Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Kαθοδήγηση

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος kappa, στις 18 Μαρτίου 2017.

  1. kappa

    kappa New Member

    Πιστεύεται πως κάθε νεοεισερχόμενος υποτακτικός πρέπει να δέχεται την καθοδήγηση από μια έμπειρη Αφέντρα ώστε να υπάρχει μια υγιής και ασφαλείς κοινότητα?

    Πως βλέπει μια Κυρίαρχη γυναίκα τον ρόλο του Μέντορα?, και ποία πιστεύετε πως θα πρέπει να είναι τα χαρακτηριστικά μιας Κυρίαρχης γυναίκας που επιλέγει να καθοδήγηση έναν υποτακτικό?. Κατά την άποψη σας μέσα από την διαδικασία των session μπορεί ένας υποτακτικός να πάρει της απαραίτητες γνώσεις που χρειάζεται στην πορεία του μέσα στο BDSM ή χρειάζεται μια ποιό πολύπλοκη διαδικασία...
     
  2. bumblebee

    bumblebee Contributor

    -> Πιστεύεται πως κάθε νεοεισερχόμενος υποτακτικός πρέπει να δέχεται την καθοδήγηση από μια έμπειρη Αφέντρα ώστε να υπάρχει μια υγιής και ασφαλείς κοινότητα?

    Καλώς ήλθες. Πολύ καλή ερώτηση  

    Πράγματι, καλά το κατάλαβες, και θα το διαπιστώσεις ακόμη περισσότερο στην διαδρομή σου εις στο φόρουμ μας, ότι οι Κυρίαρχες γυναίκες της κοινότητας, δεν έχουν καταφέρει να συνασπισθούν, προκειμένου προωθήσουν τα συμφέροντα τους   Μια - μια , ως καλώς διαπίστωσες, κοιτώντας το δικό της μετερίζι, ενεργεί αφελώς, αντιπαραγωγικώς θα έλεγα   παρτακουλουδίστικα, κοιτώντας πως να φάει η μία το υ της άλλης.

    Φαίνεται ότι διακατέχεται από μια ανωριμότητα η Γυναικεία Κυριαρχία, προσωρινή όμως, καθώς υπάρχει προοπτική :

    Προβλέπω, ότι πλάνο, θα κυλήσει κάπως έτσι, στο σύντομο μέλλον :

    -> Θα δημιουργηθεί ένας σκληρός πυρήνας (5-6) Κ Γυναικών στην αρχή, ο οποίος θα εμπλουτιστεί στην συνέχεια με έτερες λιγότερο τολμηρές Κ στο καινούριο αυτό ντιλ της Γυναικείας Κυριαρχίας.

    -> Πρώτα θα εξεταστούν και θα διαγωνιστούν οι παλιοί υποτακτικοί του φόρουμ μεταξύ τους, για μια θέση στην υπηρέτηση στο σύνολο της Γυναικείας Κυριαρχίας, μέσω διαφόρων επίπονων υπηρετικών διαδικασιών. Πρώτα οι παλιοί, γιατι έχουν περισσότερα μόρια..

    -> Μέτα το πέρας της εξέτασης των παλιών, κάθε νεοεισερχόμενος υποτακτικός θα λαμβάνει νουμεράκι, εξέτασης, από την Γυναικεία Σύνοδο. Και θα τους ορίζεται ραντεβού σε μια μυστική κρυψώνα, σε συγκεκριμένη ημερομηνία, όπου θα εξετάζονται ένα - ένα, τα ταλέντα τους. Σε περίπτωση που ο υποψήφιος, κριθει με βαθμό -Γενίκως κρινόμενος Καλός- περνάει στην επόμενη φάση....

    -> Με αυτό τον τρόπο, θα δημιουργηθεί μια δεξαμενή υ, αποτελούμενο από μίξη παλιών και καινούριων, στους οποίους θα οριστούν κανόνες συμπεριφοράς μεταξύ τους και με τις Κυρίες, ως σύνολο, ως εννιαία μοναδα -Γυναικείας Κυριαρχίας-

    -> Κάθε εβδομάδα, η σύνοδος των γυναικών, θα ψηφίζει τον καλύτερο υποτακτικό της εβδομάδας, λαμβάνοντας υπόψη τις επιδόσεις του καθενός. Ο υποτακτικός αυτός θα επιβραβεύεται με τρόπο που θα καθορίσουν οι Κυρίες.

    -> Κάθε εβδομάδα, η σύνοδος των γυναικών, θα ψηφίζει τον χειρότερο υποτακτικό της εβδομάδας, λαμβάνοντας υπόψη τις επιδόσεις του καθενός, ο οποίος και θα αποχωρεί. Στην θέση του θα μπαίνει κάποιος νεοεισερχόμενος ( - Ο Γενικώς κρινόμενος Καλός- ) , ο οποίος θα πρέπει να αποδείξει τα ταλέντα του και ότι είναι άξιο μέλος της ειδικής ομάδας.

    Με αυτό τον τρόπο, θα δημιουργηθεί μια -ντριμ τιμ- υποτακτικών και ζήσαμε εμείς καλά, Αυτές καλύτερα και εσείς.... τον ήπιατε  
     
    Last edited: 18 Μαρτίου 2017
  3. Winter's Dew

    Winter's Dew Regular Member

    Τα μόνα "πρέπει" που ξέρω γω ειναι στο θάνατο και τους φόρους... (και το δεύτερο ειναι υπο αμφισβήτηση   )
    Τι εννοείς με την πρώτη σου φράση;
    Οτι έχουμε μία "κλειστή" κοινότητα και προκειμένου να τη διασφαλίσουμε (κατά ποιον τρόπο ακριβώς;?) θα "πρέπει" οι νεοεισερχόμενοι/ες να περνάνε από "εγκεκριμένο" μέντορα;   (tuv gepruft ενα πράγμα?)

    Η κυριαρχικότητα δεν έχει φύλο και σεξουαλική κατεύθυνση.
    Το θεμιτό ειναι να υπάρχει ασφάλεια, συναίνεση και καλή επικοινωνία.

    Το πώς θα δομήσεις, αξιολογήσεις και αξιοποιήσεις τις εμπειρίες σου είναι διαφορετικό και ποικίλλει... εξαρτάται τόσο από το έδαφος όσο και από τους γεωργούς το τι στο τέλος θα θεριστεί.
     
  4. kappa

    kappa New Member

    Χαχαχα μην παρεξηγείς την λέξη πρέπει...κάποιες φορές χρειάζεται να την χρησιμοποιής για περισσότερα από τα όσα αναφέρεις.

    Καταρχάς δεν έχουμε μαζί καμία κλειστή κοινότητα (VIP όπως κατάλαβες)α   , και σαφώς αυτό εννοώ πως το D/s κατά εμένα δεν απευθύνεται για όλους και δεν είναι για όλους . Ξαφνικά επειδή κατάλαβα πως φτιάχνομε να τρώω καμιά μπάτσα από τον/ην σύντροφο μου δεν σημαίνει πως είμαι και υποτακτική/ος. Και εδω ακριβώς έρχομαι σε αυτό που επισημάνω ''υγειής'' , άνθρωποι λοιπόν που μπερδεύουν τα θέλω τους.

    Η σεξουαλική κατεύθυνση του καθενός σαφώς και δεν έχει καμία σχέση με το αν είναι Κυρίαρχος,υποτακτικός κλπ. η ερώτηση που απεύθυνα ήταν διαφορετική...
     
  5. Winter's Dew

    Winter's Dew Regular Member

    O λόγος που ανέφερα τα φύλα ήταν επειδή στο αρχικό σου ερώτημα λες Κυρίαρχ-η- και όχι γενικώς κυριαρχικά άτομα.
    Νομιζα οτι ο λόγος που έκανες το διαχωρισμό και αναφέρθηκες σε γυναίκες ήταν γιατί η ερώτηση ήταν πιο πολύ προσωπική, δηλαδή αφορούσε το άτομό σου.

    Έδωσα λοιπόν απάντηση στο ερώτημά σου με βάση όλα τα φύλα.  

    Οπότε από όλα όσα έγραψα ας σταθούμε στο... Tuv Gepruft.

    Αυτό ουσιαστικά ρωτάς?
    Ειναι σα να ψάχνεις εχέγγυα στους κυριαρχικούς ανθρώπους για να "κάνουν" για μέντορες;
    Εχέγγυα ήθους; ικανοτήτων; τι εννοείς;

    Τα "θέλω" αλλάζουν και μεταβάλλονται πάντως, αυτό ειναι σίγουρο. Η "ακαμψία" ειναι ολίγον τι προβληματική. Ποιός απολαμβάνει την αιώνια στασιμότητα;
     
  6. charlotte

    charlotte «Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω μοι την θύρα»

    Ναι αλλά τελικά δεν την κάνεις τη ρημάδα την ερώτηση.
     
  7. kappa

    kappa New Member


    Ναι το ξεκίνησα με Κυρίαρχη Γυναίκα και όχι γενικά αλλά το ίδιο ισχύει για όλους οπότε ο καθένας μπορεί να πεί την γνώμη του. Δεν είναι κάτι προσωπικό απλά θέλω να ακούσω γνώμες πάνω σε αυτό το θέμα. Κατάλαβα αυτό που θέλεις να μου πείς.
     
  8. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    Καλησπέρα @kappa & Καλώς ήρθες  

    Θα ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις:
    • Θα ήθελες εσύ να έχεις για κάποιο χρονικό διάστημα Μια Μέντορά;
    Θεωρείς οτι θα σε ωφελήσει;
    • Αν δεν γίνει κάποια καθοδήγηση/εκπαίδευση κατά την γνώμη σου... η κοινότητα είναι μη ασφαλής και μη υγιές;

    Queen.
     
  9. lexy

    lexy .ti.va.

    Ο Μέντορας, για όποιον τον αποδέχεται ως "θεσμό", δεν είναι εγκυκλοπαίδεια . Εσύ @kappa για ποιους λόγους θεωρείς ότι χρειάζεσαι έναν/μία;
     
  10. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    Καλωσήρθες.

    Καθοδήγηση δεν χρειάζεται ένα υ άτομο από οποιονδήποτε, αλλά από εκείνο το Κ άτομο που θα δεχθεί να το αναλάβει
    (και να το οδηγήσει-καθοδηγήσει εκεί που θέλει ο/η Κ).

    Άρα, αυτό γίνεται μέσα από μία σχέση και όχι από πληθώρα session δεξιά κι αριστερά με οποιονδήποτε.
    (το μόνο που έχουν να προσθέσουν άσχετα session είναι απλά κάποιες πρακτικές "εμπειρίες" σε άτομα που είναι άπειρα τελείως).

    Φιλικά ..
     
  11. kappa

    kappa New Member

    @MindFeeder Aκριβώς κατάλαβες τι θέλω να πω!!!  

    @lexy @Queen87 Δεν ξέρω αν χρειαζόμουν, αλλά με βοήθησε να ανακάλυψω τον εαυτό μου και αυτά που αποζητούσα.

    @Queen87 Για αυτό έκανα και την ερώτηση,εγώ έτυχε να μην κάνω αυτή την διαδρομή μόνος μου,οπότε θέλω να ακούσω και άλλες απόψεις. 'Οπως είπα με βοήθησε αρκετά ώστε να βρώ αυτά που αναζητούσα που μέχρι ποιό πρίν μου φαινόντουσαν πολύπλοκα ... μπορεί να μην ισχύει για όλους αυτό,θεωρώ πάντος πως η καθοδήγηση με βοήθησε όπως είπε και ο MindFeeder και συμφωνώ . Σε αντίθετη περίπτωση μπορεί ακόμα να έψαχνα τι ήταν αυτό που με ευχαριστούσε.
     
  12. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    Ευχαριστώ πολύ @kappa αλλά δεν απάντησες στην ερώτηση No 2.