Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Kinkphobia: O σεξισμός εναντίον του bdsm

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Iagos, στις 30 Ιουλίου 2017.

  1. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Θα μπορούσατε να μου το αναλύσετε λίγο;
     
  2. cadpmpc

    cadpmpc Contributor


    Δηλαδή, διαννοητικοί ακροβατισμοί μαθητευομένων μάγων, πα να πει αυτών που έχοντας μια νεφελωδώς γενική κι επιδερμική άποψη επί παντός, ανακατεύουν άκριτα και τυχαία διάφορες αντιλήψεις με υποσυνείδητο, θα έλεγα, σκοπό/ζητούμενο την διαμόρφωση εναλλακτικών ανήκειν, που τους "πηγαίνουν" καλύτερα, στα οποία επιπλέον μπορούν να αναγνωρίσουν κάποιον πιο ενεργό ρόλο για τον εαυτό τους.
    Τα ιστορικά παραδείγματα είναι εκατοντάδες.
     
  3. Iwn1989

    Iwn1989 Regular Member

    Κάτσε ρε φίλε..
    Εδώ δε μιλάμε για ένα απλό "δε μ' αρέσει", μιλάμε για ένα κράξιμο σε φίλους/ες και τέτοια!
     
  4. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Δεν μου κοτσάρω την ετικέτα του βανίλια, ούτε του βουδουσουμιάρη.
    Δεν πάω στη δουλειά μου με τον πέοντα έξω απ' το παντελόνι.
    Δεν πάω να βρω την σύντροφό μου στη δουλειά της, για να της φορέσω χειροπέδες.
    Στον όποιο κοινωνικό περίγυρο μου για σεξ μιλούσαμε πάντα ελάχιστα.
    Όχι από ντροπή, αλλά απλούστατα γιατί σαν θέμα δεν το βρίσκαμε ιδιαιτέρως ενδιαφέρον ( κολοκυθόπιτα μας ).

    Τουτέστιν, τι κάνω στο "κρεβάτι" μου, πιστεύω ότι για τους όποιους άλλους έξω από μένα και την σύντροφό μου, θα ήταν αδιάφορο ( όπως αδιάφορο είναι για μένα, τι κάνουν στα "κρεβάτια" τους οι άλλοι ).

    Σε -φοβίες και -ισμούς που στην ζωή μου δεν θα είχαν κανέναν αντίκτυπο, δεν δίνω καμία σημασία.
    Γέρασα, πέρασα τα λούκια μου, τα βρήκα πια με την πάρτη μου, δεν βλάπτω κανέναν με τις διαστροφές και τις σεξουαλικές/ερωτικές περιέργειες μου.
    Όποιοι δεν τις καταλαβαίνουν/αποδέχονται, ας αλλάξουν "κανάλι".
    Το αν με "αναγνωρίζουν" ή όχι, δεν επηρεάζει στο παραμικρό την ύπαρξη μου - όπως θέλω να είναι -.
    Τα λοιπά - πάντα για μένα -, είναι αόρατες τάφροι με αιθέριους κροκόδειλες.
     
    Last edited: 10 Αυγούστου 2017
  5. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Τότε πάμε στο επόμενο στάδιο.
    Επιλέγεις άτομα και το λες σε άτομα που δεν είναι συνηθισμένα σε τέτοια πράγματα δεν είναι συντηρητισμός αυτό.
    Τέλος παίζει μεγάλο ρόλο ο τρόπος και ο χρόνος που λες κάτι σε κάποιον.
     
  6. rea..

    rea.. Contributor

    Ευχαρίστως,

    Στο παράδειγμα που θέσατε, υπάρχει η περίπτωση η απόρριψη του Ίων να ήρθε από έναν ανοιχτόμυαλο άνθρωπο
    - Σορυ δεν ενδιαφέρομαι , δεν είναι στα γούστα μου το bdsm

    Μια χαρά και όλα καλά ως εδώ

    Υπάρχει όμως, δυστυχώς και η περίπτωση ... που ο Ίων εκτός από μια απλή χυλόπιτα, θα υποστεί κριτική για την σεξουαλική του προτίμηση. Να τον πουν ανώμαλο, άρρωστο κτλ κτλ
    Φοβικές έως και ρατσιστικές συμπεριφορές από ανθρώπους που θεωρούν "ενοχλητική" την διαφορετικότητα..

    Υπάρχει ΚΑΙ αυτός ο κόσμος ... δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό, προς το παρόν..

    Μπορούμε όμως να πούμε σε αυτόν τον Ίων ότι δεν "φταίει" αυτός, φταίει, αυτή η παιδεία και αυτή η νοοτροπία που ευτυχώς αλλάζει ..αργά μεν, αλλά ελπιδοφόρα
     
  7. rea..

    rea.. Contributor

    Σεβαστή η άποψη αυτή ..αν και είναι πολύ σύνθετη για τα γούστα μου..και έχει και μερικές τρύπες ..ένεκα το αβάσιμο της υπόθεσης.

    Υπάρχει πάντα και η οπτική της καλοπροαίρετης συζήτησης.. απλή και λιτή.. υπερέχει αισθητικά

    Πάλι δεν τα βρήκαμε στα νουμεράκια!..
     
  8. libra

    libra Regular Member

    «Η κυριαρχη προνομιουχα κουλτουρα ειναι το βανιλλα». Κυρίαρχη? ίσως, δεν το ξερουμε από κάπου επίσημα. Το ότι το λέει καποιο σαιτ ή κάποιος αυθαίρετα χωρις επίσημα στοιχεια δεν είμαστε υποχρεωμένοι να το υιοθετήσουμε.

    Επίσης από πού προκύπτει ότι παράγει αποκλεισμούς? Και σε τι σας αποκλείει? Απαγορευεται να διοριστείτε στο δημόσιο ή να πάρετε κάποιο κοινωνικό επίδομα? Ακόμη και σε ότι αφορά στα φυλα, στα χρώματα κλπ αποκλεισμοί τετοιου είδους σχεδόν έχουν εκλείψει. Πράγματα δλδ που φαίνονται, όχι αυτά που είναι εντελώς προσωπικά. Πως να σας αποκλεισουν και από τι?

    Σε τι αφορά λοιπόν ο αποκλεισμός στον οποίο αναφερεται το άρθρο, καλό θα ηταν να γίνει μια επεξηγηση.

    «Το περίφημο ας κάνουν ότι θέλουν στα κρεβατια τους αλλά να μην προκαλούν», είναι μία εκφραση η οποία δείχνει αποδοχη και μόνο. Γιατί ενοχλει δεν κατάλαβα. Προσωπικά την έχω χρησιμοποιήσει την έκφραση αυτή και αναφέρομαι στις γελοιότητες των παρελάσεων που κάνουν για να μου επιβάλλουν την άθλια αισθητική τους. Αυτή που βάφουν τα σκυλάκια ροζ και τα παιδάκια τους τα ντύνουν σαν καραγκιοζάκια. Ναι με προκαλούν και έχω το αναφαιρετο δικαίωμα της κριτικής και του σχολιασμού αρεσει δεν αρεσει. ΜΟΝΟ σε αυτό το πραγμα όμως.

    ΒΔΜΣ και κακοποίηση? αυτή η άποψη δεν κυριαρχεί. Η άποψη αυτή υιοθετείται και εδώ θα συμφωνήσω ότι συμβαίνει, από ανθρωπους οι οποίοι όχι μόνο έχουν άγνοια άλλα δεν μπαίνουν καν στον κόπο να ενημερωθούν πριν κρίνουν. ΟΚ συμβαίνει, όχι όμως ότι κυριαρχεί και εδώ αυτή η άποψη. (Εδω που τα λέμε εχω δει κατι φωτο που σκιαχτηκα, αλλα και τι εγινε? σας νοιαζει εσας τι πιστευω εγω? οχι βεβαια και ειναι απολυτως λογικο)

    Πιο κάτω αναφερεται το αρθρο αν εισαι ντομ σε θεωρουν μανιακο κλπ. Αστεια πράγματα. Ποιος ρε παιδια θεωρεί κάτι τέτοιο? Για να το υποστηρίξεις αυτό θα πρέπει να ξερεις τι εστι ντομ κλπ. Οποιος λοιπον μαθαίνει, μπει δλδ στον κόπο να μάθει, αποψή μου είναι πως δεν είναι και τόσο στενόμυαλος, οποτε δε βγαζει ευκολα τετοια ηλίθια συμπερασματα.

    Από πού προκυπτει ότι τρεχουν να σε σωσουν από ψυχολογικά προβλήματα κλπ ή ακουσον άκουσον ότι σε κακοποιούσαν οι γονεις σου?!! Ειδατε να τρεχουν σε ψυχιατρους κοσμο να σωθεί επειδη γουσταρεις το μαστιγωμα? έσυραν καποιον απο εσας στον ψυχιατρο??? Ελεος!!

    Κανεις δε φοβάται ουτε το βδμς ούτε τους βδμσιαρηδες! Έλεος δίνεται αξία από καποιους αρθρογράφους σε θέματα που δεν υπάρχουν καν! Κάνενας βανιλλα δεν ασχολείται με το βδμς ή ακόμη και σε κάποια συζήτηση αν αναφερθει μια χαρα το αποδέχονται. Ίσως να σχολιασουν κάτι ψιλοπονηρά αλλά οκ στα πλαίσια της πλάκας και αυτό είναι όλο. Πιο πολύ θα σχολιάσουν τον Ολυμπιακό παρά θα κάτσουν ν ασχοληθούν με το τι γουσταρει ο καθένας να κάνει στο κρεβάτι του. Αφήστε που σήμερα έχει πολύ πιο σοβαρα ερωτήματα να ασχοληθεί ο κόσμος. Και ποιος σας είπε πως εμεις είμαστε ή θέλουμε να λεγομαστε «κανονικοι» ή ακανόνιστοι! Εσεις βάζετε ταμπέλες! Κρινονται οι ανθρωποι από το τι θελουν να κάνουν στο κρεβατι τους και όχι μόνο σε αυτό? Ποιος σας είπε ότι τα βανιλλα δεν κάνουν ερωτα στα πατωματα, στους καναπέδες και πάνω στα τραπέζια? ποιος σας ειπε οτι δε φοραμε γοβες και καλτσες? ποιος σας είπε οτι δεν κανουμε ερωτα με πάθος? Ποιος σας είπε οτι δεν ερωτευομαστε τρελλα και αληθινά? Αυτά ειναι δικά σας προνομια μόνο?
    Έχετε δει εκπομπές στις οποίες μιλουν οι «κανονικοι» για το πώς κάνουν έρωτα? Προσωπικά όχι. Κανεις δε βγάζει σημαία τα βίτσια του. Αν κάποιος θελει να το κάνει και του δοθει βημα ας το κάνει ειτε κανονικος ειτε ακανονιστος. Αν σχολιαστει από καποιους, που θα συμβεί δλδ από γνωστους φιλους κλπ, είναι λογικό! Συνεπεια της πραξης του λεγεται. Κανεις αλλος περα απο αυτους δεν θ ασχοληθεί!! Ειτε είναι βδμς ειτε όχι.

    Εν κατακλείδι κανεις δεν ασχολείται μαζί σας. Μπορω να πω πως πιο πολύ ασχολείστε εσεις με τα βανιλλα, έχοντας μόνιμο αγχος ότι σας βριζουν σας παρεξηγούν σας προσάπτουν διαφορες κατηγορίες.. Παιδιά ΚΑΝΕΙΣ δεν ασχολειται!!! Διωξτε την αγωνια αυτη και χαλαρώστε. Αν αποδεχόμαστε πρωτα εμεις τον εαυτό μας ότι και αν είμαστε, προσπαθώντας να τον εξελίσσουμε, στα παπαρια μας τι πιστευουν οι αλλοι για μας.
    Τωρα αν γραφουμε αρθρα κλπ απλως και μόνο για να επιβεβαιωνόμαστε ή για να χουμε κατι να κάνουμε ή για να δικαιολογούμε στον εαυτό μας πραγματα προσωπα ή καταστασεις οκ πάσο.
    Εχει και μια ζεστη ούτε θάλασσα δεν ειναι να παει κανεις.

    (το αρθρο στην παραπομπή το διαβασα, σορρυ αλλά ο τύπος δεν παίζεται! Έχει απιστευτα κόμπλεξ γι αυτό που είναι. Σορρυ για τις τυχον ασυνταξιες, ζεστη κουραση 3η ηλικια)
     
  9. "O σεξισμός εναντίον του bdsm" αναγραφει ο τιτλος....

    Ελα ομως που η προταση αυτη δεν βγαζει νοημα. Σεξισμος εναντιον του Bdsm δε μπορει να υπαρξει.
    http://ebooks.edu.gr/modules/ebook/...s/indexa_2_glwssa_fylo/indexa_2_sexismos.html

    Ο σεξισμος εχει να κανει με το φυλο και οχι με τις ερωτικες προτιμησεις.
     
  10. Iagos

    Iagos Contributor

    Ανέβασα αυτό το κείμενο όχι για να επιβάλλω άποψη αλλά για να διαμορφώσω άποψη.

    Και ευχαριστώ όσους έως τώρα βοήθησαν για αυτό.

    Η άποψη λοιπόν που διαμορφώνω είναι η εξής:

    1) Είμαστε πολύ κοντά στο να επαναφέρουμε δοξασίες για κονσερβοκούτια και συμμορίτες.

    2) Έχουμε ουσιαστική, δομική αδυναμία, να απαντήσουμε σε ένα τέτοιο κείμενο με επιχειρήματα και ακολουθούμε την πεπατημένη, λίγο λάσπη, λίγο ύβρη, λίγο μεγαλόστομα ψευτοκουλτουριάρικα, λίγο ατάκες του ποδαριού.

    3) Έχουμε εσωτερικεύσει σε τέτοιο βαθμό την θεωρία του τέλους της ιστορίας όπου υβρίζουμε κάθε τι που εμπεριέχει στην σκέψη του έννοιες όπως δικαιοσύνη, ισότητα, κοινοκτημοσύνη, δημοκρατία, ανθρώπινα δικαιώματα. Και τα έχουμε ενσωματώσει σε τέτοιο βαθμό όπου ενώ ζούμε στον πιο βάρβαρο και άδικο πολιτισμό που έχει βιώσει η ανθρωπότητα ποτέ σε παγκόσμια κλίμακα πλέον, να μην το αναγνωρίζουμε ως τέτοιον και να θεωρούμε φαντασιακά πως ζούμε στον ελεύθερο κόσμο όπου δεν υπάρχει καταπίεση από άνθρωπο σε άνθρωπο πλέον, πως οι κοινωνικές και οικονομικές σχέσεις διέπονται από το δίκαιο, πως δεν υπάρχουν φτωχοί, πένητες, πως δεν κακοποιούνται παιδιά, γυναίκες και ενήλικες, πως δεν αρπάζεται με την βία κάθε πόρος, κάθε κομμάτι δάσους, νερού, φυτών και ζώων με σκοπό το κέρδος και την συνέχιση της βαρβαρότητας. Όλα είναι καλά στο φαντασιακό κάποιων.

    4) Είμαστε όλοι μας απελευθερωμένοι σε τέτοιο βαθμό που δεν αναγνωρίζουμε κανενός είδους ρατσισμό και φόβο για το kinky. Δεν υπάρχει φόβος, απλά υπάρχουν κάτι αξούριστοι που προσπαθούν να μας επιβάλλουν την άποψη τους.

    5) Όσοι είχαν το απύθμενο θράσος να πουν πως έχουν βιώσει ρατσισμό εξαιτίας της δημοσιοποίησης της kinky ζωής τους έλαβαν άμεση και ταχύτατη απάντηση από τους συνετούς «έλα μωρέ υπερβάλλεις, όταν σε έλεγε άρρωστο δεν εννοούσε αυτό, μην είσαι και τόσο υπερβολικός πια» ή «Είδες; Άμα το λες από εδώ και από εκεί θα εκτεθείς. Να επιλέγεις, και να μην κρίνεις τους άλλους ως ρατσιστές» άλλα έλαβαν και οδηγίες «Τα μάτια σου να τα βγάζεις στο κρεβάτι σου».

    Για εμένα λοιπόν η φοβία στο kinky υπάρχει και δεν την βάζω κάτω από το χαλάκι, ούτε σφυρίζω αδιάφορα.

    Και δεν υπάρχει από τους απέξω μας ή καλύτερα μόνο από τους απέξω. Υπάρχει μέσα μας. Και αυτό είναι ότι χειρότερο. Φυσικά και είναι δύσκολο να έρθουμε αντιμέτωποι με αυτή μας την αλήθεια. Και δύσκολο να το παραδεχτούμε.

    Τους τελευταίους μήνες αναρτώ κείμενα που πρεσβεύουν την αναγκαιότητα της ορατότητας. Γιατί μόνο έτσι σπάει ο εσωτερικός φόβος. Ο δικός μας φόβος. Εμείς πρωτίστως φοβόμαστε.

    Αν αύριο άλλαζαν οι κανόνες εδώ, και για να είσαι μέλος θα έπρεπε να συνδεθείς με τον λογαριασμό σου στο facebook για παράδειγμα, άρα τα ψευδώνυμα πάπαλα και η ορατότητα αναγκαστική, το 90% αυτού του φόρουμ ενώ δεν φοβάται και απλά η φοβία στο kinky είναι μια φαντασίωση κάποιων φανατικών που θέλουν το κακό μας, ή δεν θα πάταγε ξανά το πόδι του εδώ ή θα έφτιαχνε fake προφίλ στο facebook. Μόνο ένα 10% θα τολμούσε. Τι θα τολμούσε; Να σπάσει τον προσωπικό του φόβο.

    Γιατί να το κάνουν; Γιατί έτσι θα νιώσουν οι ίδιοι καλύτερα.

    Πρόσφατα η ομάδα spank κατάφερε κάτι σημαντικό. Στο pride στο Ηράκλειο έκανε εισήγηση και μίλησε ανοιχτά για το kinky και το bdsm σε ένα κοινό που δεν γνωρίζει ή δεν ζει ασύμμετρα. Και κατάφερε κάτι σημαντικό γιατί έως τώρα ακόμα και σε ελευθεριακούς χώρους είτε είχε δεχθεί φοβικό παραλήρημα https://www.greekbdsmcommunity.com/threads/spank-collective-μια-queer-φιλοφεμινιστικη-ελευθεριακη-bdsm-ομαδα.47398/είτε γιατί κάποια συνέλευση δεν έκανε δεκτό το αίτημα τους για να μιλήσουν σε μια κατάληψη. Στην πρώτη περίπτωση κάποιος σηκώθηκε από το κοινό και είπε είστε άρρωστοι και στην δεύτερη περίπτωση κάποιοι είπαν δεν θέλουμε εδώ τους ανώμαλους, όπως παλιότερα κάποιοι έλεγαν δεν θέλουμε τους πούστηδες εδώ. Το ότι δεν το έβαλαν κάτω και κατάφεραν μέσα από δυσκολίες να μιλήσουν στο pride στο Ηράκλειο είναι μια κατάκτηση. Από εκεί και πέρα αν και εφόσον η εισήγηση τους για το bdsm μπορεί να εγείρει κάποιες αντιδράσεις και σε κάποια σημεία δικαιολογημένα κατά την γνώμη μου, αναρωτιέμαι ποιος από τους λαλίστατους περιφερόμενους σχολιαστές του forum, με τις κουλτουρέ ή όχι τοποθετήσεις θα τολμούσε να βρεθεί εκεί, να πάρει τον λόγο και με την φυσική του παρουσία να καταθέσει την αντίρρηση του.

    Τι θα ήταν αυτό που ενδεχομένως θα τον δυσκόλευε;

    Μα φυσικά η έκθεση του εαυτού ανάμεσα σε ανθρώπους που δεν έχουν τα ίδια γούστα. Τι προκαλεί αυτή η έκθεση; Μα φυσικά τον φόβο να μην σε κακοχαρακτηρίσει η κοινωνία και σε πει ανώμαλο.

    Το έλα μωρέ τώρα με αυτά τα φανατικά και ξεπερασμένα μια χαρά είμαστε δεν είναι τίποτε άλλο από δικαιολογίες, που βάζουμε στους εαυτούς μας για να μην δούμε την αλήθεια μας κατάματα.

    Και η αλήθεια μας είναι πως όλοι λίγο ή πολύ φοβόμαστε να μην το μάθει η μάνα μας, ο πατέρας μας (μεγάλος φόβος για υποτακτικούς άνδρες αυτός), το αφεντικό μας, ο γείτονας, ο άντρας μας, η γυναίκα μας, οι φίλοι μας και δεν ξέρω ποιος άλλος.

    Και επειδή φοβόμαστε κρυβόμαστε. Και όσο κρυβόμαστε νιώθουμε ασφαλής και έλα μωρέ τώρα.

    Και ότι έρθει να μας ταρακουνήσει κατά την συνήθεια μας το λοιδωρούμε.

    Και έτσι κρύβουμε το πρόβλημα κάτω από το χαλάκι.

    Η kinkphobia υπάρχει μέσα μας. Και φυσικά δεν είναι ανεξάρτητη από αυτό που συμβαίνει έξω μας.

    Το bdsm μέσα από την δική μου εμπειρία είναι μια αδιάκοπη πάλη με τον εαυτό μας. Αυτό δεν είναι θεώρημα, είναι η αλήθεια. Διαβάστε προσεκτικά τις συζητήσεις στο φόρουμ και θα καταλάβετε πως οι άνθρωποι εδώ προσπαθούν να νικήσουν τον φόβο και να αποδεχτούν τον εαυτό τους.

    Αυτό συμβαίνει και σε εμένα. Απλά αποδέχομαι πως σε πολλά φοβάμαι ακόμα και είμαι αποφασισμένος να τα διώξω από πάνω μου γιατί είναι δηλητήρια για τον εαυτό μου.

    Αν δεν φοβόμαστε αναρωτιέμαι.. γιατί κρυβόμαστε;

    Σας ευχαριστώ

    Iagos
     
    Last edited: 10 Αυγούστου 2017
  11. angel42

    angel42 Regular Member

    Αν με το βανίλλα εννοούμε μία συνειδητοποιημένη ερωτική επιλογή συμμετρίας που σέβεται τη διαφορετικότητα δεν υπάρχει λόγος να θεωρηθεί αντίπαλο στρατόπεδο. Το αντίθετο θα ισχυριζόμουν, διότι το θέμα δεν είναι τι είναι καλύτερο και τι πρέπει να επικρατήσει αλλά πως ο κόσμος μας θα μπορεί να είναι φιλόξενος στην ερωτική ελευθερία, προσδιορισμό, γούστο, ταυτότητα, χωρίς καταπιεστές και καταπιεσμένους στο μεγαλύτερο δυνατό βαθμό ώστε να λάβει επιτέλους τέλος ο μεσαιώνας μπας και ανθίσει μια μέρα και η αναγέννηση...

    Αν με το βανίλλα εννουούμε μία μη συνειδητοποιημένη συστημική ερωτική νοοτροπία που θεωρεί και παρουσιάζει τον εαυτό και τους εκφραστές της ως το μόνο φυσιολογικό, "ορθό", "μη ανώμαλο", που φοβάται, καταπιέζει και αυτοκαταπιέζει τη διαφορετικότητα, τότε η ανάλυση, η επισήμανση, ενίοτε και η μαχητικότητα απέναντι στην καταπίεση που κανείς υφίσταται είναι χρήσιμη για όλους και προς όλες τις κατευθύνσεις... Σε αυτήν την περίπτωση υπάρχει Kinkphobia, όπως και ένα σωρό άλλα phobia που χαλάν τη ζωή και αυτών που τα έχουν κι εκείνων που τους φοβούνται.

    Από εκεί και πέρα, ας μη βγάζουν σπυριά και εμετούς μερικοί μερικοί με κάποιες λέξεις και έννοιες: υπάρχει ο όρος πατριαρχία, υπάρχει ο πολιτισμός της πατριαρχίας, η γραπτή και η άγραφη ιστορία της και υπάρχει πέραν από το αν ανήκεις εντός της και την ασπάζεσαι ή αν τοποθετήσαι ουδέτερα απέναντί της και δε σε προβληματίζει, ή αν τοποθετείσαι πολεμικά ενάντιά της. Υπάρχει ο όρος καπιταλισμός και περιγράφει ένα σύνολο σκέψεων λειτουργιών και πρακτικών εφαρμογών, και υπάρχει πέραν από το αν το ασπάζεσαι ως σύστημα και το υπηρετείς ή το προάγεις, ή αν τοποθετήσαι ούδετερα απέναντί του και δε σε απασχολεί, ή αν τοποθετείσαι ενάντια ή αν προτείνεις διαφορετικά συστήματα, είτε ουτοπικά, είτε εφικτά, είτε το ίδιο ατελή κι επικίνδυνα. Υπάρχει ο όρος σεξισμός και ρατσισμός κ.λ.π.

    Όσο και αν κάποιοι και τους κατανοώ έχουν κουραστεί από κάποιες λέξεις και έννοιες που τους χτυπούν κέντρα (που σαφώς αυτά τα κέντρα είναι αποτέλεσμα διαμόρφωσης) είναι ακόμα χειρότερα κουραστικό κι ενίοτε και επικίνδυνο να χαρακτηρίζουν οι "κουρασμένοι" όποιους κάνουν χρήση αυτών των όρων προς κριτική σκέψη, περιγραφή και ανάλυση και να τους κατατάσουν πολιτικά εξαπολύοντας από επιθέσεις έως προσβολές επειδή κάνουν χρήση αυτών των λέξεων και των εννοιών για να μιλήσουν πάνω σε αυτές τις λέξεις και τις έννοιες. Πχ. Δεν είναι ντε και καλά και σώνει κάποιος κομμουνιστής επειδή χρησιμοποιεί τη λέξη "καπιταλισμός" για να περιγράψει το σύστημα που ζούμε που λέγεται καπιταλισμός. Και ο καπιταλιστής καπιταλισμό τον λέει. Οπότε όσοι δεν είστε και δε γουστάρετε τα κουμμούνια μη βαράτε όπου βρείτε άνθρωπο που χρησιμοποιεί αυτή τη λέξη γιατί μπορεί να σκοτώσετε και τους συνοδοιπόρους σας μαζί και μετά να μείνετε μόνοι εσείς και τα κουμούνια που ως γνωστόν γνωρίζουν να επιβιώνουν... Χαχαχαχα... Τον όρο "πατριαρχία" δεν τον χρησιμοποιούν μόνο οι σκληροπυρινικές φεμινίστριες που κάποιοι άλλοι και άλλες απεχθάνεστε και βγάζετε από σπυριά έως ξερατά... Τον χρησιμοποιούν και όλα τα πανεπιστήμια του κόσμου για να σηματοδοτήσουν περί ποιού πράγματος μιλάνε... Κ.λ.π.

    Ο καπιταλισμός υφίσταται κι επειδή ορίζει σε μεγάλο βαθμό και διαμορφώνει τις συνθήθες στις οποίες ζούμε εμείς, ο πλανήτης, η χλωρίδα και η πανίδα του, είναι απαρραίτητο όσοι θέλουν να είναι σκεπτόμενοι άνθρωποι να έχουν την ψυχραιμία πέραν από το αν ο όρος τους είναι συμπαθής ή αντιπαθής να αναλύουν, να σκέπτονται, να διαμορφώνουν τα δικά τους όρια, τις συγκλίσεις και τις αποκλίσεις τους ώστε να μην είναι έρμαια του αλλά συνειδητά όντα.

    Τα άλλα όλα προσωπικά τα βλέπω ως εύκολες τσιρίδες και επιφάνειες που δεν προάγουν τίποτε παρά μόνο μία ψευδαίσθηση στον φέροντα την τσιρίδα ότι ορίζει τον εαυτό του και τη ζωή του...

    Α.
     
  12. Iagos

    Iagos Contributor

    Υπέροχο.....