Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

lifestyle

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος anasia, στις 24 Μαρτίου 2006.

  1. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Αρκεί. Τελεία.
     
  2. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    RE: RE: lifestyle

    Ξεχάσατε την Παύλα
     
  3. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    όνειρο ! Εγώ καλύφθηκα με την ανάλυση του αγαπητού Όσκαρ!

    Ομολογώ ότι αυτή η προσέγγιση αυτή είναι η πληρέστερη ισως και συμφωνώ!
     
  4. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Συμφωνώ με την σειρά μου με τον Oscarwil. Η εμφάνιση και η αισθητική του καθενός είναι τελείως διαφορετικα στοιχεία από τον τρόπο ζωής και γενικότερης έκφρασης. Νομίζω, άλλοστε, ότι εκεί κρύβεται η αλήθεια και η ειληκρίνια στον καθένα μας.

    Προσωπικα καλύφθηκα
     
  5. MsAliki

    MsAliki Regular Member

    barkoulis, εκτός από καλό humor έχεις και έντονη διάθεση κριτικής και καλά κάνεις αν έτσι περνάει ευχάριστα η ώρα σου.Βέβαια αν είχες κάποια σύντροφο και μπορούσες να ασχοληθείς μαζί της κι'εκείνη μαζί σου σίγουρα τα πράγματα θα ήταν καλύτερα για σένα αλλά,αφού δε συμβαίνει κάτι τέτοιο και αποφάσισες να ασχοληθείς με τα μέλη του forum θα σου λύσω τις απορίες.
    Πρώτα απ'όλα ,δε με ενδιαφέρει να ασκήσω εξουσία σε κανέναν άλλο εκτός από τον denied.Αυτός είναι ο σύντροφός μου,αυτόν αγαπάω και με αυτόν μόνο θέλω να ασχολούμαι.Αν ήθελα κι'άλλους θα γινόμουνα ProDom, κάτι που διόλου δε με ενδιαφέρει.
    Αυτό όσον αφορά στο ερωτικό κομμάτι της ζωής μου.
    Το άλλο είναι τα παιδιά μου.Και εκεί ασκώ εξουσία όπως όλοι οι γονείς.
    Όσον αφορά στη δουλειά μου, υπάρχουν θέματα για τα οποία αποφασίζω εγώ και θέματα για τα οποία αποφασίζει ο προιστάμενός μου.Νομίζω οτι δεν υπάρχει κάτι το περίεργο εδώ και δεν καταλαβαίνω γιατί το κομμάτι της δουλειάς να ακυρώνει το D/s lifestyle μου με τον denied.Αυτό είναι καθαρά μεταξύ μας.Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος D/s lifestyler πρέπει να είναι αγενής.Φυσικά και θα σηκωθώ από την καρέκλα μου αν μπει στο γραφείο μου ο πρόεδρος της εταιρίας.Είναι ο άνθρωπος που μου έχει εμπιστευτεί ένα κομμάτι της δουλειάς του άρα και της περιουσίας του και ο άνθρωπος ο οποίος μου δίνει ψωμί και τρώω.
    Και σε λεωφορείο αν βρεθώ-αν και σπάνια το χρησιμοποιώ- και δω ηλικιωμένο όρθιο θα σηκωθώ για να καθίσει εκείνος.
    Και αν τρακάρουμε barkoulis και φταίω και συγγνώμη θα ζητήσω και θα πληρώσω για τη ζημιά.
    Γιατί μπερδεύεις τη βούρτσα με το σκατζόχοιρο?
    Το να προτιμάνε κάποια άτομα να είναι bdsm lifestylers και όχι vanilla, δε σημαίνει οτι είναι παράλογοι,θρασείς,αγενείς και οτι αγνοούν την πραγματικότητα της καθημερινότητας.
    Απλά,μ'αυτόν τον τρόπο νοιώθουν οτι ΖΟΥΝ πραγματικά.
    Ναι,είναι "get horny style", είναι "bed style" είναι "relationship style" και όλα αυτά μαζί είναι ένα τέλειο lifestyle!
    Αν σ'αρέσει να ασκείς τη φιλολογία σου-αν και μαθηματικός- κάντο αλλά μην προσπαθείς να ακυρώσεις απόψεις και άτομα " διυλίζοντας τον κώνοπα" παίζοντας με τις λέξεις , τη στιγμή που για το συγκεκριμένο θέμα έχεις πλήρη άγνοια και από το συγκεκριμένο lifestyle είσαι εντελώς εκτός.
    Τέθηκε ένα thread και τα άτομα που θέλουν να απαντήσουν ας απαντήσουν.Ανταλλάσουμε απόψεις εδώ μέσα-υποτίθεται-. Ζω κάτι που κάποιος άλλος δεν ζει και το αντίστροφο.
    Όποιος είναι άσχετος,απλά ας ακούσει αν πραγματικά ενδιαφέρεται να μάθει.Όποιος αδιαφορεί,ας συνεχίσει να αδιαφορεί χωρίς να ασκεί κριτική επειδή δεν έχει τίποτε καλύτερο να κάνει.
    Υ.Γ 1 για τον barkoulis: ευχαριστώ για τις ευχές και σου εύχομαι μια μέρα να υπάρξεις ευτυχισμένος όσο εγώ.
    Υ.Γ 2 πάλι για barkoulis: πολύ καλή επιλογή το Kleenex Capitone, συνέχισε να το αγοράζεις.
     
  6. barkoulis

    barkoulis Regular Member

    RE: RE: lifestyle


    MsAliki, δεν ξέρω από που πιάστηκες και θεώρησες ότι ασκώ κριτική στα μέλη. Κατά πάσα πιθανότητα το έχω ήδη κάνει. Αλλά -επίσης κατά πάσα πιθανότητα- πιάστηκες από το post μου που αναφερόταν σε σένα. Έκανες λάθος λοιπόν, γιατί εκεί δεν υπήρχε καμιά πρόθεση να ασκηθεί κριτική και σε κανέναν! Απλά με αφορμή νόημα που διατύπωσες με λέξεις, ξεκίνησα διαπραγμάτευση ιδεών, θέλοντας να κάνω ένα πουάν και ασκώντας κριτική ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ σε αυτές και ΟΧΙ ΣΕ ΣΕΝΑ!

    Δεκτόν;

    Πάμε παρακάτω.

    Αυτό είναι χτύπημα κάτω από τη μέση, θα έλεγα εάν δεν είχα κάποια σύντροφο.

    Αναφέρεσαι σε lifestyle που έχεις με τον denied. Κρατάω το δικαίωμα να ισχυρίζομαι ότι δεν αναγνωρίζω lifestyle υπο περιορισμούς.
    Τίποτα δε μπορεί να ακυρώσει το styl της σχέσης με τον denied. Το styl της σχέσης σου με τον denied. Με τον denied.
    Δεν μπέρδεψα καμία βούρτσα με κανέναν σκατζόχοιρο. Το μόνο πράγμα που είπα είναι ότι δε μπορεί η σχέση σου με τον άνθρωπό σου να καθορίσει τελικά ολόκληρο το status, ολόκληρης της ζωής σου.

    Αυτά.
     
  7. MsAliki

    MsAliki Regular Member

    Νομίζεις barcoulis οτι το D/s lifestyle δεν μπορεί να καθορίσει το status της ζωής μου ενώ το vanilla μπορεί?
    Υπάρχουν τομείς στους οποίους και οι vanilla και οι D/s είναι διακριτικοί,προσεκτικοί και έχουν κοινωνικά αποδεκτή συμπεριφορά.
    Τι θά'πρεπε δηλαδη να γίνεται?Να βρίσκομαι σε δημόσιο χώρο με τον denied και αν κάνει κάτι που με εκνευρίσει να του ρίξω χαστούκι μπροστά σε όλους?Φυσικά και δε θα έκανα ποτέ κάτι τέτοιο.Για τα πολύ προσωπικά θέματα της σχέσης είτε είναι vanilla είτε είνα D/s ισχύει το:
    τα εν οίκω μη εν δήμω.Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς συμπεριφορές νομίζεις πως έχουν οι D/s lifestylers στην κοινωνία.
    Θα με ενδιέφερε να ακούσω τι νομίζεις οτι γίνεται ή θά'πρεπε να γίνεται μπας και βγάλω άκρη.
     
  8. Guest05

    Guest05 Guest

    Εγώ πάλι αγαπητή μου Αλίκη που ψιλοβανιλλίζω κατά πως λένε ένα χαστουκάκι κανα μπερντάκι δημόσια ξεδημόσια θα το ‘ριχνα ανεξαρτήτως στάτους έτσι για να σφίγγουν οι κώλοι . ( Δεν αναφέρομαι στον denied βέβαια )
     
  9. DreamMaster

    DreamMaster Regular Member

    Ο τρόπος που χρησιμοποείται η λέξη Lifestyle στο φόρουμ με μπέρδευε και μένα πολύ στην αρχή, γιατί χρησιμοποιείται για να δηλώσει δύο διαφορετικά πράγματα. Επ΄αυτού θα επανέλθω παρακάτω, αφού ξεκαθαρίσω πρώτα μερικούς "ανοιχτούς λογαριασμούς" 

    Αγαπητέ barkoulis,

    το ζήτημα του φοροφυγά / λαμόγιου / φραγκάτου / σκαφάτου Κυρίαρχου που δεν κάθεται στις ουρές έχει συζητηθεί εκτενώς παλαιότερα στο φόρουμ (πράγμα που θα σου υποδείκνυαν οι μοντς αν δεν απεργούσαν). Κατά σύμπτωση, νομίζω και κει από βανίλα μέλη είχε τεθεί. Δεν νομίζω πως συνεισφέρεις κάτι καινούργιο, πέρα από γλαφυρότητα και κατάχρηση σημείων στίξης και τεχνικών μορφοποίησης.

    Η γλαφυρότητα όμως αυτή, είναι αποκαλυπτική για τον τρόπο με τον οποίο πλησιάζουν τον χώρο άτομα που συνήθως αυτοπροσδιορίζονται ως βανίλα. Και αυτό θα σχολιάσω. Ερχονται εδώ, με την παντιέρα του "Ολα ή Τίποτα" να ανεμίζει ώστε ό,τι και να δουν να μπορούν να το πουν «Τίποτα» και να πάνε παρακάτω. Για να μπορούν ενδεχομένως να πουν, "Εντάξει, και γω δεν κάνω τίποτα, αλλά σάμπως κάνουν οι άλλοι; Ημίμετρα εγώ δεν δέχομαι!" Λογικό, μέχρι τα 20 τους χρόνια το πολύ.

    Αυτός ο "ασπρομαυρισμός" (μανιχαϊσμός, εννοώ oscarwil, αλλά τα γράφω απλά, να διατηρούν όλοι την μέθη τους) δεν εξυπηρετεί τίποτα ως τρόπος σκέψης, πέρα από το ότι είναι δύσκολο να "ανατραπεί" σε αυτόν που τον έχει, για όσον καιρό τον έχει, γιατί δεν βλέπει πέρα από τη μύτη του. Ολες οι παραγωγικές σκέψεις που θα μπορούσε κανείς να κάνει σε αυτήν την κατάσταση (μεταξύ μας, άρνηση ενηλικίωσης) εξαντλούνται στο Θεμελιώδες Ερώτημα της Ζέμπρας: είναι άσπρη με μαύρες ρίγες ή μαύρη με άσπρες ρίγες;

    Θα παραβλέπεις προφανώς ότι, με το σκεπτικό που παραθέτεις, παθητικός ομοφυλόφιλος είναι μόνον αυτός που όταν βγαίνει σε μπαρ και ρεστοράν πάει σε γυναικείες τουαλέτες και κατουράει καθιστός, ε;

    Για να μην πούμε για κάτι 'πουλημένους' γαύρους που ψωνίζουν τσιγάρα από βάζελους περιπτεράδες... Εϊναι style αυτό τώρα;

    Φάνηκε και από το ότι δεν κατάλαβες όταν σου είπαν ότι ο αγρότης που έχει λάπτοπ δεν παύει να είναι ΑΓΡΟΤΗΣ. Δεν σου είπε κανείς ότι έγινε γιάπης επειδή πήρε λάπτοπ. Ετσι και ο άνθρωπος που ζει (στο μυαλό και στο σώμα) το BDSM και ρυθμίζει τη ζωή του ανάλογα με αυτό, δεν σημαίνει ότι δεν θα σταθεί στην ουρά για να βγάλει εισητήριο στο σινεμά ή δεν θα διαμαρτυρηθεί αν τον κλέψουν στα ρέστα.

    Δηλ. θες να πεις πως το ότι διάφοροι άνθρωποι που πήραν λάπτοπ παριστάνουν τους γιάπηδες χωρίς να είναι, αποτελεί απόδειξη ότι γιάπηδες δεν υπάρχουν; Μόνο σε ένα πολωμένο μυαλό που βλέπει τον κόσμο χωρισμένο σε γιάπηδες ή μη γιάπηδες (εν προκειμένω, βανίλα και lifestylers).

    Για τους ανθρώπους με την καθολική «εξουσία» και την κοινωνική συμπεριφορά που σκιαγραφείς (και συ, και άλλοι εδώ μέσα κατά καιρούς...) έχουμε δεσμεύσει μια λέξη στα ελληνικά. Είναι η λέξη "απροσάρμοστος", δεν χρειάζεται άλλη.

    Καταλαβαίνω την αγωνιώδη προσπάθεια σου να στηρίξεις έναν κόσμο όπου τα σύμβολα εξισώνονται με, αν όχι αντικαθιστούν, τα πράγματα και την ουσία τους. Οπου το φαίνεσθαι ισοδυναμεί με το είναι. Ωστε αν δεν βλέπεις τα σύμβολα, να μπορείς να αμφισβητείς τα πράγματα. Δεν είναι έτσι ο κόσμος του BDSM, παρότι μερικές όψεις του και μερικές συμπεριφορές δίνουν την λάθος εντύπωση. Αντιθέτως. Πολλοί άνθρωποι έρχονται εδώ για να (ξανα)βρούν την ουσία των πραγμάτων.

    Αν έχεις πεθυμήσει να δεις ζευγάρια όπως τα περιγράφεις μπορείς να κάνεις μια βόλτα στη Ρέπερμπαν στο Αμβούργο ή στους δρόμους γύρω από τη Σίνχελ, στο Αμστερνταμ. Αλλοι θα ξέρουν άλλα μέρη να σου πουν. Καθημερινά, ένα σωρό κόσμος παίρνει μετρό, ταξί ή λεωφορείο ακριβώς με την περιβολή που περιγράφεις και βγαίνει για βράδυ. Ισως να μην φαίνεται το αγγουράκι στον κώλο, αλλά από τον τρόπο που περπατούν μερικοί / μερικές έχεις κάθε λόγο να υποψιάζεσαι ότι φοράνε butt plug. Κάποιοι το κάνουν για μόδα. Για κάποιους είναι τρόπος ζωής.

    Στα καθ΄ημάς, ακούω ότι σε κάποιες από τις μαζώξεις ανθρώπων του φόρουμ σε μπαρ του κοινού σεξουαλικού δικαίου εμφανιζονται κολάρα και αλυσίδες. Κάνε μια βόλτα, αν σε ενδιαφέρει το θέαμα και τσέκαρε και κωλοτρυπίδες.

    Το σημείο αυτό χρήζει της εξής ειδικής απαντήσεως: έχεις σκεφτεί όπως προσπερνάς φουριόζος με το R1 σου, μήπως ο τύπος με το Atos πάει χαλαρά και απολαμβάνει την οδήγηση γιατί μόλις επιστρέφει από το σπίτι σου που ήταν με τη γυναίκα σου, όσο εσύ διέταζες τους "υπαλλήλοι", και της άνοιγε τον πAtos;

    Δεν είναι καθόλου προσωπική η αιχμή: αποτελεί φιλική προειδοποίηση σε όποιον επιχειρήσει να εισάγει στο φόρουμ την ιδέα ότι τάχα μου "τελικά" η εξουσία και η κυριαρχία είναι υπόθεση χρήματος – μην με αναγκάσετε να επανέλθω

    Αυτά περί αυτών και παρακαλώ να διαβάζουμε λίγο και το φόρουμ, όχι ψεκάστε, σκουπίστε, καταναλώσετε.

    Πάμε και λίγο στο lifestyle.

    Πολύ σωστά:



    Ετσι τον έμαθα και εγώ τον όρο, εκτός Ελλάδας. Βλέπω όμως ότι στο φόρουμ χρησιμοποιείται ΚΑΙ για το βάθος της βιωματικής πλευράς του BDSM, να διαχωρίσει δηλ. αυτούς που το κάνουν περιστασιακά ή για την κάβλα τους (γούστο τους και καπέλο τους) από αυτούς που το κάνουν πράξη και στόχο ζωής (επίσης, γούστο τους κλπ.) Τους πρώτους, αν έχω καταλάβει καλά, στο φόρουμ δεν τους λέμε Lifestylers ενώ τους δεύτερους τους λέμε, ασχέτως τί φοράει και πού πάει τα βράδια ο καθένας. Σωστά; Αυτό φέρνει μια σύγχυση και καλόν είναι να το προσέχουμε – άριστα στην anasia που άνοιξε το νήμα και το ξεκαθαρίζουμε.

    Οταν γράφτηκα, και δεν υπήρχε το introduce yourself έβαλα ένα μικρό (όντως!) ποστ για τον εαυτό μου λέγοντας ότι δεν ήμουν ποτέ σε καμμία «σκηνή» (scene) εδώ ή έξω. Εννοούσα την πρώτη ερμηνεία του lifestyle, όπως το περιγράφει ο p0rΣelaIn d0ll[_SMart_]

    Κι αυτό γιατί ακριβώς:


    ..που πιστεύω ότι μπορεί να μετατρέψει ένα τρόπο ζωής του ερωτισμού σε τσίρκο.

    Παράδειγμα: πριν τρία χρόνια ήμουν σε κλαδική επαγγελματική συνάντηση 20 χλμ. έξω από το Αμβούργο, για 5 μέρες. Κάθε βράδυ οι διοργανωτές μας είχαν και κάποιο event, συνήθως σκιζόμασταν στην μπύρα και το λουκάνικο σε κάτι χωριάτικες μπυραρίες με βαριεστημένες βυζούδες σερβιτόρες. Πλήξη αφόρητη και το ταξί πανάκριβο να πάω και να ΄ρθω στην πόλη. Περίμενα το Σάββατο νακατέβω μια και καλή. Το Σάββατο, λοιπόν, μας κάναν έκπληξη και μας πήγαν με πούλμαν στην Ρέπερμπαν (είμασταν άνδρες και γυναίκες από όλη την Ευρώπη) να μας αφήσουν κανά δυό ώρες να περπατήσουμε στους δρόμους και να χαζέψουμε τους Σαδομάζο στα μπαρ και τις πουτάνες στις τζαμαρίες!!!

    Μόλις το κατάλαβα έπαθα την πλάκα της ζωής μου: εκεί που ήθελα να πάω για να ζήσω λιγάκι και να ξεφύγω από την βαρετή συντροφιά τους, με πήγαιναν για να 'με' χαζέψω! Από κοντά, είδα να παρκάρουν και πούλμαν με Κινέζους (!) που κατέβαιναν επίσης να δουν το ίδιο πράγμα και να τραβήξουν φωτό! Μας ενημέρωσαν όμως να προσέχουμε με τις φωτό γιατί μερικοί με leather και piercing τσαντίζονται και σου σπάνε τη μηχανή! Ελαααα! Σώωωπα!

    Εαν λοιπόν, το "πλάνο" είναι να "απελευθερωθεί" το BDSM και να γίνονται events από εταιρείες για να πουλάνε κάποιοι λαδωμένα leathers με παρεπόμενο να γίνουμε το τσίρκο της Αθήνας, ευχαριστώ δεν θα πάρω.

    Dream

    ΥΓ1. oscarwil κάλυψες την ουσία του θέματος και μου άφησες τις παραφυάδες 
    ΥΓ2. Δεν είναι τυχαίο ότι το outfit κομμάτι του BDSM πατρονάρεται με target group τις γυναίκες και τους ομοφυλόφιλους – αλλά αυτό ίσως είναι ένα νήμα από μόνο του.
    ΥΓ3. Αν γκρινιάζετε που είστε εδώ και όχι έξω, σας ενημερώνω ότι το δωμάτιο της SM_Art_Lady στην Βρετανία θα της στερούσε την επιμέλεια ανηλίκου στην πρώτη (15θήμερη) επίσκεψη του κοινωνικού λειτουργού.
     
  10. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    RE: RE: lifestyle

    Στο δωμάτιο μου απαγορεύετε η είσοδος σε ανήλικους και σε Βρετανούς σκύλους.
     
  11. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    RE: RE: lifestyle

    Αυτό στην γλώσσα μας ονομάζεται μαγκιά και αντριλίκι "Μεγάλε"!
     
  12. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    RE: RE: lifestyle

    Here kitty, kitty!!!!