Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

London, 7/7/2005

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος paroinia, στις 7 Ιουλίου 2005.

  1. paroinia

    paroinia Regular Member

     

    Τι έχετε να πείτε για την σημερινή τρομοκρατική επίθεση στο Λονδίνο? Ήταν το πρόβλημα οι G8, οι ολυμπιακοί ή και τα 2? Θεωρείτε ότι οι αρχές ενήργησαν σωστά? Πως αλλάζουν τα πράγματα στο διεθνές προσκήνιο μετά και αυτή την επίθεση? Μήπως τελικά δεν είναι ο Γιωργάκης ο Μπους που κάνει τον κόσμο ότι θέλει, αλλά ο παλιός συνεργάτης του πατέρα του Μπιν Λάτεν? Τι σκέψεις σας προκαλούν και τί ανησυχίες όλα αυτά?


     

     

    [Admin: Some images in this post have been rehosted. Originals listed below]
    http://newsimg.bbc.co.uk/media/images/41277000/jpg/_41277243_bus_obi_reader_203.jpg
    http://news.bbc.co.uk/nol/shared/spl/hi/pop_ups/05/in_pictures_enl_1120742501/img/laun.jpg
    http://newsimg.bbc.co.uk/media/images/41277000/jpg/_41277469_busnew_story203.jpg
     
  2. jael

    jael Regular Member

    Αν και extremely φιλοΒρεταννός και ξένος προς κάθετι συνομωσιολαγνειακό οφείλω να ειπώ πως και σε αυτήν την περίπτωση βρίσκονται προφανώς οι ίδιοι από πίσω. Τις βόμβες κατά την γνώμη μου τοποθέτησε αν όχι η MI6 σίγουρα κάποια άλλη κρατική υπηρεσία της Βρεταννίας με την εντολή του Μπλαιρ ο οποίος αναφέρεται στον Μπους ο οποίος αναφέρεται στα εκεί lobby. Είναι τόσες πολλές οι σκοπιμότητες που εξυπηρετούνται από μία τέτοια κίνηση που δεν μπορώ καν να τις συγκεντρώσω στο μικρό μου μυαλουδάκι...
     
  3. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    Τι λες jael. Ποιός Blair. Κατά 90% είναι Alcaida και ένα 10% να είναι εταιρίες που πουλάνε συστήματα ασφαλείας για να κάνουνε γερή μπάζα εν όψη Ολυμπιακών του Λονδίνου για συστήματα ασφαλείας
     
  4. gaby

    gaby Guest

    Η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι είχαν (οι τρομοκράτες) προετοιμάσει χτυπήματα για όποια πόλη έπαιρνε την Ολυμπιάδα. Και αυτό είναι το χειρότερο.

    Ότι ανάμεσα στους τρομοκράτες μπορεί να κρύβονται και συμφέροντα της βιομηχανίας ασφαλείας και αποπροσανατολισμένοι προβοκάτορες δεν είναι στις προδιαγραφές μου για να το κρίνω.

    Απο κει και πέρα, την καλής ποιότητας και μη προβοκατόρικη τρομοκρατία δύσκολα την αντιμετωπίζουν τα αστικά καθεστώτα έτσι όπως λειτουργούν πλέον οι μεγαλουπόλεις.

    Νομίζω ότι θα ήταν δυσκολότερο να χτυπηθεί το Παρίσι (καλύτερη αστυνόμευση) και εύχομαι να μη χτυπηθεί το Βερολίνο.

    Όσο για μας τους Έλληνες, πρώτον είμαστε της κατηγορίας "πολύ κακό για το τίποτα" για τους τρομοκράτες και δεύτερον έχουμε καλές σχέσεις πολιτικά (κάτω από το τραπέζι) με διάφορους αναδυόμενους παίκτες της μουσουλμανικής αντίστασης. Καλύτερα όμως να μην εμφανιζόμαστε τιμητές (εννοώ σε πολιτικό επίπεδο) μόνο και μόνο επειδή μπορούμε να τα έχουμε καλά με όλους γιατί δεν είμαστε και τόσο σημαντικοί.

    Πάντως, αν πεισμώσουν οι Βρεττανοί, τους έχω για ικανότερους από τους Αμερικάνους να λυώσουν τους υπαίτιους της δικής τους τραγωδίας.
     
  5. paroinia

    paroinia Regular Member

    Αδυνατώ να πιστέψω ότι πίσω από όλα βρισκότανε ο Blaire γιατί αν κάτι πήγαινε λάθος δεν θα σήμαινε απλά πολιτική καταστροφή για τον ίδιο αλλά και για το labour party που ήδη έχει αρκετούς επικριτές. Δεν σκοτώνει η ίδια η κυβέρνηση τόσους αθώους, ειδικά όταν έχει τόσους εχθρούς.

    Κατά την άποψη μου ήθελαν να κτυπήσουν την Αγγλία λόγω G8. Απλούστατα περίμεναν μπας και έπαιρναν τους Ολυμπιακούς, για να αμαυρώσουν την χαρά τους και να το κάνουν να φανεί σαν aftershock.

    Σε γενικές γραμμές το χειρίστηκαν πολύ καλά νομίζω, μιας και ήξεραν ότι κάποτε θα συνέβαινε, απλά δεν γνώριζαν πότε. Ένα κανάλι χθες είπε πως είχαν κάνει άσκηση αυτού του σεναρίου 15-20 φορές τα τελευταία χρόνια.
     
  6. MsAliki

    MsAliki Regular Member

    Ας μη γελιόμαστε.Είναι απλό το θέμα.Δεν υπήρχε περίπτωση να τη γλυτώσουν οι Άγγλοι.Πιστεύω πως θα ακολουθήσουν τρομοκρατικά χτυπήματα σε όλες τις χώρες που συνεργάστηκαν με την Αμερική στον πόλεμο του Ιράκ
     
  7. evenstar

    evenstar New Member

    Ειναι καλο παντα-κ ειδικα σε θεματα διεθνους πολιτικης-ασφαλειας,κλπ-να ψαχνεσαι γιατι σχεδον παντοτε, η αληθεια δεν ειναι αυτη που φαινεται.
    Απο κει κ περα,στη χώρα της φαιδράς πορτοκαλεας,οπου ολοι προσπαθουν να εμποδισουν αυτο τον λαμπρό λαο-απόγονο των αρχαιων-Αμερικανοι,Εβραιοι,εξωγηινοι,απ το να συναντησει το πεπρωμενο του..ανθει η συνωμοσιολογια στην πιο εξωφρενικη της μορφη.Για τον jael λεω-δε σε τοποθετω στην παραπανω κατηγορια συνελληνων,αναγκαστικα-κ την ευκολια του να καταλογισει το χτυπημα στην ΜΙ6(την ΜΙ5 εννοει,αλλη η δουλεια της 6)
    Μου εκανε φοβερη εντυπωση οτι οι περισσοτερες αντιδρασεις που ακουσα στο δρομο, ηταν <μπραβο, καλα τους κανανε,τωρα θα δουνε,μας ειρωνευονταν για την αθηνα κ το 2004>.
    Ειναι φοβερο,χτυπησαν οχι στρατιωτικες-αστυνομικες εγκαταστασεις-πως θα μπορουσαν αλλωστε?- αλλά στο μετρό,κ μαλιστα σε σταθμους σαν το Αldgate κ Old street που μενει φτωχος κοσμος.
    Oπως ειπε κ η Greekmistress κ ειναι αληθεια, η Αγγλια ηταν εδω κ χρονια ο νο1 στοχος, καθως ειχαν καταφερει να μη χτυπηθουν,με τη γνωστη πολιτικη που ακολoυθουν κ ενω ειχαν ηδη πληρωσει βαρυτατο φορο αιματος η Iσπανια,κ η Tουρκια.
    Mεγαλη επιτυχια της Αl-Qai'da (οτι κ αν σημαινει αυτο η οτι κ αν εξυπηρετει,για να ειμαστε καλυμμενοι),κατορθωσε να χτυπησει παρουσια της G8 στο νησι.
    Η Ολυμπιαδα ηταν το κερασακι,αδυνατο να το ειχαν προβλεψει καθως το μεγαλο φαβορι ηταν το Παρισι,αλλά τους διευκολυνε τα μάλα,καθως με 2000000 κοσμο εξω να πανηγυριζει κ το γενικοτερο κλιμα,καπου χαλαρωσαν.Ας μην ξεχναμε τα εκατομμυρια μουσουλμάνων Βρεταννων πολιτων,γυαλα εκτροφης υποψηφίων νεων μαρτυρων αλλα κ θυμα ολης της ιστοριας,καθως η διακριτικη καταπιεση κ ο ασφυκτικος ελεγχος πανω τους θα ενταθει οσο δεν παει.
    Σιγουρα θα εχει ενδιαφερον η ιστορια.Αλιμονο ως συνηθως στα αθωα θυματα
     
  8. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    Ευτυχώς το χτύπημα δεν είχε μεγάλο αριθμό θυμάτων όπως στην Αμερική και την Ισπανία και τελικά ο βασικός στόχος των τρομοκρατών δεν πέτυχε. Και ο στόχος σε τέτοιες επιθέσεις είναι η μαζική δολοφονία πολιτών καθώς κάτι τέτοιο ευτιχώς δεν συνέβη. 50 νεκροί αν δεν κάνω λάθος !!!
     
    Last edited: 9 Ιουλίου 2008
  9. paroinia

    paroinia Regular Member

    Ο στόχος είναι να δείξουν τη δύναμη και την δυνατότητα διείσδυσης τους. test
     
    Last edited by a moderator: 9 Ιουλίου 2008