Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Interview με MICHAEL W. (από τον Dominion)

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος Konstantinos, στις 29 Ιουνίου 2005.

Tags:
  1. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    Συνέντευξη με τον Michael W. (Bondage Artish από Αυστρία) στην Έλλαδα 20-4-2005 από τον Dominion.

    Dominion:
    Και τώρα θα ήθελα να σου κάνω μερικές ερωτήσεις, κάτι σαν μικρή συνέντευξη:
    Πως και πότε άρχισες να εξασκείς την τέχνη του bondage?

    Michael W:
    Όταν ήμουν 7 χρονών, ανακάλυψα ότι, το να συσφίγγω σφιχτά τα πόδια μου με σχοινί ορειβασίας με έκανε να εκσπερματώνω. Όταν ήμουν 12 χρονών, προσπάθησα να πάρω πίπα στον εαυτό μου. Το σχοινί απεδείχθη έξοχος βοηθός στο να λυγίσω το κορμί μου και τα κατάφερα. Στα 18 μου, παντρεύτηκα και προσπάθησα να «πείσω» την γυναίκα μου με ελάχιστη επιτυχία. Στα 28, πραγματοποίησα το πρώτο μου δημόσιο bondage session με μια χαριτωμένη κοπελιά την Sandra. Στα 35 εξασκούσα την τέχνη του bondage σε ερωτικές πανηγύρεις, BDSM parties κλπ. Γύρω στα 38 μου χρόνια, ξεκίνησα τα πρώτα bondage workshops.

    Dominion:
    Έχοντας κατά νου το ότι η τέχνη του bondage έχει πολλές παραλλαγές και διαφορετικά στυλ (για παράδειγμα bondage Ιαπωνικής τεχνοτροπίας), ποιο είναι το αγαπημένο σου και σε ποιο θεωρείς τον εαυτό σου ειδήμων?

    Michael W:
    Όταν δένω κάποιον ακολουθώ το ένστικτό μου. Το κάνω όπως ταιριάζει (στην προσωπικότητα, τον σκοπό, την περίσταση, το διαθέσιμο σχοινί, την διάθεση…. Οι άνθρωποι με πληρώνουν για να με βλέπουν να εξασκώ την οποιαδήποτε τεχνοτροπία.

    Dominion:
    Σχετικά με τις απαρχές της τέχνης του bondage (οι οποίες διαφέρουν από Δύση σε Ανατολή): Μπορείς να μας δώσεις ένα μάθημα ιστορίας με λίγα λόγια (μόνο για την τέχνη του bondage και όχι για τον χώρο του BDSM)?

    Michael W:
    (γέλια) Δεν είμαι καλή εγκυκλοπαίδεια. Λυπάμαι. Καλύτερα να σερφάρουν στο internet, όσοι ενδιαφέρονται για την ιστορία της τέχνης του bondage.

    Dominion:
    Υπήρξαν bondage καλλιτέχνες που να σε επηρέασαν (προσωπικά προτιμώ την λέξη καλλιτέχνης (artist) από την λέξη ειδήμων (expert))?

    Michael W:
    O μόνος, που με επηρέασε προσωπικά, ήταν ο John Blake. Είναι κάτοικος Λονδίνου και περάσαμε κάνα δυο ημέρες και νύχτες μαζί, αφού προηγουμένως είχαμε συναντηθεί στο Sexmaniacs ball (ένα φιλανθρωπικό γεγονός) και δέναμε ανθρώπους για 6 ώρες εκεί. Μου έδειξε την αληθινή αξία του κανναβόσκοινου (hemp).

    Dominion:
    Αγαπημένοι καλλιτέχνες που να συνδέονται με το χώρο του BDSM και με την τέχνη του bondage (εικονογράφοι, καλλιτέχνες κόμικς, φωτογράφοι κα.)?

    Michael W:
    Με αλφαβητική σειρά: Benson, Berquet, Bishop, Dolcet, Crepax, deMulotto, Grimme, Kroll, Manning, Newton, Oest, Olivia, Pichard, Saudelli, Sorayama, Stanton, Tealdo, Tom, Vallejo, Woschofius.

    Dominion:
    Πέρα από το bondage εξασκείς και κάποιες άλλες BDSM δραστηριότητες?

    Michael W:
    Ναι. Piercing, cutting, branding, breath control, spanking, whipping, caning, wax, ice, fisting, needle play.

    Dominion:
    H γνώμη σου για τους Jay Wiseman, Fetish Diva Midori και τα βιβλία τους?

    Michael W:
    Δεν τους γνωρίζω αυτοπροσώπως και δεν έχω διαβάσει τα βιβλία τους, αλλά και οι δυο έχουν τους θαυμαστές τους. Ίσως θα έπρεπε να ρωτήσω τους Καναδούς φίλους μου σχετικά με αυτό το θέμα (Υπάρχουν μερικοί από αυτούς που είχαν παρευρεθεί σε διάφορα bondage workshops που οργάνωσα στο Μόντρεαλ και την Οτάβα το 2001, 2002 και τώρα η Midori οργανώνει συχνά workshops εκεί).

    Dominion:
    Ποιος είναι ο αγαπημένος σου τύπος μοντέλου για bondage?

    Michael W:
    Εκείνος που το απολαμβάνει (γέλια). Σοβαρά τώρα: όχι ο υπερβολικά υπέρβαρος σωματότυπος, αλλά ένας καλοσχηματισμένος. Ο Ασιατικός μικροκαμωμένος σωματότυπος είναι επίσης τέλειος για διαφορετικά είδη bondage.

    Dominion:
    Σου αρέσει να σε δένουν? Θα ήθελες να σε χρησιμοποιήσει σαν μοντέλο του ένας άλλος bondage καλλιτέχνης?

    Michael W:
    Μου αρέσει να με δένουν. Δεν χρειάζεται ο άλλος να είναι bondage καλλιτέχνης ή ειδήμων με τα σχοινιά. Το θέλω για προσωπική ευχαρίστηση και όχι για επίδειξη. Δεν θεωρώ τον εαυτό μου μοντέλο.

    Dominion:
    Είχες ποτέ σου κάποια άσχημη εμπειρία, κατά την διάρκεια κάποιας bondage συνεδρίας (κάτι πήγε στραβά, κάτι έπαθε το μοντέλο)?

    Michael W:
    Τίποτα το αξιοσημείωτο, μέχρι στιγμής, αλλά ατυχηματάκια συμβαίνουν μια φορά στο τόσο.

    Dominion:
    Ώστε, όλοι αυτοί οι άνθρωποι έρχονται σε σένα (απλά και μόνο) για να τους δέσεις (γέλια)! Πιστεύεις ότι όλοι τους ενδιαφέρονται για το bondage και το χώρο του BDSM ή είναι απλά η περιέργεια που τους ελκύει?

    Michael W:
    Σε διάφορα ερωτικά πάρτι, όπου συμμετείχα, υπήρξαν μερικά «θύματα» από το κοινό τα οποία ήταν απλά περίεργα. Τουλάχιστον πριν το δέσιμο (γέλια).

    Dominion:
    Ειδικεύεσαι στο bondage με σχοινιά. Υπάρχει κάποιο άλλο υλικό, εκτός από το σχοινί φυσικά, που σ’ αρέσει να χρησιμοποιείς κατά την διαδικασία του δεσίματος? Για παράδειγμα: κολλητική ταινία, μαντήλια, πλαστική μεμβράνη κλπ.

    Michael W:
    Χρησιμοποιώ οτιδήποτε πέσει στα χέρια μου, αν ταιριάζει στην περίπτωση. Για μια Καναδέζα φιλενάδα μου το κατάλληλο υλικό ήταν συρματόπλεγμα!

    Dominion:
    Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για έναν αρχάριο που ενδιαφέρεται για το bondage? Πιστεύεις πως ένα βιβλίο τεχνικών αρκεί, ή η παρουσία και η καθοδήγηση ενός ειδήμονα/καλλιτέχνη κρίνεται απαραίτητη?

    Michael W:
    Τα απαραίτητα σύνεργα είναι τα εξής: απλή λογική – ένας ερωτικός σύντροφος – ικανότητα ανοιχτής επικοινωνίας – κέφι. Κάποιες συμβουλές ασφαλείας όπως: έχε κάνα μαχαίρι ή ψαλίδι εύκαιρο ασφαλώς και βοηθά, εάν αυτός που δένει είναι αδύναμος. Ένας ειδήμονας μπορεί να βοηθήσει βελτιώνοντας την αποτελεσματικότητα των δεσμών και να δώσει νέες ιδέες. Μπορεί και να ενθαρρύνει, συν τοις άλλης.

    Dominion:
    Πολλοί μου είπαν πως το θέμα που επέλεξα (bondage) είναι πορνογραφία κι όχι τέχνη. Πως θα απαντούσες εσύ σε κριτικές τέτοιου είδους?

    Michael W:
    Μέσα στο βρώμικο μυαλό τους, πιθανότατα, κάθε τι που σχετίζεται με την σεξουαλικότητα είναι πορνογραφία. Παρακολούθησε το κανάλι RTL2 και πες μου, που είναι η πορνογραφία – ακόμα και αν ΕΙΝΑΙ πορνογραφία, γιατί να μην μπορεί να θεωρηθεί τέχνη?

    Dominion:
    bondage σημαίνει «δεσμά, δουλεία - σκλαβιά»! Μια άλλη προσέγγιση, μακριά από το λεξικό, είναι ερωτικό power play. Κατά την άποψη μου, μπορεί να περιγραφεί σαν μια μορφή τέχνης με ερωτικό αντικείμενο (το ανθρώπινο σώμα) ή «η τέχνη των σχοινιών». Ποια είναι η δικιά σου άποψη? Θεωρείς τον εαυτό σου καλλιτέχνη? Αποδέχεσαι ότι το bondage έχει σχέση με τις θεατρικές τέχνες (performance arts), ή πιστεύεις πως μπορεί να θεωρηθεί τέχνη μόνο εάν διασταυρωθεί με κάποιο άλλο είδος τέχνης (όπως η φωτογραφία)?

    Michael W:
    1. Το bondage μπορεί να είναι καλλιτεχνικό. Δεν είναι πάντα. 2. Ο ορισμός μου για την τέχνη είναι ο εξής: Αν κάποιος αγοράσει κάτι με τα ωραία του λεφτά και το βάλει στον τοίχο, είναι τέχνη. 3. Εξασκώ bondage επί σκηνής και επί κρεβατοκάμαρας. Για διαφορετικούς σκοπούς, σε κάθε περίπτωση. Επάνω στην σκηνή πρόκειται για τρίο. Εγώ, το μοντέλο και το κοινό. Είναι power play. Το μοντέλο είναι μόνο ο συνδετικός κρίκος μεταξύ εμένα και του κοινού. Εξασφαλίζω αρμονία, ροή, τους κάνω να αισθάνονται ότι θέλω να αισθανθούν. Μεταβιβάζω εικόνες, συναισθήματα μέσα στα μυαλά και τις καρδιές τους. Μου ανήκουν, τους κάνω να ονειρεύονται, τους κάνω να ενώνονται – για περιορισμένο χρόνο. Αυτό είναι η τέχνη. Αν απλά το βλέπουν και αποστρέφουν το βλέμμα τους, είναι πορνογραφία. Στο κρεβάτι χρησιμοποιώ το bondage για να αυξήσω την ένταση της ηδονής για μένα και την σύντροφό μου. Εδώ δεν με αφορά πως θα φαίνεται οπτικά, αλλά να δημιουργεί φυσικές αισθήσεις. Για να μας κάνει να «πετάμε». 4. Το bondage δεν χρειάζεται καριέρα. Είναι τέχνη από μόνο του.

    Dominion:
    Έχοντας επισκεφτεί κανείς το site σας shlagartig.at καθώς και άλλα όπως το smartcafe, συνειδητοποιεί ότι είσαστε πολύ οργανωμένοι σαν BDSM κοινότητες εκεί πάνω στον Βορά (Αυστρία, Γερμανία), θέλω να πω καλλιτεχνικές εκθέσεις, παρελάσεις, πάρτι κα. Από την άλλη πλευρά τώρα, εδώ στην Ελλάδα (μη συμπεριλαμβανόμενων των εξαιρέσεων), τα πράγματα λειτουργούν ανοργάνωτα και σε ένα underground επίπεδο. Σε ένα mail που μου ‘χες στείλει, μου ανέφερες πως επισκέπτεσαι την Ελλάδα, λόγω δουλειάς, πολύ συχνά. Είχες την ευκαιρία (αρκετό χρόνο διαθέσιμο) για να έχεις μια γνώμη για το ζήτημα?

    Michael W:
    Χρειάστηκαν 6 μήνες ψάχνοντας κάτω από κάθε πέτρα μέχρι να εντοπίσω τους πρώτους ζώντες Αθηναίους BDSMers. Άλλοι 6 μέχρι να συμμετάσχω στο πρώτο αποκαλούμενο BDSM πάρτι. Γνώρισα μια μεγάλη γκάμα ανθρώπων, ορισμένοι εξ’ αυτών ενδιαφέροντες, άλλοι λιγότερο ενδιαφέροντες, όπως συμβαίνει και με κάθε άλλη κοινότητα.

    Dominion:
    Είχες την ευκαιρία να επιδείξεις τις bondage ικανότητες σου εδώ στην Ελλάδα και, αν ναι, σε τι επίπεδο (ιδιωτικά workshops η εκδηλώσεις)?

    Michael W:
    Έδεσα μερικά άτομα σε κάποιες - λίγο πολύ - δημόσιες εμφανίσεις, αλλά για την πλάκα και στα γρήγορα. Τίποτα το οργανωμένο μέχρι στιγμής.

    Dominion:
    Αυτή η ερώτηση σχετίζεται με την προηγούμενη. Υπάρχει στο μυαλό σου κάποιο project για το Ελληνικό BDSM κοινό, κάτι δηλαδή σαν μια επίδειξη?

    Michael W:
    Έχω προταθεί για 2 projects, τα τελευταία 2 χρόνια, κανένα από αυτά, ωστόσο, δεν πραγματοποιήθηκε.

    Dominion:
    Λοιπόν, ποια είναι η γνώμη σου για την μικρή μας χώρα? Είχες την ευκαιρία να αποκομίσεις κάτι καλό από εμάς τους Έλληνες?

    Michael W:
    Φυσικά. Κάθε νέα γνωριμία είναι ένα δώρο (Και το εννοώ πολύ σοβαρά αυτό). Λατρεύω τον Μεσογειακό τρόπο ζωής, την φιλοξενία, την ευκολία με την οποία έρχεσαι κοντά με τον άλλο, αν και η ορθόδοξη κουλτούρα φαίνεται να παρεμποδίζει πολλές από τις σεξουαλικές σας επαφές και τις δημόσιες εξόδους σας.

    Dominion:
    Βγάζεις τα προς το ζην από τα bondage workshops και τις άλλες σου BDSM δραστηριότητες?

    Michael W:
    Όχι βέβαια. Σε καμία περίπτωση.

    Dominion:
    Έχεις κάποια «φυσιολογική» δουλεία (γέλια)?

    Michael W:
    Ασφαλώς. Βρε μπας και είναι ερώτηση ενός καθιερωμένου ερωτηματολογίου (γέλια)?

    Dominion:
    Οικογενειακό status?

    Michael W:
    Διαζευγμένος με 3 κόρες.

    Dominion:
    Hobbies?

    Michael W:
    Άνθρωποι, ταξίδια, διάβασμα, ταινίες.


    --------------------------------------------------------------------------------
    Η συνέντευξη πάρθηκε σε ένα φιλικότατο κλίμα και πίνοντας ελληνικό καφεδάκι, την Τετάρτη
    20-4-05 από τον Dominion (Άγγελο), στο ξενοδοχείο του κου Michael W. στην Γλυφάδα.

    Σχολιάστε αυτό το άρθρο στα Forums

    Interview submitted by Dominion