλά προφανώς εσύ ψάχνεις μιά σχέση ζωής, πρέπει να διασφαλίσεις λοιπόν πως θα πληρεί κάποιες προδιαγραφές. Δεν μπορείς να το εμπιστευθείς αυτό εν λευκώ, σε κανέναν...

    Φυσικά, όπως πολύ σωστά είπε ήδη η εκλεκτή Lady πιό πάνω, σκόπιμο είναι να ψάχνεις και μέσα, και έξω. Χωρίς να αγχώνεσαι υπερβολικά όμως, αυτό όπως ξέρεις, δεν βοηθάει ποτέ. Ναι μεν δεν είσαι "νιάνιαρο", αλλά δεν είσαι και υπερήλιξ...  




     
  10. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: Re: H ειδοποιός διαφορά μεταξύ μιας αυταρχικής γυναίκας και μιας Domme

    εμ βεβαια... κορακας κορακου ματι βγαζει; δεν βγαζει... 
     
  11. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: H ειδοποιός διαφορά μεταξύ μιας αυταρχικής γυναίκας και μιας Domme


    36 χρονώ παιδί είναι το παλληκάρι, σεβασμιότατε...  


     
  12. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: Re: H ειδοποιός διαφορά μεταξύ μιας αυταρχικής γυναίκας και μιας Domme

    Αυτη η νεανικη μου επιπολαιοτης θα με φαει( και το γεγονος ο.τι δεν φορουσα τα γυαλια μου)
    Μπερδεψα τον αριθμο των ποστ με την ηλικια !!