Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Imitation Αφεντρες Imitation σκλάβες

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γυναικεία Κυριαρχία' που ξεκίνησε από το μέλος KAIseR, στις 30 Ιανουαρίου 2009.

  1. extreme32

    extreme32 Regular Member

    Re: Απάντηση: Imitation Αφεντρες Imitation σκλάβες

    Εγώ!!!!!

    αλλα δεν τους κρινω.

     
     
  2. KAIseR

    KAIseR Regular Member

    Απάντηση: Re: Imitation Αφεντρες Imitation σκλάβες


    To θέμα τίθεται και έτσι, όμως είναι πολυδιάστατο,κάποιες πτυχές προφανώς τις έθιξες, επίσης δεν εθεσα το θέμα διαφόρων ιδιοτήτων τινών ατόμων που προσφεύγουν στο σαδομαζοχισμό η σαδισμό καλύτερα διότι περί αυτού πρόκειται.Ο άνθρωπος είναι από την φύση του ανηλεής και αδυσώπητος
    δεν είναι ζώον, τα ζώα,ακόμα και τα αγριότερα αισθάνονται οίκτο, ο άνθρωπος οχι κατά Σαίξπηρ
    {Ριχάρδος ο Γ΄ }. το ΒΔΣΜ είναι μια αφαίρεση της ανθρώπινης ζωής που περιχαρακώνεται από κανόνες που σκοπό έχουν την παραβίασή τους ώσπου το πράγμα να φτάσει στο άκρον άωτον που είναι ηδονή και θάνατος . Η εξέλιξη στο ΒΔΣΜ είναι αυτή που είναι και δεν θα μπορούσε να είναι και άλλη λόγω της ανθρώπινης φύσης,.θεωρώ οτι είναι Imitation η έννοια της σκλάβας γιατί είναι ακριβώς αυτό που εiναι, δηλαδή επιλογή της, ,τι μπορεί να επιλέξει μια σκλάβος εκτός από το τίποτα? Imitation η έννοια τής Αφέντρας γιατί είναι γυναίκα και από την φύση της δεν μπορεί να είναι αυτό που λέει ότι είναι, γιατί είναι ακριβώς αυτό που είναι.
    Η αποδοχή κανόνων στο ΒΔΣΜ οδηγεί στην γκετοποίηση της υγιέστερης κατ εμέ προσέγγισης της
    σεξουαλικής ζωής που ο φόβος της κρατουσης ηθικής των θρησκειών εχει επιβάλλει δημιουργώντας ψυχωσικά προβλήματα στην πλειοψηφία των διαφόρων αλληλλεμπλεκομένων κοινωνικών διαστρωματώσεων και ομάδων. Το θέμα είναι να βρεθει ισορροπία πρακτικων και αντιλήψεων ώστε τα μέλη να ισορροπήσουν σε μια κουλτούρα, που δοθέντων των προβλημάτων και του τρόπου της κοινωνικοποίησης των ατόμων, επιβάλλει μια χρονική ηλικιακή Παράμετρος.
    Επί των λεπτομερειών δεν φαινεται να διαφωνούμε ,αφού δεν διαφωνώ.
    Το original θεωρώ οτι εστω και πολύπλοκα προσδιορίζεται από την ανθρώπινη Ιστορία,
    αλλως τε αν δεν υπάρχουν σημεία αναφοράς τι να λέμε......
     
  3. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    'Εχεις άδικο.

    Προφανώς πρόκειται περί παράκρουσης.
     
    Last edited: 31 Ιανουαρίου 2009
  4. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    Απάντηση: Re: Imitation Αφεντρες Imitation σκλάβες

    δεν ξέρω αν πρόκειται περί παράκρουσης ή παραληρήματος, θα σταθώ όμως σε δύο ισχυρά -για μένα- επιχειρήματα που αποτελούν το θεμέλιο λίθο ουσιαστικών διαφωνιών περί bdsm οπτικών:
    και θα απομονώσω το κομμάτι που αφορά τις όμοιές μου και μένα, κάνοντας μια ερώτηση: το ότι είναι επιλογή της η παράδοση του εαυτού της σε Κάποιον μειώνει την αξία της ή μήπως την κάνει imitation;


    θεωρώ πως όχι, γιατί χρειάζεται πολύ δύναμη, θάρρος και διάφορα τέτοια χαριτωμένα, να έχεις μία αίσθηση για το τι θα ακολουθήσει και όμως να το κάνεις (μήπως τελικά δεν είναι και τόσο "επιλογή"; )... η συνειδητή παράδοση της ελευθερίας όχι μόνο imitation δε σε κάνει, αλλά ενισχύει την έννοια της υποτακτικότητάς σου


    ΥΓ. αρχίζει να αποκτά ενδιαφέρον η κουβέντα
     
  5. Avalonia

    Avalonia Regular Member

    Τελώ υπό πλήρη σύγχυση… Αν πάρουμε ως δεδομένο πως είμαι φύση και θέση κυρίαρχη θα έπρεπε να είμαι δύστυχη, ανοργασμική, εκδικητική, απροσδιορίστου επιπέδου, να μισώ το αντρικό φύλο, το οποίο θα πρέπει να με έχει περιφρονήσει κατάφορα κάποια στιγμή στη ζωή μου.
    Δεν είμαι δύστυχη (λέτε να είμαι και να μην το έχω καταλάβει? Και αν είναι έτσι γιατί νιώθω ευτυχισμένη και αισιόδοξη?)
    Ανοργασμική… και πάλι δεν είμαι, λίγο προσωπικό το θέμα μεν, αλλά έχω ζήσει εκπληκτικούς οργασμούς στη ζωή μου και ζω ακόμα.
    Εκδίκηση δεν έχω πάρει μέχρι στιγμής από κανέναν και δεν έχω νιώσει την ανάγκη να πάρω (μήπως πρέπει να κάνω μια λίστα και να αρχίσω?)
    Ως προς το επίπεδο… για ποιο επίπεδο μιλάμε ακριβώς? Διότι αν μιλάμε για μορφωτικό, δεν ξέρω αν φτάνει το διδακτορικό ή θα έπρεπε να κάνω κάτι παραπάνω, αν μιλάμε για κοινωνικό ή οικονομικό… όλο και κάτι κάνουμε κι εκεί…
    Λατρεύω το αντρικό φύλο, το οποίο δεν έχω νιώσει ποτέ να με περιφρονεί (λέτε και πάλι να μην το έχω καταλάβει και να φαντασιώνομαι?)
    Τέλος είμαι γυναίκα.

    Από την άλλη δεν μπορώ να είμαι και σκλάβα μια και πάλι θα έπρεπε να είμαι δύστυχη και δεν είμαι, αλλά θα έπρεπε να έχω δουλέψει και στις φυτείες του νότου, πράγμα που ηλικιακά δεν μου βγαίνει.

    Εφόσον είμαι γυναίκα και δεν είμαι δύστυχη γυναίκα, συνεπαγωγικά δεν ανήκω σε κάποια από τις κατηγορίες του bdsm. Άρα οι πύλες του σαδομαζοχισμού μένουν ερμητικά κλειστές για μένα.
    Τι θα κάνω εγώ τώρα, μου λέτε?
    Διανύω μια περίοδο κρίσης ταυτότητος.
    Μήπως πρέπει να αλλάξω φύλο? Τι είμαι? Που βαδίζω? Γιατί ζω? Υπάρχω? Τι θα κάνω?
     
  6. Kaizer μην την ακούς ..εμένα μια φορά μου τράβηξε τ’ αυτί
    Δείχνει αυτή η πράξη αγάπη? Δείχνει μόρφωση?
    Αντίθετα δείχνει διάθεση εκδίκησης
     
  7. KAIseR

    KAIseR Regular Member

    Απάντηση: Re: Imitation Αφεντρες Imitation σκλάβες

    ΑΝ είναι μια συνειδητη επιλογή που σε οδηγεί στο άγνωστο και στις βουλές του κυρίαρχου,που δεν ξέρεις τι θα σου συμβεί ναι εχει ενδιαφέρον και απέχει του Imitation, αν όμως αρχίζεις και βάζεις όρους, και ο Κυρίαρχος τους αποδεχθεί τότε ούτε εσύ είσαι σκλάβα ούτε ο Κυρίαρχος ειναι Κυρίαρχος. Το συνειδητό της επιλογής πρέπει να είναι αρχική και μόνο αρχική κατάσταση, δεν
    ζούμε και σε τέλειες κοινωνίες,όπου θα αποφασίζει ο άλλος για σένα που αν σου αρέσει έχει καλώς, αν δε σου αρέσει όμως ,ναι είναι η τέλεια στιγμή για τον Κυρίαρχο.
    Η βούληση πρέπει να γίνεται κουρέλι, και ο πόνος μια αφόρητη δεύτερη φύση.
    Η συνειδητή παράδοση της ελευθερίας προφανώς στο άγνωστο που μπορει να είναι ακόμα και ο θάνατος?

    Avalonia κατι λέει o Cornilios
     
    Last edited: 31 Ιανουαρίου 2009
  8. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Imitation Αφεντρες Imitation σκλάβες

    γλυκε μου kaizer
    απο ο,τι καταλαβα απο τα γραφομενα σου μια γυναικα για να μην ειναι δυστυχης πρεπει να ειναι σκλαβα ανευ ορων "όπως απαιτεί το savoir vivre του χώρου" .
    εσυ καλε μου εισαι ευτυχης ή δυστυχης? και τινι τροπω επιτυγχανεις τοιουτον τι?
    σε φιλω....
     
  9. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Imitation Αφεντρες Imitation σκλάβες

    Συμφωνώ απολύτως με τα παραπάνω. Εμφανώς το BDSM είναι ένα εύρημα/άλλοθι για να βιώσει κανείς αυτές τις επιθυμίες του. Είτε είναι άνδρας είτε γυναίκα, γιατί καταρρίπτοντας το πραγματικόν της σκλάβας και της αφέντρας ουσιαστικά καταρρίπτεις και το πραγματικόν των συντρόφων τους.

    Διαβάζεις Shakespeare geliebter Kaiser; Ενδιαφέρον.
     
  10. KAIseR

    KAIseR Regular Member

    Απάντηση: Imitation Αφεντρες Imitation σκλάβες

    Αμαρτωλή Θάλεια, αξίζεις τα φιλιά των κολασμένων σκλάβων ανευ όρων,
    αφού μπορεί να θέσει ορους σκλαβιάς η καθε σκλαβα ,τότε τι ειδους σκλάβα ειναι?
    μάλλον imitation, έλα σε μένα γλυκειά μου ανευ όρων και το πολυ πολυ να χάσεις τη ζωή σου.
    Πράγματι ξέρεις κανενα ανθρωπο ευτυχή? γεννιέσαι με κλάμα πεθαίνεις με κλάμα

    φιλια γλυκά στις επιθυμίες σου
     
  11. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Imitation Αφεντρες Imitation σκλάβες

    lkaizer καλε μου
    μου εδωσες μια πολυ καλη ιδεα, ξερεις απο τοτε που ο κορνιλιος με ειπε χρυσαυγητισσα επειδη χρησιμοποιω ως υπογραφη τους στοιχους του κ. παλαμα
    ειχα κατα νου να αλλαξω την υπογραφη μου , τωρα ξερω τι θα βαλω, σε ευχαριστω
     
  12. Re: Απάντηση: Re: Imitation Αφεντρες Imitation σκλάβες

    Και πρεπει δηλαδη κανεις να διαβασει αυτον για να καταλαβει οτι δεν ειμαστε πραγματικοι αφεντες
    και πραγματικοι σκλαβοι? Η θαλεια για παραδειγμα σας κανει για σκλαβα?