Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

lara

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος little_slut[PieR], στις 9 Δεκεμβρίου 2005.

  1. little_slut[PieR]

    little_slut[PieR] Regular Member

    Επειδή θεωρώ το «Πώς γίνεται; Γίνεται;» ένα πολύ καλό θέμα για να αμαυρωθεί από ηλίθιες διαμάχες μεταφέρω εδώ το σχόλιο μου στο ακόλουθο ποστ

    Πιστεύεις δηλαδή πώς η λάρα ή ο κάθε moderator είναι διακοσμητικό στοιχείο στο φόρουμ και μόνο ρυθμιστικά μπορεί να λειτουργεί; Θέλεις να δεις σε τι κατάσταση θα ήταν το φόρουμ χωρίς τα ποστ των moderator; Ή των lifestyler που κάποιοι πέφτουν να τους φάνε γιατί τους θεωρούν φευγάτους/ανώμαλους ακόμα και ψυχασθενείς; Ειδικά για τη λάρα που αποτελεί πηγή έμπνευσης για πολλές υποτακτικές ακόμα και υποτακτικούς. Όλοι την έχουμε δει όταν ρίχνει λάδι στη φωτιά και σε αυτό το θέμα τουλάχιστον κατέβαλε κάθε δυνατή προσπάθεια να μεταφέρει την άποψη μιας σκλάβας που έχει περάσει από το στάδιο που βρίσκεται τώρα η anasia και να της λύσει τις απορίες. Το να διαφωνείς με την άποψη της είναι σεβαστό δεν σου δίνει κανένα δικαίωμα όμως να κρίνεις την παρουσία της στο φόρουμ και ειδικά με έναν τόσο υποτιμητικό τρόπο. Στο κάτω κάτω αν δεν σ αρέσει μην διαβάζεις τα ποστ της.

    Καλό θα ήταν να σκεφτόμαστε πριν γράψουμε. Αυτά.

    Υ.Γ. Δεν πλέκω το εγκώμιο της λάρας εδώ, αν και θα το έκανα με μεγάλη ευχαρίστηση, μια και για μένα προσωπικά το αξίζει, αλλά δεν μπορώ να αφήσω να περάσει έτσι μια αδικία και μια ανυπόστατη παρατήρηση που θίγει κάποιον άνθρωπο
     
  2. G_E

    G_E Contributor

    H lara ειναι κεφάλαιο γι αυτό το fomum  
    και ως moderαtor, που μαζι με τους αλλους κανει σπουδαία δουλειά, και ως σκλάβα με σοβαρές απόψεις και πολύτιμη εμπειρία.

    Ειναι απ τις πιο διδαχτικές φωνες για τους ανθρώπους που το "ψαχνουν" αλλά πολλές φορές και για Ο/οσους έχουν ηδη κατασταλαγμένες απόψεις.

    Οι moderators δεν είναι τεχνικοί υπάλληλοι.
     
  3. anasia

    anasia Contributor

    Δεν θα μπω στην ‘’διαδικασία’’ αυτού του θέματος και στην ουσία του,
    δεν με αφορά
    Ο κάθε άνθρωπος για μένα έχει το δικαίωμα να εκφράζεται όπως θέλει και να λέει επίσης ότι θέλει .

    Πέραν τούτου όμως επειδή αναφέρθηκε το nick μου θα ήθελα να ξεκαθαρίσω όσο αφορά εμένα τουλάχιστον little_slut[PieR] και όλους,
    πάνω σε αυτό που γράφεις ...
    ( που έχει περάσει από το στάδιο που βρίσκεται τώρα η anasia ) .

    Όταν εγώ τουλάχιστον γράφω στο φόρουμ η βάζω ένα θέμα προς ανάλυση και συζήτηση ,
    αυτό δεν σημαίνει ταυτόχρονα πως μπαίνει επειδή ‘’περνάω από τέτοιο η άλλο στάδιο ‘’ .

    Αυτά από μένα ...

    καλή σας μέρα !
     
  4. little_slut[PieR]

    little_slut[PieR] Regular Member

    Sorry αν το κατάλαβες λάθος, έχω την εντύπωση όμως ότι όταν βάζουμε κάποιο θέμα προς συζήτηση ειδικά δε όταν ρωτάμε για κάτι και περιμένουμε απαντήσεις και απόψεις περνάμε από το στάδιο εξερεύνησης ενός θέματος. Αν κάνω λάθος πες μου την άποψη σου.
     
  5. anasia

    anasia Contributor

    RE: RE: lara


    Υπάρχουν θέματα που είναι έτσι όπως το λες και οι περισσότεροι άνθρωποι έτσι λειτουργούν , αλλά εγώ σπάνια γράφω προσωπικά πράγματα και βιώματα εδώ .
    Νομίζω στην μικρή πορεία μου σε αυτό το φόρουμ δεν πρέπει να είναι πάνω από 4 -5 ,
    σε σύνολο από ότι βλέπω 66 ποστ .
    Για μένα ένα ''θέμα'' είναι απλά ''θέμα'' τις περισσότερες φορές και τίποτα άλλο .
    Συμμετέχω για την συζήτηση
    και για να διαβάσω τις άλλες παραμέτρους που είτε εγώ δεν έχω δει είτε δεν καταλαβαίνω .

    little_slut[PieR],

    Ολοι οι άνθρωποι δεν είμαστε ίδιοι .
    Κάτι το οποίο σε σένα είναι ''έτσι'' ,
    για κάποιον άλλο μπορεί να μην είναι ,
    και το πως εσύ η κάποιοι άλλοι σκέφτονται και λειτουργούν στο φόρουμ ,
    δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν και άλλοι που δεν το βλέπουν και δεν συμπεριφέρονται έτσι .
    Απλά θέλω να πω ,
    πως μην παίρνεις η μην παίρνουμε πάντα σαν δεδομένο κάτι .

    Στην προκειμένη μπορεί να είναι έτσι αλλά μπορεί και να μην είναι .

    ελπίζω να καταλαβαίνεις ...

    ευχαριστω !
     
  6. sklava_epi8ymiwn

    sklava_epi8ymiwn Regular Member

    Όταν διάβασα εχθές το post του john slave96 είπα να μην σχολιάσω μια που το θέμα της anasia είναι πολύ ενδιαφέρον και δεν ήθελα να μπούμε σε τέτοιες διαδικασίες εκεί.
    Το βρήκα κι εγώ ανυπόστατο, άσχετο και άδικο το ποστ του john slave96 .
    Θα συμφωνήσω στο οτι η γραφή της lara[E-p] είναι απο τις καλύτερες εδώ και είναι ένας απο τους βασικούς λόγους της δικής μου παρουσίας στο φόρουμ. Γράφουμε σε δημοκρατικό φορουμ σωστά? Είμαστε ενήλικες και έχουμε την ικανότητα να διαβάζουμε πολλές και διαφορετικές απόψεις . Όμως όταν βλέπουμε άδικες προσβολές πρέπει να μιλάμε.

    john slave96 δεν θα σχολίαζα το ποστ σου αν δεν έγραφες αυτο
    το οποίο και βρήκα παράλογο.
    Ευχαριστώ
     
  7. τασος0

    τασος0 Regular Member

    συμφωνώ με τον KyriosG και Sempre_Staccato
    ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω john_slave96 γιατι μιλας ετσι για αυτα που ειπε η λαρα
    καλο ειναι να μην γενικευουμε και να μην ισοπεδωνουμε
    το μονο λαδι που ριχνει η λαρα..ειναι αυτο αυτο στο λυχναρι που φωτιζει και βοηθαει οσους αντιμετωπιζουν με σοβαροτητα το bdsm..αφιερωνοντας απειρο και πολυτιμο χρονο
    μπορει να διαφωνεις ...και σιγουρα δεν γινετε να συμφωνουμε ολοι..κ αν εσυ νομιζεις οτι ριχνει λαδι στη φωτια..δεν σημαινει και οτι ειναι ετσι!
    ουτε ολοι οσοι ασχολουνται με το bdsm εχουν το ιδιο βαρος την ιδια εμπειρια ..τα ιδια βιωματα .. επιπεδο υποταγης..κλπ ωστε να αντιλαμβανονται ο ενας οτι κ ο αλλος .
    εχει διαφορα ..οταν ενας το βλεπει ως τροπο ζωης κ ο αλλος οχι.
    μερικες φορες κατι που ειναι απλο κ αυτονοητο για ενα ατομο 'τροπου ζωης' ..ειναι ακατανοητο για ενα αλλο ατομο
     
  8. illusion

    illusion Regular Member

    Και εκεί που Π/προσπαθούμε να Κ/καταλάβουμε αλλά και να Α/αναλύσουμε και να Γ/γνωρίσουμε πτυχές και πλευρές τόσων πολύπλοκων θεμάτων όπως οι ανθρώπινες σχέσεις μέσα από το bdsm αλλά και όχι μόνο ξαφνικά προκύπτει θέμα γιατί βάζουμε ένα θέμα και αν ένα θέμα είναι απλά ένα θέμα και τίποτα άλλο και γιατί συμμετέχουμε στη συζήτηση, για να συμμετέχουμε στη συζήτηση. Ενδιαφέρον για καινούργιο θέμα! Μπορεί να είναι έτσι μπορεί και να μην είναι!!!
     
  9. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Ο τρόπος που γράφω είναι συχνά απόλυτος, και αυτά που λέω είναι πολλές φορές απόλυτα, αλλά όπως Είπε και Ο Κύριος Γ. δεν είμαστε εδώ για να "στρογγυλεύουμε" τις γωνίες, αλλά για να λέμε τις απόψεις μας.
    Κι από τη στιγμή που λέμε τις απόψεις μας, είναι αναμενόμενο πως κάποιοι θα τις σχολιάσουν, θα συμφωνήσουν ή θα διαφωνήσουν μαζί μας, όπως και πολύ πιθανόν, κάποιοι θα ενοχληθούν από αυτές, αλλά ίσως και από το ύφος με τις οποίες είναι γραμμένες. Αυτό το γνωρίζω και το έχω αποδεχτεί, αλλά μάλλον δεν το δέχονται όλοι.

    Δεν νοιάζομαι και δεν έχω σαν στόχο μου να γίνω αρεστή, λέγοντας αυτά που πολλοί πιθανόν επιθυμούν να ακούνε για να μην νιώθουν πως απειλείται η κοσμοθεωρία τους, η ηθική τους, ή οι αντιλήψεις τους.

    Δεν είναι μόνο ρυθμιστικός ο ρόλος μου εδώ, δεν είναι το mod αυτό που είμαι, το mod είναι απλά ένα επιπλέον task, σε ότι ήμουν και είμαι και θα είμαι και χωρίς αυτό.

    Αδράχνομε της ευκαιρίας για να δώσω κάποια μηνύματα σχετικά με κάποια συγκεκριμένα pm που πήρα, από κάποια άτομα που ξεχνούν μάλλον την θέση τους και επίσης «βολικά» ξεχνούν, πως συμβουλές και διαταγές για το πως συμπεριφέρομαι, πότε και πως αλλά και τι γράφω, παίρνω μόνο απ΄ Τον Κύριο μου και όποιος ανήκει στο χώρο το γνωρίζει και δεν ανακατεύεται σε δουλειές Άλλου, εκτός κι αν στόχος του είναι να προσβάλει.

    Λοιπόν, για να τελειώνουμε πια μ ΄αυτό, μετά από διαταγή Του Κυρίου μου κάνω την εξής δήλωση.

    Δεν πέφτει λόγος σε κανένα και δεν δέχομαι συμβουλές από κανένα πέρα από Εκείνα τα μεμονωμένα Άτομα, από τα οποία έχω εντολή να παίρνω συμβουλές και καθοδήγηση, για το πώς εκφράζομαι, τι εκφράζω και πότε το εκφράζω κι αν αυτό συνάδει ή όχι με το στάτους μου, γιατί και αυτό το άκουσα πως δεν συμπεριφέρομαι σαν σκλάβα…

    Ότι γράφω, το γράφω όπως νιώθω, και με καμία πρόθεση να προσβάλω, να μειώσω ή να τσαντίσω κανένα. Αυτό είναι το δεδομένο.
    Τώρα αν αυτό συμβαίνει μέσα από την καυστικότητα των γραπτών μου, και όποιος έχει μύγα μυγιάζεται, πρόβλημα τους και δεν με αφορά.

    Δεν σας αρέσουν αυτά που γράφω? Μην τα διαβάζετε.

    Αλλά δεν σας επιτρέπω να προσβάλλετε Τον Κύριο μου με την άσχετη συμπεριφορά σας και την εντύπωση που αποκομίσατε πως έχετε το δικαίωμα- από που κι ώσπου δεν έχω ιδέα- να προσπαθείτε με οποιοδήποτε τρόπο να μου επιβάλετε την προσωπική σας άποψη, για το πως, πότε και με ποιο τρόπο θα εκφράζομαι μέσα στο φόρουμ ή για το πως οφείλει να συμπεριφέρεται η σκλάβα Του Κυρίου Electro-pain.

    Σ΄ αυτό το φόρουμ, είμαι για να προσφέρω ότι μπορώ και να πάρω ότι μπορώ απ΄ αυτούς που προσφέρουν με τη σειρά τους.

    Είμαι lifestyler και οι απόψεις μου εκφράζουν αυτό που είμαι και αυτό που ζω. Δεν θεωρώ πως είναι καλύτερο από οτιδήποτε άλλο ζουν οι άλλοι, δεν είναι συγκρίσιμες οι ζωές μας είναι απλά διαφορετικές. Επειδή είμαι και γράφω ότι εκφράζει αυτό που είμαι δεν σημαίνει πως σας απορρίπτω σαν άτομα, χωρίς να σημαίνει κιόλας αυτό πως οφείλω να γίνω η καλύτερη σας φίλη, αν η κοσμοθεωρία σας και η προσωπικότητα σας δεν μου ταιριάζει.

    Αλλά μην περιμένετε να σκάω όταν διαφωνώ, μην περιμένετε διπλωματικές απαντήσεις, για πράγματα που όπως Λέει και Ο Sempre Staccato "Εφ όσον κάποιος ρωτάει, η πιο κατατοπιστική απάντηση μέσα απο μια θύελλα απόψεων είναι αυτή που ειναι πιό άμμεση,πιο "απόλυτη", ξεκάθαρη και αναλυτική. "

    Δεν υποκρίνομαι, δεν προσφέρω ψεύτικες συμπάθειες και δεν είμαι εδώ για να χαϊδεύω τα αυτιά κανενός. Είμαι ειλικρινής και αυθεντική και πιστή προς αυτά που πιστεύω και βιώνω.

    Αν θεωρείτε πως δεν έχω θέση εδώ, είμαι εκτός θέματος σ΄ αυτό το φόρουμ και άτομα σαν και μένα πρέπει να φύγουν, τότε κάντε το ξεκάθαρο, να προβληματιστούμε κι εμείς ανάλογα.
    Αλλά δεν δέχομαι να χρησιμοποιείτε το στατους μου ως mod για να με εκβιάζετε και να προσπαθείτε να με φιμώσετε, επειδή έχετε κάποιες δικές σας απόψεις για το πώς πρέπει να φέρομαι ή γιατί διαφωνείτε με τις απόψεις μου.

    Έτσι γράφω, έτσι είμαι και με συγχωρείτε κιόλας, αλλά "σ΄ όσους αρέσουμε για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε".

    Και τέλος, ευχαριστώ όλους εσάς που πραγματικά με συγκινήσατε για τα καλά σας λόγια και μου δείξατε πως υπάρχουν άτομα που με αποδέχονται και με εκτιμούν.
    Πραγματικά σας ευχαριστώ απ΄ τα βάθη της καρδιάς μου.  
     
  10. PD

    PD Regular Member

    Μα υπάρχει thread για τη lara και δεν έχω γράψει τις απόψεις μου ακόμη!!!  :lol:   

    Well, όλοι (αν όχι οι περισσότεροι) θα γνωρίζετε φαντάζομαι πως με τη lara (και την carissa) έχω διαφωνήσει πολλές φορές και έχω μάλιστα και ολόκληρο thread για τον Κύριό της (αλλά και για την carissa).

    Όμως θεωρώ άδικη την επίθεση και θα σας πω το γιατί.

    Καταρχήν η lara εκτός από moderator είναι και μέλος του forum, συνεπώς μπορεί ελεύθερα να γράφει τις απόψεις της χωρίς να σημαίνει ότι αυτές εκφράζουν τη θέση της κοινότητας ή των άλλων moderator. Είναι αποκλειστικά δικές της θέσεις (μερικές εκ των οποίων πολύ καλές, άλλες με εκπληκτικές περιγραφές, άλλες που διαφωνώ πλήρως, δεν έχει σημασία)..

    Και από όσο έχω καταλάβει, η lara ζει πολύ έντονα τη σχέση M/s που έχει και σε κάποια κείμενά της βγάζει μια (με την καλή έννοια) “οπαδικότητα”. Τι εννοώ με αυτό; Ότι υποστηρίζει τις απόψεις της (και καλά κάνει) με αρκετό “σθένος” όπως θα έκανε ένας καλοπροαίρετος φίλαθλος μιας ομάδος. Το λάθος που έχω παρατηρήσει στη lara είναι ότι αν κάποιος διαφωνήσει με τις απόψεις της μερικές φορές (όχι πάντα) φεύγει από το απλό “φίλαθλο πνεύμα” και περνάει ένα “κλικ” ποιο πέρα. Δηλαδή σχολιάζει αρνητικά τις απόψεις των άλλων για τις απόψεις της! Να διαφωνεί ΝΑΙ έχει το δικαίωμα (όπως και όλοι μας) ΟΧΙ όμως αρνητικός σχολιασμός. Πρόσεξέ το lara, καλοπροαίρετα το γράφω  

    Μην πυροβολείτε λοιπόν τη lara απλά μάθετε πως γράφει. Και πίστεψε με στην συντριπτική πλειοψηφία των κειμένων της θα βρείτε χρήσιμες απόψεις και εκπληκτικά γραμμένα κείμενα.

    PD
     
  11. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    1. Ο εγωισμός είναι ο χειρότερος σύμβουλος, ειδικά για τους moderatro.
    2. Διάβασα αυτά τα post της lara μόνο επειδή με αφορούσαν, αλλιώς δε θα τα διάβαζα.
    3. Λίγο αυτοσεβασμός δεν θα έβλεπτε.
    4. Η δημοκρατία είναι από και προς κάθε άτομο όχι προς μια κατεύθυνση μας βολεύει.
    5. Όσοι δε σέβονται το διάλογο είναι αυτονόητο ότι δεν μπορούν να συμβάλλουν σε διάλογο.
    6. Αυτά από εμένα και τέλος με αυτή την κουβέντα, ότι άλλο γραφτεί απλά δεν με αγγίζει.
     
  12. G_E

    G_E Contributor

    RE: RE: lara

    Αγαπητε john slave,
    νομίζω πως είσαι αδικος και αυτοαναιρείσαι κάπου.

    1. Η υπεράσπιση απόψεων δεν ειναι εγωϊσμός - Ειδικά οι moderators, ως ψυχή, και όχι μόνο ως υπηρέτες αυτού του site, δικαιούνται και πρέπει να εκφράζουν απόψεις.
    2. .............................................
    3. Δεν διεκρινα πουθενά έλλειψη αυτοσεβασμού. Αντίθετα διέκρινα σεβασμό προς τις θέσεις της, καθαρότητα και σαφήνεια στην εκφραση και κυρίως, τιμή προς Τον Κυριό της, πράγμα που την τιμά ακόμη πιο πολύ.
    4. Η δημοκρατία (εδώ για την ακρίβεια η ελεύθερη έκφραση στα πλαίσια των κανόνων του forum) είναι ένα καμίνι που σ' αυτό δοκιμαζόματε και κρινόμαστε όλοι. Κι εχουμε πάντα το περιθώριο να ξαναδούμε τη στάση μας και να τη βελτιώσουμε - η αν νομίζουμε πως εχουμε δίκιο να την υπερσπιστούμε ήρεμα και με επιχειρήματα.
    5. Συμφωνώ και παραπέμπω στα σημεία 2 και 6.
    6. .................................................

    Καλό είναι που και που να φουντώνουν τα πραγματα, αλλά κάπου πρέπει και να σταματούν "τα σημεία" και να μπαίνουμε στην ουσία των οσων μας απασχολούν. Δε θα στήσουμε νεο τρωικό πολεμο γυρω από μια ελένη. Υπάρχουν και πιο δημιουργικά θέματα και μ' αυτά σκοπεύω να ασχοληθώ στο εξής.