Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Υγιές και αρρωστημένο

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Phaedra, στις 10 Ιουλίου 2005.

  1. Phaedra

    Phaedra Regular Member

    Me aformi prosfata posts se dio diaforetika threads opou ekfrastikan apopseis shetika me BDSM drastiriotites i tropous skepsis se Ms sheseis, nomizo oti einai hrisimo na sizitithei to erotima tou ti thewreitai arrostimeno opos episis to poia einai i hrisimotita tou na hrisimopoieitai aftos o oros.
    Einai arrostimeno apla afto to opoio den erethizei ton omilounta? Afto pou den ton erethizei alla ke pou gia kapoion logo vriskei prosvlitiko? Ti noeitai os "prosvlitiko" se afto to plaisio? Prepei na iparhoune oria sto ti apodehetai mia BDSM koinotita os "gousta" tou kathenos? Ke an nai, poios einai aftos pou tha krinei ke se poia vasi?
    Ta erotimata einai polla ke nomizo simantiko na sizitithoune...akoma ke an iparksoune anafores se sigkekrimena paradeigmata to thema afora genikotera to BDSM ke ta D/s, M/s lifestyles.
     
  2. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    Η γνώμη μου είναι πως αρρωστημένο είναι κάθε τι αηδιαστικό. Το αηδιαστικό και το αρρωστημένο για μένα μπορεί για κάποιον άλλον να είναι φυσιολογικό. Ακόμα και η παιδεραστία και η ζωοφιλία που είναι αρρωστημένα κατα κοινή ομολογία δυστηχώς έχουνε και αυτά τους funs τους
     
  3. paroinia

    paroinia Regular Member

    Ακριβώς. Ο καθένας είναι ξεχωριστός και έχει τα δικά του γούστα. Για μένα αρρωστημένο, εκτός από τα προαναφερθέντα από τον Κωνσταντίνο είναι και η ουρολαγνεία αλλά σε αυτό το φόρουμ έχει τους θαυμαστές της. Μάλλον με θεωρείτε εσείς αρρωστημένη που κάνω βανίλλα σεξ, οπόταν είμαστε πάτσι  
     
  4. gaby

    gaby Guest

    Προσωπικά έχω μερικούς βασικούς κανόνες για να αξιολογώ τι είναι αρρωστημένο και τι όχι.

    α) Ο πρώτος και κυριώτερος είναι να αποφεύγω το σύνδρομο "my vice is o.k., yours is not". Εφόσον εγώ έχω ροπές, προτιμήσεις, επιθυμίες, φαντασιώσεις, και βρίσκομαι σε αυτό το φόρουμ γιατί εγώ θα είμαι υπεράνω κριτικής, οι υπόλοιποι όχι.

    β) Αρρωστημένο θεωρώ αυτό που μπορεί να με αρρωστήσει είτε ψυχικά είτε σωματικά. Π.χ. depersonalisation, καταναγκαστική συμμετοχή σε όργια, ουρολαγνεία (θα προτιμούσα να διαλύσω τη σχέση παρά να πιώ ούρα, διότι απλούστατα έτσι μπορεί να αρρωστήσω σοβαρά), barebacking και άλλα ακόμα χειρότερα. Για παιδοφιλία κ.λ.π. εκτός θέματος διότι είναι εγκληματικά όχι απλά αρρωστημένα.

    γ) Προβληματική αλλά όχι αναγκαία αρρωστημένη θεωρώ μία κατάσταση real life όπου όλα αξιολογούνται με κριτήρια BDSM. Όλοι οι άνθρωποι έχουμε και κυριαρχική και υποτακτική πλευρά στην ψυχοσύνθεσή μας, άλλο το ποιά μας εκφράζει περισσότερο ερωτικά. Δεν περιμένω από κανέναν να είναι αμιγώς κάτι από τα δύο σε όλες τις εκδηλώσεις της ζωής του και δεν αμφισβητώ την έκφραση της σεξουαλικότητας του Κυρίαρχου αν δεν είναι κυρίαρχος παντού και πάντα στη ζωή του ή αν δεν κερδίζει πάντα σε όλα.

    δ) Απο κει και πέρα δίνω στον εαυτό μου το δικαίωμα να έχει τις προσωπικές του προτιμήσεις ή και προκαταλήψεις. Αν μέσα μου θεωρώ το πυγοράπισμα μέχρι κλάμματος απολύτως αποδεκτό αλλά δε "μου πηγαίνει" η χρήση strap - on σε άντρα, δεν νομίζω ότι πρέπει να αλλάξω γνώμη αλλά δε θα πώ και σε κανέναν άλλο ότι έτσι όπως τα βλέπω εγώ είναι τα πράγματα και όχι αλλιώς.
     
  5. gaby

    gaby Guest

    RE: RE: Igies ke arrostimeno

    Το vanilla sex από μόνο του απλά ανεπαρκές ίσως, γιατί αρρωστημένο; Έπειτα δε νομίζω ότι έχουν οι γνήσιοι lifestylers ροπή προς την κριτική των vanilla.
     
  6. DeSade

    DeSade Owner of evelin

    Θεωρω οχι αρρωστημενο (γιατι αυτη η ορολογια περιεχει μια δοση υποκειμενικοτητας και δημιουργει ερωτηματα του τυπου "με ποια κριτηρια θα αποκαλεσει καποιος μια πρακτικη με αυτον το τροπο?")
    αλλα επικινδυνο οτιδηποτε θετει σε κινδυνο τη ζωη του συμμεντεχοντα σε υποτακτικο ρολο .
    Σε αυτο περιλαμβανω εγκληματα του κοινου ποινικου δικαιου με προσχημα το αβυσαλλεο BDSM παθος (φονος , ακρωτηριασμος, παραμορφωση,) . Σε αυτες τις περιπτωσεις το BDSM ειναι μια βολικη δικαιολογια στον ψυχοπαθη που βρισκει μια διεξοδο για να εκφρασει τον μισανθρωπισμο του και τον κοινο απολυτο σαδισμο του σε ατομα αφελη που δεν καταλαβαν τις προθεσεις του η σε δυστυχισμενα ατομα που χρηζουν ψυχιατρικης βοηθειας και πισω απο τον χαρακτηρισμο υποτακτικη/ος, σκλαβα/ος κρυβουν τις αυτοκαταστροφικες και καταθλιπτικες τους τασεις και γιατι οχι την επιθυμια τους να τερματισουν τη ζωη τους.
    Στην περιπτωση τετοιων γεγονοτων στιγματιζεται μαζικα οριστικα και αμετακλητα η BDSM κοινοτητα που δεχτηκε ενα τετοιο ατομο και εφαρμοζει S/m η D/s τεχνικες ακομα και αν αυτες γινονται με ασφαλη, ελεγχομενο και με αμοιβαια συναινεση τροπο.Η κοινωνικη κριτικη ειναι αμειλικτη και δεν συγχωρει λαθη.
    Θεωρω οτι τα παιχνιδια που περιεχουν κινδυνους για την υγεια των συμμετεχοντων πρεπει να αποφευγονται. Οχι π.χ blood play την εποχη toυ HIV.Ειναι κοινη λογικη. Ο ιος ανιχνευεται μετα απο χρονια απο την μολυνση. Ακομη και οι αναλυσεις αιματος δεν βοηθουν.
    Με ανησυχουν και θεωρω ως ενα βαθμο τα S/m παιχνιδια χωρις safeword επικινδυνα. Μπορει τα ατομα που συμμετεχουν να εχουν απολυτη εμπιστοσυνη μεταξυ τους και Ο Master στις S/m σχεσεις αυτες να γνωριζει τα ορια της σκλαβας του σε πολυ μεγαλο βαθμο και πραγματικα να νοιαζεται γι αυτην. Αν ομως εστω και μια φορα κανει λαθος; αν οντως ξεπεραστουν τα φυσικα , ανθρωπινα ορια αντοχης της σκλαβας και δεν το καταλαβει; Αν δεν το αντιληφθει και η ιδια πανω στην γενικοτερη εκσταση που καποιοι αναφερουν ως Subspace για να ειδοποιησει με καποιον τροπο εγκαιρως;
    Παρεπιπτοντως θυμιζω οτι υπαρχει και η λεγομενη αυτεπαγγελτη διωξη σε περιπτωση που χρειαστει η συνδρομη νοσοκομειου και ο γιατρος αναρωτηθει "Μα καλα πως εγινε αυτο και εκεινο και το αλλο?". Και αν χρειαστει ΠΡΕΠΕΙ ο Master ,γιατι πανω απο ολα ειναι ανθρωπος, να την μεταφερει στο νοσοκομειο ανεξαρτητα απο τις συνεπειες...
    Και η σκλαβα τι θα εχει παθει? αν εχει καποια αδυναμια στην καρδια π.χ φυσημα και δεν το ξερει και η ιδια;
    Υπαρχει πολυ ψυχικη αρρωστεια εκει εξω και ο χωρος δινει την ευκαιρια σε διαφορους εγκληματιες σαδιστες να φωλιασουν σε αυτον. Ας εχουμε τα ματια και τα αυτια ανοικτα.
    Συνοψιζοντας λεω βροντερο οχι σε οτι απειλει και προσβαλει τη ζωη με οπιοδηποτε τροπο.
    Εθεσα καποιους προβληματισμους μου και θα με ενδιεφερε να ακουσω αλλες αποψεις σε ενα σοβαρο θεμα οπως αυτο.
     
  7. gaby

    gaby Guest

    DeSade, όλα αυτά ισχύουν λογικά και οι προβληματισμοί σου μου φαίνονται βάσιμοι θεωρητικά.

    Επιβεβαιώνονται από πραγματικά περιστατικά όμως;

    Για να είμαι ειλικρινής, για ψυχική αστάθεια και ροπή στην ψυχοπάθεια, πιό πολύ θα ανησυχούσα για σκλάβους παρά για Κυρίαρχους.

    Από την (πολύ περιορισμένη) πείρα μου, οι Κυρίαρχοι έχουν εν γένει τη δυνατότητα να επιβάλλουν περιορισμούς στον εαυτό τους και αν δεν την έχουν, αυτό φαίνεται σύντομα. Έχουν επίσης, ίσως λόγω εμπειρίας, συναίσθηση των κινδυνων ακόμα και κοινωνικού χαρακτήρα του lifestyle.

    Ενώ ένας σκλάβος / σκλάβα που μετέχει σε σκληρές / ακραίες M/s καταστάσεις, γιατί δεν μπορεί ξαφνικά, σε μία κρίση ταυτότητας να γίνει ακραία επιθετικός/η, ακόμα και επειδή δεν ικανοποιείται επαρκώς η ανάγκη εξάρτησης που έχει αναπτύξει;

    Αλλά αυτά όλα στη θεωρία, γιατί στην πράξη δε νομίζω να έχουν ακουστεί τόσο ακραία περιστατικά να συμβαίνουν.
     
  8. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Αρρωστημένο για μένα είναι οτιδήποτε δεν είναι συναινετικό.
    Σ' αυτά συγκαταλέγω την παιδεραστία και τον βιασμό.
    Αρρωστημένο θεωρώ επίσης την στενοκεφαλιά, την υποκρισία και τον πουριτανισμό.
    Από κει και πέρα κάποιες πρακτικές μ΄ αρέσουν, κάποιες όχι, αλλά δεν θεωρώ πως έχω το δικαίωμα να ονομάσω αρρωστημένο κάτι που απλά δεν απολαμβάνω ή δεν κατανοώ.

    Και σίγουρα οι απαντήσεις σ’ αυτό το φόρουμ κάποιων, που συμπεριφέρονται λες και μόνο εκείνοι έχουν το προνόμιο της αλήθειας και οι δικές τους απόψεις είναι οι μόνες αυθεντικές και προσπαθούν να προσβάλουν και να επιβάλουν τις απόψεις τους σε όλους τους υπόλοιπους είναι τουλάχιστον λυπηρή.

    Η λάρα Του
     
  9. Phaedra

    Phaedra Regular Member

    Ειναι φυσικα αναμενομενο οτι πολλα σχολια που εχουνε ακουστει προσφατα περι "αρρωστημενου" που εχουνε ακουστει σε αλλες συζητησεις προκαλουνε αντιδρασεις. Το προβλημα το εστιαζω σε δυο κυριως θεματα οπως σημειωθηκαν απο τον MasterJp και την Tender Lilly στο thread ουρολαγνεια. Το πρωτο αφορα την διαθεση κατακρισης αντι για κατανοηση-πιστευω οτι αυτη σχετιζεται στενα με το δευτερο, την λογικη οτι αρρωστημενο ειναι αυτο που δεν ερεθιζει σεξουαλικα η εγκεφαλικα τον γραφοντα.
    Ειναι λυπηρο το οτι σε εναν διαδυκτιακο χωρο σαν αυτον που εχει δομηθει ωστε να υπαρξει το περιθωριο ατομα με τα δικα μας ενδιαφεροντα να μπορουνε να ανταλλασουνε αποψεις κε ιδεες, εχει εισχωρησει μια νοοτροπια κατακρισης κε περιθωριοποιησης καποιων ιδεων η και ενδιαφεροντων.
    Απο την αλλη πλευρα ομως πιστευω οτι αυτο το φαινομενο ενδεχομενως σε καποιον βαθμο (αν κε οχι καθ ολοκληριαν) να οφειλεται στο οτι τετοιο φορουμ με πληθωρα ιδεων κε διαφορετικων πρακτικων δεν εχει υπαρξει στο παρελθον. Ισως η εκθεση σε τοσα διαφορετικου τυπου κε εντασης θεματα ισως αγχωνει κε κανει να νοιωθουνε αβολα ατομα ειτε που η γνωση τους επι του θεματος ητανε πιο περιορισμενη ειτε που λογω της απουσιας τετοιου διαλογου ειχανε κατασταλλαξει σε συγκεκριμενες ιδεες που τωρα καλλουνται να ξανασκεφτουν κε ισως να αναθεωρησουν.
    Ελπιζω οτι με τον συνεχη διαλογο κε με την αναλογη προσοχη στο πως εκφραζομαστε για τα "βιτσια" η τις επιλογες των αλλων που δεν αφορουν σε εμας, θα καταφερουμε να συνυπαρξουμε κε να διδαξουμε ο ενας τον αλλον για τον χωρο αυτο ο οποιος ειναι οσο ποικιλος οσο λιγοι αλλοι χωροι ανθρωπινης δραστηριοτητας.
     
  10. gaby

    gaby Guest

    RE: RE: Igies ke arrostimeno

    Lady Phaedra, δεν είχα γράψει απολύτως τίποτα στο thread ουρολαγνεία  

    Τώρα έγραψα, για να απαντήσω σ εσένα, διότι με ανέφερες. Σε αυτό το thread είχα γράψει ότι βλέπεις παραπάνω. Δεν προκύπτει από πουθενά ότι θεωρώ αρρωστημένο οτιδήποτε δε με ερεθίζει σεξουαλικά ή εγκεφαλικά.

    Δεν πειράζει όμως, με τόσα mails όλοι κάνουμε τέτοια λάθη και εγώ είχα κάνει ένα ανάλογο και είχα λυπηθεί μετά.
     
  11. Phaedra

    Phaedra Regular Member

    RE: RE: Igies ke arrostimeno

    Εχεις απολυτο δικιο κε με συγχωρεις. Αναφερομουνα στο σχολιο σου που εχω παραθεσει εδω, το οποιο προερχεται απο αυτο το thread κε οχι της ουρολαγνειας.
     
  12. lorelai

    lorelai Guest

    Αρρωστημένο για μένα είναι εκείνο που θεωρώ ότι θέτει σε κίνδυνο τη ζωή των συμμετεχόντων με άμεσο ή έμμεσο τρόπο και αυτό που μου προκαλεί αηδία. θα εστιάσω κυρίως στο πρώτο. Οτιδήποτε σ'αυτο το χώρο που ξεπερνάει τα όρια του σεβασμού προς τη ζωη και την υγεία του άλλου το θεωρώ αρρωστημένο. Θα αναφέρω το παράδειγμα εκείνου του Γερμανού καννίβαλου που ζήτησε κάποιον να έρθει και να τον φάει και κάποιος πήγε. Αφού τον βασάνισε πρώτα μετά τον έφαγε. Υπήρχε κοινή συναίνεση και περιείχε και στοιχεία sm μέσα. Το θεωρείτε αυτό αρρωστημένο η όχι; Θα απαντήσετε ναι οι πιο πολλοί ακόμα και αν το παράδειγμα είναι extreme. Aλλά εκεί καταρρίπτεται το επιχείρημα της κοινής συναίνεσης. Επειδή κάτι το αποδέχονται και οι 2 δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό.

    Το επιχείρημα της κοινής συναίνεσης είναι πολλές φορές απλά μια δικαιολογία για κάποια άτομα να απενεχοποιηθούν και να καλλύψουν με τη "συμφωνία" τους την διαταραγμένη ψυχική τους υγεία. Και δυστυχώς σ'αυτόν τον χώρο μπορούν εύκολα να εισβάλλουν άτομα που χρίζουν άμεσης ψυχιατρικής βοήθειας. Και αν καταρρίπτουμε την έννοια του αρρωστημένου πρέπει να καταρρίψουμε και πολλές άλλες έννοιες -πράγμα ανέφικτο- απο τις πιο απλές μέχρι και τις πιο σύνθετες όπως υποκρισία, πουριτανισμός, ηθική, αγάπη, φιλία κτλπ κτλπ γιατί όλες αυτές περιέχουν το στοιχείο της υποκειμενικότητας μέσα τους. Αλλά μέσα στην υποκειμένικότητα υπάρχει και το κοινά αποδεκτό. Αν πεις σε 10 άτομα να σου περιγράψουν τι είναι πχ γι'αυτούς ηθική θα δώσουν 10 διαφορετικές απαντήσεις αλλά μέσα σ'αυτες θα υπάρχουν και μερικά κοινά αποδεκτά στοιχεία. Οπότε το τι είναι αρρωστημένο είναι υποκειμενικό αλλά έχει και κάποια κοινά αποδεκτά σημεία. Αυτά τα σημεία λοιπόν καθορίζουν και την απάντηση σε κάποια ερωτήματα. Υπάρχει πολύ "αρρώστια" σ'αυτόν τον κόσμο και σ'αυτόν τον χώρο. Το να μην το παραδεχόμαστε προβάλλοντας το επιχείρημα της ελευθερίας είναι πολύ επικίνδυνο. Ουφ,παραέγραψα για πρώτο post  .