Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Kαθοδήγηση

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος kappa, στις 18 Μαρτίου 2017.

  1. ilias1

    ilias1 https://vimeo.com/61962404 Contributor

    Πολύ καλή τοποθετηση.
     
  2. kappa

    kappa New Member

    Όταν υπάρχουν άτομα που δεν έχουν γνώσει στο τι ακριβώς αντιπροσωπεί αυτο που πάνε να ακολουθήσουν και το κάνουν γιατι απλά κάτι είδαν η κάτι διάβασαν ειναι λάθος...
     
  3. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    O πιο πολύς κόσμος θέλει κάτι πολύ απλό..:
    Ένα περίπτερο...
    Να είναι πάντα εκεί,
    να μη φαίνεται ως κάτι που αν πας εκεί "κάτι" τρέχει,
    να είναι πάντα ανοικτό, να έχει τα πάντα όλα από τα βασικά,
    να είναι πάλιουρας ο περιπτεράς ώστε να ξέρει τι "παίζει" στην γειτονια και...
    (ο περιπτεράς) να είναι ή να κάνει τον μαλάκα και να καμώνεται πως δεν καταλαβαίνει για ποιον λόγο ρωτάς κάτι..!
    Αυτό είναι για τον πολύ κόσμο...
    Οι εκλεκτοί θένε και κερασάκι πληροφορία από τον περιπτερά...
    Το μοτίβο των παιδγιώνανε που θένε περιπτερά πάει ως εξής:
    (Είναι μεσημέρι)...
    -Μια πορτοκαλάδα... Ααααα, να σας ρωτήσω... μου είπαν πως στη γειτονια υπάρχει μια ωραία γαλάζια πολυκατοικία... ξέρετε πού είναι... ένας φίλος μένει απέναντι, αλλά ξέχασα την διεύθυνση...
    (Στην πραγματικότητα ενδιαφέρεται για την Τασία που μένει στην γαλάζια πολυκατοικία, και από κάπου έμαθε πως το απόγευμα της Τετάρτης βγαίνει πάντα για να πάει στο Σούπερ-μάρκετ λίγο παρακάτω)...
     
  4. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor


    Στο εξωτερικό είναι πολύ της μόδας να έχεις "μέντορα". Δεν ξέρω τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχει ένας μέντορας...
    Προϋπηρεσία;
    Χαρτί με την βούλα;
    Να είναι εγγεγραμένος σε ένα φόρουμ απο το 1980; δεν ξέρω....

    Αυτό όμως που καταλαβαίνω είναι οτι η κάθε Κ που θα σε αναλάβει γίνεται και αυτομάτος μεντοράς σου-καθοδηγητής σου.
    Δεν είναι κακό φυσικά να έχεις δίπλα σου ένα έμπειρο άτομο που θα σου δώσει 2 συμβουλές... αν και έφοσον έχει.

    Τώρα αν νιώθεις οτι χρειάζεσαι κάτι τέτοιο... το ίντερνετ στις μέρες μας είναι γεμάτο γνώση... μπορείς να βρείς τα πάντα...

    Δεν θεωρώ ότι τα άτομα που διαβάζουν & ενημερώνονται ότι είναι λάθος και δεν έχουν γνώση. Αν ωστόσο αναφέρεσαι στους παρορμητικούς και σε αυτούς που επιλέγουν το
    BDSM απο μόδα... θεωρώ οτι ούτε αυτοί μολύνουν την "κοινότητα" την όποια "κοινότητα". Ο Καθένας είναι μονάδα και έτσι πορεύεται....

    Υ.Γ Δεν υπάρχει manual για το αν πρέπει να έχεις κάποιον "μεντορά" στην ζωή σου ή όχι...
    Μπορεί να σου τύχει μπορεί και όχι...
    Μέντορας του εαυτού σου γίνεσαι εσύ ο ίδιος όταν επιλέγεις την σωστή Κ...
     
  5. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    οχι δεν έχουν γνώση. έχουν πληροφορία. αν δεν βιώσεις κάτι, όσο θεωρητικά και αν το κατέχεις, δεν ξέρεις στην ουσία.
    πχ, μπορείς να διαβάζεις για το σεξ. να το φαντάζεσαι. να ξερεις θεωρητικα ακριβως πως γίνεται. δεν εχεις ιδέα όμως στην ουσία πως είναι. δεν εχεις νιώσει, δεν εχεις βιώσει. δεν εχεις γνώση!
    αντιστοίχως και στα υπόλοιπα.

    οχι δεν είναι ο καθένας μονάδα. ο άνθρωπος πορεύεται και εξελίσσεται ενταγμένος στο σύνολο. συσχετιζόμενος με άλλους ανθρώπους, ανταλλάσοντας γνώσεις, απόψεις, πληροφορίες, βιώματα.
    ο άνθρωπος ως μια ξεκομμένη μονάδα, είναι ενας καταδικασμένος, απομωνομένος άνθρωπος.

    εδω δεν σας καταλαβαίνω. είναι αντιφατικό αυτό που λέτε. αν θα θέλατε να μου το εξηγησετε
     
  6. Soraya

    Soraya Guest

    Προσωπικά θα ήθελα να ρωτήσω από ποιόν "πιστεύεται" Η παρουσία ενός μέντορα δίπλα σε έναν νεοσυλλεκτο....
    Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω ειλικρινά πιστεύεις πως υπάρχει υγιείς και ασφαλής κοινότητα;
    Και αφού έκανα τις ερωτήσεις μου να απαντήσω στις επόμενες ερωτήσεις.....
    Στην Ελλάδα δεν πιστεύουν ούτε σε μέντορες, Ούτε σε συμβόλαια, Ούτε σε πρωτόκολλα αλλά και σε τπτ που τηρείτε έξω σε όσα αφορούν το bdsm. ....
    Γι'αυτό άποψη μου πάντα μάθε το ελληνικό bdsm και μετά αποφάσισε αν θες να ασχοληθείς με αυτό.... Ότι ηξερες-έμαθες από το εξωτερικό διέγραψε το..... εδώ απλά δεν ισχύει. ...

    Από κει και πέρα.
    Προσωπικά πιστεύω στην έννοια του μέντορα.
    Έχω υπάρξει και ακόμα διατελω χρέη μέντορα.
    Με την έννοια του μέντορα όπως πρέπει να είναι στο δικό μου μυαλό πάντα....
    Δεν επέλεξα Εγώ να γίνω μέντορας.
    Τα άτομα που μεντοραρω μου κάναν αυτή την τιμή να με εμπιστευτούν.
    Δεν επιδιωξα πότε να γίνω μέντορας.
    Ο χαρακτήρας μου ίσως να τους δημιούργησε την αίσθηση της ασφάλειας και γι'αυτό να με εμπιστεύτηκαν.
    Οπότε ο μέντορας δεν πιστεύω ότι έχει ένα συγκεκριμένο καλούπι.
    Γι'αυτό έρχομαι και στο επόμενο λανθασμένο κομμάτι αναφοράς σου....
    "Ο μέντορας δεν ειναι μονο κυριαρχος-η"
    Όσον αφορά τα σεσσιον.... σε έναν μεγάλο βαθμό θα συμφωνήσω με τον φίλτατο @MindFeeder και θα πω πως με τα σεσσιον αποκτάς μια πολύ όμορφη συλλογή εμπειριών αλλά δεν έχουν ουσία.
    Προσωπικά όμως δεν πιστεύω πως μόνο με την ύπαρξη κάποιου Κ θα "σωθει" Η κατάσταση. ....
    Το bdsm, απο την σκοπιά της εκπαίδευσης πάντα, χρειάζεται-απαιτεί πολύ προσωπική δουλειά για να μπορέσεις να φτάσεις τον εαυτό σου σε ένα ικανοποιητικό σημείο. ....
    Πχ....
    Λες "θέλω να υπακούω την κυρία μου"
    Οκ... πολυ ωραία....
    Θα το κάνεις Γιατί το λέει η κυρία σου;
    Γιατί το πιστεύεις Εσύ και είναι ο μόνος τρόπος που μπορείς να "λειρουργησεις";
    Θα το κάνεις Γιατί έτσι σου ειπαν κάποιοι άλλοι υπό και έτσι είναι δεν έχει αλλο;;;;;

    Μην ψάχνεις σωστή απάντηση. ....
    Δεν υπάρχει. ....

    Από μένα θερμούς χαιρετισμούς.
     
  7. kappa

    kappa New Member

    @Soraya Όταν λέω ''υγιείς'' και ασφαλης κοινότητα εννοώ άτομα συνειδητοποιημένα με αυτό που πρεσβεύει το κάθε τι όπως επίσης και τους κανόνες που το απαρτίζουν. Η δική μου γνώμη είναι πως γενικά στην Ελλάδα πολλές φορές δεν πέρνουμε και πολύ στα σοβαρά ούτε τους κανόνες ούτε της αξίες και έχουμε μια τάση να μπερδεύουμε τα πράγματα . Μας αρέσει δεν μας αρέσει όλο αυτό έχει συγκεκριμένες ''τελετουργίες'' όπως επίσης και συγκεκριμένους κανόνες σημαντικούς για πολλούς λόγους.

    Ο Μέντορας δεν είναι κάποιος που ούτε έχει περάσει κάποιες εξετάσεις ούτε έχει πιστοποιηθεί και σαφώς όπως πολλοί είπαν όσο έμπειρος και να είναι δεν μπορεί να σε καθοδηγήση ο καθένας. Σίγουρα η αξία του Μέντορα είναι μεγάλη και σημαντική και τυχερός είναι αυτός που έχει την δυνατότητα να μην κάνει μόνος του ένα ταξίδι,αλλά η αξία που έχει η προσωπική εξέλιξη είναι ακόμα ποιό σημαντική,συμφωνώ λοιπόν απόλυτα με αυτό που λές,όταν κάποιος είναι άβουλος είναι πρόβλημα.

    Η ερώτηση μου όμος ξέφυγε λίγο. Η ερώτηση ναι μεν αφορούσε το πως βλέπουμε την Καθοδήγηση,όμως στο δεύτερο μέρος μίλησα συγκεκριμένα για Κυρίαρχες Γυναίκες και ζητούσα την άποψη σας στο αν μια Γυναίκα αποφασίσει να αναλάβει τον ρόλο του Μέντορα στον υποτακτικό της ποιά θα πρέπει να είναι η συνέχεια ...τι θα πρέπει λοιπόν να έχεις ένας Μέντορας ώς στόχο κατά την άποψη σας.

    Σωστή απάντηση τέλος @Soraya δεν υπάρχει και για αυτό τον λόγο ζήτησα απόψεις που είναι όλες σεβαστές...
     
  8. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor


    Καταρχάς δεν υπάρχει κοινότητα.

    α) Ποια η σύνδεση του Μέντορα με τα session; Δεν έχω καταλάβει τι ψάχνουν ορισμένοι: Σύμβουλο/Εκπαιδευτή/Δάσκαλο;
    Mια μεντορική σχέση είναι απλά μια ανταλλαγή πληροφοριών/εμπειριών σύμβουλος και φίλος/η.
     
  9. cadpmpc

    cadpmpc Contributor


    Αυτό..!
     
  10. kappa

    kappa New Member

    @Μαντλίν Αυτή την στιγμή είσαι μέλος μιας ηλεκρονικής κοινότητας (και όχι γιατί το γράφει ο τίτλος του forum  )

    Ναι έχεις δίκιο συμφωνώ με της απόψεις σου. Και έκανα ακριβώς αυτή την ερωτήση και εγώ...Τελικά τι χαρακτηριστικά έχει ο Μέντορας Σύμβουλο/Εκπαιδευτή/Δάσκαλο;
     
  11. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Εγώ μέλος στο φόρουμ είμαι, σκέτο.  

    Κατά τ' άλλα ούτε μέντορας έχω υπάρξει κι ούτε μέντορα είχα, όλα καλά μου έχουν πάει.
     
  12. Soraya

    Soraya Guest

    Δεν βλέπω πουθενά να λέμε κάτι διαφορετικό ούτε διαφωνώ σε όσα έγραψες απαντώντας στα λεγόμενα μου.
    Να ευχηθώ μόνο να βρεις τις απαντήσεις που ψάχνεις.
    Καλή συνέχεια