Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Knife Play

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος Babylon, στις 4 Αυγούστου 2009.

  1. whipmarks

    whipmarks Regular Member

    Αλλο ανυχτομυαλος και αλλο αυτοκαταστροφικος.....Η διαφορα μονο μικρη δεν ειναι.....αν και το βδσμ ειναι ενας μεγαλος μπαχτσες ολα δεν τρωγωντε.Εχε το νου σου.....
     
  2. Babylon

    Babylon Regular Member

    Με την ιδια λογικη μπορει να συνδεσει κανεις τα μαστιγια με το τσιρκο η με το απανθρωπο δουλεμποριο περασμενων εποχων. Για να μην συζητησουμε καν τις δυσαρεστες συνδεσεις που μπορει να κανει κανεις με βδσμ πρακτικες οπως role playing βιασμου, ανακρισης, κλπ.

    Παντως το οτι συνδεεις τα μαχαιρια με κατι δυσαρεστο η επικινδυνο δεν ειναι απαραιτητα κακο. Αυτη η συνδεση μπορει να λειτουργησει θετικα γιατι μεσω αυτης θα επιτευχθουν καποια ιδιατερα θεμιτα αποτελεσματα, οπως φοβος, ανησυχια κ.λ.π. απο την δικη σου μερια. Εξαλλου εχουμε ξαναπει πως η επιτυχια πολλων βδσμ πρακτικων, βασιζεται στο sexualization μιας αρνητικης καταστασης.

    Οι συσχετισμοι δεν ειναι λαθος, οπως εξηγησα παραπανω, μπορει να λειτουργησουν και θετικα. Δηλαδη αν ο γκομενος μου με εβλεπε να κραταω μαχαιρι και ειχε το υφος του "Αχ η αγαπη μου κραταει ενα μπουκετο λουλουδια" μαλλον θα ξενερωνα. Καλο ειναι να κανεις τον αρνητικο συσχετισμο του μαχαιριου, αλλιως ποιο το νοημα του να εχεις το μαχαιρι εξαρχης.

    Αλλα ναι, στο βδσμ πρεπει κανεις να μαθει να βλεπει τα πραγματα και εξω απο το πραγματικο η κοινωνικο τους πλαισιο. Κατι μπορει στον "εξω" κοσμο να σημαινει αυτο, αλλα στα πλαισια του βδσμ σημαινει κατι αλλο.

    Η αυτοκαταστροφικοτητα τι σχεση εχει; Το knife play μαλλον μπαινει στην κατηγορια του edge play, μια διολου ευκαταφρονητη κατηγορια βιτσιων.

    Με το οτι δεν χρειαζεται να τα τρωνε ολοι ολα, συμφωνω. Θα 'ταν βαρετο διαφορετικα.
     
  3. whipmarks

    whipmarks Regular Member

    Σιγουρα εχεις εν μερη δικαιο.Αλλωστε η σκηνη απο ελληνικη ταινια ΣΤΕΛΛΑ κραταω μαχαιρι--ειναι πλεον κλασσικη.Και φανταζωμε αρκετα ερωτικη σε πολλους που την εχουν δει.Δεν διαφονο πανω σε αυτο.Θεωρω ομως οτι το βδσμ παει χερι χερι με τον φετιχισμο,Ξεχωριστα ουτε που μπορω να το διανοηθω.Το να εχει ενας μια συλλογη απο μαστιγια για μενα δεν ειναι το ιδιο με το να εχει ενας μια συλλογη απο μαχαιρια.Αλλωστε το πρωτο ειναι κατι που υποδηλωνη υποταγη ενω το δευτερο Θανατο.Αλλωστε απο καταβολης του ειδους μας τα αιχμηρα αντικημενα ηταν παντα κατι επυθημητα ειναι γνωστο.Απο την εποχη του χαλκου στον σιδερο και το ατσαλι.Απο τους σπαρτιατες ως τους σαμουρια και τους ιπποτες του μεσσαιωνα και τα τολεδο.Αλλα το να διμιουργησεις ---ερωτικη---σχεση με ενα τετοιο αντικημενο για μενα μιλαω παει πολυ.Η λεξη αλλωστε Μαχαιροβγαλτης απο μονη της ειναι αντιερωτικη....
     
  4. Babylon

    Babylon Regular Member

    To να εχεις συλλογη απο μαστιγια μαλλον προς την Κυριαρχικη μερια θα ελεγα πως παει...Οσο για την συλλογη απο μαχαιρια...  Χμμμ...δεν θα συμφωνησω. Τα μαχαιρια περα απο φετιχιστικα, ειναι πολλες φορες και παρα πολυ ομορφα φτιαγμενα. Οχι αυτα που βρισκεις στο σουπερ μαρκετ προφανως.
     
  5. Animator

    Animator Regular Member

    Θα επαυξησω το παραπανω. Παρηγγειλα και αυτο προσφατα και το περιμενω σε 1-2 εβδομαδες:
     
    Μην σας ξεγελαει η οψη, ειναι αρκετα κοφτερο.
     
     
  6. blackrose

    blackrose Guest

    Απάντηση: Knife Play

    Όπως ανέφερα και στο σχετικό θέμα που δημιούργησα (προφανώς άσκοπα τελικά  ) sorry στους mods αλλά είναι αρκετά τα θέματα κ όπως κ έτυχε!μου ξέφυγε το συγκεκριμένο  
    Knife play....πάρα πολύ ενδιαφέρον..κ εγώ που νόμιζα ότι ήμουν σπάνια περίπτωση !!!
    απίστευτα βιντεάκια!
    να ποστάρω κ εδώ τη φωτό σε αυτό που βρήκα κ εγώ  

     
     
  7. Babylon

    Babylon Regular Member

    Ένα από τα πιο διακοσμητικά μου. Δεν είναι ιδαίτερα πρακτικό για bdsm knife play ούτε για να το παίρνεις μαζί σου στα πάρτυ, αλλά είναι πολύ όμορφο non the less.

    Έχει περίεργο πιάσιμο, υποτίθεται πως είναι "additional" μαχαίρι, βοηθητικό, για το δεύτερο χέρι (φαντάσου δηλαδή πως είναι αυτό για το "καλό" χέρι).

     

     
     
  8. DocHeart

    DocHeart Δυσνόητα Ευνόητος

    Απάντηση: Re: Knife Play

    Ο Χριστός κι η Παναγία.
     
  9. Babylon

    Babylon Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Knife Play

    Όχι, όχι, πάλι τα μπέρδεψες. Αυτό είναι το άλλο φετίχ μου. https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/t15194/
     
  10. Dolcett_Cabana

    Dolcett_Cabana Regular Member

    ...και γιατί δεν τα συνδυάζεις;

     
     
  11. Babylon

    Babylon Regular Member

    Ουου! Δεν το'χα σκεφτεί. Θα μπορούσε να πάρει άλλες διαστάσεις αυτό. Όπως "Εξομολογήσου τα όλα αμαρτωλό τσουλί, αλλιώς θα σου κόψω το λαρρύγγι με τη λεπίδα που έχω στο λαιμό σου και θα σε βάλω να το φας!" Η κάτι τέτοιο.
     
  12. Dolcett_Cabana

    Dolcett_Cabana Regular Member

    Αυτό το λες φαντασίωση; στο σχολείο το λέγαμε Ιστορία.