Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

lifestyle

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος anasia, στις 24 Μαρτίου 2006.

  1. PeterKa

    PeterKa New Member

    Είχα διαβάσει παλαιοτέρα ένα άρθρο στα ΝΕΑ , και ανέτρεξα και το βρήκα ξανά !

    Η άλλη άποψη !


    '' Το lifestyle είναι μανιοκατάθλιψη σε συσκευασία δώρου, διάβασα σε έναν τοίχο. ''

    Άραγε οι μανιοκαταθλιπτικοί γνωρίζουν πως έχουν lifestyle και οι έχοντες lifestyle γνωρίζουν ότι είναι μανιοκαταθλιπτικοί;

    Στον νου μου ήρθε ο Α. Warhol και μετά ο J. Koons. Ο πρώτος πατέρας του lifestyle και ο δεύτερος άξιος απόγονος.

    Ο Warhol, ο μεγαλύτερος πλαστογράφος που πλαστογράφησε με τόση μαεστρία και εμπορευσιμότητα, όσο κανείς άλλος, τον εαυτό του.

    Άρα, το lifestyle είναι καθαρή πλαστογραφία των κοινωνιών .....


    Σ. Β. Σκοπελίτης
     
  2. anasia

    anasia Contributor

    Ατέλειωτες οι συζητήσεις γι αυτό το κακόμοιρο το lifestyle τις τελευταίες μέρες έκανα
    με μέλη από εδώ , αλλά και αλλους , εκτός .

    Με εκείνη την έρμη δε την MPslave μόνο που δεν σπάσαμε τα πληκτρολόγια μας
    από την έντονη γραφή που είχαμε συζητώντας και διαφωνώντας ... φυσικά ,
    μια και εκείνη κάθετη εκρηκτική και απόλυτη ,
    ( με την καλή έννοια πάντα ),
    και εγώ επίσης μια από τα ίδια , ξεροκέφαλη ,
    αλλά όλα αυτά είναι καλά τελικά , γιατί σε βάζουν και σκέφτεσαι ,
    ειδικά όταν δεν είσαι σε τέτοια φάση η δεν είσαι γενικά ( χαχαχχαχαχα ) !

    Lifestyle , χμ ! μάλιστα !

    Τι στο καλό είναι αυτό αναρωτιόμουν , εν ουσία .

    Τρόπος ζωής λέμε , οκ !

    Πολύ γενικό αυτό έλεγα !

    Τι σημαίνει τρόπος ζωής και πως οριοθετείτε , εάν και εφόσον φυσικά ..... ?

    Δεν θα επεκταθώ πολύ μια και δεν είμαι bdsm lifestyler ,
    ( αν και πολύ θα ήθελα είναι η αλήθεια ),
    οπότε δεν γνωρίζω το
    τρόπο και γενικά το styl που το βιώνουν αυτοί που δηλώνουν lifestylers .

    Αυτό που θα πω , είναι μερικές σκέψεις .

    Εγώ αντιλαμβάνομαι όταν λέω ‘’ τρόπος ζωής ‘’ ,
    ένα ας πω μοντέλο ( όχι τόσο σωστή λέξη , αλλά δεν βρήκα άλλη τώρα ) ζωής ,
    που περιλαμβάνει ... ,
    δημιουργία , λογική , ηθική ( όπως την βλέπει ο κάθε ένας ) ,
    κοινωνική τοποθέτηση μέσα στην ζωή , συναίσθημα , ιδεολογία , πολιτική άποψη ,
    πίστη θρησκεία ,επάγγελμα , υλικά αγαθά , οικονομικά ....
    σε σύνδεση και σε συνέχεια , πάντα ,
    έτσι όπως ορίζει ο ίδιος μας ο εαυτός για μας και μόνο ,
    και με όλες τις εξωτερικές παρεμβάσεις που ενδεχομένως μερικές φορές να είναι
    δύσκολες και επίπονες ,
    αλλά ποτέ δεν μας κάνουν να βγαίνουμε από το δρόμο μας ,
    ( εκτός αν είναι θέμα , αυτό που λέμε ‘’ ζωής και θανάτου ‘’ ) .

    Όλο αυτό σημαίνει για μένα απλά ,
    πως όταν και εφόσον επιλέξω και μπορώ πάνω από όλα να ζήσω σαν bdsm lifestyler ,
    vegetarian lifestyler , rock lifestyler η δεν ξέρω τι άλλο lifestyler ,
    θα πρέπει να είναι ολοκληρωτικό και με συνέχεια .
     
  3. Tor

    Tor New Member

    RE: RE: lifestyle


    Αυτά...
     
  4. PeterKa

    PeterKa New Member

    Oscarwil

    Η άλλη άποψη που δίνει ο Σκοπελίτηs δεν με βρίσκει σύμφωνο γενικότερα , παρά μόνο ότι και ο Warhol αλλά και ο Koons εμπορευσαν με διαφορετικό τρόπο μεν τον εαυτό τους .

    Θα συμφωνήσω όμως με το υστερόγραφο σου !
     
  5. month

    month Regular Member

    Εμφάνιση Νο2.

    Lifestyle, θα έπρεπε να λέμε τον τρόπο, τον διαφωρετικό τρόπο που ζεί ο κάθε άνθρωπος. Το πρόβλημα αρχίζει απο την στιγμή που κάποιος προσπαθεί να επιβάλει σε κάποιον, τον τρόπο που ζεί ως τον "σωστό". Μπορεί να ακουστεί περίεργο, αλλά το πρώτο και κυριότερο που πρέπει να υπάρχει είναι η ελυθερία της επιλογής. Παράδειγμα, ένας σκλάβος διαλέγει τον αφέντη του, όσο και ο αφέντης διαλέγει τον σκλάβο. Αν ο ένας θα θέλει να φύγει, δεν μπορεί κάποιος να τον κρατήσει παρά την θέλησή του.
    Τώρα όσων αφορά το BDSM, επιλέγουμε το πρόσωπο που δείχνουμε στους γύρω μας. Επιλέγουμε έναν τρόπο ζωής, που εναρμονίζεται με τις συνήθειές μας. Αλλά επιλέγουμε.
     
  6. G_E

    G_E Contributor

    Θα συμφωνήσω με τις τοποθετήσεις του Oscarwil και του Dream Master.

    Καταλαβαίνω oτι πολλοί αυτό-ορίζονται ως lifestylers για να δηλώσουν ότι έχουν υιοθετήσει αυτόν τον τρόπο ζωής (way of life που λέει κι ο Oscar). Κατά τη γνώμη μου είναι ατυχής ο όρος αλλά δεν είναι δα και τρομερό. Το θέμα είναι να καταλαβαινόμαστε.

    Προσωπικά δεν υιοθετώ τον όρο lifestyle γιατί παραπέμπει στην υπεροχή της εικόνας έναντι της «ουσίας» που οδηγεί τελικά στην αποδοχή της "εικόνας" ως της μόνης "ουσίας". Θεωρώ τα lifestyles ως εμπορικά διαθέσιμες παραλλαγές κοινωνικών στυλ, ώστε ο καθένας να μπορεί να επιλέγει το δικό του τρόπο υποδούλωσης. Ζήσαμε οι παλιότεροι την επέλαση του lifestyle στην Ελλάδα και ζούμε την σχεδόν ολοκληρωτική επικράτηση του.

    Αυτή όμως είναι η δικιά μου άποψη που δεν έχει να κάνει με το BDSM, αλλά με τη γενικότερη κοινωνική και φιλοσοφική μου θέση. Μπορεί να θεωρώ fashion victims εκείνους που παπαγαλίζουν τα BDSM manuals και που δικαιώνονται μόνο μέσα από την επίδειξη του bdsmστύλ, βρίσκω όμως βλακώδες να ισχυριστώ πως αυτοί δεν είναι BDSM. Όπως βρίσκω βλακώδες και το αντίθετο, να θεωρείται εξ ορισμού fake κάποιος που αποκλίνει από τη μόδα ή το ορθόδοξο στυλ.

    Γιατί, το BDSM δεν είναι φιλοσοφικό-πολιτικό ρεύμα. Σ’ αυτό συνυπάρχουν, και συχνά συγκρούονται, γιάπηδες, φασίζοντες, fashion victims, αναρχικοί, διανοούμενοι, οικολόγοι, ορθόδοξοι, αιρετικοί, αντιβανιλικοί, κλπ. Αυτό που είναι κοινό σ’ όλους τους Masters είναι πως τους αρέσει και απαιτούν την υπακοή της σκλάβας τους. Από κει και πέρα αρχίζει η ατομική έκφραση του καθενός.

    Αν αυτό γίνει κατανοητό μπορούμε να συζητήσουμε χωρίς λεονταρισμούς, επιδείξεις BDSMσύνης και εκατέρωθεν αμφισβητήσεις ταυτοτήτων.
     
  7. Sempre_Staccato

    Sempre_Staccato Regular Member

    Με βρίσκουν σύμφωνο αρκετές απο τις παραπάνω αναλύσεις του ορισμού του lifestyle, όπως και επίσης ο διαχωρισμός του απο το way of life.
    Όμως επειδή
    θεωρώ οτι είναι πλέον κατανοητή η διαφορά και περνάω στην ουσία.

    Γνώμη μου είναι οτι σαν τρόπο ζωής πρέπει να θεωρήσουμε το είναι και όχι το φαίνεσθαι. Όχι, αυτός που κυκλοφορεί με το λουράκι στο δρόμο δέν ασπάζεται απαραίτητα το BDSM. Και σαν παράδειγμα να αναφέρω την όμορφη παρουσία (ιδιοκτήτρια όπως άκουσα) στο Principal,στη Θεσσαλονίκη στο πάρτυ του TG, που βολτάριζε με το μαστίγιο στο χέρι. Ποιός μπορεί να πεί με σιγουριά ότι είναι lifestyler(με την χαλαρή έννοια που χρησιμοποιήται αυτή η λέξη τελοσπάντων); Και η θεία μου αν είχε το principal και φιλοξενούσε party του TG, θα είχε ακόμη και σκλάβο για λόγους εμπορικότητας. Το φαίνεσθαι λοιπόν δεν αποτελεί για μένα κριτήριο για το άν κάποιος ειναι "lifestyler".

    Ομως απο την άλλη μεριά, το BDSM δεν αποτελεί στυλ της κρεβατοκάμαρας,ούτε διαδικασία για να σου σηκώνεται όπως απορεί ο barkoulis. Είναι το στύλ(style) της προσωπικής σου ζωής(life). Και η προσωπική ζωή δεν είναι σεξ, είναι πολλά άλλα ακόμη. Και όπως στην vanilla προσωπική ζωή ξεχωρίζουν οι ρηχοί που αποζητούν μόνο το σεξ και τίποτε άλλο απο αυτούς που θέλουν βαθύτερα πράγματα απο κάποιον, έτσι και στο BDSM ξεχωρίζουν οι players απο αυτούς που θέλουν τις BDSM εκφράσεις τους σε κάθε επίπεδο της προσωπικής τους επαφής με τους συτρόφους τους (ή έστω τους εν δυνάμει). Δεν είναι κακό το ένα ή το άλλο, αλλά είναι αυτό που κάνει την διαφορά στην ουσία. Στο αν είναι way of life ή way of sex.
    Και δεν είναι θέμα εν οίκω ή εν δήμω, είναι θέμα του σε ποιόν απευθύνεσαι.

    Να δείχνει κανέις στον κόσμο γύρω του την Κυριαρχικότητα ή την υποτακτικότητά του, είναι άσκοπο, αφού κανείς δεν θα καταλάβει, κανέναν δεν τον νοιάζει να ξέρει (εκτός απο περιπτώσεις κοινωνικού σχολιασμού) , και στην τελική , αν κάποιος το δείχνει σε ένα άσχετο περιβάλλον, μάλλον κάποιο σκοπό έχει(αποδοχή, αναγνώριση,διαφήμιση,προσοχή κλπ).
    Δεν με νοιάζει να κυριαρχήσω στην δουλειά μου.
    Δεν με νοιάζει να επιβληθω στην έξοδό μου.
    Δεν με νοιάζει να δειχνω γαμαω και δερνω στον κοινωνικό μου περίγυρο.
    Δεν με νοιάζει να εξουσιάζω στον δρόμο(κι ας έχω σπορ αμάξι).
    Όπως και δεν με νοιάζει σε πολλές άλλες περιπτώσεις να δείξω οτι είμαι Κυριαρχικός.
    Το δείχνω στον σύντροφό μου, θέλω να το βλέπω κι εγώ απο αυτήν, κάθε στιγμή που είμαστε μαζί(αρα όχι μόνο στην ερωτική μας επαφή), με τον τρόπο που αποφασίζουμε εμείς.

    Εμπεριέχονται στην δική μου προσέγγιση και το life και το style. Αυτό μόνο. Είμαι προσωπικά ικανοποιημένος απο την προσέγγισή μου, και μου αρκεί για να θεωρώ οτι έχω υιοθετήσει τον BDSM τρόπο ζωής.

    Sempre Staccato
     
  8. gaby

    gaby Guest

    RE: lifestyle μία ερώτηση

    Επικοινωνώ κατά καιρούς ηλεκτρονικά με μία αμερικανίδα lifestyler [;] σκλάβα εδώ και 25 χρόνια, παντρεμένη με τον Ιδιοκτήτη της - έτσι Τον αποκαλεί.

    Η ίδια έχει διδακτορικό στα οικονομικά, ο Ιδιοκτήτης της στη μοριακή βιολογία. Εργάζονται με σύμβαση εξαρτημένης εργασίας και οι δύο.

    Ο Ιδιοκτήτης της, επιπλέον πουλάει χειροποίητα μαστίγια μέσω καταλόγων σε άλλους του χώρου.

    Η ίδια, τις καθιστικές δουλειές του σπιτιού τις κάνει γονατιστή. Πρωτόκολλα Τ/τηρούν. Μετά από 25 χρόνια που είναι σκλάβα Του. Αδεια Του ζητάει για τα πάντα.

    Την εκπαίδευσε ο Ιδιοκτήτης της για σκλάβα. Την Έχει δανείσει, αλλά ελάχιστα - δεν ήταν Π/πολλοί οι αξιόπιστοι και διατεθειμένοι Κυρίαρχοι του κύκλου Τ/τους. Τιμωρείται σπάνια τώρα πιά - αλλά είναι τιμωρίες που τις Θ/θυμούνται για χρόνια. Κατά καιρούς το σπιτικό Τ/τους έχει γίνει household όταν ο Ιδιοκτήτης της έχει φέρει και άλλη σκλάβα, αλλά επρόκειτο για επεισόδια μάλλον λίγων μηνών και όχι για σταθερές καταστάσεις.

    Δεν Α/ανήκουν στην πραγματική BDSM κοινότητα της περιοχής Τ/τους - με άποψη. Κατά καιρούς είχαν επιφέρει μεγάλο στρες στην κοινή Τ/τους ζωή οι καλοπροαίρετες παρεμβάσεις της κοινότητας στο πώς οι ίδιοι θα έπρεπε να ζουν τη ζωή Τ/τους και να βιώνουν το lifestyle.

    Ε/είναι της γνώμης και έχουν συγκεκριμένες προσλαμβάνουσες για να την υποστηρίξουν, ότι μία σταθερή M/s σχέση κινδυνεύει όταν ο Ένας δεν επιθυμεί ή δύναται να ασκήσει Κυριαρχία ή η άλλη δεν επιθυμεί ή δύναται να υποταχτεί. Ο έρωτας δεν Τ/τους φαίνεται πρόβλημα. Και είναι συχνότατα υπαρκτός... μαζί με το M/s και το SM <s>.

    Επίσης πρόβλημα σε μία M/s σχέση Έ/εχουν δει να δημιουργείται όταν παρέμβουν οι υπηρεσίες πρόνοιας και πάρουν τα παιδιά του Ζ/ζευγαριού και τα βάλουν σε ίδρυμα ή αν αυτοκτονήσει κάποιος γονιός που πληροφορήθηκε κάπως άτσαλα ίσως, για την πραγματική φύση της σχέσης του παιδιού του. Αυτά και άλλα πολλά είναι πράγματα που έχουν Δ/δει να συμβαίνουν.

    Οι Ι/ίδιοι αποφάσισαν να μην κάνουν παιδιά - για να τα προστατέψουν από τέτοιες και άλλες καταστάσεις. Μελέτησαν πολύ και σκέφτηκαν πώς θα αποκάλυπταν στις οικογένειές τους ότι η σχέση τους δεν ήταν ενός παντρεμένου ζευγαριού αλλά Ιδιοκτήτη / σκλάβας και με πολύ φροντίδα κατάφεραν να μην πληγώσουν κανέναν. Το μόνο που πραγματικά στενοχωρεί τους γονείς Τ/τους είναι ότι δεν έκαναν παιδιά.

    Δεν πολυσυχνάζουν σε BDSM σκηνές - τις έχουν βαρεθεί εδώ και πολλά χρόνια και παραέχουν γίνει νάυλον.

    Κατά την άποψή Τ/τους, ναι ασφαλώς και οι Παίκτες είναι lifestylers και μάλιστα παράγοντες του χώρου. Όχι, δεν πηγαίνουν στα κρυφά να κοροϊδέψουν κανέναν οι Παίκτες. Είναι θεμιτό για τον χώρο να πάνε οι Παίκτες σ ένα κλαμπ μία βραδυά, να διαλέξουν ένα ή και περισσότερα res που προσφέρονται, να παίξουν μαζί τους και όλο το SM ρεπερτόριο και να μην προφέρουν καν το μικρό τους όνομα.

    Ναι, εδώ και χρόνια όταν Λ/λένε BDSM lifestyle εννοούν και το "εγκεφαλικό" ή "σχεσιακό" κομμάτι του, το D/s - M/s δεν εννοούν πιά μόνο το SM και τα Bondage και Discipline και μάλιστα στη "σκηνική" τους εκδοχή. Απλά, αυτό λίγο λίγο έγινε από τη δεκαετία του 90 και είναι ακόμα κάπως καινούργιο για Π/πολλούς.

    Η ερώτησή μου είναι:

    Οι παραπάνω Π/περιγραφόμενοι είναι ή δεν είναι lifestylers?

    ......................................................................................................

    Σχετικά με την γενική έννοια lifestyle νομίζω ότι είναι κάπως jurassic, ιουράσσιο δηλαδή, να το καταδικάζουμε ως πλαστικό, ψεύτικο, επιφανειακό τρόπο ζωής. Απλά είναι ο τρόπος που έχουμε σήμερα να ανήκουμε σε ένα ευρύτερο υποσύνολο ανθρώπων παρόμοιων μ εμάς. Δεν υπάρχουν πιά λέσχες, υπάρχουν πιό ανώνυμοι και μαζικοί τρόποι επικοινωνίας. Αυτούς έχουμε και μ αυτούς ζούμε.

    Η άλλη κοινωνική ανάγκη που έχουμε εκτός του να ανήκουμε είναι να ξεχωρίζουμε. Αυτή καλύπτεται με το way of life.

    Στην πραγματικότητα ζούμε και τα δύο, οι περισσότεροι από Μ/μας. Ενα κάποιο lifestyle και ένα εξατομικευμένο way of life.
     
  9. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    RE: RE: lifestyle μία ερώτηση

    Κάπως έτσι...
     
  10. anasia

    anasia Contributor

    Επαναφέρω αυτό το θέμα που είχα βάλει παλιά ,
    όχι εγωιστικά ,
    αλλά θεωρώ πως ίσως θα πρέπει να συζητήσουμε γι αυτό πιο συγκεκριμένα πια,
    και εδώ να δούμε κατά πόσο όσα γράψαμε στο ‘’ Πληρωμένη σκλαβιά ..... ? ’’ ,
    έχουν και μπορούν να ταυτιστούν με το αυτό που λέμε bdsm και bdsm lifestyle .

    Παρακαλω θα ηθελα τις αποψεις σας !
     
  11. savra

    savra Guest

    Θέλει απίστευτο έλεγχο του εγωισμού για να περάσει κάποιος από το απλό BDSM στο BDSM lifestyle-πάνω απ' όλα υπομονή 
     
  12. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    lifestyle για μένα είναι να ζεις όπως εσύ θέλεις είτε είσαι υποτακτικός είτε είσαι Κυρίαρχος.
    Άνθρωποι που ζουν με τα πρέπει τα δήθεν και τα τάχα, για μένα είναι δυστυχισμένοι.
    Γουστάρεις να κάνεις κάτι? Κάντο. Η ζωή μας ανήκει και στο χέρι μας είναι να την ζήσουμε όπως ακριβώς την θέλουμε εμείς .